Skocz do zawartości
KilliChilli

Słona kałuża - WWA

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :D

Kilka miesięcy siedzenia na forum bez rejestracji, noce spędzone na czytaniu tysięcy postów zaowocowały startem mojego malutkiego zbiornika. Po zakupie używanego Reefmaxa i kilku innych rzeczy 13.12 odpaliłem zbiornik.

Na start użyłem ponad 50 litrów wody z działającego zbiornika, dodałem skałę również z działającego zbiornika i uzupełniłem wodą zasoloną Tropic Marin Bio-Actif System. Po około 2 tygodniach dodałem żywy piasek Red Sea Live Reef Base około 7kg.

Po dodaniu piasku zacząłem dodawać bakterie Microbe-Lift Special Blend.

W zbiorniku w 3 komorze filtracyjnej zamiast patyków jest umieszczony odpieniacz Turboflotor Blue 500.

W koszykach zostawiłem oryginalne kule i dodałem węgiel.

Jako cyrkulacja wstawiony jest Tunze 6025 oraz Koralia Nano 900. Aktualnie Koralia nie dmucha bo robiła za duży wir. Jak przyjdą korale to pewnie ją odpalę.

Moim punktem odniesienia jeśli chodzi o akwarium jest Reefmax by rs4. Jako typowy nowicjusz nie ośmielę się w moim Reefmaxie umieszczać SPSów, ale chciałbym, żeby wyglądało tak lekko i pięknie jak rs4. Dlatego też mam niewiele skały - około 6kg.

Przedwczoraj skusiłem się i kupiłem 2 szczepki Zoa i 1 Sinularię. Szczepki są malutkie, ale na dorosłe nie chcę wydawać pieniędzy (żona by mnie udusiła :D), a poza tym chciałbym zobaczyć jak wszystko rośnie.

Dzisiaj zbadałem parametry i przedstawiają się następująco.

Zasolenie - 1,023

Temp - 25.2-26

NO3 - 10

PO4 - 0,02 - 0,05

Poniżej zdjęcie całego zbiornika.

gallery_22700_2902_427469.jpg

Tutaj moja skała pokryta czymś - prośba o identyfikację. Ja jestem najbardziej za tym, że jest to http://pl.reeflex.ne...pora_musica.htm

gallery_22700_2902_64923.jpg

No i moje ostatnie zakupy. Jak tylko się otwierają ciesze się jak dziecko :D albo jak z dziecka :p

gallery_22700_2902_168656.jpg

I Sinularia

gallery_22700_2902_390098.jpg

Powoli będę szukał na forum nowych szczepek. Szczególnie interesują mnie Ricordea yuma, Euphyllia paraancora, Tubastrea. Jeśli ktoś z Was ma i chciałby poczęstować mnie małymi szczepkami wymienionych wcześniej korali lub innymi fajnymi prośba o informację. Na pewno się dogadamy :)

Z rybkami jeszcze czekam aż NO3 zmniejszy się do jakiegoś minimalnego poziomu. To samo z krewetkami.

Edytowane przez KilliChilli (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ciekawie się zapowiada czekam na dalsze wpisy ponieważ też chciałbym zacząć przygodę z morszczyzną od Reefmax'a :smiling:

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zbiorniku w 3 komorze filtracyjnej zamiast patyków jest umieszczony odpieniacz Turboflotor Blue 500

tam jest stały poziom wody ale odpieniacz jest ok 1 cm powyżej skierowany wylot w lewą stronę i wywala ci syf cały czas.Ja też mam ten odpieniacz ale w środkowej bo w ostatniej nie zdawał egzaminu i dodatkowo pompa wody ćzy ty też masz,jeżeli nie to cienko to widzę kiepski przepływ wody.

Edytowane przez barnaba (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne akwa, ale tubastrea sobie na razie odpuść - to koral niefoto i trudny do wykarmienia na dzień dobry ;)


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym odpieniaczem to właśnie wylot skierowany jest w lewo - jakby między 2 i 3 komorę. Miał tak poprzedni właściciel akwa i działało. Jak w takim razie proponujesz zrobić?

