Skocz do zawartości
bleq

Restart na suchej skale czy świeża skała???

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Koledzy niestety restart baniaka spowodowany pier... glonem sie nie powiódł :/

Glon nie do wytępienia żadna metodą

Odcinanie światla, wyjalowienie wody, jeżowce, nie pomogly

Szorowanie skaly do śnieżnobialej barwy również.....

Zostaje kolejny restart bo rece mi juz opadają , takiego kryzysu w akwa nie mialem nigdy

Wygląda fatalnie

padają mi ostatnie korale jakie sie uchowaly....

Pytanie czy :

Wygotować skałę i byc pewnym ze nic juz z niej nie wylezie ???

żal mi jednak setek rurówek ktore mam w tej skale i to calkiem fajnych rozmiarow bo wiekszosc z nich ma ponad cm srenicy....

No i skała bedzie martwa bez zadnych wlasciwosci....

Czy ktos odpalal juz baniak na takiej skale ???

Lub zakup świeżej nowej skały

wiadomo , żywa to żywa ale gwarancji ze znow z niej cos wylezie nie mam....

Co proponujecie ???

Edytowane przez bleq (wyświetl historię edycji)

Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak długo masz akwarium po restarcie, z tego co widzę to2 miesiące chyba

Edytowane przez akvarius (wyświetl historię edycji)

Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys slyszalem nie o wygotowaniu, tylko o zamrozeniu. Ponoc to z powierzchni skaly pada, ale gdy sie nie za dlugo mrozi, to czesc bakterii przezywa.

Ja bym sie nie bawil w ochrone rurowek, jesli korale padaja.

Zakup nowej skaly nie gwarantuje sukcesu, a kasa wyjdzie.

Jesli chcesz pare rurowek "przechowac", to wrzuc kawalek skaly do ciemnego sumpa. Po miesiacu juz tam glonow nie bedzie. Z reszta skaly tez tak mozesz zrobic.

To Bryopsis ? Wielu z nas go zwalczylo w zbiorniku...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po moich przejściach zaczałbym na suchej lub syntetycznej. Briopsis które wylazło mi z żywej opanowało baniak. Na razie walczę,szoruje,wypiekam. Efekt średni.....

Jeśli żywą " uśmiercisz" , zostanie w niej jakiś syf. Myślę że moczenie pomoże. Przynajmniej będziesz wiedział co masz.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak długo masz akwarium po restarcie, z tego co widzę to2 miesiące chyba

zgadza sie 2 miesiace ale jestem na bank pewien ze to to samo dziadostwo

nie moze byc nic innego bo baniak przeciez nie dojzewal

wlalem ta samą wode i tą sama skale po uprzednim szorowaniu takze caly ekosystem pozostal .....

Jesli chcesz pare rurowek "przechowac", to wrzuc kawalek skaly do ciemnego sumpa. Po miesiacu juz tam glonow nie bedzie. Z reszta skaly tez tak mozesz zrobic.

To Bryopsis ? Wielu z nas go zwalczylo w zbiorniku...

Nie ma szans . moczylem tą skałe w ciemnosciach kolo 2 miesiecy i dziad i tak wyszedł

Po moich przejściach zaczałbym na suchej lub syntetycznej. Briopsis które wylazło mi z żywej opanowało baniak. Na razie walczę,szoruje,wypiekam. Efekt średni.....

Jeśli żywą " uśmiercisz" , zostanie w niej jakiś syf. Myślę że moczenie pomoże. Przynajmniej będziesz wiedział co masz.

pozdrawiam

Szorowanie w akwarium - najgorsza z mozliwych opcji - rozsiewasz glon po calym baniaku

ja po takim szorowaniu mialem dokladnie glon na kazdym centymetrze

akwa wyglądalo jak wytapicerowane pluszakiem

calutkie


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i nie jest to bryopsis

jakis inny glon ktorego nawet jeżowce omijają ...


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

innym wyjściem z mojej praktyki będzie pomoc natury w postaci sprowokowanego zakwitu fitoplanktonu, który zadusi i skonsumuje składniki z rozkładu glonów. Zżarły mi nawet bryopsis. Metoda bardzo naturalna i fajna jeśli Ci sie nie spieszy z działaniami. Jak długo? Miesiąc?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ja juz walcze z tym conajmniej 2 lata ....

