Skocz do zawartości
ssj44

Babka kopiąca - głoduje

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z moją babką otóż cały dzień siedzi w kącie, uwziął się na nią pictochromis, wypływa po zgaszeniu światła, ale piasku za bardzo nie kopie. Od jakiegos czasu widzę że jest strasznie chuda, ma wklęsły brzuch, boje się że zejdzie z głodu. Czym żywi się babka. Podrzucam jej podczas karmienia mięso krewetek ale za dnia nie wykazuje zainteresowania nawet jak ma je pod nosem. Babkę i pictochromisa mam od kilku miesięcy i jakoś się dogadywały do momentu az przestały. Dodam że pictochroms jest wrednego usposobienia i wszystkich gania. Czym moge dokarmić babkę i jak to zrobić by była najedzona. Niestety nie pamiętam co to za babka jest koloru szarego z przeciętą na pół płetwą grzbietową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym odseparowal pictochrmisa skoro jest on problemem. zobaczysz co sie wtedy bedzie dzialo. jesli bedzie jadla i plywala swobodnie to luz podtrzymaj lobuziaka i dopiero go wpuszczaj ponownie moze sie nauczy ze nie wolno byc agresorem do swoich :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Albo agresora oddaj komuś lub do sklepu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie jak ma wklęsły brzuch i już nie chce jeść mrożonek czy jak podrzucasz jej mięso małży to niebawem zdechnie. Coś się z nią dzieje i jak wcześniej nie przeszkadzał jej obecny układ to mogła na coś zachorować lub ma jakiegoś pasożyta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są do kupienia takie kotniki z siatki zawieszane na ścianie akwarium. Daj tam na parę dni gagatka, o ile się da złapać :scooter:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ma wklęsły brzuch i nie pobiera pokarmu to na 90% padnie na dniach moja babka tak miała po ospie z ospy się wyleczyła ale chyba dostała pasożyta jakiegoś mimo że jadła to padła po kilku dniach robiła się chudsza z dnia na dzień..... teraz kolejnej babce pakuje zblenderowane krewetki koktajlowe w piasek koło jej dziupli je ochoczo i jest okrągła:)


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Obserwuj gdzie śpi i w nocy przy zgaszonym świetle może go dorwiesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmontuj pułapkę z butelki


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Cierpliwośc zatem ci chyba tylko pozostaje + polowanie z nagonka na 2 ręce lub na 2 ludzi. Możesz tez podczas karmienia na niego zapolować przegłodź 2 dni to potem moze będzie mniej ostrożny i go przy stole złapiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

A może babkę złap i jak możesz do jakiegoś małego akwarium z tylko lekkim obiegiem wody np z brzęczyka i daj je trochę podłoża z bazowego zbiornika by miała papu. Chyba tylko to możesz dla niej zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech to będzie nauczką dla Ciebie, aby nigdy więcej nie przyszło Ci do głowy trzymanie jakiejkolwiek babki kopiącej pojedyńczo.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem - jeżeli babka nie pobierała pokarmu, bo była goniona przez inną rybę to co ma do tego fakt trzymania jej pojedynczo a nie w parze?


150l, wymiary 60x50x50, filtracja reefpack 250, oświetlenie 4x24W, 12 kg LR, 18 kg LS, start 7.01.2014

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parka nie byłaby tak bardzo goniona, babki trzymane w parach są bardziej ostrożne. Głównie chodzi jednak o strategię pobieranai pokarmu przez babki kopiące. Otóż w naturze wygląda to tak, że kiedy jedna babka się pożywia, jej partner lustruje pilnuje otoczenia, i na odwrót. I teraz taka babka trzymana samotnie w akwarium, najzwyczajniej w świecie BOI SIĘ pobierać pokarm, bo ma w genach zapisane to, że pobieranie pokarmu bez ochrony partnera jest niebezpieczne. Stąd te wyskakiwania, chowania się za dekoracją itd... Dlatego każdemu jej miłośnikowi powtarzać będę: zawsze trzymaj babki kopiące w parkach! Niestety wielu akwarystów jest zupełnie nieświadomych krzywdy, jaką czyniom babkom kopiącym trzymając je w pojedynkę, to są stworzenia, które są stworzone do życia w parach, cała ich strategi przetrwania opiera się na życiu w monogamicznych parach,

