Skocz do zawartości
CNCRob

Glony i puchnąca dolabella

Rekomendowane odpowiedzi

Mam sobie w szczepkarium glony, nic nie chce ich jesc, dolagelle raczej je omijają ale jak już się za nie zabiorą to w przeciągu minuty po zjedzeniu puchnie im głowa, zachowuja się normalnie, czasem dolabella kontynuuje jedzenie cała spuchnięta, tak jakby jej to nie przeszkadzało... Po 10-20 minutach opuchlizna schodzi. Ma ktoś pomysł jaki to glon i jak go unicestwić? Dosyć mocno przyrasta więc wyrywanie niewiele daje.

eca9cbb2c1144d22med.jpg

e193fceffe4eee7amed.jpg

374da990b6780ebamed.jpg

55d06743836a2559med.jpg


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm ciekawe zjawisko, powiem szczerze ze raczej nie powinna miec takich objawow po tym glonie, aczkolwiek moge sie mylic.

Fajnie wyglada :p


SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akurat male spuchnięcie po małej przekąsce. Czasem puchnie do polowy ciała ale je nadal. Zawsze jak zabiera sie za ten jeden glon, po innych nie ma czegoś takiego. Mam dwie różne dolabelle z dwóch różnych źródeł, obie mają ten sam objaw.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre,może to ją kręci? :wine:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre,może to ją kręci? :wine:

Gdyby tak było to siedziała by na nich non stop, tymczasem stara się je omijać i zabiera się za nie jak nie ma innych w okolicy. :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert- dlugo go masz ? (glon)

Wysyłane z mojego GT-S5369 za pomocą Tapatalk 2


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert- dlugo go masz ? (glon)

Wysyłane z mojego GT-S5369 za pomocą Tapatalk 2

W głównym bianiaku meczyłem się z tym glonem ponad rok, dopiero wymiana skaly na sztuczna z aquaforestu pomogla w jego zwalczeniu, teraz probuje się z nim uporać w szczekarium. Dolabelle miały ten objaw od samego począku ale dopiero teraz pomyślałem aby o to zapytać.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to że tak gwałtownie puchnie to raczej nie jest normalna reakcja organizmu.To tak jakby człowiek po zjedzeniu czegoś puchł jak balon.Jeśli nie masz innych "bardziej zdrowych" glonów to po prostu sprzedaj/wymień tego zająca z kimś u kogo będzie mógł zdrowo funkcjonować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to że tak gwałtownie puchnie to raczej nie jest normalna reakcja organizmu.To tak jakby człowiek po zjedzeniu czegoś puchł jak balon.Jeśli nie masz innych "bardziej zdrowych" glonów to po prostu sprzedaj/wymień tego zająca z kimś u kogo będzie mógł zdrowo funkcjonować.

Sprzedać razem z glonem? Czy jak proponujesz się go pozbyć (glona)? To, że to nie jest normalne to ja wiem... :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba chodzilo o sprzedaz dolabelli ;)

Wracajac do tematu. szczepkarium jest w tym samym systemie, czy masz osobno??


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że same ślimory:)

Na mojego domownicy mówili szczur wodny:)

Kiedy kończyło mu się jedzenie(glony) a on sam zaczął taranować korale jak czołg bo był spory to oddałem go do akwarium gdzie miał pełną mordkę roboty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba chodzilo o sprzedaz dolabelli ;)

Wracajac do tematu. szczepkarium jest w tym samym systemie, czy masz osobno??

Wiem, że chodziło o dolabelle :)

Co do tematu, tak, to ten sam system. W głownym prawie brak glonów, końcówka sinic ze zwykłego dojrzewania, w szczepkarium plaga na całego ale tylko właśnie ten jeden gatunek glonu, zero glonow pojawiających się podczas dojrzewania a zbiornik ma ledwo 3 miesiące. Nawet w głównym szyby musze czyścić co 2-3 dni a w szczepkarium 2 tgodnie i zero osadu.

Wiadomo że same ślimory:)

Na mojego domownicy mówili szczur wodny:)

Kiedy kończyło mu się jedzenie(glony) a on sam zaczął taranować korale jak czołg bo był spory to oddałem go do akwarium gdzie miał pełną mordkę roboty.

Slimaki predzej padna z głodu niż ruszą ten glon.

Edytowane przez CNCRob (wyświetl historię edycji)

Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm dziwne powiem ze mialem dollcie i jadla bardzo podobny glon i nic jej nie bylo ale skonczyla zywot bo wlazla w oczko z kratki rastrowej co mialem szczepki ustawione i zaklinowala sie i biedna zdechla ... :/


SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm dziwne powiem ze mialem dollcie i jadla bardzo podobny glon i nic jej nie bylo ale skonczyla zywot bo wlazla w oczko z kratki rastrowej co mialem szczepki ustawione i zaklinowala sie i biedna zdechla ... :/

Mam nadzieje, że moje tak nie skonczą bo mam 3 pietra z kratek rastrowych... głowy w nie wkładają ale jak narazie potrafią je wyjmować.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnies Mg do jakis 1500 na pewien czas i sam glon ustapi.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnies Mg do jakis 1500 na pewien czas i sam glon ustapi.

