Skocz do zawartości
borys1

Reaktor wapnia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wlasnie zbudowalem reaktor wapnia jedno komorowy wysokosc 60cm srednica rury 10cm pompa 1250-1200l.h eheim.

I mam do Was -posiadaczy reaktorow pare pytan.

1.Jaka wybrac butle,jaka wielkosc,jaki zawor do butli??

2.Jaki wklad wybrac-jaka firma??

3.Jak zasilic reaktor tzn podawac wode poprzez dodatkowa pompke czy pompa w reatorze ma sama zasysac wode???

Z gory dziekuje Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ad. 1. Butla o pojemności 2 kg, zawór AM

Ad. 2. Wkład firmy KNOPP najpopularniejszy, przydałoby się 10% magnezu.

Ad. 3. Przeważnie reaktor jest zasilany z hydrauliki z akwa, ja mam na wyjściu głównej pompy trójnik gdzie odprowadzona jest woda do reaktora.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie dzieki Roman

Powiedz mi jeszcze taka zecz AQkwarium mam 1300l wiec taka butla 2 kg mniej wiecej na ile starczy???Boszczerze mowiac nie chce mi sie biegac z nia i napelniac.Tak zeby z rok wytrzymalo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli 2kg to za mało to weź 4 lub 6kg. Poniżej podaję linka (alternatywę zamiast AM)

http://plexidas.livenet.pl/catalog/index.php/cPath/36 Korzystałem z tego sklepu i byłem zadowolony.

Przemyslałeś sprawę w jaki sposób będziesz kontrolował prace reaktora (elektrozawór, licznik bąbelków, kontrola odcieku)?


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

tak jak pisze Roman tylko:

butla 1,5kg + raduktor (nikolow-zielony) zestaw an allegro za 140-180zł) + ewentualnie jakiś zaworek precyzyjny 20-30zł

Edit

teraz zaóważyłem, że to do baniaka 1300l:) jesli masz bogatą obsadę twardych to reaktor będzie pracował na wysokich obrotach, wiec moze butla 6kg( chociaż znajomi którzy je mają po 1-2lat i jeszcze ich nie uzupełniali)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki chlopaki

Kupuje jednak butle 6.5kg,Jesli chodzi o sterowanie to posiadam ph.co2 komputer wiec nie bedzie problemu ;)Licznik babelkow sobie zrobilem 2cm srednicy wejscie dol wyjscie gora i tyle Kontrola odcieku????hmmm po co hyba zbedne ph bedzie sprawdzane w reaktorze ,no chyba ze kh ale nawet testu nie mam wiec nie bede sobie zaprzatal tym glowy.

Wklad knopa plus magnez i chyba dostawie do reaktora ktory mam jeszcze jedna dodatkowa komore

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz możliwośc to postaw 6kg , ona jest dość spora i zajmuje sporo miejsca. Ja mam sump i cały osprzęt w piwnicy wiec nie robiło mi różnicy jakiej wielkości będzie butla. Taka 6kg starczy na długo. Po 4 miesiącach wskazówka jeszcze nie dygneła że cos ubyło.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrniew :

Po 4 miesiącach wskazówka jeszcze nie dygneła że cos ubyło.

Witam na forum.

W tych butlach gaz jest w postaci płynnej i ciśnienie zależy od temperatury, a nie od tego, ile ubyło. Dopiero, jak gaz się skończy ciśnienie spadnie. Żeby sprawdzić ile ubyło najlepiej zważyć butlę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hyhy

po to kupujemy reduktor, zawor mozesz sobie pozniej na butli na maxa odkrecic a cisnienie wyjsciowe na reduktorze ustawiasz a ilosc baniek na precyzyjnym iglowym kurku


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak ktoś nie ma pH kontrolera to jak ustawić Reaktor i Butlę? Ilośc bombelków, przepływ itd.

Mam Reaktor AM KR 1000, do tego dokupiłem butlę z reduktorem i dziś planuję podłączyć ustroństwo.

Jak ustawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@piona - no a nie zajmuje się dozowaniem CO2 do reaktora pH kontroler+zawór?

Poprostu zastanawiam się ile średnio bombelków ma lecieć CO2 żeby było odpowiednie pH, domyslam się że dojdę do tego z czasem, ale chciałem uniknąć eksperymentów, zastanawiam się jak ustawić wielkośc przepływu przez reaktor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka wielkość akwa , ile twardziel, ilość wkładu w reaktorze i czy masz jakikolwiek miernik ph?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa około 400l

Twardych kilka (ok. 7 szt)

Miernik - brak (znaczy jest , ale kiepsko działa, bo mi się nie chce go wykalibrować, taki Eheim)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D

@Tato@ z reaktorem AM to najlepiej nie trafiłeś...

ustaw powiedzmy 30 bąbli na min odciek powiedzmy 50-60 kropli na min. Najlepiej zastosuj elektrozawór do Co2, ustawa go aby załączał gaz np 2 h po włączeniu światła i wyłączał też 2 przed końcem świecenia. dobrze aby odciek z reaktora był około 20KH sprawdź to po 2-3 godzinach pracy reaktora i przed końcem. obserwuj parametry -Kh,Ca,Mg

A i nie syp do pełna, połowa powinna byc ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jerzol_kominiarz

Synkowi klapsa a posta skasuj :D :D :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BartY - czemu reaktor AM jest kiepski ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tata jak Ci chodzi ten reaktor bo zastanawiam sie nad kupnem takowego. W jaki sposob podajesz do niego CO2??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie am 1000 jest ok. Mam takowy od 3 lat i najmniejszej skargi nie mogę wnieść. Teraz w zestawach dorzucają pompy dozujące sp 3000.


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc ja dozuję CO z bytli 6kg (wielka jak krowa) z reduktorem i manometrem, z niej idzie rureczka do licznika bombelków (około 40 bąbli na minutę) i gazior z licznika do reaktora, tam rozbijany przez wirnik igiełkowy miesza się z wodą, odciek około 60 kropli na minutę, i to wsio, trzeba tylko monitorować pH w tanku, żeby nie skakało (chiciaż i tak skacze między nocą a dniem - pomimo miksera który włancza się po zgaszeniu światła).

Do tego reaktorka planuję dołożyć pompę cyskulacyjną na zewnątrz. Chociaż nie wiem po co, ponoć się zamula z czasem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tata a czy reaktor wylaczasz na noc?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W autopsji(i za delteciem) - wartość KH w odcieku powinna wynosić około 30-40. Przy 20 dKH w odcieku będziesz mieć ok 350 mg/l CaCO3 - zaś przy około 30 - coś ponad 500. W tanku z spsami ph kontrolujemy tylko odciek - twardość 42 - CaCO3 jest około 730 mg/l.

Jakieś dwa tygodnie temu w ciągu 15 minut zrobiłem super reaktorek - syn rzeźbił coś z plasteliny a tatuś dłubał w plastiku :p.

Użyłem do tego pustego opakowania po osuszaczu powietrza do ozonizatora, jednego maxijeta i kilku gumowych rurek, bypas AM i kilka końcówek z kamieni napowietrzających.(koszt wszystkiego około 100zł - reaktorek z powodzeniem nadaje się do akwarium 250-300 litrów - biorąc po uwagę wydajność w rozpuszczaniu wkładu)

Reaktor działa jak z wkładem pływającym - ma pojemność 1.2 kg, wtórny obieg co2 po tygodniu musiałem wsypać szklankę wkładu bo ubyło(!). Zasypałem go gryem 5mm i wkładem magnezowym Grotech - stosunek 1:4

Jeśli jest ktoś zainteresowany - wrzucę fotki.

Pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.