Skocz do zawartości
BYNT

Usuwanie piasku z SPSowego tanku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Usuwał ktoś piasek z akwarium w którym aktualnie 90% to wrażliwe spore kolonie SPS?

Piasek ma około 2 lat, był regularnie wzruszany(codziennie) przez ten okres.

Jest to piasek Ati Fiji white(straszny shit-nie polecam!)-czyli martwy, strasznie pylący.

Chciałbym wziąć wąż, wyłączyć cyrkulację i obiegówkę i odessać do kilku wiader piach wraz z wodą potem tę wodę przefiltrować przez grubą skarpetę filtracyjną i wodę przelać przez spory filtr fluidyzacyjny z dużą ilością Rowy-spowrotem do sumpa, po całej akcji włączyć cyrkulację, obieg, odpieniacz na mokro, sprawdzić parametry i chyba wsio.

Jak myślicie-uniknę w ten sposób f*ck upu zbiornika?

Powodem usuwania piasku jest ciągle pojawiające się różnego typu i maści naloty-nie jest to cyjano ani dino, okrzemki również.


Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze poprostu po przy kazdej podmiance odsysaj troszke piasu. Systematycznie malymi porcjami. ??


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie przygotuj dużą podmanę, aby tej wody odessanej razem z piaskiem nie wlewać z powrotem do akwarium.


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze poprostu po przy kazdej podmiance odsysaj troszke piasu. Systematycznie malymi porcjami. ??

Ja tak odsysałem, zajęło mi to ze dwa miesiące, ale odessałem i nie miałem żadnych problemów.


150x70x60 full OW, 50kg LR, ATI 250i, PS 8x54w T5, NJ4500, cyrkulacja 3x6095 na 7096 + 6500l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli osady/naloty, które pojawiają się na piasku, będą się również pojawiać na szybie to co wtedy ???.

Szybę też usuniesz ??? :harhar::smoke:

Pozdrawiam

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że tak byłoby najlepiej ale tak mnie ten nalot irytuje, że chyba jutro zrobię akcję i połowę piachu oddessam w taki sposób jak opisałem. Azotany i fosforany i tak mam niewykrywalne ale bardziej boję się zachwiania równowagi biologicznej-piasek jest jednak siedliskiem sporej ilości przedstawicieli mikrobiologii...


Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 99% na samej szybie się nalot nie pojawi-odsłoniłem celowo spory kawałek szyby i jest czysta po 2 tyg, podczas gdy piach dostaje ten nalot codziennie.


Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, zebys nie musial wlewac tej starej wody spowrotem, to polowe moglbys odessac a za tydzien druga. Najgorzej, ze raczej wiecej niz 20 - 30 % nowej wody lepiej do takiego rozwinietego akwa za czesto nie dawac.

A mozesz stara wode zebrac w duzy pojemnik, tam wstawic odpieniacz i wegiel i pare godzin poodpieniac ? Akwarium na samej cyrkulacji wytrzyma.

Piotrus dobrze radzi, nie potrzebujesz sie spieszyc.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, w sumie racja w przypadku naszego hobby pośpiech jest bardzo złym doradcą. Będę piach usuwał systematycznie podczas każdej podmiany w nie za dużej ilości. Będzie bare bottom.


Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piach musisz usuwać powoli przy podmiankach. Możesz robić np 20% co 3 dni. I bardzo szybko usuniesz wszystko a odświeżysz przy okazji cały baniak. Nie polecam oczyszczania i wpuszczania ponownie do zbiornika to na pewno się źle skończy.

Tylko przy podmiankach!

A co potem ? Bez piasku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, będzie bare bottom. Podkręcę wreszcie Vortechy tak jak to powinno być od początku-do tej pory nie mogłem za mocno nimi dmuchać bo rozwiewało mi piach-mam tylko 45cm wysokości. Takich dużych podmian nie będę stosował-jadę na Preisie, która jest dosyć bogata, nawet śmiem twierdzić, że za bardzo bogata jak dla mnie.


Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie z innej beczki, jak najlepiej przechowywac piasek z akwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie z innej beczki, jak najlepiej przechowywac piasek z akwa?

W sensie, że chcesz z jednego baniaka do drugiego baniaka później wsypać?

Długoterminowo takiego rozwiązania nie znam-piasek zgnije.

Krótkoterminowo jakiś plastikowy pojemnik, pompa cyrk., grzałka i powinno być ok.

Jeżeli zbiornik jest dojrzały to trzy/cztery takie podmianki jak znalazł. Tylko uważaj na tego Preisa, sprawdzaj parametry każdego nowego opakowania. Różnie z nim bywa.

Wiem, że kiedyś Preis miał jazdy z utrzymywaniem stałych parametrów, ale myślę, że Niemcy szybko wyciągają wnioski. Dzięki za rady.


Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przechowywać piasek można ale trzeba go przepłukać w RO żeby wszystko co w nim jest padło. I to wielokrotnie! Bardzo upierdliwe.

Przelać RO kilka razy, zalać RO na tydzień, przelać ponownie kilka razy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wymieniałem piasek odsysając co tydzień,dwa 1/4 piasku a nowy wsypałem od razu.Przechowywany piasek w wiaderku przez dłuższy czas i nie płukany może zaśmierdnąć.Wyjąłem dla przykładu Rowę z akwarium,którą wypłukałem w RO,ale poleżała w pojemniku kilka dni i po otwarciu o mało nie straciłem przytomności.Jeśli miałby iść do kogoś to wyjąć,przepłukać i wysłać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ja wywaliłem 100% piasku przy przeprowadzce starego akwarium na nowe lokum. Było 70% sps 30% lps. Na chwilę skoczyło po4, po tygodniu sytuacja się unormowała. Nie bałbym się tej akcji aż tak bardzo.

Przy dobrej rurce i wężu (dość grubym) jesteś w stanie odessać bardzo dużo piasku wyciągając przy tym stosunkowo mało wody.

Może lepiej jednak wyczyścić piach?

Ja raz na 3 miesiące odsysam "do zera" około 1/3 powierzchni dna. Udaje się na 50l wody wciągnąć 10kg piachu :)

Ten piach czyszczę w tej wodzie, przesiewam przez najgrubsze sitko do artemii. Wyciągam w ten sposób odłamane kawałki koralowców i inne grubsze rzeczy. Przez sitko przelatuje drobny piach do naczynia 2l. Jak uzbieram cały pojemnik, to ten piasek wraca do akwa, bez wody. 50l zasyfionej i brązowej wody idzie do kibla.

Nic jeszcze przy tej operacji nie ucierpiało. Woda jest mętna 4-5h, następnego dnia pojawia się meszek na skale. Po 3 dniach sytuacja wraca do normy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.