Powyższe nie jest moją fantazją, tylko zostało dokładnie zbadane przez ichtiologów, m.in. Allena.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie OT, ale mnie temat zainteresował. Pytam m.in. dlatego, że w moim akwarium wylądowała kilka dni temu samotna babka. Rozmawiałam w sklepie z właścicielami m.in. o tym czy lepiej mieć jedną czy parkę i mi zdecydowanie odradzili parkę. No i idąc za tą radą kupiłam jedną valenciennea puellaris. Nie mam jeszcze tak dużego doświadczenia w morskim, żeby opierać się tylko na własnej wiedzy czy tylko na info z netu, bo jak wiadomo te nie zawsze jest prawdziwe. Ten konkretny osobnik którego mam nic sobie nie robi z ludzi będących w pobliżu - możesz siedzieć z nosem przy szybie lub spacerować koło akwa i będzie sobie spokojnie piasek przesiewać, zjada mrożonki. W nocy śpi a w dzień żeruje. Sądzisz, że powinnam teraz spróbować płeć określić i dokupić drugą do pary, czy jak już kupiłam jedną to już ją zostawić?


150l, wymiary 60x50x50, filtracja reefpack 250, oświetlenie 4x24W, 12 kg LR, 18 kg LS, start 7.01.2014

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będzie, właściwie to nie znane mi są takie przypadki, nie wiem też, jak rozróżnić płeć, kupowałem zawsze parki. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego sprzedawca Ci to odradzał, no może w małym akwarium może z czasem dojść do jakieś dominacji czy agresji, ale jeśli to jest dobrana parka, to nie powinno się to wydarzyć. One żyją w naturze dokładnie w tak samo ścisłych relacjach z partnerem, jak np, błazenki. To jest dokładnie tak, jakby Ci ktoś doradzał trzymanie samotnego błazenka... Z tym, że babki kopiące potrzebują oczywiście o wiele więcej miejsca, widzę że masz 150 litrów, w zasadzie dość mało jak na puellaris, w ogóle puellaris to zły wybór dla twojego akwarium, lepsza byłaby np. V. sexguttata. Może lepszym wyborem byłoby pozostawienie jej samej... trudno mi coś doradzić... Ja nie twierdzę, że KAŻDA samotna babka kopiąca nie będzie jeść, wyskoczy czy zejdzie na zawał, chodzi mi tylko o to, że w naturze żyją one w parkach dokładnie tak jak błazenki, a właściwie to jeszcze ściślej, bo ich strategia przeżycia opiera się bezwzględnym współdziałaniu. Zbadano, że te które straciły partnera, same bardzo szybko ginęły, często nie zdążyły znaleźć nowego partnera. W ogóle życie na dnie rafy jest ekstremalnie niebezpieczne, średnia długość życia v. puellaris w naturze wynosiła niecały rok! Tu masz coś na ten temat, wprawdzie tylko abstract, ale wystarczy:

http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.springer-23f1e083-a3d9-3707-87b5-5555f20c897c


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem o co Ci chodzi z tymi parkami. Podejrzewam, że te ryby są powszechnie sprzedawane pojedynczo, choć w naturze żyją w parach, bo muszą to być dobrane pary. Nie jest tak łatwo sprowadzić dobraną parę ryb, łatwiej młodego osobnika, a dobrać parę w akwarium jest trudno. Ja swoją chyba zostawię samą już teraz. Czytałam o rozróżnianiu płci, nawet tu na forum był wątek kilka lat temu, ale trudna sprawa, a nawet jeśli by się dało to pytanie za 100 pkt czy się zaakceptują. Sądzę, że lepiej nie ryzykować wpuszczenia ryby tej samej płci albo nie dobrania się parki w sytuacji, kiedy samotna rybka nie wygląda na zestresowaną i pobiera pokarm bez problemu. Dzięki za info.


150l, wymiary 60x50x50, filtracja reefpack 250, oświetlenie 4x24W, 12 kg LR, 18 kg LS, start 7.01.2014

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się by problem był natury takiej że nie miała partnera podejrzewam raczej jakąś chorobę. Przez czas jaki babka u mnie mieszkała nikt nie ważył jej się zaczepić była największa rybą i bez stresu pobierała pokarm. Problemy zaczeły się dopiero jak podupadła na zdrowiu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Też podpinam się do tematu bo Mintaj ma no w każdym razie obiecał tam gdzie pracuje mi zaklepać Cintusa bez krewetki. Czy mam zmienić zmowienie na 2 ryby czy może być sam ? A może dobierze się w parę z którą Ambonnensis jakich 3 szt mam ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cintus nie kopie, a do "pary" to z pistoletowa tylko. Mialem samego przez 8miesiecy i mial wszystkich gdzies, ale jak dolozylem pistolet to sie znalezli w ten sam dzien i stal sie odwazniejszy. Wczesniej byl, teraz mozna podziwiac wsaniala nature, ktora trzyma ich w tak nie typowej dla nas symbiozie. ..

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.