Skocz do zawartości
Robert-reef

Umierają korale LPS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od dłuższego czasu przymierają mi korale w akwarium. SPSy i LPSY ale nie wszytkie. Eufylja ma się dobrze, Dunka też (chociaż bywała w lepszej formie).

Caulastrea już mi umarła :(, Blastomussa już też tylko jedna główka w miarę cała, Acanastrea też już zaczeła pokazywać szkielet.

Pomóżcie.

Parametry

KH:7

Ca:480

Mg:1470

PO4: 0,2

Zasolenie 1.025SG

Temperatura 27stC (miałem uszkodzony termometr)

Nie jestem na 100% pewien ale wydaje mi się że zaczęły one tak przymierać po podniesieniu temperatury o 1stC z 26 na 27.

Miałem też cyjano. Wczoraj zastosowałem chemiclean.

20 dni nie podmieniałem wody bo walczyłem z cyjano a jeje bailinga może to jest przyczyną. Chociaż wątpie bo caulastrea zeszła jak jeszcze systematycznie raz w tygodniu podmieniałem 10%wody.

post-20578-0-67609200-1396298696_thumb.jpg

post-20578-0-14009300-1396298701_thumb.jpg

post-20578-0-81763000-1396298704_thumb.jpg

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obniżyłeś temp.? Jak walczyłem z ospą i podniosłem u siebie to poleciała mi euphylia.


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak z karmieniem,masz brzydala w zbiorniku?parametry troche podwyższone mg i ca ,po4 lekko za duże długo masz takie?jakie no3?

wbrew pozorom lpsy też potrzebują dobrej wody

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert jak wygląda karmienie tego baniaka? Jak z no3?Moim zdaniem lps-y trzeba dokarmiać i wyzerowane po4 i no3 przy słabym karmieniu to dla nich śmierć. Parametry Ci pozwalają więc bym solidnie pokarmił chociaż piszesz już raczej za późno... :crybaby:


5908_5997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś podniosłem do walki z ospą temperaturę do 28 st. C i też poleciały mi euphylie.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam wahania temperatury 24\27 noc/dzień i caulastrea pompuje aż miło poszukaj innej przyczyny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Robert-reef:

Już bardzo długo masz bardzo wysokie PO4.

Zbijasz je jakoś?

Czemu lejesz ballinga do tak wysokich parametrów?

No i zapytam o to co wszyscy: czy karmisz korale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie karmie LPSów i mam je w świetnej kondycji. Po parametrach nie widzę aby były zerowe wiec nie tedy droga. Pokaż zdjęcie Duncana, dodajesz jod? LPSy bardzo dobrze na niego reagują. Na początek ustabilizował bym też temperaturę. I nie przestawaj lać balling a jak to doradzają wyżej, zmniejsz jedynie dawkę bo skok parametrów wykończy te korale całkowicie.

Edytowane przez CNCRob (wyświetl historię edycji)

Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze podstawowe pytanie, jakimi testami mierzysz ?

Taki skok temperatury nie powoduje strat.

Zrób 2/3 większe podmiany wody na dobrej soli i czekaj.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie karmie LPSów i mam je w świetnej kondycji. Po parametrach nie widzę aby były zerowe wiec nie tedy droga. Pokaż zdjęcie Duncana, dodajesz jod? LPSy bardzo dobrze na niego reagują. Na początek ustabilizował bym też temperaturę. I nie przestawaj lać balling a jak to doradzają wyżej, zmniejsz jedynie dawkę bo skok parametrów wykończy te korale całkowicie.

Nie karmisz? Nie dajesz mrożonek? Nic, żadnej ikry,wrotki?

Jeśli chodzi o po4 to masz rzeczywiście wysokie jakoś widziałem 0,02 stąd mój post wyżej. Masz wiele do ogarnięcia także póki co to trochę wróżenie niż doradzanie.

Edytowane przez Fok (wyświetl historię edycji)

5908_5997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiego tego Ballinga lejesz ? Sam chlorek wapnia i sodę oczyszczoną czy z dodatkami ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zasadnicze jak często robisz testy. Chodzi mi czy jest możliwe, żebyś miał wahania parametrów?


Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie karmisz? Nie dajesz mrożonek? Nic, żadnej ikry,wrotki?

Jeśli chodzi o po4 to masz rzeczywiście wysokie jakoś widziałem 0,02 stąd mój post wyżej. Masz wiele do ogarnięcia także póki co to trochę wróżenie niż doradzanie.

Ja nie mam nic do ogarnięcia. Nie ja zakładałem ten temat.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam nic do ogarnięcia. Nie ja zakładałem ten temat.

Brak słów....


