Skocz do zawartości
p_szubert

Miał być ReefMax jest 225l + sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, i stało się.

Jest akwarium, może na początek wyjaśnię że najpierw miał być RM, z czasem, a dokładnie miesiąc temu padła decyzja o zakupie zestawu sery 130l, no i końcu wczoraj w domu wylądował baniak o wymiarach 90x50x50 co daje 225l plus sump o pojemności 75 l i 50 litrowy pojemnik na dolewkę.

Całość plus szafkę na porządnym stelażu kupiłem z działu targowisko - http://nano-reef.pl/topic/63552-akwarium-sump-stelaz-z-obudowa-i-cala-hydraulika-pomorskie/

Chciałbym tu opisywać po kolei swoją przygodę z morszczyzną, dzielić się pomysłami oraz szukać pomocy w prowadzeniu akwarium.

Zanim jednak zaleje akwarium czeka mnie bardzo dużo pracy.

Zestaw wylądował w innym miejscu niż był planowany i z stąd moje pierwsze pytanie?

W wewnątrz na lewej szybie (i trochę szpeci) znajduję się komin 13 x 26, i chciałbym go przenieść na prawą stroną lub na tylną szybę też z prawej strony. Jak to najlepiej zrobić.?

Mam kilka pomysłów na to:

Opcja z kominem na prawej szybie.

a. Wyciąć dno, obrócić je według osi tak aby dziury wylądowały po drugiej stronie i ponownie wkleić.

b. Wyciąć dno, kupić nowe dno i wywiercić nowe otwory

Ponownie wkleić komin.

Opcja z kominem z prawej strony na tylnej szybie.

a. Poszukać dobrego szklarza który wytnie mi 3 nowe otwory w miejscu którym bym chciał mieć komin. A stare dziury zakleić kawałkiem szyby. pod piaskiem nie będzie tego widać). Można tak?

b. Wyciąć dno, kupić nowe dno i wywiercić nowe otwory

Ponownie wkleić komin.

Koleiny pomysł który mi przyszedł do głowy to kolejna dziura w kominie który służyła by do podmian wody, a dokładnie był by tam zamontować zawór którym bym spuszczał odpowiednią ilość wody przed podmianą. Tak żebym nie musiał wylewać wody ręcznie.

No to są najważniejsze teraz rzeczy które muszę wykonać zanim zajmę się resztą.

Proszę o porady i pomoc.

post-23044-0-32587800-1394369488_thumb.jpg

post-23044-0-64462000-1394369491_thumb.jpg

post-23044-0-12142400-1394369495_thumb.jpg

Edytowane przez p_szubert (wyświetl historię edycji)

90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie da rady żeby komin został tam gdzie jest? Troszkę za dużo kombinowania :)


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to da radę ale to będzie ostateczność. Akwarium głownie będzie oglądane z przodu i lewej strony wiec wolał bym mięć go z prawej lub na plecach.

Domyślam się że dużo kombinowania, ale myślę że warto. W końcu to na lata będzie i jak teraz odpuszczę to już tak zostanie.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie szkło to koszt max 600zet w OW. Sprzedaj to komuś komu będzie pasowało a sobie kup dokładnie jakie chcesz. Na kompromisy to możesz iść w sprawie każdego innego sprzętu który kiedyś wymienisz. Szkła już nie ruszysz. Podejrzewam że kasa którą dostaniesz za to akwa+ kasa oszczedzona na przerobkach nie będzie daleka od nowego akwa :-)

pisane z telefonu


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mhm no wolałbym te przerobić. Jutro podzwonię po szklarzach u siebie znaczy w Olsztynie i się dowiem czy ktoś się tego podejmie. Jeśli nie to albo zaakceptuje to co mam, albo faktycznie sprzedam te i kupie nowe na zamówienie. A co powiecie na pomysł z 4 otworem w dnie na spust do podmiany wody.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem dziś do jednego szklarza i odradzał rozklejanie akwarium aby je ponownie łączyć. Więc będę się decydował na nowe (chyba). A już myślałem że mam temat szkła z głowy. Więc szkło jest na sprzedaż. Z uwagi na zbyt małą ilość napisanych komentarzy nie mogę napisać tematu w dziale targowisko. Cz ktoś z kolegów będzie tak miły i pomoże.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, mimo że jakoś nic tu się nie dzieje, pomęczę Was dalej

Ponieważ sprawa z akwarium nie jest to końca wyjaśniona czy będzie nowe czy zostanie te, jedno jest pewne że wymiary i litraż się nie zmieni więc mogę planować dalsze zakupy:

Poniżej opiszę wam co chcę kupić i jaki sprzęt wybrałem.

A was drodzy użytkownicy proszę o opinie czy jest ok czy może coś warto zmienić.

Zbiornik 225l z założenia ma być lekki w wyglądzie. Nie przewiduje raczej dużej ilości (kg) skały. Raczej chce postawić na minimalizm oraz dużą przestrzeń dla zwierzaków.

Sump mam dwukomorowy o pojemności 72l.

Co do obsady jest za wcześnie żeby dokładnie pisać co będzie. Więc jedynie co mogę napisać teraz że będzie w nim kilka prostych rybek + ekipa czyszcząca, co do korali to miękkie oraz może w przyszłości jakieś twarde.

Oświetlenie

Maxspect R420r M16000

Odpieniacz – i tu mam do wyboru (opieram się na opiniach użytkowników z forum), zależy mi na tym aby był cichy i przy okazji w miarę energooszczędny

Deltec SC 1455

Deltec AP 600

Deletec APF 600

Tu bym prosił o pomoc ewentualnie o jakiś inny model.

Pompa obiegowa i tu główne założenie jak w przypadku odpieniacza ważna jest oszczędność i kultura pracy.