Testowałem to przez kilka miesięcy w głównym baniaku, na ten glon nie skutkowało.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, pewnie Ci to za bardzo nie pomoze, bo wszystko podpiete pod jeden system, ale napisze Ci jak to bylo u mnie.

Po awarii systemu i 80cio % padnieciu zwierzakow w zbiorniku przyszla pora na takie dziwadla jak u Ciebie.

bylo to;

http://pl.reeflex.ne...yopsis_sp01.htm

oraz to

http://pl.reeflex.ne...adophora_sp.htm

bylo rowniez to (najbardziej przypomina mi Twoje)

http://pl.reeflex.ne...siphonia_sp.htm

przynajmniej wiekszosc wygladala do tych co pokazalem

Czesc sie odrywala i "kurzyla" po akwarium (dymila), wiec przestalem rwac bo bylo wiecej i wiecej.

Czesc odchodzila ladnie,inne probujac oderwac, podnosilem razem z paro kilogramowymi kamieniami, wiec dalem spokoj.

Ogolna masakra. Zarastalo wszystko, a najgorsze do oczyszczenia byly euphyllia, calustrea i tubastrea (praktycznie nic wiecej nie zostalo nie liczac grzybow, xenii itp). Poprostu zarastalo korale i nie szlo ich w zaden sposob oczyscic, wiec przycinalem trawska, zeby glowki korali chociaz bylo widac do karienia.

tak pare miesiecy...

pare kg skaly wyjalem, zalalem ro na kilka dni, gotowalem, suszylem, zalewalem ro... od miesiaca w nowym zbiorniku bez zadnych oznak powrotu glonow. Reszta w starym akwarium.Byl brzydal, mitrax i na koniec dolcia (tzn wszyscy ciagle zyja ;) ) cos tam schodzilo, praktycznie niezauwazalnie, albo tylko poszczegolny gatunek.

Ogolnie dalem sobie spokoj. Nowy zbiornik juz dojechal i stwierdzilem, ze co sie uratuje, to sie uratuje i jak zdaze, to przeloze do nowego rybki co zostaly i co bedzie bez glona (a byl wszedzie).

Nie lalem nic. karmilem zwierzaki ubogo i...

Przestalem podmieniac wode- calkowicie, tylko dolewka ro na uzupelnienie. Przednia szyba co kilka dni do przeczyszczenia, zeby widziec co tam w srodku i powoli ruszanie z nowym zbiornikiem.

Glony zaczely powoli schodzic ze skal, czesc zaczela tworzyc wielkie gloniska przyczepione tylko na malych kawalkach do skaly. To co nie dalo sie oderwac wczesniej , pieknie zaczelo odchodzic (jakby wszystko umarlo). ekipa 3ech muszkieterow i ich praca dopiero zaczela byc zauwazalna. Wszystkie duze gloniska usunolem recznie, resztki wylizali muszkieterowie.

Gdyby ktos mnie dzisiaj spytal jak sie tego pozbyc- odpowiem- brak podmian wody, ale to tylko moja teoria i praktycznie w zbiorniku nic poza glonem, paroma zwierzakami nie bylo, dlatego pytalem, czy masz w jednym systemie, czy osobnym.

dzis skala jest czysciutka jak na poczatku i poki co zero nawrotu plagi. Zeby dowalic do pieca dopisz, ze wody nie podmienialem od Swiat B.Narodzenia, do dwoch tygodni wstecz, kiedy to podmienilem pare wiader z nowego zbiornika...

Robert- sorry za napisanie ksiazki w Twoim poscie, ale musialem to z siebie wywalic :D

pozdrawiam

edit/ co do zajaca, to moze to nie przez konsumpcje, lecz przez zetkniecie z glonem. podchodzi pyszczkiem, wiec moze dlatego puchnie na przodzie, a po jakims czasie jak jest oddalony, to schodzi. Tak jak z pokrzywa jak sie w nia wlezie, to uczula zewnetrznie..

Edytowane przez martinniemczyk (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za napisanie tej książki. Jak poczytasz mój temat to chyba sam kiedyś pisałem, że walczyłem właśnie z tym glonem zaprzestajac podmiance wody. Jakimś dziwnym trafem bierze on z tego pozywke. Jakoś go w szczepkarium wykończe, na szczęście to akwarium nie posiada nic czego nie mogę wyjąć a i przeprowadzenie jeszcze parę eksperymentów na tym zbiorniku. Zastanawia mnie tylko co on takiego ma w sobie, że dolcia tak puchnie.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert zaypatj w sklepie czy ta Dolabella nie byla trzymana razem z chomikami :hrhr: i krzyzowka jest teraz


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo glon, miksowany z kapustą, fasolą, lub grochem.


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.