Skocz do zawartości
irekjanosik

pomoc w utrzymaniu czystosci dna

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam dno 60/35 co porzebuje do kompletnej czystosci dn przy 6 rybach?? mam strombusa i mam zamiar dokupic nasariusy 2szt dadza rade?? a moze rozgwiazda piaskowa tylko nie za male akwa?? piasku mam 3-4cm....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra cyrkulacja. Rozgwiazda, ewentualnie wężowidła to też dobry pomysł. Rozgwiazdy muszą mieć dość dużo wolnego miejsca i dość sporo do jedzenia, bo inaczej głodują.

A poza tym, co masz na myśli czyste dno? Detrytus, czy jakąś plagę?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam cyrkulacje 2x koralia 900 w 80litrach to za mala?? a czyste dno bo zbieraja mi sie resztki pokarmu itd....poprostu rrobi sie cos w stylu mulu

Edytowane przez irekjanosik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyt mała cyrkulacja raczej, 2x koralia 900 to trochę mało. Dołóż coś albo wymień na mocniejszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak zamienie jedna 900 na 1600 bedzie ok?? zostanie 900+1600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokombinuj z ustawieniem cyrkulacji, ustaw pompy w różnych miejscach pod różnym kątem. Metodą prób i błędów powinno Ci się udać znaleźć najlepsze rozwiązanie. Ja mam akwarium 64 litry, dno 60x30cm i nic mi się nie zbiera, nie odmulałem dna od kilku miesięcy a piasek jest czyściutki.

A cyrkulację powinieneś mieć tak dobraną aby suma wydajności pomp cyrkulacyjnych i obiegowej zapewniały około 50 krotne przepompowanie objętość akwarium na godzinę.

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

......

A cyrkulację powinieneś mieć tak dobraną aby suma wydajności pomp cyrkulacyjnych i obiegowej zapewniały około 50 krotne przepompowanie objętość akwarium na godzinę.

Z tym się nie zgodzę, tak było kiedyś jak chłodnice w samochodach były zastawiane kartonem żeby nagrzać silnik. Aktualnie pompy mają tak wyprofilowane strumienie, że ich skuteczność jest znacznie większą przez co można zastosować mniejszą ilość pomp.

Wg tej zasady dla 230l akwarium musiałbym zastosować 4 pompy o wydajności 2800l/h. nawet gdybym wziął teoretycznie mniej wyprofilowane Hydor Koralia to w baniaku miałbym burzę piaskową ;).

W podpisie dla tego litrażu jak widać wystarcza znacznie mniej a i tak strumień muszę rozpraszać.

Z tą cyrkulacją trzeba uważać żeby nie przesadzić i co ważne kwestia co jest w baniaku, jakie jest dno (długość/szerokość). To jest sprawa bardzo indywidualna dla danego akwarium i tylko obserwując możemy dobrać właściwe pompy.

Lepiej jest kupić za mało i dokładać, niż wstawić i później kombinować. Ja kierując się takimi radami kupiłem niepotrzebne pompy, które teraz leżą w szufladzie.

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czyste dno bo zbieraja mi sie resztki pokarmu itd....poprostu rrobi sie cos w stylu mulu

Może zmniejsz karmienie. Czegoś takiego jak resztki pokarmu w ogóle nie powinno być.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę ze to kwestia ustawień a nie ilości pomp, tez z tym walczylem

Wysłane z mojego ALCATEL ONE TOUCH 6040D przy użyciu Tapatalka


275 l,Sump 80l, 2x Ecotech RADION xr30w,Bubble King Mini 200,

Reef Octopus MF-70 na ROWA, Skimz + AllInOne BioPellets,

Vortech MP-10 x2, JEBAO DC6000 obieg, Grotech TEC III NG

FM Balling Light, 25kg LR, 18kg LS i pare zwierzaków :)

aquarium1737.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym się nie zgodzę, tak było kiedyś jak chłodnice w samochodach były zastawiane kartonem żeby nagrzać silnik. Aktualnie pompy mają tak wyprofilowane strumienie, że ich skuteczność jest znacznie większą przez co można zastosować mniejszą ilość pomp.

Wg tej zasady dla 230l akwarium musiałbym zastosować 4 pompy o wydajności 2800l/h. nawet gdybym wziął teoretycznie mniej wyprofilowane Hydor Koralia to w baniaku miałbym burzę piaskową ;).

W podpisie dla tego litrażu jak widać wystarcza znacznie mniej a i tak strumień muszę rozpraszać.

