Skocz do zawartości
jogi_18

Węgiel w płynie jako zastępstwo vodki?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie koledzy i koleżanki.

Ostatnio sprzątając swój akwarystyczny "porządek" natrafiłem na pustą butelkę po węglu w płynie stosowanym powszechnie w akwarystyce słodkowodnej. Naszła mnie myśl czy można taki środek wykorzystać w akwarystce morskiej jako źródło węgla dla bakterii?

Przecież dodając wódkę lub stosując metodę VSV chodzi o dostarczenie bakteriom węgla zawartego w tych produktach.

Nie posiadam dość dużo wiedzy z tematu biologii i chemii aby odpowiedzieć sobie na to pytanie więc zadaje je tutaj.

A może już ktoś to stosował u siebie i źle przeszukałem tematy?

Pozdrawiam

Artur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiscie stosowalem carbo z aquaartu ale w zawyzonych dawkach wrecz przedawkowalem ten preparat aby zniszczyc glony ( mam tu na mysli slodki zbiornik)

bombsheep pozdrawia mobilnie ;)

Edytowane przez bombsheep (wyświetl historię edycji)

5815_5899.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się nad tym zastanawiałem ,ale z tego co pamiętam to tym preparatem odkaża się narzędzia chirurgiczne wybije wszystko w zbiorniku

chyba że coś pokręciłem

Pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pokręciłeś. Odkaża się nim sprzęt chirurgiczny ale jest on w większym stężeniu. Nawet mam 200 ml tego tylko przed użyciem w akwarium rozcieńcza się go odpowiednio i dopiero jest bezpieczny dla życia.

Pozdrawiam

Artur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie o taki węgiel chodzi ,węgiel organiczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wcale nie chodzi o sam węgiel tylko o niektóre organiczne związki węgla. Ten niby "węgiel" to stosowany powszechnie w takich przypadkach "komercyjny" skrót myślowy który jest jedną wielką głupotą.

Jeżeli by chodziło o węgiel to najlepiej sprawdzał by się wkład z ołówka [grafit], grafen [ ta sama hybrydyzacja orbitali co w przypadku grafitu -sp3], sadza, nanorurki[sp3], fulereny[sp3] [np dym ze świecy], diament [węgiel sp4]. Równie dobrze można by było ładować do akwarium węgiel z grilla albo koks. Ale niestety nie chodzi o węgiel...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu wywazacie otwarte drzwi? Jest wodka, VSV, NO3-PO4-X, Pelety, Bawelna, ZeoFood, Bioptim, ProBioF i setka innych preparatow. Malo Wam?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie chodzi o sam węgiel tylko o niektóre organiczne związki węgla. Ten niby "węgiel" to stosowany powszechnie w takich przypadkach "komercyjny" skrót myślowy który jest jedną wielką głupotą.

Jeżeli by chodziło o węgiel to najlepiej sprawdzał by się wkład z ołówka [grafit], grafen [ ta sama hybrydyzacja orbitali co w przypadku grafitu -sp3], sadza, nanorurki[sp3], fulereny[sp3] [np dym ze świecy], diament [węgiel sp4]. Równie dobrze można by było ładować do akwarium węgiel z grilla albo koks. Ale niestety nie chodzi o węgiel...

a przepraszam co to ma wspólnego z tematem jakiej hybrydyzacji są orbitale ?? temat jest zupełnie inny!!

jeśli ktoś chciałby pogadać a budowie atomu to na pewno nie ten portal !!


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

a przepraszam co to ma wspólnego z tematem jakiej hybrydyzacji są orbitale ?? temat jest zupełnie inny!!

jeśli ktoś chciałby pogadać a budowie atomu to na pewno nie ten portal !!

Ma >>> patrz temat:

"Węgiel w płynie jako zastępstwo vodki"

Bakterie wcale nie korzystają z węgla. Tylko z niektórych związków węgla. To jest ogromna różnica.

Jeśli bakterie korzystają z węgla to każdy powinien ładować do akwarium "węgiel kamienny" - wyszło by taniej.

Zresztą co to ma niby znaczyć "węgiel w płynie" - węgiel jest cieczą w temperaturze kilku tysięcy K i to tylko w przypadku gdy nie ma dostępu tlenu ani innych pierwiastków z którymi węgiel może reagować i jeśli jest odpowiednie ciśnienie.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma >>> patrz temat:

"Węgiel w płynie jako zastępstwo vodki"

Bakterie wcale nie korzystają z węgla. Tylko z niektórych związków węgla. To jest ogromna różnica.

to skrót myślowy po prostu nikt mówiąc woda nie skupia się jakiej ona jest budowy !! bo to bez sensu i jakie jony związki w niej występują i tyle proste jak budowa cepa !! i idąc tym tropem woda to tlenek wodoru ale tu nie o to chodzi prawda ??

Edytowane przez lukasz.s4 (wyświetl historię edycji)

akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

To jest właśnie bardzo istotne w tym przypadku.

Chyba widzisz różnicę pomiędzy koksem, grafitem, acetonem, alkoholem etylowym, alkoholem metylowym, bawełną i kapciem??

Bo jeżeli nie widzisz to w zasadzie nie powinno być różnicy pomiędzy dodawaniem do akwarium etanolu, koksu i starych kapci.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naskakujesz na nanokaczora a nie bardzo rozumiesz o czym on pisze. Ten wegiel o ktorym napisal kolega nie nadaje sie w naszych zbiornikach, bo bakterie potrzebuja czegos zupelnie innego niz to, co potocznie nazywamy weglem. Ogarnij sie czlowieku!

