Skocz do zawartości
Gość nanokaczor

Sól własnej roboty

Rekomendowane odpowiedzi

Masz rację, co do alkaliczności, tym bardziej, że w swoim sposobie pomijasz problem nagłego wytrącania związanego z ładowaniem wszystkiego naraz. Jak obliczysz wagowo, to wszystko powinno się zgadzać. Weź tylko pod uwagę jedno, że NaHCO3 w roztworach kwaśnych niestety lubi reagować z wydzieleniem CO2, co może skutować niedoborem wodorowęglanów. Nie jestem w stanie powiedzieć, jakie będziesz miał pH po zmieszaniu wszystkich soli, bez wodorowęglanów, może warto to sprawdzić???

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wodorowęglanu sodu dodaje się ok 12 gram na 50 litrów wody i taka ilość pozwala na podniesienie kH do ok 9 - 10 stopni niemieckich. Jeżeli kH będzie za wysokie to mozna je zbić za pomocą kwasu solnego. kH to jeden z parametrów wody morskiej który mozna bez problemu zmienić. Badanie pH w czasie wykonywania roztworu nie ma sensu.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

patenty w solach komercyjnych polegaja na takim dobraniu skladnikow zeby sie to nie stracało w czasie rozpuszczania, innym problemem jest higroskopijnosc niektorych skladników. majac oddzielne sole nie ma to sensu aby tworzyc mieszankę jak komercyjna sol. tez mam zamiar poeksperymentowac w tym kierunku. powodzenia Konrad.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja stosuję podobną mieszaninę do hodowli fito i wrotki (znaczy się hodowałem bo już zaprzestałem hodowli) i uważam że dla tego typu rzeczy jak hodowla rozmnażanie ryb czy bezkręgowców nie jest potrzebna sól nie wiadomo jakiego producenta i za ile kupiona najprostsza jest najlepsza :)

nie wzbogacałem ją żadnymi mikroelementami i bez problemu nadaje się do hodowli fito wrotki widłonogów jak i do podmian wody u larw ryb takich jak błazenki :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wczoraj zrobiłem podmianę. Wymieniłem 200 litrów wody na "obiegu" z koralami. 200 litrów to około 1/3 objetości.

Wszystko jest ok.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Dalej wszystko jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad to jesteś w stanie napisać ile Cię kosztowały wszystkie potrzebne składniki i ile to jest kg gotowej soli??

Jakie korale posiadasz i czy dodatkowo coś dozujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję ten temat od dłuższego czasu i tak jak napisał Skoczek 3/4wypowiedzi to mielenie piany. Myślę ze Konrad mając takie doświadczenie wie co robi. Wiele osôb narzeka na taką albo inną sól, a to glony, a to korale nie rosną albo coś innego. Jeśli Konrad zbliżysz się do składu naturalnej wody morskiej to chyba będzie to o co Ci chodzi, zwłaszcza ze jest na ten temat masa opracowań i było o tym na forum. Nikt nie wie jaki jest naprawdę skład produkowanych soli, sam mialem parę problemów po zmianach soli nie dlatego ze tak lubię tylko dlatego że mieszkam w miejscu gdzie jest jeden sklep z morszczyzną. Konrad, absolutnie popieram, sam ostatnio eksperymentuję z wodą z oceanu

Edytowane przez petrus1 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry temat zastanawiam się nad próbą zrobienia idealnej soli do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry temat zastanawiam się nad próbą zrobienia idealnej soli do akwarium.

Przepraszam że zapytam......... Idealnej czyli jakiej ? Pewnie masz jakąś wiedzę skoro tu piszesz, podzielisz się z nami ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie istnieje coś takiego jak idealna woda morska lub idealna sol do akwarium.

W naturze nie ma czegoś takiego jak "ideał". To pojęcie istnieje tylko w naszej wyobraźni...

Skład wody morskiej jest różny w różnych miejscach. Z drugiej strony odtworzenie składu wody morskiej jest niemożliwe ze względu na zanieczyszczenie środowiska w którym żyjemy. Nawet jeżeli do otrzymania soli użyjemy najczystszych surowców to i tak stężenie ołowiu będzie w akwarium setki razy wyższe niż w oceanicznych głębinach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Zależy to od tego jakich surowców użyjesz i od kogo je kupisz.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawy temat. ja sprawdzam kazdorazowo jakos wody w akwa i testowalem rozne sole. na te chwile odwaze sie uzyc tylko red sea i salinity (na razie te druga tylko w mniejszym zbiorniku). zastanawia mnie jak mozna taniej wykonac wlasnorecznie sol o takich parametrach? Inż. Krewetka - sprawdzałeś skład różnych soli? wzorowałeś się na jakieś konkretnej? czy ja nie mając wiedzy chemika dałbym radę wykonać mieszankę samodzielnie? z kasą u mnie słabiej ostatnio tak, że robię trochę rzadziej podmiany, żeby przyoszczędzić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nanokaczor dobra ile Ciebie wyniosło wyprodukowanie 25kg

doktorZygmunt a jakie to sole testowałeś i co z nimi było nie tak proszę o argumenty na jakiej podstawie to wywnioskowałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO Autor tematu nie umieścił tego w dziale Targowisko aby oczekiwać od Niego sprzedaży za przysłowiowego "piątaka".

