Skocz do zawartości
0utsider

Bardzo powolne zamieranie Euphyllii

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam bardzo powazny problem, poniewaz mimo wysilkow i inwestycji za diabla nie moge utrzymac w swoim akwarium Euphyllii.

Problem polega na tym ze po jakims dluzszym czasie (okolo miesiaca/dwoch) euphylia ktora miala sie swietnie, zaczyna bardzo powoli obumierac. Sytuacja teraz mi sie powtarza a ja nie wiem w czym problem - ogolnie parametry wody sa na dobrych poziomie (procz PH - tego nie mierzylem i to pozostawiam jako ewentualnosc problemu).

Inne miekasy czy LPS mimo ze mam ich naprawde niewiele wygladaja dosc dobrze.

Ponizej przedstawiam zdjecia jak wygladala ta euphylia po okolo miesiacu w akwarium, jak wygladala po przestawieniu w inne miejsce (brak roznicy) - a jak wyglada teraz (jakies 3 miesiace). Na jednym ze zdjec widac na srodku u gory euphylie (a raczej jej skorupe) ktora byla od poczatku i tez po okoko 4 miesiacach zaczela obumierac az do takiego stanu ;-/

Procz tego na jednym ze zdjec widac charakterystyczna "pajeczynke" na polipach duzej euphylii - coz to takiego ?

Na "nogach" sa regularne otworki - ale nie jestem pewien czy ich nie bylo wczesniej (przyjrze sie na zdjeciach wczesniejszych).

P.s.

Rowniez SPS takich jak Seriatopora czy Acropora u mnie paly po paru dniach - moze to bedzie dobra wskazowka.

Prosze o rady.

Link do zdjec: https://picasaweb.go...feat=directlink


--

Pozdrawiam

~OutSideR~

7054_7219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo dużo asterin może to one ja zżerają, nawet na jednym zdjeciu widac te rozgwiazde na stopie Euphylii. U mnie Na Euphylii żerował ślimak czego bym sie w zyciu nie spodziewał, dopóki nie zobaczyłem na własne oczy ja ją wysysa.

Napisz cos jeszcze o akwarium i świelte moze jest go za mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to tylko z euphylią problemów nie miałem.

Daj ją wyżej do światła ,i tak by cyrkulację miała, ale nie zbyt silną, niech falują jej polipy.


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry "ogólnie" są na dobrym poziomie.... tzn?

pH jest również istotne....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo dużo asterin może to one ja zżerają, nawet na jednym zdjeciu widac te rozgwiazde na stopie Euphylii. U mnie Na Euphylii żerował ślimak czego bym sie w zyciu nie spodziewał, dopóki nie zobaczyłem na własne oczy ja ją wysysa.

Napisz cos jeszcze o akwarium i świelte moze jest go za mało.

Na poczatku siedzial sobie na niej jeden z moich slimaczkow (jakies 2 tygodnie) (konkretnie ten: http://erybka.pl/product-pol-7045-Cypraea-arabica-Porcelanka-M.html), ale juz dluzszy czas jest calkowicie gdzie indziej a euphyllia w tym czasie nie wykazywala jakichs objawow ze jej sie to nie podoba.

Akwarium to typowy reefmax. Ma niecale poltora roku. Swiatla na razie jeszcze nie wymieniane, ale to nie jakosc swiatla poniewaz pierwsza euphyllia miala ten sam problem a swiatelka wtedy byly stosunkowo nowe (no chyba ze od nowosci sa zwalone). Swieca okolo 12h dziennie. Zasolenie "w zielonym polu" z delikatnymi wachaniami przy podmiankach - podmianka raz na 2 tygodnie. Sol ostatnio zmieniona (na Instant Ocean), bo myslalem ze to obumieranie jest od soli - niestety nie wyglada na to.

Dokarmianie co dziennie Aqua Medic reef life plancto (1ml) a raz w tygodniu Reef Booster Nano - prodibio.

Asteriny owszem duzo ich, ale jak na razie rzeruja sobie jak widac glownie na szybie - widzialem ze co jakis czas wskakuja na ktorys z korali, ale szybko im przechodzi. W planach zakup odpowiedniej krewetki, bo juz jest czym ja karmic ;)


--

Pozdrawiam

~OutSideR~

7054_7219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w pierwszej kolejności napisz jaki masz zasolenie i czym mierzone , drugie to czym świecisz i czy te parametry ze stopki są prawdziwe. Będzie łatwiej cokolwiek powiedzieć


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to tylko z euphylią problemów nie miałem.