Wybór padł na :

Tunze Pompa Silence 1073.040

albo

Aqua Medic EcoRunner 2700

W obecnym szkle mam 3 otwory w kominie o 45 mm otwór czyli śrubunek 32 mm.

Jeśli będzie nowe to będą wtedy 3 otwory ale spływ i rewizja 45 mm – 32 mm śrubunek oraz powrót będzie 35 mm otwór pod 25mm przelot. Często z takim rozwiązaniem spotkałem się na forum więc raczej i ja z niego skorzystam.

Powrót będzie pionowy bez żadnych łamań, do momentu na samej górze nad kominem.

I to by było na tyle co do cyrkulacji, automatycznej dolewki i itd. to mam jeszcze czas najważniejsze to w tym momencie określić co dokładnie kupić z tego co wyżej opisałem.

Mam nadzieje że pomożecie i będę mógł dalej działać.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzies czytalem ze pompy tunze traca z czasem na wydajnosci.Sam zastanawialem sie nad EcoRunnerem.Ponoc sa duzo cichsze od NJ.Przy nastepnym baniaku bede o tym pamietal.


125l cube+81sump|10kgLR+4,5kgLS|ATI Sunpower 6x24w t5|deltec ap600|2x6015|nj2300|.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzies czytalem ze pompy tunze traca z czasem na wydajnosci.Sam zastanawialem sie nad EcoRunnerem.Ponoc sa duzo cichsze od NJ.Przy nastepnym baniaku bede o tym pamietal.

w takim razie poszperam o tym co napisałeś na temat tej tunze. Widzę że posiadasz lampę którą wybrałem jak się sprawuje? Miałeś z nią jakieś problemy? A może wymieniłbyś ją na inną? Ogólnie to ludzie ją chwalą mocno.

No a co z odpieniaczem, doradzi ktoś coś?


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat lampy za duzo nie powiem poniewaz swieci nad akwarium 3 tygodnie.Ale jest sporo posiadaczy na forum ktorzy powiedza cos wiecej.Jezeli chodzi o kolory w akwarium jak dla mnie profeska :thumbup: Ogolnie lampy z wschodami i zachodami to wypas.Mysle ze kazdy z tych trzech odpieniaczy spokojnie uciagnie twoj litraz.Moj ap600 jest na standardowej pompie AB i chyba trafilem na naprawde cicha.Akwarium stoi przy łożku i w ogole nikomu nie przeszkadza delikatne"buczenie"

Edytowane przez Pablo120288 (wyświetl historię edycji)

125l cube+81sump|10kgLR+4,5kgLS|ATI Sunpower 6x24w t5|deltec ap600|2x6015|nj2300|.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No czytałem właśnie o niej dużo, raczej nie ma osoby nie zadowolonej z niej. Co prawda była ostatnio nich coś że tam się coś topiło, jakaś seria z wadliwą częścią ale to nie skreśla jej. Stąd padł na nią wybór.

Co do odpieniaczy to wybierając je tak myślałem że każda da radę, ale kupić muszę jedną. Stąd liczę że ktoś mi pomoże w wyborze między nimi.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pompami tak niestety jest. Ja do tej pory miałem NJ1200 i była ekstra cichutka. Wymieniałem na nową NJ1700 i jest dramat - traktor. Czas na reklamację. Więc to niestety chyba sprawa przypadku, ale chyba lepiej za wczasu dogadać się ze sprzedawcą na ew. wymianę gdyby było głośno.


Moje skromne szkiełko : http://nano-reef.pl/...m-z-sumpem-;-d/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ponownie, dawno nic nie pisałem ale cały czas jesten na etapie kompletowania sprzętu. I kiedy już byłem zdecydowany na odpieniacz Deltec SC 1455 to wpadł mi wątek o odpieniaczu Vertex Omega 150. Dzownie dziś do kilku sklepów i pytając o dostępność, w jednym z nich usłyszałem że mogą sprowadzić ale poleca mi tą sc1455.

Pani łumaczyła tym że trafiają się reklamacje i firma robi problemy. No i teraz nie wiem..

Deltec czy vertex ?

Co polecacie?


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za odkopanie tematu ale widzę, że kupiłeś Omegę 150, jak wrażenia z jakości wykonania? Jak kultura pracy? Słyszałem, że jakościowo wcale nie jest kolorowo.

A jak z obiegiem? Od siebie mogę polecić AM Ecorunner 2700 bo mam i jest naprawdę bardzo cicha. Jedyny mankament to cena... jak na 2700 to zdecydowanie za wysoko.


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej nie ma problemu. Co do Vertexa to mogę Ci powiedzieć na razie tyle że wygląda ładnie:P

Zbiornik jeszcze nie odpalony, dopiero na dniach może jak znajdę trochę czasu będę kleił hydraulikę, która leży już z dwa miesiące i czeka.

Co do jakości wygląda że jest ładnie wykonany, ale po złożeniu okazało się że pompa nie jest idealnie spasowana z body. I trzeba było nóżki przyciąć może o 1-2 mm, żeby stał równo. Niby Vertex to tłumaczy że tak czasami jest i że to nie wpływa na pracę.

I faktycznie jak zalałem wodą i odpaliłem to żadnego rezonansu ani drgań nie było także już tak jest.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciągle się miotam z kupnem pienidła i wszystkich już pytam o różne propozycje. O Vertexie troszkę poczytałem i są różne opinie stąd pytanie. Wiadomo zawsze można trafić na felerny egzemplarz ale jak masz nowy to kij z tym :) Szkoda, że Omegi nie są na RD ale cena jest niska to gdzie tam RD :)


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja sie podepne - ktory odpieniacz jest cichszy: Deltec SC 1455 czy Vertex Omega 130?

mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.