Skocz do zawartości
t2mek2

(200L)- Low Tech. Mix Korali na kranówce

Rekomendowane odpowiedzi

Hej trochę odwaliłem... Zrobiłem te roztwory tylko ilość gram podzieliłem na pól bo nie miałem 2litrowych butelek

czyli tak jak tam w instrukcjach do litra wody wsypywałem połowe gram Soli bez NaCl, Ca, Kh tylko Mg nie podzieliłem i wsypałem całość jak na 2 litry...

Po paru dniach lania po ok.40-45ml dziennie wszystko podrosło do:

Ca - 410

Kh - 8

Mg - 1480 !!!

Mam te roztwory w 1,5 butelkach i teraz nie wiem czy dodac po połowie wszystkiego do butelek ( poza Mg ) i uzupełnić na maxa wodą ? Czy to już bedą rozjechane zawartości i zrobic całą nową butelke roztworu z Ca i Mg ?

Problem w tym ze zawsze lubie wszystko zużyc do końca bo mi szkoda :D no i podlałem do wszystkich butelek Aquaforest Components strong to po wylaniu też bym miał tego nie równo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, jak dla mnie to wcale nie musisz baniaka podlewać Mg :) I najlepiej gdybyś nie mieszał Ca z Mg :) Jak już chcesz to zrób to ale osobno.

Dla przykładu, u mnie samego wapnia idzie dziennie już 660ml a magnezu nie leję nic a nic. Nie muszę, podmiany wystarczająco uzupełniają jego ew. braki.

Edytowane przez Prospero (wyświetl historię edycji)

c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz że ja prowadze to akwarium bezstresowo :) Podmianek jak mi sie sol skonczy to nie bede robil ( jeszcze moze mam na 20l)

Szczerze mówiac dokładniej nie wiem po co jest to Mg, ale bywało ze spadło ponizej 1400 u mnie.

Jeszcze nie wiem ile czego ubywa, póki co mam za dużo Mg w roztworze Ca i nie wiem czy robic nowy czy uzupelnic reszte skladnoków.

Czytałem gdzies ze ludzie mieli po 1800 i sie nic nie działo, z tym ze ja badam Salifertem i jak wyjdzie podan 1500 to nie bede wiedzial ile jest.

Ps. juz doczytałem po co jest Magnez :) Pondrooo.

Edytowane przez t2mek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku, jak jedziesz jeszcze na tej soli ode mnie to wiedz, że ona ma sporo zawyżony magnez. Magnezu zwykle ubywa najmniej i dobrym poziomem jego jest tak ok 1300.

Sam widzisz, że masz go za dużo a że schodzi baaardzooo powoli, olej podawanie tego pierwiastka :) możesz sobie np. raz na miesiąc nawet sprawdzić i sam zobaczysz, że albo się poziom nie zmienia albo nieznacznie. Skup się na Ca i Kh bo to one są tutaj najważniejsze i oba :) wpływają na np. pH wody.

Jeżeli jak chyba dobrze zobaczyłem używasz ballinga AF i robisz go zgodnie z instrukcją to ma on małe stężenie ale i tak magnezu będzie za dużo u Ciebie tak więc olej.

Edytowane przez Prospero (wyświetl historię edycji)

c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, kup większą butelkę i dorób do 2 litrów tak jak należy. Nic nie stracisz. Jak się litrowe skończą to rozrobisz i znowu będziesz miał wszystkiego po równo. Z doświadczenia Ci napiszę że poziom MGg nawet jak będziesz miał 2600 to jedynie zejdą glony i to nawet briopsis.. Przy stanie 1500 zaobserwujesz jedynie jak wielu pisało przyspieszony wzrost korali ( ja tego nie zauważyłem ). Mg to makro składnik i pytanie jest nie na miejscu :)

Jeśli zamkniesz 1-mililtrową strzykawkę to nabierasz drugą i lejesz aż się przebarwi. Potem dodajesz 1500 i to co wyszło. Spokojnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Sąsiada bardzo fajny baniak, tylko ja osobiście nie lałbym tej kranówki szkoda żeby się coś zchrzaniło a teraz już byłoby czego żałować. Jeździsz na giełdę w czwartki ? Pozdrawiam


350 litrów w obiegu

akwa222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, witam :) Fajnie że się podoba i fajnie że coraz więcej posolonych w Łodzi :) Z tą kranówka nie jest tak źle jakby się mogło wydawać. Na chwile obecną nie mam żądnych glonów (poza szybami których nie czyszczę) ale jeszcze jakiś czas temu wywaliło jakieś brązowe gluty, nie wiadomo od czego - same też zeszły. W sumie gdyby było więcej funduszy byłby pewnie filtr RO z DI ale są ważniejsze wydatki np. teraz musze wymienic wszystkie świetlówki bo juz sa ok. dwuletnie i refraktometr koniecznie bo nie wiem jakie mam zasolenie tak naprawde... Także LowTech powoli do przodu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku, ten cały filtr RO to nie taki majątek. Pamiętam, że mówiłem iż coś masz tylko wkłady mega stare. Kup nowe i za mniej niż pół darmo będziesz miał fajne RO. RO jednak warto mieć bo sama woda niestety się zmienia w kranie w zależności od pory roku.