Daj ją wyżej do światła ,i tak by cyrkulację miała, ale nie zbyt silną, niech falują jej polipy.

napisal co myslal :(

napis zdokladnie jakie masz parametry na zbiorniku ( ile litrow ) bo to wazne ! jaka metode stosujesz w baniaku i co dolewasz do niego , to rowniez wazne , jest milion tematow w ktorym ludziska maja problemy i za kazdym razem nie ma napisane , mam tego i tego tyle i tyle a robie testami takimi i takimi , sol mam taka i taka ...... to naprawde wazne , napisz jak najwiecej , ale reszta korali tez ma sie "tak sobie"

ps , pamietaj ze nie kazdy widzi stopki , ja je wylaczylem bo nieraz tam jest caly zyciorys opisany i jest "pincet" linkow a zbiorniki i tak kupa :p

Edytowane przez qba25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to tylko z euphylią problemów nie miałem.

Daj ją wyżej do światła ,i tak by cyrkulację miała, ale nie zbyt silną, niech falują jej polipy.

Byla wyzej, miala umiarkowana cyrkulacje i obumarla ;-/

Wczoraj ja przelozylem wlansie nizej tam gdzie byla na poczatku, gdzie rowniez troche wieksza cyrkulacja jest - ale nie silna.


--

Pozdrawiam

~OutSideR~

7054_7219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry "ogólnie" są na dobrym poziomie.... tzn?

pH jest również istotne....

Patrz moja sygnatura...

Niestety nie mam miernika PH zadnego - a w moim miescie jestem jedynym z tego typu hobby ;-/

Ale moze jutro zajade i kupie testy PH - choc naprawde watpie aby to bylo to.


--

Pozdrawiam

~OutSideR~

7054_7219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tak patrzę na resztę koralowców, to nie bardzo mi się chce wierzyć w "dobre parametry wody"... Napisz jakie to parametry i czym mierzone.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

Sprawdź zasolenie.Ja też byłam pewna,że mam ok ,w zielonym polu itd. Po zbadaniu wody przez znajomego i w sklepie okazało się, że mój splawik myli się aż o 4 kreski :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w pierwszej kolejności napisz jaki masz zasolenie i czym mierzone , drugie to czym świecisz i czy te parametry ze stopki są prawdziwe. Będzie łatwiej cokolwiek powiedzieć

Zasolenie na poziomie 23 mierzone salimatrem staram sie utrzymac na stalym poziomie. Parametry ktore widac w stopce utrzymuja sie - ostatnio mierzone miesiac 2 lutego o ile dobrze pamietam i byly bez zmian. O ile testy nie klamia.

Swiece standardowymi swietlowkami z reefmaxa.


--

Pozdrawiam

~OutSideR~

7054_7219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź zasolenie.Ja też byłam pewna,że mam ok ,w zielonym polu itd. Po zbadaniu wody przez znajomego i w sklepie okazało się, że mój splawik myli się aż o 4 kreski :)

Ok - do sprawdzenia na dniach - wezme splawik do Szczecina i podjade do Cobry aby go na chwile wrzucil do swojego akwa i porownam wyniki.


--

Pozdrawiam

~OutSideR~

7054_7219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co to zasolenie 23 ? ogólnie powiem tak ,wydaje mi się że Twoje parametry są mierzone o tak na oko . Więc należy zacząć od podstawowych informacji . Ja na podstawie zdjęcia jestem pewien że te parametry wody ,które są w stopce nie są wiarygodne.


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla tych co maja wylaczone sygnatury - wstawiam zdjecie: http://wstaw.org/w/2xRn/ - parametry wody ostanio mierzone 2 lugo testami firmy Salifert. Data waznosci tych testow do polowy przyszlego roku.


--

Pozdrawiam

~OutSideR~

7054_7219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co to zasolenie 23 ? ogólnie powiem tak ,wydaje mi się że Twoje parametry są mierzone o tak na oko . Więc należy zacząć od podstawowych informacji . Ja na podstawie zdjęcia jestem pewien że te parametry wody ,które są w stopce nie są wiarygodne.

23 == 1.023 - pisane w skrocie, mierzone splawikiem.

Masz racje - na oko - bo wszystkie testy ktore posiadam opieraja sie na pomarach "na oko" - tak wiec albo jestem lekkim daltonista, albo testy pokazuja sile wiatru, albo parametry sa takie jakie podaje w sygnaturze.

W czwartek celowo powtorze wszystkie testy - pewno Ca i Mg beda nizsze, poniewaz zmienilem sol, ktora ma w sobie mniejsze wartosci tych pierwiastow. Jak zrobie testy uaktualnie sygnature.

Temperatura wody wacha sie od 24 do 26 pln w zaleznosci od dnia i godziny.


--

Pozdrawiam

~OutSideR~

7054_7219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz ,że seriatopora padła więc będę się upierał przy złych pomiarach wody .Seriatopore uśmiercić to trzeba naprawdę umieć .A na zdjęciu nawet lobophyton jest w średniej kondycji .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś jest w każdym razie bardzo nie tak, twarde padają wszystkie jak leci, Briareum i Lobophyton są BARDZO brązowe, po lewej jakiś miękas niemal całkowiecie zbielały - sinularia chyba... Napisz coś więcej o tym akwariu, czym świecisz, czym karmisz itd... ale na moje wyczucie, problem jest w wodzie.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z Twojej wypowiedzi wnioskuje ze masz to samo swiatlo od poltora roku. tzn swiecisz takim samym modelem swietlowek, czy ich nie wymieniales?

