Skocz do zawartości
luft

"Książeczka serwisowa" akwarium

Dokumentacja   

35 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy prowadzisz w?asn? "ksi??k? serwisow?" akwarium?

    • tak
      20
    • nie
      10
    • a to co? takiego ludzie robi??
      0
    • nie zastanawia?em si? nad tym wcze?niej
      2
    • kiedy? tak, ale ju? nie
      2
    • fajny temat, chyba zaczn? prowadzi? co? takiego
      1
    • inne
      0
  2. 2. Wyniki testów, obserwacji zapisujesz w?

    • analogowo, czyli na papierze
      12
    • w wersji elektronicznej wklepuj?
      10
    • sprz?t robi pomiary i zapisuje wyniki
      1
    • nie zapisuj?
      11
    • inne
      1


Rekomendowane odpowiedzi

Jak wygląda Twój rytuał obsługi solniczki?

Czy zapisujesz wyniki testów, obserwacje w zeszycie, tudzież w wersji elektronicznej?

Jeśli tak to w jakiej formie?

Co daje Ci prowadzenie takiej "książeczki serwisowej"?

Ciekawe historie z Waszego doświadczenia mile widziane

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapisuje w zeszycie, ale ptem jakoś cięzko z tego ogólny obraz wyciagnąć. Może by jakiegoś bloga?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prowadziłem taki dzienniczek w słodkim i prowadzę w słonym. Wydaje mi się, że w słodkim miało to większy sens. W słodkim nie robiłem testów, więc zapisywałem dozowanie poszczególnych nawozów makro i mikro oraz obserwacje roślin. Pozwalało mi to przy wystąpieniu jakiejś anomalii na konkretnym gatunku rośliny cofnąć się do zapisów i znaleźć podobne zachowanie i przeanalizować nawożenie w tamtym okresie oraz skorygować obecne. W słonym robię testy i zapisuję zdarzenia typu wymiana żywicy, podmiana wody, nowy lokator użycie bakterii itp, ale na razie jeszcze mi się to nie przydało.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziennik prowadzę od niedawna. Zbiornik wystartował 2 lata temu, serwis zapisuję od 6 miesięcy. Zapisuję w wersji elektronicznej, dodaję komentarze jeśli coś jest nie tak (np. jaki wystąpił problem i jakie rozwiązanie zostało zastosowane). Jeśli sytuacja powtórzy się w przyszłości będę wiedziała, które metody skutkują, a na które nie warto tracić czasu.


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest zeszycik, widać co sie dzieje. Zapisuje też wymiany swietlowek, bolusy Balling'a, wszelkie zmiany w dawkowaniu i efekty tych działań.

Kiedyś robilem to elektronicznie, ale czesto nie chce mi sie komputera odpalać i byłyby luki w notatkach. Komputerowo latwiej określić trendy, w zeszycie trzeba trochę pokartkowac.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy słodkim nigdy nic nie zapisywałam i nadal nie zapisuję. Przy morskim zapisywałam wyniki testów, wprowadzanie życia, wlewanie bakterii do około 6 tygodnia. Teraz już tego nie robię bo nie widzę potrzeby.


150l, wymiary 60x50x50, filtracja reefpack 250, oświetlenie 4x24W, 12 kg LR, 18 kg LS, start 7.01.2014

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zapisuje wszystko na drzwiczkach , szafka jest biała a marker zmywalny


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziennik w zeszycie prowadziłem od 2003 roku. Od 2008 zapisuję na komputerze i wysyłam od razu kopię na smartfona. Zapisuję wszystkie czynności, parametry, wymiany światła i w ogóle jakieś zmiany także w obsadzie. Zapisuję również zastosowane środki w walce z plagami, chorobami, szczególnie ilości leku, efekty itd. Kolejnym razem mogę coś skorygować, jeśli efekty były niezadowalające. Nie wyobrażam sobie prowadzenia zbiornika bez takich notatek.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

Zapisuje wyniki testów w notesie. Kiedyś zapisywłam wszystkie wydatki,ale się nerwicy nabawilam,więc wyrwalam kartki, które by mnie obciążały w razie prowadzonego śledztwa w sprawie budzetu domowego :) Jeszcze ostatnio jak znalazlam skrzyneczke z rachunkami serce mi mocniej zabiło. ;) Aaa i jeszcze mam jeden fajny sposób zapisu, który tu nie został ujęty.Jak zakladalam w sierpniu 700 l na bocznej szybie akwarium zaznaczalam mazakiem kreski, ile od kogo udało mi się wody z podmiany przywieźć.Jestem chyba sentymentalna,ale lubię te zapisy i raczej zostaną :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie notuję w tabeli wyniki z pomiarów oraz przepisuje to do dwóch programów gdzie mogę zestawić wykresy i sprawdzić kiedy co trafiło do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wklepuje w serwisie internetowym - pomiary, obsada, wymiany sprzętu i mediów filtracyjnych, a od czasu do czasu również zdjęcia.