Świetlówki to też nie majątek jak się wie gdzie szukać.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że nie, ale wydatków sporo a skoro system świetnie sobie daje rade bez niego to spada na ostatnią pozycję, kiedyś tam będzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup etapowo skoro to boli. RO to jednak dobra sprawa. Dzięki niemu masz większą kontrolę nad tym co lejesz do baniaka. Tu w Łodzi mamy spore ciśnienie więc i szybko i mało odpadu się generuje. U siebie przyjąłem dodatkowo to, że mam dwa filtry DI i gdy przychodzi czas na zmianę żywicy w pierwszym to przekładam korpus z drugiego na pierwszy a na drugi daję nowy zasyp :)


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak Piotrek ale widzisz jakoś nie do końca mi to potrzebne. Nie widzę różnicy jak miałem filtr Ro i bez niego, dziwne moze i przecze jakiemuś prawu fizyki ;) akwarium dla mnie wygląda świetnie skala gola, piach poza detrytusem czysty. Glony na bocznych hodowane umyślnie dla dolci i Asterin, bo by z głodu padły. No i jeszcze jak widzę niektóre na bogato postawione akwaria z sumpem, paroma metodami filtracyjnymi + chemia i właściciel ma plagi których ja na oczy nigdy nie widzialem hmm?. Taki filtr to dla mnie byłoby zabezpieczenie wtedy kiedy z kranu polecialby jakiś żółty syf i bym tego nie zauważył a takto wydaje mi się ze korale nie lubią do końca wyjalowionej wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zara tam fizyka :) Jest w tym logina jak często ze wszystkim. Twój system już się przyzwyczaił do tego i tyle. Stosowanie RO ma tu bardziej na celu trzymaniu w ryzach pewnych parametrów i decydowaniu samemu co i jak i ile. Pewnych zwierząt nie utrzymasz na takiej wodzie i tyle inne znowu będą z niej zachwycone. Kwestia tego co tak naprawdę leci z tego kranu :) Mówisz, sumpy cuda i inne sprzęty. Kwestia tego co chcesz trzymać. Jedne się używa z musu inne z wygody :) a jeszcze inne to foch i gadżetomania :D Kto co lubi.

Sam zobacz po sobie :) długo nic a teraz balling, potem przyjdzie Ci ochota, że może warto jednak aby lało się samo a potem z czasem może wymyślisz reaktor bo potem ambicja nakaże Ci iść w trudniejsze zwierzaki :)

Tutaj zawsze apetyt rośnie w miarę jedzenia. Poznajesz to wszystko od zera i to jest fajne.

Edytowane przez Prospero (wyświetl historię edycji)

c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haha no tak to się zgadza tylko ze mój apetyt ogranicza $ ;) jakbym miał gdzie to już bym odkladal na 700l prowadzone w taki sam sposób, a po czasie doszłoby gadżety;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to też trzeba brać siły na zamiary i nie ma co przesadzać z wielkością.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej doszła pompa dozująca jebao dp4 z której jestem bardzo zadowolony, został mi w niej jeden wolny kanał i myśle czy by nie podłączyć tam węzyka do dodatkowego zbiornika (43l) na kranówe i nie zrobic w ten sposób automatycznej dolewki. Paruje mi kolo 7litrów na tydzień, więc pompa lałaby litr dziennie do akwarium.

Sprawdzi się ?

Jeszcze pytanko o ballinga, czy moge rozrobic rzadsze roztwory tzn. prochów na 4litry i dolać wody do 5 litrów, czy musi być książkowo ?? Głównie chciałem wlasnie roztwory w większych butlach żeby na dłużej był spokój ale rozpuszczalność kh mnie tak wnerwia, musze trzepać nie wiadomo ile żeby się rozpuściło a i tak zawsze zostaje osad...

Pondro. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, płyny możesz sobie zrobić jakie chcesz, ważne abyś wiedział ile potem tego podawać. Jeżeli chcesz to możesz nasycić je na max i wtedy będziesz podawał minimalne ich ilości albo tylko o ile i chwalić się, że lejesz po 2L na dobę :)

Co do wykorzystania Jebao jako ATO... możesz spróbować najwyżej szybciej wymienisz silnik.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sodę rozpuszczaj w bardzo ciepłej wodzie. Nie będzie osadów i rozpuści się błyskawicznie.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, dla 5L ja to widzę tak:

4050g CaCI2

470g NaHCO3

4970g MgCL2

i 125g NaCI

da to stężenie każdego płynu na poziomi 98 do 100%. Jeżeli się mylę to mnie poprawcie.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, dla 5L ja to widzę tak:

4050g CaCI2

470g NaHCO3

4970g MgCL2

i 125g NaCI

da to stężenie każdego płynu na poziomi 98 do 100%. Jeżeli się mylę to mnie poprawcie.

Według tego

http://www.arcadio17...orskie_200l.htm

To chyba nie tak

Za wyjątkiem KH pozostałe roztwory można bardziej stężyć i przeliczyć dawki żeby pompy rzadziej się załączały

Edytowane przez BAU (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek nie wiedziałem że to się może zużyć, ale faktycznie w pudełku była dodatkowa część, jak poznam że trzeba już wymienić, przestanie działać ?