Jeśli chodzi o Tubę to wiem, że to niefoto i może rzeczywiście na start nie jest najłatwiejszy.Ale jest taki piękny, że jak tylko będę czuł się na siłach żeby go wykarmić to muszę go mieć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na skałce briareum, widzę że zoaski z Acropory? Ja bym je troche rozsunął, niech się roazrastają swobodnie.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zoaski i Sinularia od nanokaczora. Polecam :)

Ja właśnie Zoa specjalnie postawiłem obok siebie żeby utworzyły ładny dwukolorowy kopiec. Pytanie tylko czy tak można? Czy się nie "pogryzą" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/topic/59787-moj-pierwszy-reefmax-barnaba/

2 komora odpieniacz i pompa wody zdemontowana z orginalnego odpieniacza ten wąż co go widać to fi 16 podłąćzony do pompy żeby był obieg szybszy i wprowadzony do cienkiej przegrody.JA tak mam zrobione twój sposób nie przynióśł mi efektów.Kule wywal i wrzuć tam siporax .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo czasu już minęło więc wrzucam aktualizację.

Pod koniec stycznia do akwarium trafiła Euphyllia, grzybki oraz Sarco. Tak od razu może ktoś mi powie jaki to gatunek Euphylli? Divisa?

gallery_22700_2902_192041.jpg

gallery_22700_2902_315116.jpggallery_22700_2902_462915.jpgDoszła też jedna krewetka czyszcząca.

gallery_22700_2902_263019.jpg

W ten weekend odwiedziłem sklep i dokupiłem drugą krewetkę, kraba Mitraxa, jednego pustelnika, którego nie udało mi się złapać na zdjęciu i najważniejszych mieszkańców mojego akwarium czyli 2 Błazenki.

gallery_22700_2902_364744.jpg

gallery_22700_2902_67533.jpggallery_22700_2902_142027.jpgRybki niestety chyba bardzo zestresowane bo pływają tylko w jednym miejscu w akwarium. Ciekawe czy zaczną w końcu latać po całym? Pokarm przyjmują z wielką chęcią, więc mam nadzieję, że będzie im u mnie dobrze.

Kraba kupiłem inwalidę - bez jednego szczypca, ale liczę, że po jakimś czasie mu odrośnie. Biega po skałach jak głupi i zjada wszystko co wpadnie " w ręce".

Jedna rzecz mnie zastawia. Na podstawce Sinularii były jakieś zielone roślinki, które mocno się rozrosły (na zdjęciu poniżej)? Nie wiem czy je obcinać bo skubane z dnia na dzień robią się dłuższe? Może wrzucić to do jednej z komór?

gallery_22700_2902_367001.jpg

Szukam jeszcze fajnych korali, jeśli ktoś ma małe szczepki chętnie przyjmę lub odkupie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę Caulerpa szaleje... musisz uważać gdyż jak się rozrośnie to potrafi wyjść z akwarium i udusi kota ;)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Caulerpa ma swoje plusy i minusy. Konsumuje azotany i... bardzo szybko rośnie. Ale jeżowiec, np Tripneustes Gratilla potrafi wykosić ją w kilka dni. Moje wszystkie błazny też tak miały jak Twoje. Akwarium fajne, jedynie ta Palythoa... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Caulerpa ma swoje plusy i minusy. Konsumuje azotany i... bardzo szybko rośnie. Ale jeżowiec, np Tripneustes Gratilla potrafi wykosić ją w kilka dni. Moje wszystkie błazny też tak miały jak Twoje. Akwarium fajne, jedynie ta Palythoa... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie Caulerpa jest w takim stanie, że jestem ją w stanie całkowicie usunąć. Jutro pobawię się w pielenie :)

Co do Palythoa. Powiem szczerze, że dopiero jak o tym napisałeś to przeczytałem kilka tematów. Strach się bać. Chyba będę musiał usunąć. A takie ładne są w niebieskim świetle :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
http://pl.reeflex.net/tiere/3773_Caulerpa_brachypusfparvifolia.htm - to ten gatunek caulerpy. U mnie gustują w niej oprócz jeżowca gratilla też pustelniki, tectusy i turbo.

150l, wymiary 60x50x50, filtracja reefpack 250, oświetlenie 4x24W, 12 kg LR, 18 kg LS, start 7.01.2014

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęło już pół roku od założenia akwarium, więc wstawiam nowe zdjęcia. Poniżej w świetle dziennym oraz pod samym niebieskim. Skałkę z lewej strony chętnie bym oddał i zrobił małe przemeblowanie.

gallery_22700_2902_193669.jpg

gallery_22700_2902_517349.jpg

Do akwa od ostatniego meldunku trafiło następujące życie:

Ricordea, Rhodactisy, Zoa, Euphylia, Caulastrea, Duncanopsammia, Fungia oraz 2 SPSy. Dodatkowo pływa też garbik - Chrysiptera parasema oraz krewetka tańcząca.

