Skocz do zawartości
kpiotrek

Coś ponad 400 w obiegu...

Rekomendowane odpowiedzi

W kwietniu minie rok jak posoliłem wodę. Myślę, że to dobry moment na założenie własnego tematu na forum. Chwalić się nie ma czym ale też nie czuję wstydu.

Trochę historii dla tych co im się chce czytać.

Akwaria w moim domu stały prawie od zawsze. Pierwsze w życiu... nie wiem jak to nazwać, bo akwarium to to nie było. Był to wielki, jak mi się w tamtym czasie wydawało, słoik po wekach. Taki po ogórkach, miał chyba 5l. Miałem 7 lat i wydawał mi się olbrzymi. Było to dobrze ponad trzydzieści lat temu. Eh, to były czasy. Mimo upływu lat nadal pamiętam jak kociła się w mniejszym słoiku samica gupika. Dla mnie to był wyczyn. Później co jakiś czas akwarium zmieniałem na większe 20, 50 (...) aż do 600 litrów. Czasem było zwykłe towarzyskie, czasem jakieś biotopy... przerobiłem chyba wszystko co możliwe od holendra po paletki. Pewnie jak kiedyś znajdę miejsce w domu, to prócz solniczki postawię jeszcze słodkowodne z moimi ulubionymi pielęgnicami pawiookimi. To piękne i mądre ryby.

Teraz, prawie od roku, oglądam świat słonej wody. Jak zakładałem akwarium, to przekopałem pół internetu w poszukiwaniu co? jak? i kiedy? i uzbrojony w wiedzę zacząłem kompletować sprzęt. Szczerze mówiąc jedyną rzeczą jaką kupiłem dobrze to była sól IO. Tak bywa jak się człowiek nie zna. Nie zrażałem się porażkami, bo jak człowiek robi coś pierwszy raz, to tak bywa.

Cały czas słyszałem, że mam sformatować umysł i zapomnieć wszystko co wiedziałem o akwarystyce, bo morskie to inna bajka. Śmiech. Przez rok jak mam akwarium, to doszedłem tylko do tego że inna to jest tylko filtracja i trochę chemia wody. O doborze obsady nie wspomina, bo to czy słodkie czy morskie trzeba zrobić i już.

Systematyczność miałem we krwi już po słodkowodnych akwariach, to może i start był łatwiejszy.

W ciągu roku zmienił się prawie cały sprzęt w akwarium, łącznie ze szkłem. Choć na zmianę szkła miał wpływ remont domu i zmiana usytuowania akwarium.

Na starcie chciałem to zrobić oszczędnie. Na używanym sprzęcie. Efekt jest taki, że mam dodatkową półkę w garażu na pamiątki z targowiska. Jak się człowiek nie zna, to tak się kończy. Nie mam absolutnie pretensji do nikogo prócz siebie. Teraz wiem, że jak coś się kręci to lepiej kupić to w sklepie, bo z czasem to się wyrabia i grzechocze albo po prostu psuje.

Doszedłem do absolutnego minimum (w/g mnie) sprzętu w moim akwarium. Na dzień dzisiejszy wygląda to tak:

Akwarium: 85x70 h 60, komin zewnętrzny - hydraulika 32 spływ, 25 powrót.

Pod akwarium sump 80x70 h 35

Pompa obiegowa to NJ3000 i chyba jest troszeczkę za słaba. W planach pompa aqua nova 6500l/h

Oświetlenie. Startowałem na ledach 160w 3ch i jakoś mi nie pasowały. Nie lubię aż tyle niebieskiego światła a białe paliło korale. Próbowałem różnych ustawień, zmieniałem je praktycznie co 2 tygodnie aż doszedłem do jedynego jak dla mnie słusznego wniosku i kupiłem hqi 250w. Od razu piszę aby uniknąć linczu, że na ledach coś rosło, jak dodałem 4x24w w t5 to nawet coś bardziej rosło ale miałem już dość walki z ustawianiem/przestawianiem i wróciłem do korzeni. Z racji tego że akwarium stoi we wnęce między ścianami a wymiary ma dość nietypowe to oświetlenie t5 byłoby bardzo nieekonomiczne. Postawiłem na hqi i szczerze mówiąc nie żałuję. Lampa to tak jak poprzednia od właściciela tego forum. Żarnik ReefLuxa 12000K świeci z piękną lekko niebieską poświatą. Mi się podoba a to najważniejsze.