Wykonał ciekawe doświadczenie i się nim podzielił z Nami, możemy podyskutować o tym i wnieść coś ciekawego zamiast "bić pianę".

Jak będzie część o laniu wody to się podłączę.

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nanokaczor dobra ile Ciebie wyniosło wyprodukowanie 25kg

doktorZygmunt a jakie to sole testowałeś i co z nimi było nie tak proszę o argumenty na jakiej podstawie to wywnioskowałeś?

nie mowie, ze bylo nie tak.. mowie tylko, ze na tych 2, ktore wymienilem, jest lepiej - kolory korali, miekkie sa ladnie "napompowane", i twarde i miekkie w b dobrej kondycji, ladnie rosna. wiem, ze to tez kwestia innych czynnikow, ale ja malo "grzebie i ulepszam" i jesli widzialem poprawe tylko po zmianie soli in plus to uwazam, ze po prostu jest dla mnie lepsza. i super by bylo jakbym tanszym sposobem mogl taki efekt osiagnac..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO Autor tematu nie umieścił tego w dziale Targowisko aby oczekiwać od Niego sprzedaży za przysłowiowego "piątaka".

Wykonał ciekawe doświadczenie i się nim podzielił z Nami, możemy podyskutować o tym i wnieść coś ciekawego zamiast "bić pianę".

Jak będzie część o laniu wody do się podłączę.

Ale czy ja chcę od niego kupić? kto bije pianę? nie rozumie idz się przejdz bo ładna pogoda i wyluzuj ,zapytałem ile kosztuje orientacyjnie 25kg i tyle w czym masz problem?

Jak nanokaczor napisze że 10 czy 20 kg kosztuje 40-50zł w składnikach to spróbuje sam ale jak wystrzeli z ceną 300-400zł to chyba większosc z nas da sobie spokój panie Adwokacie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy ja chcę od niego kupić? kto bije pianę? nie rozumie idz się przejdz bo ładna pogoda i wyluzuj ,zapytałem ile kosztuje orientacyjnie 25kg i tyle w czym masz problem?

Jak nanokaczor napisze że 10 czy 20 kg kosztuje 40-50zł w składnikach to spróbuje sam ale jak wystrzeli z ceną 300-400zł to chyba większosc z nas da sobie spokój panie Adwokacie :)

cena i czy można łatwo samemu wykonać mieszankę czy np niektore skladniki trzeba wazyc na jakis specjalistycznych sprzetach... proporcje chyba sa wazne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat dieter25 do Ciebie nie pisałem, ale skoro sam się odezwałeś....jeśli piszę do KOGOŚ to go cytuję więc niepotrzebnie się uniosłeś.

Nadmieniam iż napisałem IMHO więc bynajmniej zachowuję spokój.

Pozdrawiam słonecznie

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cena i czy można łatwo samemu wykonać mieszankę czy np niektore skladniki trzeba wazyc na jakis specjalistycznych sprzetach... proporcje chyba sa wazne...

Ech, jeśli tak bardzo zależy Wam na cenie to dlaczego oczekujecie, że ktoś za Was policzy wam produkty i powie, na dodatek dla 25kg ile kosztuje. Jesteście chyba niepoważni. Wystarczy w tym czasie wpisać to:

http://lmgtfy.com/?q=DIY+Salt+Mix

żeby znaleźć to co niżej i policzyć dla 1kg

FORMULAE FOR ARTIFICIAL SEA WATER (Cl = 19.00 ‰)

McClendon et al (1917) Brujewicz (Subow, 1931) Lyman and Fleming (1940)

Salt g/kg Salt g/kg Salt g/kg

NaCl 26.726 NaCl 26.518 NaCl 23.476

MgCl2 2.260 MgCl2 2.447 MgCl2 4.981

MgSO4 3.248 MgSO4 3.305 Na2SO4 3.917

CaCl2 1.153 CaCl2 1.141 CaCl2 1.102

KCl 0.721 KCl 0.725 KCl 0.664

NaHCO3 0.198 NaHCO3 0.202 NaHCO3 0.192

NaBr 0.058 NaBr 0.083 KBr 0.096

H3BO3 0.058 H3BO3 0.026

Na2SiO3 0.0024 SrCl2 0.024

Na2Si4O9 0.0015 NaF 0.003

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

firefigter tak odebrałem to w zdaniu o targowisku ale skoro nie do mnie to Cię oficjalnie przeprasza :) widać to mi potrzrebny jest spacer :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za info. wyglada to troche kosmicznie, ale może podejmę wyzwanie...