Wysyłane z mojego GT-S5369 za pomocą Tapatalk 2


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No t sa 3 opcje do zbadania - Woda, swiatło, i asteriny/słimak :) Ja bym tych ostatnich nie lekceważył i tego ze ten ślimak siedział na niej 2 tygodnie. Twoja euphyllia ma bardzo dziwnie podziurawiony szkielet

Zobacz jak u mnie to wyglądało ze ślimakiem http://nano-reef.pl/topic/58377-kostka-43l-po-poltora-roku-bez-dodatkow-aktualizajca/page__st__20 (2 i 3 strona) mozę też masz takiego i go nie zauważyłeś jeszcze ?

Ten o którym napisałeś to typowa porcelanka powinien być niegroźny, ale napisałeś "jeden z... ślimaczków" sprawdz te inne. :)

A teraz zauważyłem na ostatnim zdjęciu ten szkietel korala pod fioletowym grzybkiem to była tez euphyllia czy Calustrea ? bo u mnie ten slimak calustree tez wrąbał.

Edytowane przez t2mek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz ,że seriatopora padła więc będę się upierał przy złych pomiarach wody .Seriatopore uśmiercić to trzeba naprawdę umieć .A na zdjęciu nawet lobophyton jest w średniej kondycji .

Mozliwe ze masz racje - ale ktore w szczegolnosci bys parametry sprawdzil ?

Bo nie usmiecha mi sie kupowac wszystkich testow innej firmy - a jak wposmnialem nie mam w moim miescie nikogo chyba kto by sie tym zajmowal i uzyczyl by mi swoich testow na jeden pomiar.

Co do Seriatopory - to 2 razy mialem - 2 razy zdechla po okolo tygodniu :( - pierwszy raz dostalem na dobry poczatek przy starcie (start z woda i skala z sumpa - duzego akwarium) - druga byla zakupiona razem z ta euphyllia i tak samo - pare dni.

I mnie juz trafia - tak wiec podejrzewam ze ktorys z testow pokazuje sile wiatru.


--

Pozdrawiam

~OutSideR~

7054_7219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z Twojej wypowiedzi wnioskuje ze masz to samo swiatlo od poltora roku. tzn swiecisz takim samym modelem swietlowek, czy ich nie wymieniales?

Wysyłane z mojego GT-S5369 za pomocą Tapatalk 2

Swietlowki sa ewidentnie do wymiany, bo tak jak napisales swiece na nich poltora roku.

Jednak na prawde nie sadze aby to byla przyczna w tym przypadku - moze "dopomagac" ale nie jest glowna przyczyna - na poczatku mialem nowka sztuka switloweczki i sytuacja byla identyczna.

Ja szukam glownej przyczyny padania SPS i euphylli.

Moze faktycznie moj splawik pokazuje sile wiatru i mam zasolenie nieprawidlowe - to jestem najszybciej wstanie zweryfikowac.


--

Pozdrawiam

~OutSideR~

7054_7219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwsze to zasolenie ,to najważniejsze bo jak to jest źle zmierzone to reszta będzie nie właściwa . Więc ,albo wyskaluj swoje urządzenie pomiarowe ,albo porównaj z kimś kto ma właściwe urządzenie .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj sprawdzilem swoj salimetr i jego wskazania sa zgodne ze wskazaniami 2 innych tak wiec mozna przyjac ze pokazuje poprawne wartosci - tak wiec moje zasolenie w zbiorniu na chwile obecna wynosi 22.

Dodatkowo wykonalem dzisiaj pare testow swojej wody (innymi testami anizeli moje) i oto wyniki:

---

No3 - 2,5

Ph - 7.8

Alk - 2,5

Ca - 460 (choc tutaj test zostanie powtorzony jutro)

---

Wiecej testow niestety nie mial znajomy przy sobie.

Dostalem tez rade, aby sprobowac wylaczyc na okolo tygodnia czasu odpieniacz aby zwiekszyc troche ilosc pozywienia w akwarium - czy ten pomysl jest do przyjecia -= szczerze powiedziawszy mam sceptyczne podejscie co do tego typu praktyki...

P.s.

Obnizylem rowniez temp w zbiorniku do 24 stopni.

Edytowane przez 0utsider (wyświetl historię edycji)

--

Pozdrawiam

~OutSideR~

7054_7219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alk - 2,5 - to znaczy rozumiem KH? Wynik tak niski, że aż nieprawdopodobny. Jakim testem to było mierzone?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.