Cyrkulacja: Tunze 6025 jedna sztuka i Jebao 25. Miałem jeszcze jebao 40 ale robił się dym i zrezygnowałem. Niby mało ale jak chińczyk rozbuja akwarium to naprawdę niewiele trzeba. Myślałem jeszcze dorzucić jakąś drugą tunze 6025 ale to za jakiś czas. No i zawsze mogę coś z półki w garażu użyć w razie godziny "W" ;-)

W sumpie stoi odpieniacz ReefOctopus 2000int. Muszę przyznać, że jak na chińczyka to naprawdę porządna maszyna. Pieni aż miło. Powietrze ciągnie z zewnątrz więc przy zmianach temperatury trochę kaprysi ale za pieniądze jakie na niego wydałem, to porządnej pompy do diy bym nie kupił.

Z automatyki ułatwiającej życie jest jeszcze dolewka od aqua-trend i dozownik do ballinga od kolegi z forum. Jakaś grzałka ale z racji hqi to chyba w ogóle się nie włącza.

W sumpie dla odmiany zrobiłem coś ala cryptic zone. Wpakowałem tam połowę skały i o niej zapomniałem...

W akwarium to taki misz masz. Trochę miękkich, trochę lps i trochę sps. Sps-y trzymam te prostsze. Na acropory się nie porywałem, bo nie chcę być zakładnikiem akwarium to raz a dwa to całkiem przyziemna sprawa - po prostu mnie na nie nie stać.

Rybki to: 3 x chromis viridis - są ze mną od samego początku, jedna babka kopiąca - działa jak caterpillar, wargatek sanitarnik, nemateleotris decora, mandaryn, zebrasoma scopas, meiacanthus smithi, no i oczywiście obowiązkowe dwa błazny. Nie wiem czy coś jeszcze wpuszczę ale wiem na pewno, że za chwil kilka będę musiał oddać mojego scopas, bo zaczyna robić mu się ciasno. Pewnie wtedy kupię jakieś dwie - trzy mniejsze rybki.

Było pare ślimaków ale krewetka lysmata amboinensis się nimi zaopiekowała i zostało tylko trochę młodzieży w sumpie. W piasku siedzą też jakieś małe drobne ślimaki ale nie wiem jak się nazywają.

Jest też jeżowiec mespilia globulus i rozgwiada piaskowa. Wpuściłem jakiś czas temu też trzy malutkie kraby paguristes cadenati ale jakoś ich nie widzę, tzn czasem gdzieś wypatrzę jednego ale wydaje mi się że krewetka się resztą zaopiekowała i koszą glony na wiecznej rafie.

Parametry w akwarium staram się utrzymać stabilne, właściwie to stara się dozownik i odpieniacz. Ja jako głównodowodzący mam wpływ na czystość szyb które przecieram raz w tygodniu, czasem częściej jak za dużo kombinuję.

Na dzień dzisiejszy

PH nie mierzę bo test saliferta od zawsze pokazywał mi 8 czy rano czy wieczorem.

NO3 - coś jest ale kolor tak blado-różowy że nie mam pojęcia ile.

PO4 - jak wyżej.

KH ~7,2

Ca ~ 420

Mg ~ 1410 - stary test miałem walnięty i nieświadomie podniosłem za wysoko. Wraca do normy.

Ballinga - leję nierówno KH idzie 170 ml Ca idzie 150 ml Mg nie dozuję.

Sól: na początku używałem IO, później był kent ale na tamtym etapie zbiornika jaki w owym czasie był - za bogaty i przerzuciłem się na AF ale... zużyłem 2 kartony i nie jestem zadowolony. Strasznie nierówna co rozrobiłem solankę to inne parametry. Wiem że trzeba przemieszać ale to trochę ciężko co podmiana kręcić 20 kg wiadrem z solą, zwłaszcza jak jest prostokątne a i tak to niewiele dawało. Mi nie pasowała więc teraz zmieniłem na Aqua Connect Deep Blue i jedno co mogę powiedzieć, to po podmianach nie rozjeżdżają mi się parametry. Bez kręcenia wiadrem.