Bau dzięki za rade spróbuje tak zrobic z KH, czy Ca i Mg też można rozpuszczać w ciepłej wodzie? też mam osad na dnie butelki w tym roztworze, ale nie aż taki jak w KH.

Coś od okresu zimowego LPSy mi się marniej pompują (głównie Euphyllie) szukam przyczyny i nie mogę znaleźć

Zaczynam robić podmianki na nowej soli AF Reef Salt co tydzień 10L

Kupiłem też bakterie Special blend, do dojrzałego akwarium dozować wg. zaleceń czy polecicie jakieś inne dawki ?

właśnie doczytałem takie info: Słona woda spowalnia procesy życiowe bakterii, w akwariach morskich stosować o 25-50% więcej zalecanej dawki.

czyli pierwsza dawka 60ml?

Edytowane przez t2mek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, z racji tego że akwarium ma juz prawie 3 latka postanowilem wstawic pare zdjęć i filmik jak to się pozmieniało, porosło itd. :)
Co ciekawe akwarium prowadzone cały czas na wodzie prosto z kranu bez podmian i ma się całkiem nieźle.
Leje ballinga + od paru miesięcy grotecha abcm (wcześniej były strongi od AF) a teraz jadą do mnie Fauna Marine ultra trace i na to chce przejść, zobaczymy jaki będzie efekt
Grotech lany  niestety bardzo nieregularnie jak mi się przypomni takze chciałem cos co dodam do ballinga i resztą sie zajmie pompa dozująca :) a od AF wychodzi duzo oszczędniej.
Od jakiegoś czasu staram sie podlac jakiegos papu na noc dla korali czy to wrzucic kostkę planktonu i zauwazalnie korale dostały kopa z kolorami i wzrostem. Ostatnio spodobał mi sie na nowo Reef Booster i zamierzam regularnie dawac fiolke na tydzień.

Światło to 6x39w co jakis czas wymieniam swietlówki z 6xblue na 4blue+white + pink jak mi sie znudzi jasny, różowy kolor to wracam do niebieskich i tak w kółko. Zamieniam uzywane na uzywane, mam niby 234w na 200l wiec raczej nie musze kupowac nówek co 6 miesiecy.

Parametry od paru miesięcy wysoko  i tak się trzymaja, wydaje mi sie ze spsom sie takie podobaja ale miekkim pewnie nie bardzo...
Wszelkie grzybki co prawda się dzielą ale rosną bardzo małe, Rico niestety zanikają no i Euphyllie.. z nimi mam problem od ponad roku i nie wiem jak im pomoc. Główki zrobily się bardzo małe, krótkie polipy co dziwne szkielety rosną i główki się dzielą. Parametry, a może głodują? Tu potrzebowałbym porady od hodowców Euphylli bo bardzo lubie  te korale.
Reszta LPS bardzo ładnie rośnie (Dunka, Acana, Caulastrea) i miękkich (zoa, clavularia, briareum, Xenia-plaga...)
Ca- 530-520
Kh- bylo wysoko kiedy nie robilem testów obecnie kolo 8-9
Mg- 1440 - 1500
Po4- 0
No3- 0

Euphyllie kiedyś:DSC_1637.JPG

Euphyllie Dziś 7504378_20170226_205752.jpg

Całość dziś:
7504588_20170226_205653.jpg7504585_20170226_132412.jpg7504586_20170226_132607.jpg7504587_20170226_132402.jpg7504589_20170226_205724.jpg7504590_20170226_205735.jpg7504591_20170226_205730.jpg7504592_20170226_205756.jpg7504595_20170226_205845.jpg7504597_20170226_205923.jpg7504601_20170226_210055.jpg
Acropora Tricolor  i ta nad nią niebieska Arca kiedyś:) 7504600_DSC_1609.JPG7504596_20170226_205832.jpg7504581_20170226_132327.jpg7504584_20170226_205646.jpg

Także tak to wygląda na dzisiaj mały progress jest od 1 posta :):)
Nie obyło sie bez katastrofy :( ktoregoś dnia przelałem na noc koral fluid (za mocno przechylilem butelke) kiedy rano wstałem 4-6 ryb leżały poduszone martwe, nie wszystkie mogłem wyłowić brakowało mi chromisa. Po paru dniach na wielką seriatopore (hodowaną od 2cm szczepki) wszedł brązowy glut i z dnia na dzień ją pożerał, odratowałem z niej tylko kilka szczepek, gdzieś przeczytałem że w jelitach ryb żyją jakieś patogenne bakterie i faktycznie w miejscu gdzie glut zaatakował seriatopore znalazłem martwego, rozkładającego się w prawie ciekłym stanie chromisa... Nauczka na przyszłość żeby jednak wyławiać co padło...
7504602_DSC_1925.JPG7504606_DSC_1930.JPG7504605_DSC_1929.JPG

Tyle na dzisiaj :) postaram się jeszcze dodać filmik jak Youtube przemieli :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.