Ech, jeśli tak bardzo zależy Wam na cenie to dlaczego oczekujecie, że ktoś za Was policzy wam produkty i powie, na dodatek dla 25kg ile kosztuje. Jesteście chyba niepoważni. Wystarczy w tym czasie wpisać to:

http://lmgtfy.com/?q=DIY+Salt+Mix

żeby znaleźć to co niżej i policzyć dla 1kg

FORMULAE FOR ARTIFICIAL SEA WATER (Cl = 19.00 ‰)

McClendon et al (1917) Brujewicz (Subow, 1931) Lyman and Fleming (1940)

Salt g/kg Salt g/kg Salt g/kg

NaCl 26.726 NaCl 26.518 NaCl 23.476

MgCl2 2.260 MgCl2 2.447 MgCl2 4.981

MgSO4 3.248 MgSO4 3.305 Na2SO4 3.917

CaCl2 1.153 CaCl2 1.141 CaCl2 1.102

KCl 0.721 KCl 0.725 KCl 0.664

NaHCO3 0.198 NaHCO3 0.202 NaHCO3 0.192

NaBr 0.058 NaBr 0.083 KBr 0.096

H3BO3 0.058 H3BO3 0.026

Na2SiO3 0.0024 SrCl2 0.024

Na2Si4O9 0.0015 NaF 0.003

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stronie docelowej tabelka jest bardziej czytelna, można wtedy przeliczyć w zależności od objętości do ceny zakupowanego składnika bo tak dla małych opakowań może być inna cena niż dla większych. No i oczywiście w zależności od "sklepu". Tak czy siak będzie to raczej orientacyjnie. To tyle co do cen.

Pozdrawiam

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja eksperyment dopiero zaczynam i nie namawiam do powielania mojego "eksperymentowania".

Jak wszystko będzie tak jak chcę to powiem co dokładnie trzeba kupic i jak to rozważać. Musi to jednak troche potrwać bo niestety tak z dnia na dzien nie widać jak rosna korale. Narazie mogę powiedzieć tylko że jest ok -- czyli tak jak kiedyś ale bez szału. Muszę wyhodować krewetki w 100% na swojej wodzie i sprawdzic jak na czystej wodzie mojej roboty rosna korale. Potrwa to przynajmniej z 6 miesięcy. Jak juz sam będe pewien że ten sposób działa to się podzielę.

Ja sam jestem naukowcem i hodowcą. Żyję dzięki temu że robię rózne dziwne rzeczy w dzień a jak wracam do domu to robię to co w pracy -- czyli staram się zrobic coś co inni uznają za niemożliwe do zrobienia.

Cena ceną... Cena zależy od tego gdzie kupimy surowiec i jaki to będzie surowiec. W życiu zresztą nie chodzi tylko o pieniądze. Wazniejsza jest wiedza. Wiedzy nikt tam nie zabierze. Majtek już ludziom w tym kraju zabierali i teraz uznają ten ukradziony majątek za swój... Mi nie chodzi o pieniądze. Chodzi mi o to żeby rozwinąć hodowlę larw krewetek a bez znajomości składu chemicznego wody w której hoduje larwy nigdy nie udoskonale procesu.

Brakuje mi jeszcze rubidu i będę miał wszystkie potrzebne składniki. GDZE KUPIĆ RUBID -- chlorek, azotan cokolwiek innego co się rozpuszcza w wodzie i ma w sobie rubid????

Recepturę trochę zmieniłem. Będzie można robić mniejsze objętości wody. To znaczy będą 2 roztwory iii sole NaCl, MgSO4, MgCl2, CaCl2, KCl. Choć w sumie zastanawiam sie nad tym czy by jeszcze KCl nie dodać to jednego z roztworów - było by mniej ważenia. Roztwor mozna przygotować raz na 1000 , 10 000 albo 100 000 litrow wody...

Zapraszam do dyskusji. Ale proszę nie pytajcie o cenę, sens i cel... sens i cel są sprecyzowane, cena jest nie istotna.

Konstruktywna krytyka jest mile widziana!

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.