Skocz do zawartości
endriu0

Studencki baniaczek :D [200]+[112] z DSB Lublin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, w końcu po spędzeniu wielu godzin tutaj na forum, udało mi się wystartować z moją pierwszą solniczką. Od razu chce podziękować użytkownikowi Dale, bez którego na pewno akwarium by jeszcze nie pracowało.

Żeby nie zanudzać opis sprzętu:

Akwarium 100x50x40h z kominem zewnętrznym na całej szerokości krótszego boku

Sump 80x34x40h 3 przegrody, odpieniacz i resztki skały, DSB, pompa powrotna z grzałką 200W

Oświetlenie 120W w chińskim ledzie, w przyszłości mam zamiar dołożyć 2x39W

Oświetlenie refugium 18W lamka ze świetlówką pół na pół białe/niebieskie

Szafka DIY z drewnianych kantowek 5x11cm

Odpieniacz by Erni na pompie aquael 1500 i wirnik z biobala

Pompa obiegowa Newa 2300l/h

Cyrkulacja Tunze 9025 i JVP 102

Skała 18kg w głównym i reszta w sumpie Atlantic Coral Rock klejona CX5

Podłoże żywy piach Bio-Activ Live Samoa Natural White 9kg

Piasek w DSB to kwarcowy o gradacji 0.1-0.4mm warstwa około 10cm

Hydraulika spływ i rewizja 3/4cala, powrót 1/2cala, na zwykłych rurach z OBI

Grzebień ze spienionego pcv

Tło również czarne spienione pcv

Sól AF Reef Salt + bakterie BioS i pożywka

I kilka zdjęć:

xen5sarx3ljr7svt.jpeg

ww3ysrrimnx33pfl.jpeg

elvl7yhp0wbddhfn.jpeg

1vhuinvmhzu34g2n.jpeg

y1sxz5yedgrxiuhb.jpeg

jzkoq2hoaimsq3op.jpeg

Tutaj mam jeszcze kilka zdjęć z przygotowań:

https://drive.google...M081Rll2WXM4SFU

Edytowane przez endriu0 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patryk na drugim zdjęciu co masz założone na spływie? jakieś durso? sprawdza się? :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest zwykła zatyczka do rury, dałem ja żeby mi przyszłości np ryba tam nie wpadła jak do komina wskoczy. Nie jest przyklejana także do czyszczenia splywu można ściągnąć.

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy woda przepływając przez przegrodę na watę nie chlupocze?


300l, 3x39+100W LED, bez pienidła, od 2016, re-start 10.2018

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy woda przepływając przez przegrodę na watę nie chlupocze?

No właśnie trochę chlupocze, ale jak będę miał chwile to obniże te kratkę na wate. Teraz jest przyklejona, ale dam chyba teraz wisząca niżej, bo nie będę miał jak ręki tam wsadzić żeby ją wymienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie to nic. Ogólnie podobają mi się plaże. I na początku chce żeby ona była. A później kto wie :p. Piachu dużo nie jest więc nawet nie wiem czy coś tam dam radę posadzić później. Okaże się w praniu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie trochę chlupocze, ale jak będę miał chwile to obniże te kratkę na wate. Teraz jest przyklejona, ale dam chyba teraz wisząca niżej, bo nie będę miał jak ręki tam wsadzić żeby ją wymienić.

Mimo wielu projektów sumpów na forum też tego nie przewidziałem ;)


300l, 3x39+100W LED, bez pienidła, od 2016, re-start 10.2018

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest moje pierwsze akwarium z wodą słoną, wcześniej miałem 240l Malawi, no i wiadomo że błędów początkującego przewidzieć się nie da :D. Choć i tak mam nadzieję że udało mi się ich wyeliminować jak najwięcej. Człowiek uczy się na błędach, teraz już będę wiedział :D

A tu moje wcześniej wspomniane Malawi:

nbx1yalfhhjlrk6e.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, to by zapobiegło przesuszaniu adsorbentów czy innych siporaxów wsadzonych pod watę (szkoda miejsca). Ale można wkleić - jest miejsce. A jak by co, można bez wklejenia szczelnie zamocować.

Akwarium na żywo robi większe wrażenie - skałka ustawiona ciekawie i sporo miejsca.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skala bardzo fajna tez musze dobrac jakies fajne kawalki przy nastepnych zakupach ( nie umie sie juz doczekac akwa docelowego) moze i przegroda teraz niepotrzebna ale wydaje mi sie ze obiegowka moze zaciagac pęcherzyki powietrza co mnie akurat bardzo denerwowalo


a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawie juz poziom wody w ostatniej komorze, bo nie mam jeszcze dolewki. To obniże te kratke tuż nad poziomem wody i nie będzie chlupac no i pęcherzyki powietrza nie powinny się tak bardzo tworzyć. No zobaczymy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że minęły jakieś 3 tyg to wrzucam kilka fotek aktualizacji :D

Na początek takie ogólne zdjęcie. Woda już krystaliczna. Przez kilka dni miałem mleko, prawdopodobnie zakwit bakteryjny, bo po odstawieniu bakterii na 3-4 dni wszystko zeszło. Teraz mam wrażenie, że nie mam wody :p

hgib0ej0zxdomcbv.jpeg

Tutaj kilku pierwszych mieszkańców. Wsadzeni na próbę bo tygodniu od zalania, ale przetrwali wzorowo ;)

9mredsasjnyshtml.jpeg

zsxfuev637rfxjx5.jpeg

I na koniec zdjęcie DSB. Piasek zaczyna mi ciemnieć (chyba dino), to prawdopodobnie znak, że życie już tam zaczyna się jakieś :thumbup:

t3xply0r6ciehu31.jpeg

Na zdjęciach miałem zdjęty kubek od odpieniacza, bo jeszcze z nim walczę :(.

