Skocz do zawartości
Ci3chy

Doradźcie jakich świetlówek użyć

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam zbiornik 450l w którym mam oświetlenie 4x80 t5 o długości 145cm.

Świetlówki chodzą w parach więc najpierw odpalam dwie a później kolejne dwie do nich dołączają.

Powiedzcie mi jakich konkretnych świetlówek użyć żeby mieć bardziej niebieskie światło niż białe.

Znalazłem tylko takie zestawienie ATI 2x Aquablue Plus i 2x ATI Aquablue Special ale było z roku 2011 i nie wiem czy teraz nie ma "modniejszego" zestawienia świetlówek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez wątpienia T5

A o reszcie przeczytasz na forum, tylko poszukaj. :thumbup:


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast special daj ATI coral plus,będziesz miał bardziej niebiesko.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jednym stateczniku niebieskie np. Ati blue plus z aktyniką a na drugim Ati blue plus z białym 10K. Nie wiem czy to modne, ale fajnie świeci i nie za biało jak w przypadku pół na pół białe i niebieskie.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 x niebieska np sylvania coralstar 1 x aktyniczna ati actynic i 1 x biała sylvania marinestar


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale czy sylvania coralstar to nie jest aktyniczna swietlowka?


Kostka 280L(80x70x50), sump 96L(80x30x40),odpienicz CruX IS-200, HQI 150w- 2x24 t5- 2x10w ledy., RW-8, Tunze 6015; nano 1600; wp-10, obieg NJ3000

80ec2bbfd3a2f619b7033a4043a0198bu388a360.png

asd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie.

wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękju wszystkim za odpowiedź.

Biorąc pod uwagę Wasze sugestie mam dwa zestawy

1) 2 x Ati blue plus, 1 x ATI Actinic Blue, 1x ATI coral plus

2) 2 x sylvania coralstar, 1 x ATI Actinic Blue, 1x sylvania marinestar

Czy przy pierwszym zestawie nie będzie za niebiesko?

Drugi zestaw jest atrakcyjniejszy cenowo ale pierwszy mam w sklepie "za rogiem".

Wiem że tam rzeka ale gdy się startuje pierwszy raz i nie ma się pojęcia które świetlówki są popularne to wygodniej jest mi zacząć od zestawu który ktoś już ma i poleca a później ewentualnie wymienić jedną czy dwie świetlówki za jakiś czas.

Jaki laik nie chciał bym wydać kilkaset złotych na świetlówki które będą świeciły albo za niebiesko albo za blado dlategoś prośba do Was o poradę czy wystartować z zestawem nr 1 czy nr 2 lub też może może pomieszać jeszcze coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 4 swietlówkach, ATI actinic bym sobie darował.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Peniek dobrze radzi, ona nie daje dużo światła.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli

1) 2 x Ati blue plus, 2x ATI coral plus

lub

2) 2 x sylvania coralstar, 2x sylvania marinestar

?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze względów finansowych zdecyduję się raczej na

2 x sylvania coralstar, 2x sylvania marinestar

Powiedzcie mi czy pomieszać je między starterami odpalać po dwie czy raczej dać je parami i odpalać najpierw 2 x sylvania coralstar a później 2x sylvania marinestar?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 coralstar potem 2 marinestar.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Peniek za odpowiedź. Wyłączać w odwrotnej kolejności czyli najpierw 2 coralstar potem 2 marinestar?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Peniek za odpowiedź. Wyłączać w odwrotnej kolejności czyli najpierw 2 coralstar potem 2 marinestar?

Tak stworzysz w ten sposob cos w rodzaju taniej wersji wschodow/zachodow


Jak już coś robić, to robić to dobrze.

A jak już coś jest dobrze, to na pewno można lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetlówki zakupione i powieszone. Sylvania coralstar to jednak aktyniczne świetlówki, czyli mam dwie aktyniczne i dwie białe. Światło wychodzi lekko niebieskie ale mam w baniaku tylko suchą skałę wiec nie wiem czy nie będzie za blado jak włożę korale i ryby.

Światła jest moim zdaniem sporo i jest bardzo mocne. Porównując z świetlówkami roślinnymi powiedział bym że jest dwa razy jaśniej w zbiorniku niż było.

Jak już będą zwierzaki to wrzucę fotkę, może komuś się przyda jak świeci taki zestaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze trafiłem ze świetlówkami :). Groluxa który świecił 6 miesięcy w roślinnym tez mam więc za jakiś czas pokombinuje z tym kolorem.

Wczoraj widziałem zbiornik w dzień i stwierdzam że przesadziłem iż światła jest 2x więcej niż przy roślinnym oświetleniu. W nocy świetlówki faktycznie dają zwłaszcza białe ale w dzień jak do mieszkania wpada słońce to zbiornik wygląda raczej na ciemny.

Zgadzam się też z uwagą że wzrok się męczy przy dłuższym patrzeniu na zbiornik przy obecnym oświetleniu. Tłumacze sobie to tym że zbiornik nie jest jeszcze do pełna zalany i patrząc na niego z kanapy widzę trochę świetlówki bo patrzę od dołu i widać je pod pokrywą.

Jak zaleję zbiornik do pełna to wtedy będę mógł stwierdzić czy faktycznie męczą oczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.