Skocz do zawartości
p_szubert

Pierwsze akwarium - proszę o ocenę i opinie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, postanowiliśmy z moją dziewczyną założyć pierwsze akwarium morskie. Będzie to pierwsze nasze akwarium. Wiedza nasza sprawdza się do kilku rozmów z sprzedawcą i czytania wszystkiego na forach. Poniżej wypisze listę rzeczy na które wybrałem i prosiłbym was o opinie i ewentualne rade co z czym i jak ewentualnie wymienić.

Chcielibyśmy w nim mieć kilka rybek:

2-3 szt. Amphiprion

1 szt. Synchiropus

2 szt Pterapogon

2 szt. Ślimaki.

2 szt. krewetka

1 szt. krab

2 szt. rozgwiazdy piaskowe

Jeśli chodzi o rybki to chyba na tyle. Czy nie jest już ich za dużo czy można spokojnie dodać jeszcze 3 – 4 szt. Żeby nie było za ciasno. Co proponujecie?

1. Akwarium

AquaEl ReefMax 105l = 1350 zł

http://erybka.pl/pro...El-ReefMax.html

2. Falownik

Newa NWC Sterownik + 2x Newa Wave 2.7 = 420 zł promocja

http://erybka.pl/pro...2-7-Gratis.html

Newa NWC Sterownik + 2x Newa Wave 3.9 = 720 zł

http://erybka.pl/pro...3-9-Gratis.html

I teraz pytanie który będzie lepszy do tej pojemności, może ktoś z was używa tego urządzenia albo może zaproponować coś lepszego albo odpowiedniego w lepszej cenie.

3. Filtr RO

Filtr RO+DI 75 = 350 zł

http://erybka.pl/pro...r-RO-DI-75.html

I również czy wybór jest odpowiedni czy może możecie mi coś innego zaproponować.

4. Żywy piasek

Nature's Ocean - Bio-Activ Live® Aragonite = 105 zł /9 kg

http://korale.pl/nat...activ-live.html

Ile mniej więcej potrzebuje na taki litraż czy 9 kg wystraczy czy może potrzeba i więcej go. Proszę o info jaka ilość jest odpowiednia.

5. Żywa skała ???

Ile jej potrzebujemy do akwarium i gdzie ją najlepiej kupić zależy nam aby była bardzo dobrej jakości. Gdzie kupujecie i co możecie polecić.

6. Korale ???

No i to już trudny wybór. Z tego co wyczytałem to dla początkującego akwarysty to polecane są korale miękkie. Co możecie zaproponować i w jakich ilościach. Czy warto również zainwestować w korale twarde LPS. Czy na razie sobie odpuścić. Czy można później (np. za rok) dołożyć do akwarium.

7. Testy

Jakie są obowiązkowe i czy lepsze są paskowe czy może kropelkowe, które są najbardziej wiarodajne. Jakiej firmy wybrać.

8. Sól

Ile kg. i którą wybrać.

Pewnie jeszcze zapomniałem o czymś, więc proszę o i info czy to co tu wypisałem ma sens i co trzeba zmienić. Proszę o info i porady.

Dzięki bardzo

Popraw linki bo żadnen nie działa

Edytowane przez Walker (wyświetl historię edycji)

90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Odnośnie piasku to paczka 9 kg powinna wystarczyć , LR ok 10< kg, sól ? ja stosuję kent i jest git. zakupic salimetr i sprawdzac zasolenie aby było ok 1023. Bakterie Special Blend . życzę powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym najpierw przedstawił się, a potem poczytał.

Wszystko jest opisane niemal każda marka.

A na końcu zadawał pytania bądź co bądź, -oczywiste!


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Linki które podałeś nie działają.

Co do kompletowania obsady masz jeszcze sporo czasu, no ale można myśleć.

Nemo jeśli będą 3 szt po jakimś czasie i tak się zredukują do dwóch tak więc lepiej zakupić dwie szt. Mandaryn jest dość kapryśną rybką pod względem pokarmu i raczej siedzącą gdzieś w dziurze skalnej.

Filtr można kupić sporo taniej.

Skałę kupuj osobiście oglądając kawałki, wtedy masz możliwość wybrania jakie chcesz około 10kg.

Z testów na początku będzie potrzebne NO3.

Ja startowałem na Instant Ocean.

Osobiście proponuję kupić podstawowy sprzęt zalać baniak i przez czas dojrzewania (około miesiąca) dokładnie czytać w jaki sposób inni startowali z solankami.

Pozdrawiam


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Coś z linkami nie tak, bo wybija błędy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Cześć, witamy Cię serdecznie:)

Jeżeli akwarium jakie planujesz to ReefMax to zapraszam do tego działu:

http://nano-reef.pl/forum/68-reefmax-klub/

Tutaj masz wszystkie informację o tym zestawie jak i również tematy o naszych Reefmaxach.

Odnajdziesz informację jakie koralowce i jakie ryby mniej-więcej można tam trzymać:)

Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wiarygodne i proste w stosowaniu testy ma Salifert ( kropelkowe). Przydatny zestaw to CA,KH, No2, No3. Nie widzę na liście świetlówek a standard aquaela nie wygląda najlepiej. Przejrzyj ofertę ATI. Docelowo przemyśl kwestię dolewki osmozy do akwarium. Codzienne dolewanie wody po jakimś czasie będzie Cię irytować.


