Skocz do zawartości
Daniel00

Rowa phos - co ile wymieniać?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Postanowiłem zmienić wkład przeciw fosforanom w mojej rafce. Używałem phosguarda ale zdecydowałem się wypróbować ROWĘ.

Niestety instrukcja jest tylko po angielsku i niemiecku, nie jestem na tyle dobry, żeby rozszyfrować wszystko co jest tam napisane.

Doszełem tylko do tego, że nie moge jej płukać i na moje akwarium 42L powinienem stosować ok 10g.

Co ile mam wymieniać ? W przyszłym miesiącu postaram się kupić test na fosforany i będę miarzył ale co ile wy wymieniacie ? Phosguarda wymieniałem co miesiąc.

Jest jeszcze coś waznego czego nie rozszyfrowałem w instrukcji a powinienem wiedzieć ? :)

Z góry dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego typu adsorbery wymieniasz według potrzeb a nie jakiegoś schematu i bez dobrego testu na PO4 się nie obejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po4 badasz i wiesz czy wymienić


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu...po co kupować coś ,używać tego czegoś...jak się nie wie czy jest sensowna potrzeba?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ze ktoś zadał to pytanie bo miałam ten sam dylemat, dzięki Walker za doinformowanie i przekierowanie do tematu ;)


angela-forum.jpg

8623_8864.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy wymieniać - spytaj Hanki ;)


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Badasz wodę z akwa i badasz wodę wychodzącą z filtra.Jeśli nie ma róznicy to znaczy ,że do wymiany. owszem obliczenie,że potrzeba 10g na baniak nie jest złe, ale kazdy filtr działa trochę inaczej i jeden zużyje rowe za tydzień , drugi za 4.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)Badasz wodę z akwa i badasz wodę wychodzącą z filtra.Jeśli nie ma różnicy to znaczy ,że do wymiany.(...)

no właśnie czy woda po jednokrotnym przejściu przez złoże może w ogóle mieć parametry na tyle lepsze by były wykrywalne przez dostępne na rynku testy ?. Mam wątpliwości, możne przy pojemności złoża równej pojemności akwa ;) ale...

krótkie rozważanie teoretyczne:

Ja mam przy filtrze ze "złożem PO4" pompkę 400l/h czyli teoretycznie w ciągu doby przechodzi przez złoże 9600 litrów! W moim akwarium cała woda przechodzi w ciągu doby przez złoże ~20 razy. Przy świeżym złożu poprawę parametrów wody zauważam po kilku dniach i to na poziomie ~0,02. Przy wysokich PO4 może było by więcej. Mierzę Hanką.

zatem pomiar zaproponowany wyżej w znaczącej większości przypadków niestety nie pokaże nam zużycia złoża, w mojej ocenie taki pomiar dostępnymi testami nie pokaże równicy nawet przy świeżym złożu.

Jedyny sposób to cykliczne pomiary i obserwacja, jeśli po4 zaczyna się pogarszać a w akwa nie wydarzyło się nic co uzasadniało by nagły wzrost PO4 to oznacza, że czas na zmianę złoża. W praktyce po takich obserwacja dość szybko nauczymy się co ile złoże w naszym akwa należy wymienić by utrzymać PO4 na zadanym poziomie. Oczywiście czas ten zależy od wielu czynników typu: obsada, ilość karmienia, ilość wody w obiegu, wielkość i jakość złoża ilość skały, dozowanie bakterii, zastosowana inna filtracja itp itd. Więc po prostu obserwujmy nasze akwa i róbmy pomiary w mojej ocenie inaczej się nie da.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PRG

13.04 - NO3 =3; PO4=0,05; t=~25oC; D=35o; Ca =455; kH=7; Mg=???; Fe=0,00, I=0,00, podmiana ~15% co 14 dni na RS coral pro.