Kierunek jaki obiorę w najbliższej przyszłości jest niejasny. Bardzo podobają mi się spsowe kolorki ale brakuje mi ruchu w wodzie. Więc pewnie dalej będzie misz masz...

Dorzucam zdjęcie ale robione telefonem, bo nie mogłem namierzyć w domu aparatu. Oczywiście nikt nie brał, nikt nie widział a on schował się sam.

Wątek będzie moim pamiętnikiem w którym co jakiś czas skrobnę to i owo o moim akwarium. Czasem o coś zapytam, czasem coś stwierdzę. Wcześniej pisałem sobie na blogu ale tam ciężko utrzymać wszystko w jednym wątku. Stąd potrzeba własnego tematu.

Komentarze mile widziane choć ciężko znoszę krytykę. (żart)

Pozdrawiam, Piotrek.

post-13843-0-70626800-1395304986_thumb.jpg


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nudno,

wyglada na to ze wszystko przemyslales -_-


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako, że ja 2 dni temu dopiero wlałem wode to powiem tak - mam nadzieję, że dożyję takiego akwarium jak u Ciebie.

Ale co innego mi się u Ciebie bardziej podoba - dystans.

Tak trzymaj i powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani wesoło to już było, a raczej niewesoło bo wyrzucanie rybek do klopa po ospie, ukwiał w odpieniaczu.... to trochę mogło zniechęcić.

Ale tak naprawdę do tej nudy rękę przyłożyłeś, bo z paru Twoich rad skorzystałem.

@Nalesnick dzięki za miłe słowo.


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne akwa. Widać, że wszystko przemyślane :) Kolejne fajne akwarium w Płocku/okolicach Płocka :)


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwa ok, nie wiem czy dobrze widzę ten jeżowiec nosi jakąś gumkę?


MOJE MAŁE SZKIEŁKO -

150x50x45 + sump 105l,

i takie tam...

DSC_1029.jpg.3a3d7c5d3154eb84f27df4b4cb245567.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwa ok, nie wiem czy dobrze widzę ten jeżowiec nosi jakąś gumkę?

przede wszystkim bezpieczeństwo

nawet jeżowiec już wyedukowany ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, gdzieś znalazł gumkę:) ale to może nawet dobrze, bo jak kiedyś - z miesiąc temu - zaczął się onanizować w akwarium to tak zapaskudził wodę, że prawie nie było widać tylnej szyby. Wyglądało jakby się palił. To co robią ślimaki to przy jeżowcu pikuś. Piana w kubku była tak twarda, jakby ktoś viagry do akwarium dosypał. Zwaliła dekiel z kubka odpieniacza. Za to korale wyglądały na prze szczęśliwe.


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie moje rozważania na temat cyrkulacji w prawie kwadratowym akwarium.

Pierwsze akwarium miało 70x70h55 i miałem ciągle problemy z cyrkulacją. Jak nie przewalała ton piasku to na dnie kupa syfu. Rozwiązaniem pośrednim było sterowane jebao wp 40 (bo nie było jeszcze 25 w sprzedaży) zdławione zasilaczem. Bujało wodę i niby wszystko było oki pod warunkiem że przestawiałem co jakiś czas dodatkowe dwa cyrkulatory (JVP 102 i tunze 6025)