Edytowane przez Silver200 (wyświetl historię edycji)

Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czego dokładnie chcą bakterie ???


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak koks i grafit to węgiel pozostałe mają jeszcze wodór i węgiel w swojej cząsteczce ale co to ma do skrótu myślowego?? każdy wie o co tutaj chodzi więc nie widzę potrzeby by jakoś specjalnie rozczulać się nad użytym słowem chodzi o skrót i tyle orbitale były tutaj zbędne po prostu


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wiem o czym on pisze. To dobrze rozreklamowany, produkt "hit" - stosowany w słodkowodnych zbiornikach roślinnych. Ma zastępować CO2 którego zawsze jest za mało w gęsto obsadzonych roślinami zbiornikach, które są mocno oświetlone.

"Każdy wie o co chodzi" - ale każdy to znaczy konkretnie kto?

Dla mnie jest to kompletnie nie zrozumiałe. Czyli jeżeli ja nie rozumiem o co chodzi w sformułowaniu "węgiel w płynie" to już nie każdy wie o co chodzi.

Wiem co to jest za produkt, wiem jak działa bo go stosowałem ale nie wiem kompletnie "co w nim jest".

Nie rozumiem również dlaczego bakterie nitryfikacyjne i denitryfikacyjne "mogą korzystać" tylko z niektórych związków węgla. Czyli jeżeli ja tego nie rozumiem to również już nie każdy wie o co chodzi.

Myślę, że "orbitale" są tutaj rzeczą najważniejszą. To od budowy związków węgla a więc od ułożenia atomów zależą właściwości związków węgla a więc także to dlaczego jedne związki mogą być "budulcem" lub "pożywką" dla bakterii a inne nie. Sam mikrobiologiem nie jestem i dlatego nie wiem w jaki sposób "działają" bakterie. Dlatego też nie rozumiem tego problemu.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nanokaczor, ale stare kapcie, dokładniej bawełniana wata to też jedna z metod dostarczania "węgla"


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie spokojnie :)

Napisałem "węgiel w płynie" gdyż taki napis widniał na opakowaniu i w instrukcji. Nie dochodziłem co tam jest ani jaki ma wzór chemiczny. Nazwa jest potocznie znana w obiegowej opinii akwarystów i jakbym wiedział, że będą takie spory to bym sformułował inaczej temat. To, że nie każdy węgiel nadaje się do akwarium to wiem i obeszło by się beż mówienia to o graficie, sadzy ze świecy czy koksu. Miałem akwarium, w którym korzystałem z tego preparatu i rośliny koksu czy grafitu też nie przyswajają, ale związki węgla zawarte w "węglu w płynie" owszem. Stąd było moje pytanie czy można tego użyć w celach przyśpieszenia namnażania i wzrostu pożytecznych form życia w morskim zbiorniku. Przepraszam bo powinienem najpierw doczytać jaki związek węgla znajduje się w preparacie.

Pozdrawiam

Artur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam rozważania na holenderskie.pl był to aldehyd glutarowy

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo wszyscy wiedzą o co chodzi :) A jak ktoś nie wie to zapyta. U mnie świetnie makroglony rosły po aldehydzie glutarowym.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co jest nazywane węglem w płynie, carbo..., to 1-3% aldehyd glutarowy. W większych stężeniach używany jako środek odkażający. Można go stosować w baniakach morskich, i niektórzy już stosowali. Zawsze jednak przy przedawkowaniu istnieje ryzyko wybicia bakterii jak i niezbyt go lubią organizmy zwierzęce. Pewnie właśnie ze względów bezpieczeństwa (jak i przedawkowania aldehydu jak i dla taniości kupowania stężonego i rozcieńczania) popularniejszy jest alkohol (a i jak by to wyglądało gdyby firmy do baniaków morskich zamiast cudownych i kosztowych metod sprzedawały carbo...) - łatwiej odpieniaczem usunąć nadmiar baterii przy przedawkowaniu wódki niż uzupełnić niedobór przy przedawkowaniu aldehydu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tego co pamiętam rozważania na holenderskie.pl był to aldehyd glutarowy

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)

Jak już wspominasz o holenderskie.pl dobrze by było o scisłość- tam ten środek uważany jest za trucizne o opóźnionym działaniu, stąd kto się zna na prowadzeniu holendra to wie że, carbo w płynie mija z daleka, chyba że butla się skończyła, mamy piątek a punkt nabijania gazu otwierają w poniedziałek. A skok Co2 to glony. Stąd na podorędziu zawsze Carbo w płynie, ale nie jako dzień w dzień.

Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk

Edytowane przez Krajca (wyświetl historię edycji)

033fd43db32ee7743f8be8c887bf68a3u416a384.png

Akwarium 210L Red Sea Max, Panel 40L, Oświetlenie 6x39W 2x Arcadia Hybrid , 2x Arcadia Deep Blue, Cyrkulacja 2x Jebao WP25 z twin controlerem, Skimmer org od Red Sea w panelu. Balling Aquaforest kompletny z komponentami. Sól Aquaforest Reef Salt

Testy wody Red Sea Pro oraz Hanna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może, już dawno tam nie zaglądałem. Za moich czasów było często używane do małych akwariów zamiast CO2, ale sam raz zabiłem obsadę, bo nieumyślne przedawkowałem.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.