Z tą cyrkulacją trzeba uważać żeby nie przesadzić i co ważne kwestia co jest w baniaku, jakie jest dno (długość/szerokość). To jest sprawa bardzo indywidualna dla danego akwarium i tylko obserwując możemy dobrać właściwe pompy.

Lepiej jest kupić za mało i dokładać, niż wstawić i później kombinować. Ja kierując się takimi radami kupiłem niepotrzebne pompy, które teraz leżą w szufladzie.

Ja jednak trzymałbym się takiego przelicznika. Jak masz 230l akwarium to potrzebujesz około 11500 l/h od tego odejmujesz pompę obiegową, powiedzmy 2700 l/h to Ci zostaje 8800 l/h. Dajesz dwi tunze 6045 i już. A burza piaskowa będzie jak źle ustawisz pompy.

Można trochę to zmniejszyć do powiedzmy 40 krotnej wymiany ale tutaj już trzeba przemyśleć jakie zwierzęta będziemy mięli.

Edycja.

Czasem wydaje się "na oko", że cyrkulacja jest wystarczająca a tyk naprawdę może być inaczej. Ma to również wpływ na powstawanie niektórych plag. Ten przelicznik między 40 a 60 krotnością na godzinę sam sobie nie wymyśliłem. Takie są ogólnie przyjęte zasady.

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy czyste dno chcecie utrzymać dzięki cyrkulacji

nie twierdzę że też ma ona wpływ na czystość, ale nie należy

zapominać o ślimakach rozgwiazdach wężowidłach,

pokolcach babkach kopiących i oczywiści umiarze w karmieniu.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie tak do końca ustawienie mocnych pomp ma wpływ na brak burzy piaskowej. Ja na początku miałem 2x tunze 6085 bez obiegu - czyli około x54 w zbiorniku 120x50x50 i prawie trzy miesiące walczyłem z ustawieniem pomp (chyba wszystkie możliwe sposoby), żeby piasek nie pływał po całym zbiorniku i żeby w którymś miejscu nie podmywało do szkła (cała skała obsypana, korale praktycznie w połowie się pompowały, ksenię to nawet rozerwało, odpieniacz wiecznie zalepiony) -nie udało się.

Zmieniłem na 2x Tunze 6045 (które zdławiłem o połowę) i doszła obiegówka 4500l/h - czyli razem około x30, dopiero teraz mam prawie ok (prawie, bo jednak koralami jeszcze trochę rzuca, a dwie rybki przesiadują tylko w miejscach gdzie prąd jest najmniejszy).

Nie wiem jak to robią inne osoby, które mają podobne wymiary zbiornika i pompy, że nie mają takiej pralki - może inny piasek (ja mam bardzo drobny - Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White), inne ustawienie skał, moje korale to dopiero szczepki.


Akwarium 300L (120x50x50) front i boki z OW + sump 100L

Odpieniacz Deltec MCE600 (na czas dojrzewania) WhiteSkim200, cyrkulacja 2xtunze 60856045, Lampa LED 240W DIY od Tomasza, dolewka AM SP3000, obieg: NJ4500 Jebao DC6000

Start 13.12.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracajac do tematu, to moj kolega ma w slodkowodnym i w podobnym litrazu 2 x 900 l/h. Mysle, ze w slonowodnym, gdzie na dnie "odklada sie pokarm" to troche slabo. Cyrkulacja powinna tym tak zakrecic, zeby wyladowalo w odpieniaczu. Sila pomp powinna byc tez dobrana do korali i ustawienia skaly... Tu chyba jest za mala.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sila pomp powinna byc tez dobrana do korali i ustawienia skaly...

Dokładnie o to mi chodziło, krótko i rzeczowo. Na prawdę nie da się wg przelicznika ustawiać pomp. Trzeba to "uszyć na miarę" do tego co mamy w środku i jakie są faktyczne gabaryty zbiornika. Inaczej będzie z cyrkulacją w kwadracie a inaczej w prostokącie (kolokwialnie mówiąc).

Np ja w słodkim 600l (2 m długości) mam 7500l/h z dwóch pomp, na dnie mam żwir koralowy 0,5mm i 120kg kamieni i dzięki takiej długości można ustawić mniej pomp aby przedmuchiwały całość. Gdyby akwarium było o innym układzie trzeba by dobrać kolejne aby z każdej strony "wentylowały".

Poniżej zdjęcia.

post-22184-0-05069600-1394609656_thumb.jpg

post-22184-0-27974200-1394609659_thumb.jpg

post-22184-0-62777400-1394609662_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.