Skocz do zawartości
kinia87

REEFMAX Bydgoszcz, pierwsza solniczka ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Postaramy się zadziałać jak najszybciej..

a czy na chwilę obecną skale to nie szkodzi, że pali się tylko aktyniczna?


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sama skala moze sobie lezec bez swiatla miesiacami,wazna jest tylko temperatura i napowietrzanie. A z przycisku swietlowki sie nie zalaczaja,probowalas? Stateczniki bym raczej wykluczyl,bo kazda swietlowka ma swoj oddzielny,czyli musialyby byc niesprawne az dwa? Caly czas mnie intryguje czemu jest brak tla na tylnej szybie? Moze Wasz RM byl z wadliwej partii,w ktorej zlazila farba z szyby i ktos ja calkiem zeskrobal? A diode od oswietlenia nocnego (po podniesieniu pokrywy) masz nad swietlowkami,czy pomiedzy?

Tapniete z notka.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z przycisku się nie załączają (rozumiem, że mówisz o dolnym przycisku, z którego powinny wystartować od razu?), prze programowanie tez nie zaskakują. A propo tła, dokładnie o tym samym myślałam, przeglądając info odnośnie złażącej farby. Podejrzewam, że tak właśnie było, zeskrobana całkiem tak to wygląda. Wertowałam informacje w necie, nie widziałam reefmaxa bez tła. Z tyłu nakleimy jednak jakieś czarne tło (od zew. strony, co by chemii do środka nie wpuszczać). Dioda od nocnego jest nad świetlówkami

Edytowane przez kinia87 (wyświetl historię edycji)

8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdjęcie "nocne" ustawienia (chyba ostatecznego). Ciężko było jakoś upchnąć tą skałę, chyba z 3-4h zmienialiśmy opcje. Trafiło nam się dużo kawałków takich "prostych kości", jakoś to się udało rozłożyć tak, że nie widać zbyt mocno ich przewagi. Zdecydowaliśmy, że nie będziemy kleić. Wszystkie elementy leżą/stoją stabilnie. Co myślicie o takim ustawieniu? post-23157-0-75639400-1392248515_thumb.jpg

proszę o pomoc w identyfikacji! (mam podejrzenia co do aiptasi, nie wiem czy słuszne? Pomóżcie proszę, bo nie wiem czy wywalać czy zostawiać (porównywałam z różnymi ukwiałami i kurcze, nic mi tu na 100% nie pasuje :(

post-23157-0-79848100-1392316403_thumb.jpgpost-23157-0-06077400-1392316405_thumb.jpg

zamieniliśmy białą świetlówkę z niebieską i biała działa! czyli co mogłoby być nie tak?

Edytowane przez kinia87 (wyświetl historię edycji)

8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie trochę słabe ale faktycznie może to być aiptasia.Ale spokojnie,bez paniki.Jedyna rzecz jaka pojawiła się na moich 15kg suchej skały jaką zakupiłem do mojego aktualnego szkiełka to właśnie aiptasia w ilości kilku sztuk.Póki co po prostu zakleiłem je klejem dwuskładnikowym i jest ok.Jak zobaczę że będzie gdzieś na nowo się pojawiać to po prostu kupię krewetki i po bólu.W poprzednim akwarium również miałem aiptasie i krewetki bez problemu sobie poradziły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałę ustaw tak aby później można było łatwo " mocować " szczepki korali i korale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc tak... 2 stateczniki były spalone, trzeci spalił się wczoraj.. Jadą już do nas nowe. Myślę, że max we wtorek będzie "światło". Tymczasem świeci tylko lampka nocna led.

Z ciekawostek, wypatrzony pierwszego dnia ślimak dziś okazał się być krabem, calcinus elegans ;) 2 dni temu wsypaliśmu piach, wczoraj krabik chodził po skałce, więc nie został przysypany na szczęście ;)Mam nadzieję, że się uchowa i przetrwa okres dojrzewania akwa :]

Dziś zrobiliśmy pierwsze testy NO2, NO3, NH4, PO4 i PH. Martwi mnie poziom amoniaku... czy to normalne, że w dojrzewającym akwa takie parametry mogą się zdarzyć? Mamy absorbery w filtrze, więc mam nadzieję, że się to wyklaruje...