Akwa ~400l+Sump ~100l. od 01.01.2013, obieg Red Dragon 3 Speedy 65 Watt / 7,0m³ (w planach dodatkowo Jebao DC6000), cyrkulacja 2x Tunze Turbelle Nanostream 6095 + Tunze Multicontroller 7096, odpieniacz Bubble King DeLux Internal 200, reaktor biopellets DIY na Tunze Silence 1073.020, filtr przepływowy FR 509 z NJ1200 (adsorbent PO4) i DIY z Tunze Silence 1073.008 (węgiel), dolewka Tunze RO Water Controller 8555.000 bezpośrednio z RODI, pompy dozujące GROTECH (11 szt.), chłodzenie Teco TC15 i zestaw DIY wiatraków komp. 10szt. z cz. temp., oświetlenie DIY LED~400W by Tomasz, Lampa UV AM 18W on demand, pełny balling + mikroelemenry RS, ~85 kg LR, ~35kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Logar 4 - teoretycznie masz rację. Tylko, że akurat w moim przypadku to działa.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Logar 4 - teoretycznie masz rację. Tylko, że akurat w moim przypadku to działa.

To jak to jest z tymi testami - pokazują te fosforany czy nie zawsze ? Niektórzy piszą że fosforany mogą być za duże nawet jeżeli testy nic nie pokazują i że trzeba patrzeć czy glony rosną. U mnie glony zielone nitkowe rosną a test saliferta pokazuje 0 - to co mam robić ? Wymieniać phosguarda czy zostawić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to bardzo zależny w mojej opinii od przepływu przez złoże i od wielkości złoża w stosunku do całej wody w obiegu,.

Napisz jakie u ciebie są te parametry.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PRG

13.04 - NO3 =3; PO4=0,05; t=~25oC; D=35o; Ca =455; kH=7; Mg=???; Fe=0,00, I=0,00, podmiana ~15% co 14 dni na RS coral pro.

Akwa ~400l+Sump ~100l. od 01.01.2013, obieg Red Dragon 3 Speedy 65 Watt / 7,0m³ (w planach dodatkowo Jebao DC6000), cyrkulacja 2x Tunze Turbelle Nanostream 6095 + Tunze Multicontroller 7096, odpieniacz Bubble King DeLux Internal 200, reaktor biopellets DIY na Tunze Silence 1073.020, filtr przepływowy FR 509 z NJ1200 (adsorbent PO4) i DIY z Tunze Silence 1073.008 (węgiel), dolewka Tunze RO Water Controller 8555.000 bezpośrednio z RODI, pompy dozujące GROTECH (11 szt.), chłodzenie Teco TC15 i zestaw DIY wiatraków komp. 10szt. z cz. temp., oświetlenie DIY LED~400W by Tomasz, Lampa UV AM 18W on demand, pełny balling + mikroelemenry RS, ~85 kg LR, ~35kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to bardzo zależny w mojej opinii od przepływu przez złoże i od wielkości złoża w stosunku do całej wody w obiegu,.

Napisz jakie u ciebie są te parametry.

Wody w obiegu mam jakieś 220 litrów i włozone około 150g phosguarda w skarpecie w sumpie włożonej między szybki na środku tak żeby jednak woda która płynie przez sumpa musiała przepływać przez tego phosguarda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli Salifert pokazuje "0" a masz jakies watpliwosci, to moze nadszedl czas na zakup dokladniejszego testu. Mimo, ze takie testy sa znacznie drozsze, to jednak czasami pozwola na zaoszczedzenie pieniedzy, bo byc moze adsorber nie jest potrzebny. Przy takich niskich stezeniach, potraktuj Saliferta z przyrozeniem oka. Kupno dobrego testu to koszt jednego lub dwoch opakowan Rowy itp.

