Skocz do zawartości
makok

Autopodmiana słonej wody... kopia genesis renew... by makok

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Przymierzam się do skopiowania systemu podmiany wody genesis renew.

Dlaczego skopiowania?

Ponieważ sprowadzenie z usa wiązało by się z szeregiem problemów, jak potrzeba zastosowania transformatora do zmiany napięcia z naszego na ichnie, jak prawdopodobieństwo, że będę musiał zapłacić cło oraz co ważniejsze niemożność ustawienia sterownika z dala od zbiorników pomocniczych.

Chcę zrobić to tak jak na schemacie w załączniku.

Dwa zbiorniki po 200l będą w garderobie, ponieważ nie mam dostępu do kanalizacji w pobliżu akwa. Nad zbiornikiem ze świeżą solanką będzie 10l zbiornik obiegu wtórnego.

Taki sam 10l zbiornik będzie nad sumpem w szafce pod akwa.

Założenia działania.

1. O zadanej godzinie, np. 6:00 rano, włączają się timery A na 10min.

2. Zielone pompy A napełniają zbiorniki obiegu wtórnego ilością 10l wody. Zabezpieczenia są różne, począwszy od rurek rewizji, a skończywszy na pomarańczowych float switchach, ktore gdy dojdzie do nich woda wyłączają pompy A.

3. 5 min poźniej włączają się timery B, które sterują pompami B. Jedna wywala wodę z nad sumpa do zbiornika odpadowego, a druga w garderobie pompuje świeżą solankę do sumpa.

4. Pompy B mają następujące zabezpieczenie... przy użyciu dolewki z dwoma czujnikami aqua-trend, jeden czujnik jest na dnie zbiornika danej pompy (ten od czerwonej diody musimy odwrócić) i wyłącza pompę jak opróżni baniak, a drugi jest w zbiorniku przeciwległym (sump lub zbiornik odpadowy), na wypadek gdyby gdyby te nie mogły przyjąć więcej wody. Float switche odetną prąd bez względu na timery.

Dzięki takiej koncepcji dwóch obiegów nie potrzebuję się martwić że coś nie zadziała i na raz przeleje mi się do sumpa (czyt na podłoge) 200l wody. Nie zastosuję zaworów zwrotnych i grawitacji, bo zbiornik nad sumpem będzie niżej niż krawędź beczki na odpad. Między akwa a garderobą będą tylko dwa węże 10mm i 4 cienkie kabelki dwóch pływaków.

I tak planuję 2x dziennie przez 9 dni, potem system off i 2 dni na zebranie RO, posolenie i wymieszanie.

Co o tym sądzicie? Jakieś słabe strony?

wysłane na szybko taptalkiem :-)

post-9336-0-45751500-1391039497_thumb.jpeg

Edytowane przez makok (wyświetl historię edycji)

takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super pomysł ale...

Pomyśl o timerze na dolewce i objętości komory w której jest pompa obiegowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie dolewka musi być na timerze bo idzie z osobnego zbiorniczka. Musi dolewać gdy aktualnie nie jest wypompowana komora pompy sumpa. Ta oczywiscie musi być o 10-15l większa. Nie wspominałem o tym, ale dzięki za przypomnienir

klepnięte z miniekraniku ;)


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Pomysl fajny. W jakim celu sa te 2 zbiorniki 10L ? Mysle ze mozna je pominac inaczej duzo tych pompek i czujnikow sie robi.


-----------------------------------------------------------------

110x60x50 330L + 70L sump; Jebao WP25 ; NJ2300; Reef Octopus 2000; lampa LED DIY 150W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W celu odmierzenia dokładnie takiej samej ilości wody po obu stronach systemu. Jak inaczej byłbyś w stanie rozwiązać ten problem? Nawet dwie rakie same pompy na timerach tego noe zrobią, bo muszą podnosić na różne wysokości.

klepnięte z miniekraniku ;)


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie mozna tego zrobic po prostu w sumpie. Np u mnie w komorze pompy jest staly poziom. Wystarczyly by dwa plywaki - stan minimalny i maksymalny. Z timera wlaczamy wypopowywanie az woda spadnie do minimum. Jesli zadziala plywak minimum to wypompowywanie sie konczy i wlacza wlewanie nowej az do poziomu maximum. Takie luzne przemyslenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można by, tylko co w sytuacji jak nie zadziała któryś z czujników? Oczywiście można by dla nich zastosować backup jednak rozwiązanie zaproponowane wydaje mi się pewniejsze, tym bardziej że jest sprawdzone.

klepnięte z miniekraniku ;)


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz...

klepnięte z miniekraniku ;)


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przyklad mozna pompy zabezpieczyc czasowkami - zadna pompa nie moze dzialac dluzej niz np minute

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej tak teraz qmam. Zerknalem do oryginalnego rozwiazania w miedzy czasie. Tam te zbiorniki spuszczaja wode grawitacyjnie to troche prosciej.


-----------------------------------------------------------------

110x60x50 330L + 70L sump; Jebao WP25 ; NJ2300; Reef Octopus 2000; lampa LED DIY 150W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bym miał pod akwa kanalize to też bym spuszczał, ale tak nie da rady, bo zbiornik nad sumpem musial by wisieć 100 nad ziemią... Nie mam miejsca. A tak czy kupię pompy czy elektrozawory efekt ten sam.

klepnięte z miniekraniku ;)


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz te zbiorniki male umieścić w garderobie nad dużymi. Trochę więcej rurek przez ścianę tylko.

