Skocz do zawartości
darbo

Dolewka mechaniczno - grawitacyjna

Rekomendowane odpowiedzi

Być może komuś się podobny patent przyda, może już ktoś ma ale...

Po przesiadce na nowy system okazało się, że jedyna opcja schowania w szafce zbiornika 10L z RO do dolewki to postawienie go powyżej sumpa (na jego krawędzi). Spowodowało to nie lada kłopot z używaniem dotychczasowej dolewki opartej na czujnikach poziomu wody, sterowniku i pompie - woda po zakończeniu pompowania lała się nadal. Eksperymentowałem przez ostatnie tygodnie z ogranicznikiem przepływu do kroplówek ale to kiepski pomysł bo trudno dobrze dozować wodę.

Postanowiłem opracować w oparciu o 'zaawansowaną' technologię, system dolewki grawitacyjnej składającej się z:

  • Zaworu spłuczkowego (15zł)
  • Węża igielitowego (4zł)
  • Złączek (2x5zł)
  • Zbiornika na wodę (30zł)

Działa doskonale, dozuje kropelkowo i utrzymuje stały poziom wody w komorze pompy.

Polecam wszystkim którzy mają możliwość umieszczenia zbiornika z RO powyżej sumpa.

post-21962-0-13359100-1394057133_thumb.jpg

post-21962-0-90059800-1394057136_thumb.jpg

post-21962-0-66849100-1394057141_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha ha- rewelka!!

Diabeł ma takie rozwiązanie ;-)


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super ,"kupuję"to rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie Ci to wyszło, będziesz to musiał często płukać ponieważ będzie się na tym sól osadzać i będzie się pływak blokował

Myślę że nie będzie tragedii, jeśli nawet coś będzie się blokować po długim czasie użytkowania to jest do tego na tyle dobry dostęp że przeczyścić co pewien czas nie problem. Wydaje mi się że w spłuczce panują podobne "trudne" warunki, zwłaszcza u mnie bo mam cholernie twardą wodę i jakoś daje radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tata woda a brudna woda, to dwie różne rzeczy, a ile jest przypadków awaryjnego zużycia wody na setki metrów sześciennych z powodu uszkodzonej spłuczki to ja już wiem, jestem zarządcą nieruchomości.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dolewkę grawitacyjną na automacie od spłuczki już od trzech lat. Jeszcze nigdy nic się nie zacięło.

post-10464-0-46415400-1394206370_thumb.jpg

Chydrostat od pralki dozuje RODI do zbiornika (1,5L), a ta grawitacyjnie podawana jest przez zamontowany automat. Oczywiście odpowiednio przerobiony. Głównie chodzi o wyrzucenie wzmacniacza i rozwiercenie otworu na fi 1,5mm - ten który jest zatykany przez pływak.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę odgrzebie ale mam pytanie :)

Mam też zrobioną dolewkę grawitacyjną ze spłuczki bo jedyne miejsce w szafce było na sumpie (źle zaplanowałem wcześniej) i mam z nią problem :/

Mianowicie spłuczka potrafi czasem puścić wodę dołem, zamiast kropelkowo dozować otworem na górze zaworu spłuczkowego. Dość dziwne zjawisko i nie wiem czemu tak się dzieje. Macie jakiś pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da mnie spłuczka to za duże ryzyko, bez porównania z wc. Tam raz, że mniej osadu, dwa w najgorszy, wypadku nabije rachunej, a nie zaleje podłogę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już 5 lat działa bez zarzutu.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi dziala juz prawie rok... Z poczatku byl problem bo w zaworze jest malutenka dziurka ktora zapychala sie od byle paproszka i woda sie nie uzupelniala. Jednak po malym tuningu zaworu czyli powiekszeniu owej dziurki wszystko dziala bez zarzutu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasada budowy takiego zaworu spustowe jest całkiem inna niż dolewki grawitacyjnej. Mały zaworek poruszany plywakiem nie dopuszcza wody do spluczki. Trwało by to godzinę. Jego zadaniem jest zmiana ciśnienia w komorze zaworu głównego. Wewnątrz jest taka gumowa ksztaltka i to ona dopuszcza wodę rurą spustowa w dół. Wiec jako dolewki to nie ma prawa działać. Jeżeli będzie wystarczająco wody w zbiorniku dolewki to wleje dołem. Jak mało to będzie sączyć po kropelce góra. Pomyliłeś zawory kolego.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie wiedziałem nawet ze istnieje tyle zaworów :p

A mógłbyś wkleić jakiegoś linka jak taki zawór powinien wyglądać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasada budowy takiego zaworu spustowe jest całkiem inna niż dolewki grawitacyjnej. Mały zaworek poruszany plywakiem nie dopuszcza wody do spluczki. Trwało by to godzinę. Jego zadaniem jest zmiana ciśnienia w komorze zaworu głównego. Wewnątrz jest taka gumowa ksztaltka i to ona dopuszcza wodę rurą spustowa w dół. Wiec jako dolewki to nie ma prawa działać. Jeżeli będzie wystarczająco wody w zbiorniku dolewki to wleje dołem. Jak mało to będzie sączyć po kropelce góra. Pomyliłeś zawory kolego.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Wyrzucasz gumkę (membranę), rozwiercasz otwór na fi 1mm i działa conajmniej 5 lat.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega napisał. Małą dziurkę zatyka gumka na ramieniu pływaka. Środek czyli okrągłą gumkę zaworu pływaka trzeba eksmitowac.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.