Juz mam dosc bo żal patrzec na taki baniak

jestem juz przygotowany na gotowanie skaly, odpalenie na suchej spokojny sen ze nic juz zniej nie wylezie....

Luft

cos wiecej o tym sprowokowanym zakwicie fito ??


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnieś KH do 15 i zostaw na 2 tyg

coś za bardzo kombinujesz

2mc to dopiero dojrzewanie


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem Kh 18 ,przez 20dni. U mnie wróciło.....

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w akwarium masz wysokie no3/po4 to masz warunki dobre dla rozwoju fitoplanktonu (jesli nie to trzeba dodać "paliwo" dla fito), który trzeba wlać do baniaka. Jaka dawka? załatw sobie dawkę startową i wlej całą zawartość. Obserwuj, czy woda mętnieje, zielenieje, aż nie widać nic w baniaku. Glony są zagłuszone, bez dostępu do wystarczającej ilości światła i pozywienia, ktore zjada fito na bieżąco. Zaduszone glony padają i są konsumowane przez zieloną wodę. Skąd wziął mi się ten miesiąc? Ano na tyle bym zostawił tą zieloną zupę około, a później dołożyłbym wrotkę lub lampę UV by fito wyeliminować, aż do klarownej pięknej wody. Martwe fito ląduje ląduje ..... w odpieniaczu.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnieś KH do 15 i zostaw na 2 tyg

coś za bardzo kombinujesz

2mc to dopiero dojrzewanie

A czytamy posty wczesniejsze ???

Pisalem ze nie ma opcji na dojzewanie bo ta sama skala i ta sama woda !!!

Pod tym wzgledem przenioslem poprostu zawartosc do mniejszego akwa co jest najmniej istotne

Skala jedynie zostala wyszorowana bardzo bardzo dokladnie...

Kh bylo podnoszone, magnes itd .... nic nie pomaga pozatym juz walkowalem temat walki z tym glonem i takie same rezultaty mieli inni

czyli zadne...

Jeśli w akwarium masz wysokie no3/po4 to masz warunki dobre dla rozwoju fitoplanktonu (jesli nie to trzeba dodać "paliwo" dla fito), który trzeba wlać do baniaka. Jaka dawka? załatw sobie dawkę startową i wlej całą zawartość. Obserwuj, czy woda mętnieje, zielenieje, aż nie widać nic w baniaku. Glony są zagłuszone, bez dostępu do wystarczającej ilości światła i pozywienia, ktore zjada fito na bieżąco. Zaduszone glony padają i są konsumowane przez zieloną wodę. Skąd wziął mi się ten miesiąc? Ano na tyle bym zostawił tą zieloną zupę około, a później dołożyłbym wrotkę lub lampę UV by fito wyeliminować, aż do klarownej pięknej wody. Martwe fito ląduje ląduje ..... w odpieniaczu.

Co z życiem ?? jak na to zaereaguja blazny, centropyge, kreweta , kraby, ukwial ???

ostalo mi sie jeszcze pare miekkasow i lpsow - przezyja to ??


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) wszystko co ma przezyć wyjmujesz oczywiście z systemu

LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bylo tak od razu :)

niestety nie mam gdzie dac zycia.....

nie mam tez miejsca zeby drugi baniak postawic

Pozostaje wiec restart na suchej + pare kg swieżej w sumpie

Z tego co pamietam Luft ty tez na suchej startowles

Sa jakies poważniejsze minusy ???

Btw

Oglądalem sporo odcinkow Reef Builders na National

I powiem szczerze ze oni sie w tancu nie pierd...

wszystko na suchej skale albo ceramice, do tego sztuczne obrzydliwe imitacje korali

Zalewają świeżynką wodą i plum ryby do srodka......

Edytowane przez bleq (wyświetl historię edycji)

Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynym poważniejszym minusem wg. mnie jest to że musisz dać dużo więcej czasu takiemu baniakowi na dojrzewanie.

Przyśpieszyłbyś przekładając suchą skałę kawałkami żywej ale w Twoim przypadku równa się to przeprowadzką niechcianego lokatora.

Reasumując, życia w takim baniaku z suchą nie utrzymasz... więc trzeba będzie znaleźć mu nowy dom.