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Amoniak na początku może być wysoki. Mierzenie parametrów w okresie dojrzewania nie ma żadnego sensu.

Pierwsze pomiary wody możesz zacząć robić dopiero za trzy tygodnie. Krabem się nie przejmuj na pewno da sobie radę.

Pozdrawiam

dodo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak mi się właśnie wydawało, że pierwszy pomiar po 3 tyg. od startu, ale oczywiście nie mogłam wytrzymać ;)

Mała aktualizacja zdjęć po wsypaniu piachu (ok. 7,5kg)

post-23157-0-60997300-1392564457_thumb.jpg post-23157-0-84763000-1392564458_thumb.jpg

Trochę muszę jeszcze przedmuchać strzykawką z płaskiej skałki (po lewej na dole), bo ją nieco przysypało.


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak mi się właśnie wydawało, że pierwszy pomiar po 3 tyg. od startu, ale oczywiście nie mogłam wytrzymać ;)

Mała aktualizacja zdjęć po wsypaniu piachu (ok. 7,5kg)

post-23157-0-60997300-1392564457_thumb.jpg post-23157-0-84763000-1392564458_thumb.jpg

Trochę muszę jeszcze przedmuchać strzykawką z płaskiej skałki (po lewej na dole), bo ją nieco przysypało.

Wygląda super oby tak dalej:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Kinia,

powiedz mi czy skałę tak ustawiałaś, że jest miejsce za nią, żeby ewentualnie ustawić cyrkulator, żeby tam woda swobodnie płynęła czy oparłaś skałę o tylną szybę?


Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

częściowo (tak wiem, nie powinna) jest oparta o tylną szybę, ale inaczej niestety jest bardzo niestabilna. Nie jest to jednak duża część, cyrkulacja swobodnie się tam odbywa. Nie chciałabym sklejać, bo obawiam się trudności dojścia i usuwania niepożądanych osobników ;) Z tego co patrzyłam z każdej strony - nie ma martwych stref, wszystko ładnie krąży. Cyrkulatory są 2, jeden bliżej przodu, drugi bliżej tyłu, mogę ten jeden ewentualnie jeszcze bardziej do tyłu przesunąć, słuszna uwaga :)

Edytowane przez kinia87 (wyświetl historię edycji)

8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak tam oswietlenie?

Tapniete z notka.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stateczniki jeszcze nie przyszły, będą dopiero jutro... więc jutro będziemy działać.

Edycjo: no to ustawienie jednak ostateczne nie będzie :) trochę spontanicznie kupiłam przed chwilą jeszcze 3kg żywej skały.. erybka miała świeżą dostawę no i nie mogłam się oprzeć :] wygląda nieźle na zdjęciach, mnóstwo życia na skałach! Podejrzewam, że dojedzie w czwartek, więc w piątek powrzucam co nieco :)

Edytowane przez kinia87 (wyświetl historię edycji)

8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widać na zdjęciach dokładnie ale moim zdaniem będziesz mieć 2 problemy.

Jeden to taki, że będą Ci się zbierać resztki organiczne za tą skałą.

Druga rzecz to te pompki cyrkulacyjne masz skierowane w dół a powinny iść do góry, w tym jedna tak do góry, żeby była skierowana w lustro wody.

Nie wiem jaki wymiar ma ten reef max ale jeżeli się da to warto ustawić tę skałę tak, żeby z tyło było kilka cm na swobodny przepływ wody.

Może ustaw tę skałę wyżej i lekko do przedniej szyby. Problem polega na tym, że i tak ją później przestawisz tylko jak ruszysz skałę w takiej ilości po dojrzewaniu akwarium to znów Ci zacznie dojrzewać i będziesz miała słabe parametry w prawdopodobnie obsadzonym zbiorniku.