W piątek kupiłem również Halichoeres chrysus. Rybkę widziałem przy wpuszczaniu do zbiornika i 2 razy rano przy minimalnym świetle. W dzień schowana :/

Oprócz rzeczy miłych to pojawiło mi się kilka ognisk cyjano, które na szczęście się nie rozchodzą. Zeszła mi też jedna krewetka czyszcząca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny reefmax. Dawaj częściej aktualizacje, bo aż miło popatrzeć. Jak widzę jest tylko jedna pompa. Jak to się sprawdza? Też mam skałę ustawioną w takie "wysepki" i mimo 2 pomp ciągle nie do końca jestem zadowolona z ustawienia.

A jak się sprawuje garbik? Od początku sielanka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlugo ustawiłem pompy i do teraz nie mogę dojść do ładu. Mam jeszcze koralie, ale jak była w akwarium to robił się za duży młyn. Teraz jest tylko ta jedna Tunze 6015 i chyba daje radę. Możliwe ze wymienię ją na coś mniejszego i wtedy wrzucę 2.

Garbik czasem pogoni rybę lub krewetkę, ale nie było z nim kłopotów. Dzisiaj pojawił się znów Chrysus i to on ganiał Garbika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium przeszło delikatne przestawianie skał. Doszedł też różowy Quadricolor, który najpierw usadowił się za skałą i później powędrował na tylną szybę gdzie został. Błazenki po kilku tygodniach sprawdziły, że jest niegroźny i od tamtej pory wychodzą z niego tylko na jedzenie.

Zdjęcie z 19.11.2014

gallery_22700_2902_385466.jpg

Edytowane przez KilliChilli (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęły prawie 3 alta od ostatniego wpisu. Akwarium działa... ale jest w opłakanym stanie.

Piękny czerwony ukwiał podzielił się na 3 i zaczął chodzić po akwarium. Poparzył mi sporo korali, które zaczęły umierać. Parametry wody spadały z dnia na dzień co spowodowało kolejne śmierci :( Cześć korali oddałem, bo nie moglem patrzeć jak giną. W tym momencie z tego pięknego akwarium została mi skała, 3 ukwiały, 2 Ocelarisy (które co 3 tygodnie składają ikrę) oraz krab pustelnik. Jakiś czas temu wysiadła dodatkowo jedna świetlówka :/

Mam teraz pytanie do specjalistów. Jak przeprowadzić restart zbiornika? Czy sprzedać całe, życie i zacząć od nowa, czy może sprzedać ukwiały, naprawić świetlówkę, postarać się doprowadzić parametry do ładu częstszą wymianą wody i pomalutku wprowadzać życie? Niestety 2 ukwiały siedzą na skale, jeden na szybie i nie mam pojęcia jak je ewentualnie odczepić.

Wiem na pewno, że ukwiałów mieć już nie chcę.

Prośba o wskazówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaj ukwiały, popraw parametry i zasiedlaj od nowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co zrobić z piaskiem? Czy usunąć go w całości i potem zasypać nowy? Syfu jest w nim pełno. Ryby przeżyją taką operację?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

piasek wywal (zachowaj "szczepkę" litr - dwa) i kup nowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jeden problem, o którym nie napisałem :/ Tło w Reefmaxie prawie całkowicie zniknęło. Jak czyściłem niebieską szybę to kolor zostawał mi na ręce. Przeczytałem temat na forum, w którym użytkownicy wymieniali baniaki na gwarancji. Ja oczywiście gwarancji nie mam, więc zostaje mi zmierzyć się samemu z tym kłopotem. Czy ktoś z Was wymieniał tło, lub może naklejał jakąś pleksi czy coś w tym stylu, żeby wyglądało to lepiej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Jak dobrze pamiętam to było gdzieś na forum, że ktoś naklejał, spienione pcv. Piasek wymień na nowy żywy i nic starego nie musisz dokładać. Lub suchy i wtedy możesz dołożyć tego starego, ale nie litr, dwa tylko garść, dwie. 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.