PS. Jest to też ryzyko dla przyjmującego....

I powiem szczerze ze oni sie w tancu nie pierd...

wszystko na suchej skale albo ceramice, do tego sztuczne obrzydliwe imitacje korali

Zalewają świeżynką wodą i plum ryby do srodka......

ta i dwa wiadra bakterii na start... i jeszcze jedno że nie widzimy co się dzieje tydzień później.

Powiem tak, jak kupiłem suchą skałę to była bialutka i czyściutka jak ceramika. Było to w lecie...

w razie czego wrzuciłem do beki z RO i cyrkulacją ok 12 tys. l/h. Po dwóch dniach woda była tak brudna i śmierdząca że ciężko było wejść do garażu

Edytowane przez twistman (wyświetl historię edycji)

Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

probowales pakietu dolabella i tectus? u mnie sie sprawdzil swietnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W suchej skale jest mnóstwo syfu, swoją umyłem myjką później moczyłem i dopiero do zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości, wrzuć zdjęcie tego glona.

Wysłane z Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W suchej skale jest mnóstwo syfu, swoją umyłem myjką później moczyłem i dopiero do zbiornika.

tutaj sie nie zgodze, rowniez szorowalem i moczylem w RO ale bardzo duzo syfu z tego nie bylo, tylko RO po moczeniu wydala mi sie dziwnie zolta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no, na suchej to trzeba dać czasu na aktywacje biologii w zbiorniku

to jakieś nieporozumienie żeby ułożyć skałę, zalać solanką i wpuścić życie

takie coś stanowczo odradzam, zwłaszcza, że na początku czy to ze skały czy piasku wyjdą fosforany

a jakimś cudem przeniesiesz niechciane glony do baniaka

to one pierwsze skolonizują nowy baniak, pomagając zamknąć słynny "cykl azotowy" ;)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie gotował bo będzie smród i jeszcze gorzej.

Usunąłbym grzałkę i światło i trzymał w domowych warunkach to trwa.

W solance mogą być skoki zasolenia i do tego 2 pompy.

Po 3-5 miesiącach skałę masz jak nową tzn łysą dodając 2 ładne kawałki żywej w 2 miesiące zacznie się wyraźnie ożywiać.

Mój nowy tank jest na takiej skale + z działającego zbiornika i jak widać z powodzeniem.

Skałę zapuścił kolega do niewyobrażalnego stanu, dziś jest piękna.

Nie wiem czy po prostu nie lepiej było by ją wpierniczyć do zimnej ro i płukać 2 miesiące.

U mnie wyszło jak wyszło kolega po zamknięciu zbiornika trzymał skałę licząc na kolejny start, ale trzymał ją w warunkach sporo odbiegających od tych w normalnym zbiorniku.

A i jestem zaskoczony szybkością przechodzenia glonów wapiennych na inne kawałki a życie się zaczęło rozmnażać już po miesiącu mowa o wieloszczetach,wężowidłach,asterinach,kiełżach,mysis i całej reszcie.

po 2-3 miesiącach takiej skały nie odróżnisz od żywej.

Proporcje jakie były u mnie to to ok.25 takiej skały + 2 kawałki ok 5 kg z sumpa od kolegi z forum i woda z 2 baniaczki z podmiany.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koledzy planuje start zbiornika na 80-90% suchej i reszta zywa odgazowana ze sklepu. Czy wkładając odgazowaną skałę jest duże ryzyko przywleczenia jakiegoś ustrojstwa ktore rozwali wszystko? mam na myśli np. bryopsis, modliszek czy jakiś glon?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

loteria kolego, loteria, której Twój brak doświadczenia może przesądzić o tym, że coś z wymienionych atrakcji Ci sie dostanie. Jesteś tego świadom więc weź tą żywą skałę i zobacz co z niej wychodzi chocby poprzez zalanie solanką w misce/naczyniu jako wstepna kwarantanna i zobaczysz czy coś nie strzela. To część tej wspaniałej zabawy - te nieustanne zaskoczenia. Błędy, czy plagi nie są porażką - są wspaniałym doświadczeniem. Jeśli tak do tego podejdziesz, będziesz czerpać z tego hobby przyjemnosc. Powodzenia


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.