Edytowane przez endriu0 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kozak - fajnie że w naturalną filtrację też inwestujesz - wielu nie docenia a inni nic innego nie polecą :) Będę często tu zaglądał żeby oglądać mam nadzieję częste aktualizacje - może zmobilizują mnie do własnego wątku :)


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej

to cyjano

a ten piasek w dsb chyba nie powinien byc tak wydmuchiwany ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kozak - fajnie że w naturalną filtrację też inwestujesz - wielu nie docenia a inni nic innego nie polecą :) Będę często tu zaglądał żeby oglądać mam nadzieję częste aktualizacje - może zmobilizują mnie do własnego wątku :)

Dzięki za miłe słowa, postaram się w miarę na bieżąco coś wrzucać :)

A jeśli chodzi o piasek to faktycznie w DSB powinien sobie leżeć płasko. Chociaż na żywo tam jest różnicy max 3cm między poziomami, na zdjęciu trochę gorzej to wygląda. Woda jak spada mi z wysokości 2cm z przegrody do przegrody, to wyrobiła taką dziurę :/. Ale jak glony trochę podrosną to mam nadzieję, że już tak nie będzie dmuchać. Albo dokleję kawałek listwy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szuotzgo0hzgkcfl.jpeg

Do środka trafiło kilka nowych korali. Głównie dzięki Markowi, jeszcze raz dzięki ;)

Co tu więcej pisać :p

Lepsze zdjęcia będę miał jak od dziewczyny telefon pożyczę, bo mój stary poczciwy note już nie wyrabia :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mierzone NO2 0 i NO3 10, więc po nowym roku jakieś pierwsze ryby powkładam :)

I przy okazji życzę wszystkim Miłych Świąt :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja.

Do akwarium trafili pierwsi więksi lokatorzy a mianowicie parka pteropogonów.

Dzisiaj robione testy salifertem:

Ca 430

Mg było 1100 półtora tyg temu, dzisiaj mierzyłem 1230

Kh 8.3

Straty to xenia i pseudogorgonia. Euphilla się ładnie pompuję, ale straciła trochę kolor. No i ukwiał coś grymasi, mało się pompuje, ale nie łazi i je krewetki bez problemu.

Zdjęcia zrobię jak ryby się trochę oswoją bo na razie schowane siedzą, choć rano coś tam zjadły :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj doszły jeszcze dwa błazny :)

qzonpa2x3afw7beo.jpeg

tutaj jeden ze wczorajszych pteropogonów

ulngakzyxwqpprmz.jpeg

DSB i mini "hodowla" fito :D

sxt5n6gm0cr1ehu1.jpeg

i ogólne na koniec

as4ucim63s7g2i4s.jpeg

xd5fky05y53zdhbm.jpeg

frontów szafki dalej nie zamontowałem :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc dalej prowadzę monolog w wątku :)

Z nowości do akwarium trafiła nowa pompka, a mianowicie Jebao RW-15, zamiast jvp 5000l i tunze 2800l. I jestem pod ogromnym wrażeniem :). Pompa chodzi na 3 biegu i tworzy super fale. Wiem że do mojego zbiornika wystarczyła by spokojnie RW-8, ale praktycznie za tą samą cenę wolałem kupić RW-15, mając zapas na przyszłość.

u3hfv0zlehkk20ow.jpeg

Dodatkowo na akwarium została nałożona korona ze spienionego PCV o grubości 6mm w kolorze białym.

nf9rdklbnliuxu34.jpeg

yabcmo8zj4ijvaaf.jpeg

Zakupiłem też zbiornik na dolewkę ~15l, ale muszę pojechać po zawór spłuczkowy i przeloty jeszcze do niego, pewnie w weekend zamontuję.

No i widok ogólny:

twrqkiu0kc4xzdxn.jpeg

atg2ugmipuzsprox.jpeg

giwfmi5gk8prz0bc.jpeg

omzfwrm1au1z7gvl.jpeg

Sprawdzałem półtora tyg temu NO3 (kilka dni po wpuszczeniu ryb) i było dość wysokie bo 25. Zrobiłem niewielką podmianę 15-20l, i zostawiłem to NO3 dla DSB. Wczoraj mierzone wynosiło już tylko 10, więc refugium coś chyba zaczyna działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piekne i ekscytujace sa takie poczatki, powodzenia.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.