Skocz do zawartości
thomas kay

"fioletowe" T5

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

mam obecnie 2x ati aquablue oraz 2x ati blue plus ale światełko jest już stare i czas na zmianę. Kiedyś zamiast jednego blue plus używałem ati actinic i do podobnego układu chciałbym powrócić. Która "fioletowa" świetlówka będzie dawała najlepszy efekt tzn. będzie najbardziej "fioletowa" a nie niebieska? Zauważyłem w necie coś takiego jak:

- Giesemann Pure Actinic

- Giesemann Actinic+

czym one się od siebie różnią?

Może KZ jakieś produkuje?

pzdr


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam obecnie 2 giessman pure actinic i są faktycznie fioletowe, spodziwałem się że będą bardziej wchodzić w granat, ale światełko całkiem przyjemne.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie znalazłem opis na necie że pure actinic świeci czystym fioletem a ta druga z dodatkiem niebieskiego, także to by było to czego szukam, a jak z żywotnością? uciągnie 6 miesięcy?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 miechy to max dla fioletowych,przynajmniej w przypadku ATI tak jest.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są świetlówki trójfosforowe i uciągną na pewno dłużej niż 5-fosforowe - takie jak KZ Fiji Purple, ATI Purple Plus itd.

Pamiętaj że światło z takiej fioletowej świetlówki "ginie" w akwarium po włączeniu pozostałych - naprawdę efekt jest trudny do zauważenia(wizualny dla oczu).

Może zamiast tego, poszukaj jakiejś świetlówki któa ma mniej zieleni w spektrum - np. Narva blue 2(zamiast ATI blue plus)

Pure actinic świeci bardziej "fioletowo" - ale też ma mniejszy strumień świetlny i przez to "zginie" w tle.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

80 za tą świetlówkę to nie mało szczególnie jeśli miałaby działać kwartał, bo 6 miesięcy to jeszcze jeszcze. Nie ukrywam że powodem zmiany jest to, że po prostu znudził mi się już zbyt niebieski odcień akwarium i wyrzucenie jednej blue plus ma temu służyć i wiem:) że actinic zniknie mi z oczu ale przynajmniej nie będzie tak niebiesko i dla mnie to krok w dobrym kierunku a wymienić muszę wszystkie 4 świetlówki i tylko z obawy przed linczem nie napiszę ile one już w nim chodzą:)

Co do tych Narva blue 2 to niesiety nigdy nie widziałem jak świecą, może macie jakieś linki?

Ew. kupię sobie jedną na porównanie, wykorzystać i tak się wykorzysta


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narva swieci bardzo podobnie do ati blue plus jest tylko jakby delikatnie ciemniejsza, ale mogą to być subiektywne odczucia. Miałem je założone obok siebie.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

80 za tą świetlówkę to nie mało szczególnie jeśli miałaby działać kwartał, bo 6 miesięcy to jeszcze jeszcze. Nie ukrywam że powodem zmiany jest to, że po prostu znudził mi się już zbyt niebieski odcień akwarium i wyrzucenie jednej blue plus ma temu służyć i wiem:) że actinic zniknie mi z oczu ale przynajmniej nie będzie tak niebiesko i dla mnie to krok w dobrym kierunku a wymienić muszę wszystkie 4 świetlówki i tylko z obawy przed linczem nie napiszę ile one już w nim chodzą :)

Co do tych Narva blue 2 to niesiety nigdy nie widziałem jak świecą, może macie jakieś linki?

Ew. kupię sobie jedną na porównanie, wykorzystać i tak się wykorzysta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narva swieci bardzo podobnie do ati blue plus jest tylko jakby delikatnie ciemniejsza, ale mogą to być subiektywne odczucia. Miałem je założone obok siebie.

a ich żywotność jest porównywalna? bo widzę że ta narva jest wyraźnie tańsza?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, masz rację - w zakresie barwy niebieskiej emituje dokładnie to samo, jednak ma mniejszy "pik" na 545nm - czyli zieleni, w związku z czym ATI blue plus świeci "jaśniejszym niebieskim" jak się na nią patrzy bezpośrednio(włożoną obok narvy) - ale bardziej "zielono" jak damy kominacje z świetlówkami typu aquablue/reefwhite 15kk.

@thomas

Świetlówka aktyniczna(czy to ati, czy giesman czy też inny odpowiednik - jak phlips tld 03) nie stracą więcej niż 20% po 6 miesiacach pracy(1500 godzin)

Także mowiąc o kwartale to nieco przesada w drugą stronę, aż tak źle nie jest. Świetlówki kombinowane z 5 różnych warstw(jak Fiji/Purple plus) wypalają się dużo szybciej.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no więc temat rozkminiony i tak muszę wymienić obie blueplus więc jedną wymienię sobie na fioletowego giessmanna a drugą na próbę na narve blue2. Więc:) teraz spokojnie możemy przejść do tematu "białych świetlówek" bo 2 aquablue które mam też się już kończą, co prawda jestem z nich zadowolony ale słyszałem że dosyć dobrze zastępują je świetlówki ati coral plus? To prawda że jedna dają ciepłe białę a drugie zimne białe światło?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem takim ekspertem jak Przemek, ale ja używam Narvy Blue2 i mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z koloru. To oczywiście subiektywne! U mnie Narva świeci w połączeniu z Arcadią Marine White. Patrząc na jej trwałość to przy ostatniej wymianie nie widziałem wielkiej różnicy w ilości światła. Świetlówka była mocno wyeksploatowana bo świeciła około 8 miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coral Plus świeci nieco bardziej w fiolet - osobiście ten typ świetlówek pasuje mi bardziej niż Aquablue która jest dosyć "biała".

