Skocz do zawartości
szwagier

Problem ze scolymia i welsophyllia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam problem z tymi dwoma koralami.

Jeden trafil do mnie 2 tygodnie drugi miesiac temu.

Oba korale leza na dnie w lekkim przeplywie nie bezposrednio pod lampa.

Oba korale w ogole sie nie pompuja.

Nie gubia tkanki.

Jedynie nieznacznie pompuja sie z godzine po zgaszeniu swiatla.

Poniewaz oba korale sa troche podobne wiec moze cos jest w wodzie co akurat im moze przeszkadzac. Inne LPSy sa w swietnej formie.

Troche info o zbiorniku

400l

Lampa LED + 4T5 PS

W zbiorniku miekie, LPSy i ukwialy

Odpieniacz na podstawie BK200 na pompie tunze

7litrow siporaxu

Zasolenie 1.023 mierzone splawikiem i profiluxem

Ph 7,7 - 7,9

NO3 - 9

PO4 - 0,11 hanka

Kh - 8,5

Mg 1450

Ca 450

Sol AF FSRS

Karmienie AF coralE coralA coralV codziennie na zmiane. Co jakis czas fitoplankton i reefperls

Dzieki z gory za jakies wskazowki

Edytowane przez szwagier (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.potrzebny jakiś adsorber na fosforany 0,11 to wiele za dużo .

2.zmniejsz światło lub przestaw je w słabsze albo bardziej zasłonięte miejsce te korale nie lubią mocnego strasznie światła zwłaszcza białego


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia powiem, że prawdopodobnie światło ledów jest dla nich za mocne, szczególnie jeśli są bezpośrednio pod nim. Przerabiałem dokładnie to samo z tym 2 koralami, welsophyllia aż mi mocno rozjaśniała, pomaga postawienie nie koniecznie na dnie co po prostu w mocnym cieniu, przy odpowiednim miejscu zauważysz różnice w pompowaniu w ciągu dnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę żeby była to wina światła. Oczywiście mogą od nadmiaru światła wyblaknąć ale pompować się powinny.

Napisz jednak wiecej co to za lampa i jak rozkręcona.

Ja obstawiam że mają zbyt silną cyrkulację.

P.S. Jak długo funkcjonuje zbiornik?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rowa juz wlozona, sprobuje przestawic w ciemniejsze miejsce + zgasze ledy i zostawie same 4 szt t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rowa juz wlozona, sprobuje przestawic w ciemniejsze miejsce + zgasze ledy i zostawie same 4 szt t5

Nie masz zbyt mocnej cyrkulacji w miejscu gdzie stoją?

Jak długo funkcjonuje akwarium?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postawilem je w miejscach gdzie cyrkulacja jest bardzo mala.

Akwarium ma rok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damian P 0,11 ? dla Lps? no na pewno nie są to idealne warunki ale daleko do tragedii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla lpsów może jak kto woli ,ale nie dla wellsophyli czy scolimi mam ,miałem i pewno będę miał parę tych korali i gwarantuję że PO4 0,11 nie jest dla nich najlepszym środowiskiem .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to nie jest wina fosforanów . Kiedy u mnie podbiły do 1,21 korale wyglądały wyśmienicie (utrzymywały się na poziomie ponad 0,7 przez monad miesiąc ) . Nie miałem żadnego z tych gatunków . Ale spsy miały się świetnie, były przyrosty i kolor .

Edytowane przez felek (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego @felek super możesz pokazać te spsy które miały się świetnie w takiej wodzie i lpsy ?

Za chwilę Panowie dojdziemy do wniosku że po4 jest nie istotne no3 tak samo oświetlenie to szczegół ,podmiany to mit wymiana świetlówek jest napędzana przez nieuczciwe sklepy a sól można kupić w Tesco . Dla mnie wniosek jest jeden żaden z was nie miał scolimi ani welsophyli dłużej niż dwa miesiące skoro piszecie taki newsy .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co się tak oburzać.

Aktualnie korale lps są na przetrzymaniu w innym akwarium, ale zaręczam że czuły się świetnie. Spsy miały przyrosty , hystrix który przyjechał do mnie brązowy , zrobił się różowy. Zdjęcia pokazujące to że spsy, które zostały (bo część sprzedałem) żyją masz w moim temacie i w ogłoszeniu na targowisku (tam korale były po 1,5 miesiąca w wysokim PO4 )

Edytowane przez felek (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie sps przy takich fosforanach? Nie przesadzajmy. I tak jak Damian pisze w przypadku tych LPS niskie fosforany są pożądane, chyba że ktoś chce utrzymywać parametry bliskie gnojówki...powodzenia w takim razie.


Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wellosopyhylli to stawiał bym na jakiegoś amatora jej polipow lub tkanki. Mam taką 7 gębowa i wszystkie przypadki dużego skurczania się korala przez dłuższy czas były tym spowodowane. Amatorem polipow był brzydal, a tkanki...hepatus :), poważnie, mam na to świadka. Parametry masz wg mnie ok, a ledy mam i ja ;). Stawiam na obsadę.

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

AQUA

182l +60l + 50l : 90x45x45 :Razor 160W 16k: Jebao RW4 + Jebao RW4, 14 kg LR, 4 kg LS, Jetskim 120; 60x30x36  "Refugium" 3 x full spectrum+ techniczny 7 x royalblue 3 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam i hepatusa i brzydala ale nic nie zauwazylem.

Jutro sprobuje zrobic jej jakies przezroczyste przykrycie z dziurkami i zobacze jaki bedzie rezultat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego @piniol tak sobie poszukałem kilka zdjęć moich lpsów i proszę wyprowadź mnie z błędu bo według mnie są w dobrej kondycji a po4 mam zazwyczaj nie wyższe niż 0,03 ,więc coś tu nie gra ja pisze koledze że ma wysokie po4 jak na te korale a wy wszyscy równym chórkiem że parametry są ok więc się trochę zagubiłem ?? może coś na potwierdzenie waszych teorii że lpsy lubią po4 w dawkach 10x wyższych niż się zaleca?

ps. dla kolegi @Marcmonk z sebforum to są korale na soli AF

post-15514-0-93444900-1391121144_thumb.jpg

post-15514-0-18867300-1391121146_thumb.jpg

post-15514-0-23744300-1391121147_thumb.jpg

post-15514-0-19299600-1391121148_thumb.jpg

post-15514-0-46395600-1391121150_thumb.jpg

post-15514-0-71433000-1391121151_thumb.jpg

post-15514-0-84380600-1391121152_thumb.jpg

post-15514-0-11878300-1391121154_thumb.jpg

post-15514-0-28070000-1391121155_thumb.jpg

post-15514-0-78503000-1391121155_thumb.jpg

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale soczytsy favites z 7 fotki


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damian,

widze ze zrobiles sie fachowcem od LPS-ow. :respect: Super wygladaja :thumbup: Nic nie mowiles :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damian, pisałem tylko o welsophylli bo z nią miałem podobne doświadczenia.

Sam gdy skurczyła się na maxa i utrzymywała ten stan przez tydzień stawiałem na parametry, w moim przypadku na wahania KH. Skończyło się na zakupie pompy dozującej.

Przyczyna okazała się bardziej prozaiczna - brzydal.

Jestem daleki od generalizowania na temat wszystkich lps-ow.

Ładne te twoje LPSy BTW

Szwagier: Jeżeli to brzydal, to po odłowieniu welsophyllia bowinna sie podnośić już po raru dniach, tak było u mnie.

Jeżeli chodzi o hepatusa to wydaje mi się że moj przypadek należał do bardzo rzadkich, i najprawdopodobniej u Ciebie żadnej szkody on nie robi.

Edytowane przez piniol (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

AQUA

182l +60l + 50l : 90x45x45 :Razor 160W 16k: Jebao RW4 + Jebao RW4, 14 kg LR, 4 kg LS, Jetskim 120; 60x30x36  "Refugium" 3 x full spectrum+ techniczny 7 x royalblue 3 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Raf to Platygyra.

@Stani fachowcem czy nie ale się już tego czytać pomału nie daje jak ktoś pisze że PO4 0,11 to całkiem dobre parametry dla lpsów , ja tylko pytam dla których tak jakby te korale występowały w Morzu Fosforanowym bo nie tym samym co spsy . Tylu ekspertów ,a nikt nie rozróżnia co to są parametry optymalne (jakie powinny być) a parametry w których kilka gatunków jest w stanie przeżyć .

Dlatego wkleiłem lpsy które na pewno nie będą happy z tak zasyfionej wody i jako pierwsze dadzą o tym znać.


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale masz naprawde wspaniala kolekcje :clap:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś zmiany z welsophyllia? Odseparowales tego brzydala?

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

AQUA

182l +60l + 50l : 90x45x45 :Razor 160W 16k: Jebao RW4 + Jebao RW4, 14 kg LR, 4 kg LS, Jetskim 120; 60x30x36  "Refugium" 3 x full spectrum+ techniczny 7 x royalblue 3 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, polozylem je obok siebie i przykrylem takim przezroczystym koszyczkiem z pomidorow z dodatkowymi otworami. Oba pompuja sie juz do okolo polowy swoich max rozmiarow.

Nie wiem czy to wina ktorejs z ryb czy mniejszej cyrkulacji i swiatla poprzez pudelko. Dodatkowo obnizylem po4 do 0,03. W weekend sciagam pudelko i bede dokladnie obserwowal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że zrobiłeś kilka zmian naraz i teraz nie wiadomo co było powodem.

wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.