Skocz do zawartości
81bart

Koralowce słabo rosną

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

mam problem z moim akwarium, mianowicie, bardzo słabo rosną korale, takie jak Tubipora euphylia, zmarniał mi ukwiał Anemonia virdis i kilka odmian miękasów, które też do końca się nie pompują. Może ktoś z forumowiczów miał podobny przypadek? Nadmienię że pierwszy miesiąc korale rosły jak szalone po plagach strasznie zmarniały...

Akwarium mam od 12.05.2013, przeszedłem kilka plag od cyjano po dino okrzemki, od 2 miesięcy mam ładne akwarium, ale korale jakieś marne. Zastanawiałem się czy może coś jest w wodzie poniżej wysyłam parametry wody zrobione wczoraj testami salifert

Zasolenie 1,024 mierzone reflaktometrek

Temperatura 25 stopni C

NO3 - 2

PO4 - <0,03

KH - 8,6

PH - 8

MG - 1250

Ca - 380

Sól Blue Treasure

Oświetlenie DIY LED

Podmiany co tydzień 19litrów

Akwarium 250litrów + ok 70l sump

Pozdrawiam Wszystkich

Bartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie spieszę się tylko widzę że korale są marne i tak myślałem może nad zrobieniem jeszcze jakiś testów może coś siedzi w tej wodzie, kenta podaję od 2 tygodni + plankton od kolegi ale nie widzę żadnej poprawy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dino czy cyjano dobrze też zastosować węgiel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel stosuję od początku, wymoczony 12 godzin w czystej RO.

Co to są te amino??

Jeżeli chodzi o bakterie to podaje Biodigest 1 kapsułkę na 2 tygodnie.

Jeszcze jednej rzeczy nie napisałem, bardzo słabo rosną mi glony w refugium.

Nie pisz posta pod postem. Używaj opcji "edytuj"!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiń swoją myśl, bo tym tekstem to nic mi nie pomogłeś...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podmianka wody min 10 % czyli mało, refiugium do czego ci potrzebne teraz , woda jest dla miękkich korali za czysta ,zacznij dokarmiać korale , jod ,amino, jeśli masz zamiar mieć miękkie korale , nie żyłuj parametrów


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Też ostatnio miałem podobny problem wszystkie korale przechodziły kryzys a jedna euphyllia to nawet mi zeszła. U mnie również w tym czasie przestały rosnąć glony, wcześniej musiałem czyścić szyby co 4 dni. A w czasie kiedy nastąpił kryzys glonów na szybach nie było wcale. Kolejną rzeczą jaka zauważyłem to znaczny spadek wszelkiego małego życia typu rurówki oraz robaczki.

U mnie pomogło odstawienie bakterii na około 6 tygodni. Teraz bakterie dozuje bardzo ostrożnie.

Dodam jeszcze tyle, że u mnie testy również niczego nie pokazały poza spadkiem NO3 z 0.8 do 0.3

Mam nadzieje że może choć troszkę moje ostanie doświadczenie coś ci podpowie.

Pozdrawiam

dodo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refugium założyłem bo mam duże ryby i chciałem zabezpieczyć się na przyszłość, co do aminokwasów i jodu nigdy nie stosowałem, bo wydawało mi się, że podmiana wody powinna załatwić sprawę.

W tej chwili zagłębiam się w temat mikroelementów, ale szczerze to ciężki temat się wydaje:(

Dziękuję dodo za zainteresowanie, wezmę twoje doświadczenie pod uwagę. Szczerze to myślałem, że za mało daje tych bakterii:)

Pozdrawiam

Nie pisz posta pod postem. Używaj opcji "edytuj"!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maże masz za mało światła, "DIY LED" to trochę uboga informacja.

Poza tym napisz jakie to korale oprócz euphylii.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie mówi więcej jak zdjęcie. Zacznij od tego co zasugerował Ant - zacznij karmić korale najlepiej mrożonkami, dodaj aminokwasy. Nie zmieniaj kilku rzeczy na raz bo nie będziesz wiedział co pomogło.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym mierzysz fosforany ?

Jeżeli Salifertem to nawet jak wynik jest poniżej 0.03 to powinna być delikatna niebieska poświata w próbce - coś jakby sugestia koloru. Jeżeli tego nie ma i próbka jest idealnie przejrzysta to prawdopodobnie fosforany są czynnikiem limitującym.

Poproś po sąsiedzku kogoś kto ma "małą Hankę" żeby zmierzył dokładniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@akwarius - "podmianka wody min 10 %" - tygodniowo? To ile jest OK, 20% tygodniowo? :) Nie przesadzaj, te jego 19 litrów tygodniowo to jest absolutnie wystarczające.

Doi autora wątku: tak jak Ci koledzy już zasugerowali, zacznij karmić korale. Żeby coś rosło, musi jeść :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pogadaliśmy - dział dla początkujacych poczytaj ;)

jednak rowerem pedzisz :(

Do AnT: Poradź dla CHŁOPA, ma problem, od tego jest forum. Od pewnego czasu jak widzę "objeżdżasz ludzi' Ja bardzo sobie chwalę podpowiedzi wszystkich - dzięki temu 1,5 roku morszczyzny jakoś tam idzie i jestem zadowolony - bez forum klapa by była okrutna. Poczytał sobie chłop na pewno. Chce rady i niech ją otrzyma.