Dlatego też jeśli idziesz w kierunku bardziej "fioletowego" światła(dla oka) wymień także oba aquablue na coral+(albo odpowiedniki) - wydaje mi się ze będziesz zadowolony.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coral Plus świeci nieco bardziej w fiolet - osobiście ten typ świetlówek pasuje mi bardziej niż Aquablue która jest dosyć "biała".

Dlatego też jeśli idziesz w kierunku bardziej "fioletowego" światła(dla oka) wymień także oba aquablue na coral+(albo odpowiedniki) - wydaje mi się ze będziesz zadowolony.

i tak właśnie zrobię to będzie miła odmiana, ten coral+ traktować jeśli chodzi o żywotność bardziej jak zwykłe białe świetlówki(bo te chyba świecą dłużej) czy właśnie bardziej jak te różne "kolorowe" o krótszej żywotności, bo znalazłem gdzieś w archiwum info że żyją dosyć krótko ale to jakiś stary post więc nie wiem jakie doświadczenia?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzuce swoje 5 gr. Ostatnio kupilem na alle urzywana lampa 150 (podobno 0,5 roku) + 2x24 (podobno 3 m-ce). Zarnik tak na oko (bo nie wyciagalem i nie sprawdzalem) 14-16000. Z tylu swieci Giessman actinic+ a z przodu pure actinic (czyli porownanie jak z 1 posta). Zmierzam do tego ze ja np. golym okiem widze roznice w tyle i przodzei akwa. Szczerze - nigdy wiecej fioletowych swietlowek w akwarium (przynajmniej poki mi sie gust nie zmieni :) ). Mysle ze jak chcesz uzyskac efekt wizualny z fioletem to pure actinic powinny spelnic twoje oczekiwania.

Pozdrawiam


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coral+ to są świetlówki 3 fosforowe - więc żywotność porównywalna do np. Aquablue czy też Reefwhite 15kk.

pozdrawiam


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam zamontowane od góry:

sylvania marinestar

sylvania coralstar

giesemann pure actinic

sylvania marinestar

sylvania coralstar

blau color extreme

Świetlówki są nowe odpalone w celu przetestowania lampy. Jeszcze nie świeciłem tym nad akwarium.

Link do zdjęcia:

https://plus.google....316270543142441

Niech moderator zrobi aby było zdjęcie zamiast linku to będzie czytelniej.

Pozdrawiam

Artur

Edytowane przez jogi_18 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Przemek może wiesz coś o tych świetlówkach PHILIPS TL / 03.Jakie porównanie do innych wyżej wymienionych.

Pozdrawiam

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam zamontowane od góry:

sylvania marinestar

sylvania coralstar

giesemann pure actinic

sylvania marinestar

sylvania coralstar

blau color extreme

Świetlówki są nowe odpalone w celu przetestowania lampy. Jeszcze nie świeciłem tym nad akwarium.

Link do zdjęcia:

https://plus.google....316270543142441

Niech moderator zrobi aby było zdjęcie zamiast linku to będzie czytelniej.

Pozdrawiam

Artur

niestety nie mogę wejść na tego linka a z chęcią bym obejrzał bo mi wyskakuje okno logowania usług google plus


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a powiedzcie mi jeśli wiecie:) czy samo fizyczne położenie świetlówek na belce (tzn. kolejność) ma jakieś znaczenie dla korali czy tylko czysto wizualne dla oglądających akwarium?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety nie mogę wejść na tego linka a z chęcią bym obejrzał bo mi wyskakuje okno logowania usług google plus

Proszę ;)

post-11706-0-68320800-1390661798_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Giesemann Pure Actinic zakupiony założony i to był zdecydowanie dobry zakup. Świetlówka naprawdę "fioletowa" o wiele bardziej niż odpowiednik ATI, dzięki za porady.

Czy Korallen-Zucht New Generation Coral Light to bardziej ATI Coral Plus czy ATI Aquablue Special?

Jest widoczna duża różnica między KZ a ATI?

Pozdrawiam


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Przemek może wiesz coś o tych świetlówkach PHILIPS TL / 03.Jakie porównanie do innych wyżej wymienionych.

Pozdrawiam

Temat uciekł(przez ferie) więc nie odpisałem na czas.

Philips tle 03 to prawdziwie aktyniczna świetlówka - świeci na fioletowo(i dosyć ciemno) bo gro spectrum jest z zakresu 400-420nm oraz mało zieleni..

Najbardziej zbliżona(choć z nieco większą ilością zieleni) będzie Giesmann Pure Actinic lub Crystal uv.

Ogólnie rzecz mówiąc - protoplastą wszystkich super aktynicznych świetlówek był Philips TLD 03 na rurze 40mm - nie mieszczącej się w odbłyśnikach :)

Historia sprzed..... 14 lat... :-)

Wtedy też powstawał pomysł na NR - a ja po raz pierwszy w polsce ściągałem ze stanów świetlówki typu Power Compact :)

Spoooooro się od tego czasu zmieniło, oj sporo - niewielu widać już akwarystów z tamtych lat.. :(

A propo starych tematów - czy jeszcze ktoś pamięta "pamiętnik z zakładania akwarium Jacka Drasa?" ??? :-)

Nie zapomnę z jakim przejęciem opisywał on życie które przyszło na skale - rurówkę, krabika, wieloszczeta...

Aż się morda śmieje do tego wszystkiego... :D


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale tych Philips TLD03 to nie klepią na rurach T5? Byłby hit. Może jakąś petycję, może nie są świadomi zapotrzebowania. A co do zachwycania się każdym robakiem na skale, to każdy chyba nawet w tych czasach jak zakłada tank to się zachwyca, choć może nie publicznie, przecież nie wypada się jarać takimi rzeczami jak tu jakieś acropory tridacny i inne...


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.