aquarium14832.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rowniez prowadze zeszycik zapisuje w nim wszystkie zmiany i wymiany. Duzo spraw na glowie taki zeszycik bardzo pomaga. Dzieki Markowi postanowilem taki zalozyc myslalem juz wczesniej o takim pamietniku ale dopiero jak zobaczylem Marka zeszyt to stwierdzilem ze warto. Niestety pamiec ludzka nie jest w stanie spamietac wszystkiego :)

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2


SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie prowadze ksiazki serwisowej, nie prowadze dziennika. Czasami byloby to pomocne, ale jakos nie chce mi sie.

Natomisat wyniki testow robionych co tydzien zapsiuje na kartce A4 w takim ciagu bym mogl bezposrednio sledzic tydzien po tygodniu jak ktory wynik sie plasowal. Wczesniej zapisywalem w kalendarzu kieszonkowym, ale wertowanie meczylo i ciezko bylo porownywac wyniki.

Wole na kartce nie trzeba odpalac kompa.

Co do samego serwisu miewalem lenistwa i oprocz podmiany nie robi nic, ale nie jeden nowicjusz mi pokazal :blushing: ze warto o akwarium dbac regularnie.

I teraz mam taki styl

1 tydzien - podmianka + czyszczenie tylnej szyby i naroznikow

2 tydzien - podmianka + czyszczenie pomp cyrkulacyjnych

3 tydzien - podmianka + czyszczenie obiegowki i grzebienia

4 tydzien - podmianka + czyszczenie lampy, obudowa, ekran, wentylatory

5 tydzien - podmianka + przerwanie glonow w refugium

.....i tak w kolko


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jako przygotowujący się do założenia akwarium na razie zapisuję co mam kupić, co czym zwalczać, co z czym współgra oraz wszelkie sugestie kolegów z tego forum, które uważam, że w przyszłości pomogą mi w pełni cieszyć się z tego co mam nadzieję powstanie. A potem to pewnie tak jak większość - wszelkie zmiany, podmiany, dozowanie itp.


ReefMax -  Odpieniacz Hydor Slim Skin 135.35, 3x24W T5, Hydor Koralia Nano 900 i 1600, 11 kg LR + 9 kg LS, sól AF RS + Probio S, Pro F, Probio F. Obsada - głównie LPS, kilka miękkich, pustelnik, 2 debeliusy, rozgwiazda piaskowa, kilka Turbo, Synchiropus splendidus, 2x Amphiprion ocellaris, Valenciennea puellaris, Pterapogon kauderni i Chrysiptera parasema.

0e93da8f008542a888d593ba9d084493u522a479.png

"Wszechświat i ludzka głupota są nieskończone. Co do tego pierwszego nie jestem pewien.” – Albert Einstein

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od samego początku wszystko zapisuje w pliku na laptopie


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I teraz mam taki styl

1 tydzien - podmianka + czyszczenie tylnej szyby i naroznikow

2 tydzien - podmianka + czyszczenie pomp cyrkulacyjnych

3 tydzien - podmianka + czyszczenie obiegowki i grzebienia

4 tydzien - podmianka + czyszczenie lampy, obudowa, ekran, wentylatory

5 tydzien - podmianka + przerwanie glonow w refugium

.....i tak w kolko

Chyba wezmę z Ciebie przykład. bo systematyczne i regularne dbanie o akwarium to podstawa. wydawało mi się, że robię to w określonych odstępach czasu, ale po sprawdzeniu i pewnym sledztwie okazało się, że cotygodniowa podmiana jest raz w miesiącu, mikroelementy dodawałam ostatnio kilka miesięcy temu, a pompy czyszczę jak po zatrzymaniu nie chca odpalić.

Edytowane przez TMK (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyniki testow, podmiany, chemia -zapisuje w exelu, mam tez tajny folder z kosztami... zatytuowany tak aby oko Saurona nie wypatrzylo bo mi Mordor u domu urzadzi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.