Teraz mam też prawie kostkę bo 85x70h60 i tak sobie obserwuję dno akwarium. Niby czysto ale że mam akwarium w pomieszczeniu gdzie mogę wejść i od tyłu zerknąć na skałę i piach no to zdjąłem tylny czarny ekran (nota bene polecam zamiast oklejania folią lub malowania czarną piankę pod panele, kupiłem ją w obi a trzymają ją magnesy od pomp) i tak oglądając od tyłu zauważyłem że jednak w akwarium nie jest tak czysto jak bym chciał. Nie można powiedzieć że są tony syfu ale są miejsca gdzie detrytus się odkłada. Tak sobie myślę, może ktoś to już zauważył. Problem z cyrkulacją w kostkach jest brak długiego boku a pompy typu tunze, jebao czy choćby jvp 102 są tak skonstruowane, że dają bardzo skoncentrowany strumień i zaczynam się zastanawiać nad zmianą na pompy Hydora. Mam taką w garażowej kolekcji rzeczy zbędnych i podłączyłem na próbę. Strasznie terkocze, bo nie jest pierwszej młodości ale zauważyłem jedną rzecz w porównaniu do tunze daje dużo szerszy strumień wody a co za tym idzie i krótszy. Przy podobnym deklarowanym przez producenta przepływie.

Pytanie - czy te pompy nie są jakimś rozwiązaniem na przewalający się piach lub martwe strefy w kostkach?


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i mam mały problem... Zauważyłem jakąś dziwne zjawisko w moim akwarium. Jak tylko wyczyszczę szyby z nalotów i zrobię to za dokładnie, tzn zeskrobię do gołej szyby, to następnego dnia woda zaczyna robić się biała. Jakiś dziwny zakwit bakteryjny. Zdarzyło się to trzeci raz a jedynym wspólnym mianownikiem jest to, że zawsze dzień wcześniej czyściłem wszystkie szyby. Czemu to białe gów...o się pojawia? Nie dozuję bakterii od trzech miesięcy. Na szybach tworzy się biały nalot. Jedyna pozytywna rzecz z tego zakwitu to to, że zniknęło małe ognisko cyjano które od zawsze siedziało na pompie. Dosłownie zbielało i zaczęło się rozpadać.

Moje działania: odpieniacz na bardzo mokro, kostka napowietrzająca.

Poprzednim razem pomogło wlanie jodu prodibio ale może to zbieg okoliczności. Choć chyba jod ma własności bakteriobójcze.

Powtarzalność tego zjawiska zaczęła mnie niepokoić, bo to mniej-więcej co trzy tygodnie. Korale prawie się nie otwierają. Prawie wszystkie pozamykane / pokurczone.

Podpowiecie cosik...?


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje akwarium jest moim zdaniem naprawdę bardzo ciekawe.

Pozdrawiam


500l w obiegu

Start 9.08.2014, wsparcie Męża - bezcenne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Półtora miesiąca później...

Trochę się zmieniło. I w akwarium i pod akwarium. Zacznę do sumpa. W końcu wkleiłem przegrody i odpieniacz trafił do nowej wyższej i przy wyłączeniu prądu przestał nareszcie przelewać. Do sumpa trafiła nowa pompa obiegowa AquaNova NCM6500 i jest to apogeum co mogę mieć w obiegu. Więcej hydraulika nie wydoli (spływ i rewizja 32).

W akwarium nuda. Nic się nie dzieje. Karmię, co tydzień podkręcam ballinga (na dzień dzisiejszy leję ćwiartkę dziennie, gdzie to znika?), podmieniam 5-10% wody tygodniowo...

Zmieniłem bakterie. Z czystej oszczędności. Lałem biogro ale wychodziło drogo więc kupiłem zeobak i biomate. Po przeliczeniu - kropelki wychodzą taniej. Efekt praktycznie identyczny. Wcześniej kombinowałem z VSV - było cyjano, Później lałem sam ocet ale cyjano się utrzymywało. Nie rosło ale i nie malało. Przy okazji zmiany bakterii wróciłem do wódki. Podobno zeobak potrzebuje specjalne kropelki a u mnie praktycznie po 2 tygodniach zaskoczył na wódce.

Parametry OK. No szlagier... hehe

A tak na serio to magnez poleciał ale uzupełniam.

KH trzyma się miedzy 7 a 7,3

Ca jakieś 410

No3 i PO4 to nie wiem po co mierze jak zawsze mam zera. Nawet jak wiem że poleciały to we fiolkach brak koloru. Za to glony na szybach. Choć ostatnio czyszczę szyby raz na tydzień z lekkiego nalotu.

Nie jest chyba źle.