Wysłane z mojego GSmart Maya M1 v2 przy użyciu Tapatalka


-----------------------------------------------------------------

110x60x50 330L + 70L sump; Jebao WP25 ; NJ2300; Reef Octopus 2000; lampa LED DIY 150W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyślę temat. Wymagałoby to zastosowania elektrozaworu który nie zardzewieje. No i zastanawia mnie kwestia bezpieczeństwa w Twojej propozycji, bo choć równoczesna awaria elektrozaworu i blokad pompy napełniającej zbiorniczek wydaje się mało prawdopodobny, to jednak byłoby tu o jedno urządzenie mniej. Hmmm

klepnięte z miniekraniku ;)


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam w tych małych zbiornikach są rewizje i po przelaniu woda wraca do źródłowego zbiornika (sump lub zbiornik na solankę). Myślę ze jest to bardzo bezpieczne.

Wysłane z mojego GSmart Maya M1 v2 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez jobberwalker (wyświetl historię edycji)

-----------------------------------------------------------------

110x60x50 330L + 70L sump; Jebao WP25 ; NJ2300; Reef Octopus 2000; lampa LED DIY 150W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie dużo prościej można zrobić pompa wlewa czystą a rurka na zasadzie przelewu odprowadza nadmiar do kanalizacji i po sprawie


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im mniej rzeczy ( zbędnych tym prościej i bezpieczniej )-ale jeśli nie masz

dziesięciu minut na podmiankę to ciężko ci będzie utrzymać zbiornik.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie podmiana to rytuał. Takie cotygodniowe porządki są potrzeb baniakowi. Jak inaczej posprzątać sump-a?

Jakbym miał zrobić już automat, to beczkę włączał bym w obieg raz w tygodniu na 3 dni. Potem z beczki do kanalizacji, świeża solanka i za tydzień znów to samo. Dwie rurki, jedna mała pompka. Postaw na prostotę...


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rytułał rytułałem, ale jak przez wakacje pracujesz 390godzin w miesiącu to rytułał traci na znaczeniu

klepnięte z miniekraniku ;)


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na robisz przełączników, czujników itd... A jak któryś się zawiesi? Podłoga do wymiany ;) dla mnie to przerost formy nad treścią ;)

mobilnie...


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie już tyle razy automatyka w akwa zawiodła

te powodzie....

przezornie podłogę z terakoty w salonie położyłem

ograniczyłęm urządzenia elektroniczne tylko do dolewki i lampy uv a i tak dolewka przelała tydzień temu ostatni raz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno sie powolac na fakty i konkretne dane ale wiekszosc baniakow jest wysadzona przez bledy ludzkie niz automatow ;)


-----------------------------------------------------------------

110x60x50 330L + 70L sump; Jebao WP25 ; NJ2300; Reef Octopus 2000; lampa LED DIY 150W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak dla mnie dużo prościej można zrobić pompa wlewa czystą a rurka na zasadzie przelewu odprowadza nadmiar do kanalizacji i po sprawie

Jakbym miał kanalizę dostępną to by świat wyglądał inaczej

Na robisz przełączników, czujników itd... A jak któryś się zawiesi? Podłoga do wymiany ;) dla mnie to przerost formy nad treścią ;)

mobilnie...

Dolewka aquatrend mnie jeszcze nigdy nie zawiodła, a te 10l wiaderka mają spowodować właśnie to, żeby nie wlało mi się do sumpa całe 200l wody

mnie już tyle razy automatyka w akwa zawiodła

te powodzie....

przezornie podłogę z terakoty w salonie położyłem

ograniczyłęm urządzenia elektroniczne tylko do dolewki i lampy uv a i tak dolewka przelała tydzień temu ostatni raz

Jak to zrobiłeś że ci przelewa? Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić inaczej niż w wypadku awarii elektroniki

Trudno sie powolac na fakty i konkretne dane ale wiekszosc baniakow jest wysadzona przez bledy ludzkie niz automatow ;)

Tu nie o to chodzi że nie mam czasu na podmiany, tylko pracuje bardzo nieregularnie, nie mam stałych dni wolnych co tydzień, jak np. niektórzy weekend....

wysłane na szybko taptalkiem :-)


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a niw myślałeś o jakimś rowiązaniu bez pomp elektroniki-taki prosty mechaniczny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troszkę bym się bał że coś zawiedzie, tu by się dobrze sprawdził jedynie system dedykowany, który będzie dodatkowo sterował automatyczną dolewką

bo pamiętaj że jak odpompujesz wodę ze sumpa- to musisz mieć wyłączoną dolewkę, potem wpompujesz świeżą solankęl. bo inaczej przy takich podmianach będziesz miał coraz słodszą wodę.

pomysł fajny ale bardziej na mniejsze codzienne podmianki, zamiast 20l tygodniowo, robiłbym 3l dziennie

Edytowane przez PawelL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te dodatkowe zbiorniki gwarantują bezpieczeństwo. Jak się napełnia woda świeża i z sumpa to otwiera się spust 1 czyli stara woda wędruje do kanalizy / beczki a nowa do sumpa. Jak cos pójdzie nie tak otwiera się spust 2 czyli wracamy do stanu początkowego. Stara woda wraca do sumpa i alarm.

wysłane z telefonu

Edytowane przez jobberwalker (wyświetl historię edycji)

-----------------------------------------------------------------

110x60x50 330L + 70L sump; Jebao WP25 ; NJ2300; Reef Octopus 2000; lampa LED DIY 150W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.