Podbij Ca do 420-430. Karm korale. Skomplementuj pierwiastki śladowe : jod, Fluor, potas metale ciężkie /Np: Aquafores ABCK - tylko dawaj o wiele mniej niż producent zaleca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poco takie podmiany to sa korale miekkie nie potrzeba az tyle wody podmieniac

10% raz na dwa tygodnie wystarczy.

No3 kolo 10 by sie przydalo zmniejszysz podmiany No3 cos sie podniesie.

Z pierwiastkami nie przesadzaj bo robisz czeste podmiany wiec powinno byc wszystko oki jod czasem dodaj bo sie wytraca dlatego jakies 2 krople na tydzien noi jak wszyscy powiedzieli daj im cos jesc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytajac to co kolega napisał, to jakbym czytal siebie. Miałem to samo (cyjano nawet do tej pory), po walce z dino zbiornik się dzwignal. Wspolnym mianownikiem jest również sol BT - u mnie aczkolwiek znacznie wyższy Ca i Mg. Wlasnie od ok 2 miesięcy kiepsko polipuja mi niektóre korale. Uzywales jakies chemii na dino ? Zaczlem intensywnie karmi, az pod sam pysk. Jest poprawa ale to nie to samo co było. Kiedys mało karmilem, parametrow nie mierzyłem, a było duuuuzo lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem podawać mikroelementy Grotecha ABC, zobaczę co będzie się działo. Nie stosowałem żadnej chemii do walki z glonami , w ogóle nie używam chemii. Podmiany zacząłem robić częstsze ponieważ myślałem że coś jest w wodzie i może podmiany pomogą, niestety nie pomogły, więc teraz będę robił podmiany co 2 tygodnie jak radzicie. Na tym skończę zmiany, zdam relację jak zbiornik zareagował.. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie

Czym mierzysz fosforany ?

Jeżeli Salifertem to nawet jak wynik jest poniżej 0.03 to powinna być delikatna niebieska poświata w próbce - coś jakby sugestia koloru. Jeżeli tego nie ma i próbka jest idealnie przejrzysta to prawdopodobnie fosforany są czynnikiem limitującym.

Poproś po sąsiedzku kogoś kto ma "małą Hankę" żeby zmierzył dokładniej.

Kolor na teście jest lekko niebieski...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oswietlenie ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy stosowaniu węgla pamiętaj ,że trzeba go odpowiednio przygotować, węgiel się jeszcze parzy. Tak jak napisałeś nie masz rurówek , bo zwyczajnie dokarmianie w twoim baniaku jest po prostu marne w dodatku te twoje podmiany..Proponuje zakupienie fitoplanktonu , u mnie po wprowadzeniu fito ,zobaczyłem tak naprawdę jak moje korale polipują i się pięknie potrafią pompować, oczywiście populacja filtratorów wzrosła niewspółmiernie.Polecam fito, nie będziesz żałował. :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki że się wtrącę ale ANT dobrze ci napisał masz wodę pod SPS a nie pod miękie one lub błotko .

Karmienie w twoim wypadku to podstawa. A światełko jakie masz?

I jak możesz to wrzuć zdjęcie.

Pozdrawiam Robert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie zrobiłem sam, wzorowałem się na tym: http://www.aquario.pl/lampy-led/543-lampa-led-132w.html wszystko jest takie jak w tej lampie, diody, zasilacze, wszystko oprócz obudowy widziałem akwarium na tym oświetleniu i bardzo mi się podobało. Przez pierwszy miesiąc, przy tym oświetleniu, wszystko pięknie rosło.

Jeżeli chodzi o wyparzanie węgla, to szczerze, pierwsze słyszę, może tego nie doczytałem:(

Fito kolega w okolicy hoduje, dał mi butelkę i stosuję od jakiegoś czasu, ale nie widzę efektów:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a konkretnie jakie to diody które masz?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diody EPI led ta lampa jest zrobiona na tych diodach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diody EPI led ta lampa jest zrobiona na tych diodach...

no tak ale ciepla czy zimna ile kelwinów itp.


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej wlasnie mialem polecic Ci grotecha A,B,C, ale widze juz stosujesz. U mnie padała Calustrea jak zacząłem dozowac to odzyła i z 3 robi sie juz 7 mordek :)

Do tego wez sobie taka rurke sztywną jak od RO i i wstrzykuj mrożonki strzykawka prosto w mordy (ja tak robie przy wyłączonej "cyrkulacji") Wcześniej jednak polecam nararmic ryby, kraby do syta inaczej beda zabierac z mordek. Nawet Euphylie karmie czasami małymi kawałkami stynki.

Korale juz mi sie nie mieszcza a mam Low tech bez sumpa, odpieniacza itp.

Pozdrawiam.

Edytowane przez t2mek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.