Na zdjęciach akwarium - dzisiaj. Można porównać z pierwszym zdjęciem. Coś tam urosło... Hqi robi swoje. A rachunki za prąd identyczne jak przy ledach. Tylko grzałka prawie się nie włącza...

Dwa zdjęcia - jak to moja żona nazywa - przepompowni.

Ostatnie to akwarium od tylca :-)

post-13843-0-53946300-1399487975_thumb.jpg

post-13843-0-62282300-1399487988_thumb.jpg

post-13843-0-06052900-1399487999_thumb.jpg

post-13843-0-27401100-1399488010_thumb.jpg


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Momtipora zielona suuuuper


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny baniaczek :-)

pozdrawiam.


7718_7930.png

250L + 120L sump wystartował 13.9.2016

Ok 20kg skały

Siporax 13L

Szkło 100x50x50 przód i boki opti

Obieg Jebao Dct 6000 odpieniacz DIY na pompie New Jet 6000 i meshu made by Robas78 lampa 6x39 1xJebao rw-15

Dozownik Jebao dp-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pochlebstwa.

Ostatnio się zmobilizowałem i zrobiłem porządek ze światłem, no może prawie, bo jeszcze muszę kupić nowe rurki. Te które zamontowałem mają już pierwszą młodość za sobą.

Na fotkach widać jak kleciłem lampę. Trochę kątownika aluminiowego, wiertarka, szlifierka, 4 stare odbłyśniki od t5 - profilowane na specjalnej prasie ręcznej ;-) i garść nitów i oto nowy stelaż lampy. Wykonanie na 3+, gdybym robił drugi raz zrobiłbym trochę inaczej ale co tam... lampę będę oglądał tylko ja. Najważniejsze, że świeci. Zawsze mnie drażniło, że nie mogę zdjąć lumenarc'a do wyczyszczenia, no to teraz odpinam wtyczkę i już jest mój ;-) W akwarium zrobiło się bardziej niebiesko. Teraz jest 250w HQI + 4x24w PC. Zobaczymy co na to korale.

W akwarium nic ciekawego się nie dzieje, jakoś się kręci od podmiany do podmiany. Jedno co mnie martwi to to, że caulastrea mi podciągnęła spódniczkę i nie wiem czemu. reszta korali wygląda, że jest w dobrej kondycji. Mam podejrzenie, że ją zagłodziłem albo rozgwiazdy asteriny ją podgryzły.

Muszę coś kupić co wcina wężowidła. Mam wrażenie, że jest ich tysiące. Z każdej dziury wystają jakieś ramiona. Można je znaleźć w każdej szczelinie. Ciężko to cholerstwo wyłowić.

post-13843-0-77193800-1400182569_thumb.jpg

post-13843-0-65602300-1400182580_thumb.jpg

post-13843-0-74651500-1400182592_thumb.jpg

post-13843-0-77622700-1400182604_thumb.jpg

post-13843-0-17823200-1400182615_thumb.jpg

post-13843-0-03842000-1400182882_thumb.jpg

post-13843-0-23310200-1400182897_thumb.jpg


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem tutaj nowy;)

I muszę przyznać,że jak na mój gust ładny zbiorniczek. Bardzo przestronny. A nie zawalony skala pod korek;)

Chciałbym zapytać ile włożyłes skaly I ile piachu dla takiego efektu?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tornvald w akwarium mam coś około 15kg skały ale drugie tyle jest w sumpie, jak nie więcej. Piachu miałem na początku ~18kg ale jakoś go ubyło przez rok i tak parząc to brakuje z 5-7kg. Muszę go dosypać ale trochę się boję wahnięcia systemu.

A tak poza tym dzisiaj robiłem testy. Parametry NO3 i PO4 jak zwykle zera. Ca jakieś 410 Mg 1245 ale KH troszeczkę skoczyło, dobija do 9. Trochę skręciłem ballinga. To chyba efekt zmian w oświetleniu. Było t5 2x24W teraz pc 4x24W. Korale wyglądają dobrze ale widać gołym okiem że zatrzymały wzrost. Dam im trochę czasu, no i zobaczę co będzie po zmianie na nowe rurki pc. Te które mam są ewidentnie do wymiany.


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.