Pozdr.

G>S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, masz juz sporo wartosciowych odpowiedzi.

Co do rybek, to dwa "Blazenki" moze sie dobiora, z trzech jeden zostanie smutny lub przegoniony. Synchiropus to rybka jedzaca prawie wylacznie zyjatka biegajace po skale lub piachu. W mlodym, ponizej polrocznym zbiorniku, szybko zabraknie jej pokarmu. Za mrozonkami nie bedzie ganiac, zreszta zanim sie zdecyduje cos chwycic to i tak nie nadazy w cyrkulacji. Poza tym, trzymanie akurat tego gatunku nie w parze jest duza strata dla niej i dla Was. Obserwowanie parki jest fascynujace.

Testy wybierz Saliferta. Przydadza sie NO3, PO4, Ca, kH i Mg. Warto poczytac, co robic gdy poziomy w/w sa za male lub za duze.

Ilosc soli nie ma znaczenia; kupisz wiecej to wyjdzie taniej za kilogram. Ja juz nie kupuje mniejszych wiader niz 20 kg, ale to kazdego osobisty wybor. Duzo osob poleca sol IO, ja sie nastawilem na sps-y, wiec sol musiala byc "silniejsza". Uzywam TropicMarin, GroTech, Preis, RedSea itp.

9 kg piachu powinno wystarczyc. Zwroc uwage na granulacje. Taki 1-2 mm jest ok. Pylu, jak cukier puder bym nie bral, bo pompy beda go "zamiatac".

Od razu, do mierzenia stezenia soli, kupilbym refraktometr a nie "splawik". Nie stlucze sie i podczas mierzenia, temperatura wody jest obojetna. To przyzad potrzebny przez lata i przynajmniej raz w tygodniu, wiec nie ma co "oszczedzac".

Nie widze linku i w zwiazku z tym nie wiem jaka tam jest lampa. Przewaznie sa za slabe.

:thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej,

moim zdaniem:

1. pomyśl może nad większym zbiornikiem, w mniejszym łatwiej coś zepsuć i ciężej utrzymać parametry wody (tak czytałem ;-) )

4. tak jak pisał kolega wyżej piasek wybierz o dużej granulacji, ja nie zwróciłem na to uwagi i teraz mam spory problem

5. żywej skały dawałem 10% zbiornika czyli np 30kg na akwa 300L, mozesz dać 15%, kupowałem w erybce,

rybkami i cała obsadą narazie się nie przejmuj, czytaj pytaj i popełniaj błędy, przynajmniej ja tak robie ;-)

powodzonka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek woda, piach, skała i sòl zalać włączyć filtracje światło ja świeciłem 30 min dziennie przez dwa tygodnie potem zaczołem zwiekszać po miesiącu i zrobieniu wszelkich testòw wprowadziłem pierwsze szczepki miękich mija 4 miesiąc i wszystko się ma dobrze. aha polecam zakup bakteri przyśpieszaja dojrzewanie .

powodzenia

Edytowane przez Aro127 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej dziękuje wam wszystkim za odp. Chwile mnie nie było dlatego dopiero teraz odp. Faktycznie linki nie działają ale już co nie co wiem. Więc nie będę ich wklejał ponownie. Przez ten czas połaziłem po kilku sklepach aby obejrzeć ten zestaw RM. Wczoraj podczas jednej wizyty sprzedawca zaproponował mi zestaw sera marin biotop cube led 130. W skrócie:

Wyposażenie:

- Polerowana i profilowana przednia szyba.

- Zestaw obejmuje system filtracyjny na 130 l.

- Oświetlenie: duże, jasne i niezwykle energooszczędne chipy LED (12 x 2 W białe, 6 x 2 W aktyniczne niebieskie) łatwo wymienialne;

- wolno obracające się wentylatory do schładzania elementów elektronicznych

- 4-komorowy filtr wewnętrzny wyposażony w:

- Skimmer PS 200,

- gąbki do filtracji mechanicznej,

- 2 litry wysoce wydajnego wkładu filtracyjnego sera siporax Professional,

- sera heater 100 W,

- UV-C-clarifier 5 W i sera feed pump STP 1000

Co myślicie o tym zestaiwe. Na pierwszy rzut wygląda dużo lepiej. Większa głebia i jakoś wykonanie wydaje mi się lepsze.

A co wy o tym myślicie żeby zamiast RM kupić tą SERE. NA forum w sumie nic nie ma na ten temat, a ostatnie posty to z 2009 roku.

Używa ktoś?


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz zwrocic uwage, czy przez wypukla szybe bedziesz mogl ogladac ryby i korale bez znieksztalcen. Poza tym czyszczenie wygietej szyby tez jest zdaje sie trudniejsze.

Swiatlo jest oczywiscie za slabe, odpieniacza nie znam, ale chociaz taki jest lepszy niz nic, gabki nie beda potrzebne, UV 5W jest namiastka UV. Gdy bedzie naprawde potrzebne to 5W jest oszczedne jak oswietlenie.

Chyba wolalbym sam pozbierac czesci lub poszukac na Targowisku uzywany, ale juz naprawde przystosowany (jest duzo opisow o przystosowywaniu RM). Tu kupisz pare kiepskich rzeczy, a wygieta szyba...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.