5908_5997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie 1.025 SG - trochę za małe zasolenie masz. Odpowiada ono gęstości ~1021.8 lub ~33 promilom.

http://reefkeeping.com/issues/2004-06/rhf/index.php


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że 20 proc podmianka i węgiel. U mnie lpsy nie reagują negatywnie na zmiany temperatury i wyższe po4. U mnie po4 czasami dochodzi do 0,5 mg i wtedy euphylie, caulastey, pavony szaleją z radości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie Euphylia nie reaguje nawet na 30 stopni ciepla. Euphylia lubi duzo swiatla. Mam poltorej roku zbiornik, mialem rozne wahania rozne bledy i do tej pory nie padla zadna euphylia. Moze zacznij kamric korale :) Moze ci jakas rybka podjada ?


SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak słów....

Znaczy się ze co? Patrz na przyszłość komu odpisujesz bo wyszło ze mnie pouczasz a to nie ja zadawał em pytania o porady. W dodatku ten komentarz właśnie powinieneś sam sobie napisać.

Edytowane przez CNCRob (wyświetl historię edycji)

Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za zainteresowanie się tematem.

Problem z tymi koralami mam już od 2 miesięcy może i dłużej. Najpierw zaczęły padać mi SPSy- oddałem je dla kolegi na przetrzymanie. Teraz właśnie zaczynam obserwować umieranie LPSów. Wcześniej mimo że umierały SPSy, LPSy miały się dobrze.

Testy robie Salifertem, Po4 mierze elektronicznym miernikiem. NO3 mierzyłem 11 lutego i miałem wtedy 10-15(salifert).

17 stycznia uruchomiłem bio pelety. Liczyłem że zmniejszą mi ilość PO4 w wodzie, niestety słabo podziały na fosfor. NO3 mie mam czym zmierzyć w tej chwili.

Parametry, które podałem wcześniej były z 7 marca. Aktualnie nie robiłem bo nie wiem czy chemiclean nie zakłóci wyników. Ogólnie mniej więcej takie parametry utrzymują się od grudnia. Miałem między czasie skok KH z 6 do 10, potem ustabilizował się na 7 w ciągu około 3 tygodni.

Bailinga leje pełnego czyli Ca, Mg i KH. Podaje pompą ustawione porcje. Bailinga leje bo parametry spadały, KH bardzo leciało w dół, inne też. Miałem wcześniej więcej spsów.

Korale karmie średnio 1-2 razy w tygodniu, ostatnio rzadziej. Daje im fitoplankton i 2-3 kostki mrożonej ikry + aminokwasy. Podaje bezpośrednio strzykawką z rurką do polipów. Akalastrea wyciągała jeszcze niedawno polipy teraz już nie wyciąga.

Zmniejszyłem karmienie ryb 1-2 kostki mrożonek + spirulina/dziennie.

Załączam fotki dunki i eufylii.

Dunka jeszcze wczoraj wyglądała o wiele, wiele lepiej. Jeszcze 2 tygodnie temu pompowała się, główka miała z 5 cm średnicy.

eufylia rośnie jak gdyby nigdy nic

post-20578-0-35339100-1396366759_thumb.jpg

post-20578-0-59361900-1396366762_thumb.jpg

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie doczytałem. Na jakiej soli robisz podmiany i jak często? Zrób trochę większą podmiane. I zobacz wynik. Jak nie pomoże próbuj dalej. Nie rób tylko wszystkich zmian jednocześnie. Skąd masz fito? Może jest zanieczyszczone?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A odpieniacz to syfek Ci jakiś wywala?

wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz prawie nic nie wywala. Jeszcze nigdy nie uzbierał się cały kubek. Po 2 tygodniach mam 10ml syfku.

Fito mam z 2 źródeł. Jedno jakieś z allegro - po wyhodowaniu jest bardzo ciemne. Drugie od nanokaczora - jasnozielone. Jedno i drugie hodowane u mnie na nawozie F2. Czym może być zanieczyszczone fito?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem problemem jest za niskie zasolenie. Kilka miesięcy temu też mi korale leciały, wszystkie pokurczone, tkanka leciała od dołu.

Zmierzyłem zasolenie, zonk, 1,022 grav. Tydzień dolewki solanką, zasolenie 1,025, tkanka odrasta, wszystko napompowane.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qrcze może być z tym zasoleniem... właśnie przed chwilą robiłem podmiankę i okazało się że mam zasolenie 1.023SG.

Miałem niedawno awarie pudełka przelewowego i automatyczna dolewka rozcieńczyła solankę. Zdawało mi się że nie dużo wody wyleciało a jednak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na Twój setup to jak na takie małe akwarium masz dość sporą cyrkulację i słabiutki odpieniacz.

Znaczy się odpieniacz może wydoli ale nie wiem jaką masz obsadę zwierząt ?

Przy biopaletach odpieniacz powinien wywalać syfcio dość konkretnie.

A lpsy nie są drażnione przez zbyt dużą cyrkulację ?

Co to za elektroniczny miernik fosforanów ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.