Gdybyś miała naprawdę nieforemne kawałki skały co Ci mega nie pasują to mogę Ci wymienić na inne, bo mam sporo różnych kawałków u siebie w sumpie. Nie przyjmuję tylko aptazji na swój pokład ;)


Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po małej przerwie wrzucam aktualizację :) ustawienie znów się zmieniło ;) doszła skała z erybki + wielkie pokłony dla Marka (marek132) za skałkę, która nam pięknie dopełniła całość! wyłupane łącznie 3 aiptasie, mam nadzieję, że będzie spokój :) pod płaskim kamieniem na górze jest sporo miejsca na kryjówkę dla ryb, mogą sobie swobodnie przepływać za skałami z tyłu i wypływać z boku. W tygodniu wchodzi ekipa sprzątająca, tj. krab, jakaś krewetka, ślimory :)

post-23157-0-73274400-1393103934_thumb.jpgpost-23157-0-66566200-1393103935_thumb.jpgpost-23157-0-29417900-1393103937_thumb.jpg

i nawet małż się znalazł po przełożeniu skały :)

post-23157-0-51037500-1393103936_thumb.jpg

edycjo: Baszurek, z oświetleniem mąż już zadziałał. Wymieniliśmy stateczniki i niestety dalej coś nie chciały białe świetlówki działać, przerywały co chwilę, nie włączały się z przycisku. Okazało się po rozebraniu, że na płytce wykonawczej po jednej stronie 1 rezystor nie był przylutowany.. No i jak na razie śmiga :)

Edytowane przez kinia87 (wyświetl historię edycji)

8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie mialem zapytac,co tam w baniaku slychac..."Plytka wykonawcza i nieprzylutowany rezystor"... fiu fiu,co za terminologia,widze,ze z Toba nie pogada ;).

Skale macie chyba z calego swiata,smiesznie to wyglada,aczkolwiek wiekszego znaczenia nie ma,bo i tak z czasem zarosnie algami.

Ja bym dwa kawalki wywalil,a trzeci przeniosl (potrzebny bedzie klej).

W lewym dolnym rogu powstanie ladna plaza (z racji wymiarow RM-a,wczesniej lub pozniej i tak beda tam staly szczepki),a w lewym gornym rogu oczami wyobrazni juz widze piekna euphyllie glabrescens ;).

Tapniete z notka.

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i rzeczywiście ustawienie zmieniliśmy, głównie ze względu na rozgwiazdę, której plaża jest niezbędna. Skała nie trzymałaby się tam, gdzie wkleiłeś, choć prezentowałaby się na pewno fajnie. Wtedy musielibyśmy kleić wszystko, bo inaczej byłoby mega niestabilnie, a jednak wolę mieć dojście do reszty bez większych problemów. Na ten moment wygląda to tak:

post-23157-0-70501900-1393451065_thumb.jpgpost-23157-0-10226200-1393451068_thumb.jpgpost-23157-0-24521000-1393451070_thumb.jpg

Do akwa trafiła część ekipy czyszczącej, 2 ślimaki kopiące i 1 rozgwiazda kopiąca. W piątek dochodzi lysmata i może jeszcze z 2 ślimaki. Glonów jak na lekarstwo, na razie bezbolesne dojrzewanie ;) pojawiła się za to plaga kiełży, które jak mniemam wyszły ze skały od Marka :) są wszędzie, na szybach, na piachu, skałach :) no i niech się życie ładnie uchowa, będzie darmowy pokarm (dzięki Marku!)

tymczasem fota pierwszego plażowicza, Archaster angulatus.

post-23157-0-07201200-1393451072_thumb.jpgpost-23157-0-94079100-1393451072_thumb.jpg


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Trochę źle zrobiłaś z tą rozgwiazdą. Należało ją wpuścić dopiero gdy piasek jest dojrzały.