Nie ma sensu do konca zycia uzywac adsorbera, gdy byc moze PO4 wcale w wodzie nie ma. Salifertem tego nie sprawdzisz. Poza tym, jesli rzeczywiscie PO4 tam nie ma, to adsorber moze zaszkodzic a nie pomoc.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli Salifert pokazuje "0" a masz jakies watpliwosci, to moze nadszedl czas na zakup dokladniejszego testu. Mimo, ze takie testy sa znacznie drozsze, to jednak czasami pozwola na zaoszczedzenie pieniedzy, bo byc moze adsorber nie jest potrzebny. Przy takich niskich stezeniach, potraktuj Saliferta z przyrozeniem oka. Kupno dobrego testu to koszt jednego lub dwoch opakowan Rowy itp.

Nie ma sensu do konca zycia uzywac adsorbera, gdy byc moze PO4 wcale w wodzie nie ma. Salifertem tego nie sprawdzisz. Poza tym, jesli rzeczywiscie PO4 tam nie ma, to adsorber moze zaszkodzic a nie pomoc.

A Ty jak byś zrobił ? Nie trzymam żadnych spsów, same lpsy, salifert pokazuje 0 ale troche glonów nitkowych się pokazuje i szyby się robią zielonkawe praktycznie po jednym dniu. Pakować kase w test ROWY czy może po prostu założyć że jak salifert daje 0 to jest dobrze i wyciągnąć phosguarda ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michal,

jak kazdy mialem rozne klopoty, rowniez z PO4. Kupilem drogi test, wodke, proszki do podwyzszania NO3 i PO4 i tak sobie spokojnie jade.

Salifert pokazujacy zero moze nie reagowac na stezenie np: 0,1, ale to nie problem.

Problem bedzie, jesli PO4 jest naprawde prawie "0" a Ty dokladasz adsorber.

Wyciagnij ten adsorber i poobserwuj akwarium przez miesiac. Ryb chyba za duzo nie masz ? Pomierzyc mozesz tez NO3. W sumie, to takie akwarium powinno sie krecic bez zadnych testow czy adsorberow, a jedynie na 10 % podmiankach.

Warto w takim razie poprosic kogos, zeby przetestowal wode na podmiany no i chociaz raz sprawdzic, jak w akwarium wyglada sprawa pH, kH, Mg, Ca, swiatlo. Gdzies tu jest powod, ze glonom sie tak dobrze wiedzie.

Moze trzeba wode troche wyjalowic (nie podmieniac pare tygodni i nie dolewac zadnych plynow), zeby szyby sie nie zielenily ?

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michal,

jak kazdy mialem rozne klopoty, rowniez z PO4. Kupilem drogi test, wodke, proszki do podwyzszania NO3 i PO4 i tak sobie spokojnie jade.

Salifert pokazujacy zero moze nie reagowac na stezenie np: 0,1, ale to nie problem.

Problem bedzie, jesli PO4 jest naprawde prawie "0" a Ty dokladasz adsorber.

Wyciagnij ten adsorber i poobserwuj akwarium przez miesiac. Ryb chyba za duzo nie masz ? Pomierzyc mozesz tez NO3. W sumie, to takie akwarium powinno sie krecic bez zadnych testow czy adsorberow, a jedynie na 10 % podmiankach.

Warto w takim razie poprosic kogos, zeby przetestowal wode na podmiany no i chociaz raz sprawdzic, jak w akwarium wyglada sprawa pH, kH, Mg, Ca, swiatlo. Gdzies tu jest powod, ze glonom sie tak dobrze wiedzie.

Moze trzeba wode troche wyjalowic (nie podmieniac pare tygodni i nie dolewac zadnych plynow), zeby szyby sie nie zielenily ?

Dzieki za odpowiedź, tak zrobie, wyciągam adsorber i zobaczymy co się będzie działo. Wsadziłem go tylko dlatego bo gdzieś przeczytałem że "testy testami a jak są glony to po4 na pewno jest za duże". ph, kh, mg i ca mam w normie (mierzone salifertem), może faktycznie trzebaby świetlówki wymienić. NO3 też mam prawie zero wg saliferta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.