Skocz do zawartości
vontrast

Przegrzewająca grzałka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam problem z grzaniem zbiornika ( 200l ). Uzywam 100W grzałki Hydor theo heater, która jest zamontowana w jednej z przegród sumpa. Problem polega na tym, że gdy jest ciagle właczona rozgrzewa zbiornik do nawet 26,5 C chociaz ma ustawiony termostat na 25,5C. Nie jest to jednak wada techniczna gdyż to nie pierwsza grzałka tak zachowujaca sie u mnie. Może to wplyw zlego polozenia lub rozlokowania grzałki? Prosze o pomysły. Powiem jeszcze ze przez to wyłączam grzałke wiec temperatura dobowa waha sie ok. o 1 C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skale na grzałkach można delikatnie mówiąc brać z dystansem. One pokazują tylko mniej więcej ustawioną temperaturą. Niektóre dobre grzałki typu JAGER mają dodatkową regulację służącą do ustawienia skali. W Twoim przypadku musisz ustawić temperaturę niższą np o 1 st. od temperatury jakiej oczekujesz. Nie spotkałem się jeszcze z grzałką, żeby fabrycznie grzała dokładnie do tej temperatury jaka jest ustawiona. Także musisz metodą dodawania lub odejmowania po jednym stopniu ustawić temperaturę w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dieki za pomoc, spróbuje chociaż już tak próbowałem ale jeszcze nie az o 1C. A czy mogłby tkwic problem w tym ze woda za szybko przechodzi przez ta komore z grzałką i nie zdazy sie jeszcze zagrzac a juz kolejna dawka wiec grzałka pracuje non stop?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej

po to jest termostat by grzałka zaprogramowana była na daną temperaturę. Jesli grzeje powyżej wartości zaprogramowanej np 26 stopni to zobacz cofając nastawienie do czasu kiedy się grzałka wyłączy - jeśli będzie to 23 stopnie na skali, a woda ma 26 stopni to wiesz już o ile masz odchyłkę. Jeśli natomiast termostat nie działa to mozesz zakupić dobrej klasy termostat elektroniczny (który daje większą gwarancję niezawodoności) lub też wymienić grzałkę na podobnej klasy z wbudowanym term. elektromagnetycznym, który jest urządzeniem mechanicznym, a co za tym idzie bardziej zawodnym. Pozdrawiam


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak zapytam przewrotnie: a jesteś pewien,że termometr pokazuje prawdziwą temperaturę?


start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z grzałką Hydora mam to samo. Ustawiona na 23*C i grzeje do 25*C (jak było ustawione 25*C grzało do 27*C). Termometr pokazuje dobrą temperaturę bo porównywałem go z innym.


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem na 2 termometrach i wynika ze mam własnie w sumpie 24,8 C ale sprawdze jescze jednym. A co do sprawdzenia termostatu to pierwsza grzałka wyłaczyła się dopiero na koncu skali przy 21 C, natomiast drugi silniejszy HT 150 wyłączył sie przy 22 a zapala się przy 24.... Dziwne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokażcie i taki termostat co grzeje do 1 stopnia C :) Przecież to jest normalne .


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi o to ze gdybym nie wyłączał grzałki gdy temperatura jest juz troche za duza to ona by grzała az by sie wody termalne zrobily, wiec nie chodzi tu tylko o 1 C

Edytowane przez vontrast (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja grzałka ustawiona na 24 stopnie grzeje na 27 ............

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@vontrast, wybacz, ale strasznie zagmatwałeś prostą sprawę.

Napisz nam o trzech wartościach zmierzonych np. w jakiejś beczce czy tam innej wannie, jeśli się boisz o akwarium:

1. Temp. min. wody (gdy grzałka się włącza)

2. Temp. max. wody (gdy grzałka się wyłącza)

3. Temp. ustawioną na termostacie grzałki

Piszesz, że wszystko wyłączasz gdy temp. się podnosi do 26,5 st. ale nie obniżasz na termostacie "aż" o 1 st. W ten sposób nie dojdziesz do ładu.

Nie rozumiem sytuacji, że grzałka się wyłącza przy temp. 22st. a "zapala" przy 24 jak jest ustawiona na 25,5.

Chaos, panie. Chaos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzałki też mają pewna bezwładnosć. Nastawiona na temperaturę X włącza sie przy np. x+ 0,2 a wyłącza przy x. Trzeba też brać pod uwagę czas. Czasem żeby zmiana dotarła do grzałki trzeba z minutę.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tamaro, masz oczywiście rację, bezwładność (histereza) grzałek jest spora, ale potrafisz jakoś zinterpretować to:

... A co do sprawdzenia termostatu to pierwsza grzałka wyłaczyła się dopiero na koncu skali przy 21 C, natomiast drugi silniejszy HT 150 wyłączył sie przy 22 a zapala się przy 24.... Dziwne

Skoro dzieją się takie rzeczy, to niewykluczone, że "czynnik ludzki" macza jakoś tu paluchy. Może to zwykłe problemy z formułowaniem myśli, a może jakiś błąd obsługi, wadliwa grzałka... Sam nie wiem.

Choć niewykluczone, że Hydor zaczął robić grzałki świecące w spoczynku.

ed.

A na koniec się okaże, że grzałka jest podłączona do odwróconego termostatu, przeznaczonego do sterowania chłodzeniem :D

Edytowane przez rs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hydory tak maja, ustawilem na 26 dzis patrze a tu 29 stopni nagrzala, dobrze, ze zbiornik narazie pusty.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.