Ponieważ ona czerpie pokarm z piasku, piasek świeży więc brak pokarmu.

Moja rozgwiazda została wpuszczona po 8 misiącach czasu ale wiem, że nadal trochę głoduje z braku pożywienia.

Ponieważ czasami gubi tkankę, a tak po za tym to reefmax jest za mały na rozgwiazdę tak mi powiedziano.

Mam nadzieje, ze moja jak i twoja dadzą sobie rade. Moja ma trochę łatwiej ponieważ więcej pokarmu w zbiorniku.

P.S.

Jeżeli rozgwiazda cały czas jest na widoku i bardzo często się przemieszcza to oznacza że szuka pokarmu.

Pozdrawiam

dodo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce być złym prorokiem ,ale ta rozgwiazda może mieć ciężko w tym akwarium.

Brak pokarmu ,akwarium za świeże ......

pozdrawiam

Jarek

Edytowane przez jarek35 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie z tą rozgwiazdą nie za bardzo.Ja swojej ,w pierwszym akwarium pomimo że nie było malutkie(powierzchnia dna 140x42) nie utrzymałem za długo.Startowałem na starej skale,starej wodzie,starym piachu(wszystko z działającego zbiornika) a rozgwiazdę wpuściłem po 2 miesiącach i tylko z przykrością obserwowałem jak dosłownie się rozczłonkowuje i w końcu pada:(

Niestety te pierwsze zakupy w morskim nie zawsze są celne,dokładnie przemyślane.Jedynie co,to że uczymy się na błędach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no więc może rozwieję wątpliwości... w ogóle nie planowałam kupna rozgwiazdy. Została mi ona polecona, jako dodatek do ekipy czyszczącej, jako pożyteczne zwierzę przekopujące piach.. no i zostałam przekonana jej użytecznością, szczerze mówiąc, gdybym wcześniej wiedziała, na pewno bym jej nie kupiła.

Albo spróbuję ją wymienić na krewetkę czyszczącą, albo zamienie się z kimś, kto posiada większe akwa na jakąś szczepkę korali, nie chcę, żeby głodowała, nie to było kompletnie moim celem. Po prostu zostałam wprowadzona w błąd...


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kinia kilka dni mnie nie było a tu takie zmiany :) wygląda to ekstra:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki Adi :)

z nowości dzisiejszych - do akwa dołączyła krewetka czyszcząca + wundermanii, która na moich oczach wrąbała aiptasie :o byłam w szoku jak się na nią zasadziła! czyli... działa! zjadła już 2, które od wczoraj zauważyliśmy. Czyli mogę potwierdzić, że się sprawdza jak najbardziej :) do akwa trafiły również: Pachyclavularia, Anthelia, Clavularia i skałka zoanthusów (dzięki wielkie Thorgal!) Clavularii znaleźliśmy świetne miejsce, od razu się rozwinęła, Anthelia również czuje się świetnie, no i zoanthusy się pokazują pomału :)jedynie pachyclavularia coś nie bardzo chce się "ukazać", ale to i tak uważam za niezłe tempo "rozwojowe". Na spokojnie niech się dotrą, ewentualnie jutro-pojutrze będziemy kombinować z ustawieniem, by było dla nich jak najlepsze.

edycjo: Rozgwiazda ma już nowego właściciela (Marku - mam nadzieję, że u Ciebie będzie jej bardzo dobrze!)

Tymczasem doszły kolejne małe szczepki korali - Marku dzięki!) + krewetka boksująca, która będzie się pomału rozprawiać z wieloszczetami, które się u nas rozgościły...

teraz dajemy czas na "rozrost" samodzielny i baczną obserwację :)

Krabosz pozdrawia ;)

post-23157-0-79174300-1393841572_thumb.jpg

ostatnie z rozgwiazdą... :)

post-23157-0-57649000-1393841588_thumb.jpg

Edytowane przez kinia87 (wyświetl historię edycji)

8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.