Skocz do zawartości
Jajnik

Jak przygotować wodę do podmian?

Rekomendowane odpowiedzi

Sól po wsypaniu do RO powinna się mieszać od 2 do 4 godzin na większości opakowań to nawet jest napisane.Nie wolno napowietrzać i to tez jest napisane.Nie można wsypac sóli do RO i zaraz wlewac do akwarium.Może się wydawac,że sól jest rozpuszczona ale tak naprawdę nie jest.Wiecej jak 4 -5 godzin tez nie wolno mieszc bo parametry ida się rypać i to tez jest napisane.Ja daje cyrkulator do beczki +grzałkę woda ma 25 C i dopiero wsypuje sól i po 2-3 godzinach wlewam wodę do akwarium.Ale jak ktoś robi inaczej to nic się nie stanie tutaj chodzi o samopoczucie naszych zwierzaków które raczej na oko nie widać a nam się wydaje ze wszystko ok.Takie jest moje zdanie.Ja podmieniam 10% tygodniowo u mnie jest to 150 litrów.pozdrawiam

Edytowane przez TABUX (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego 2-3 godziny co w tym czasie ma się wydarzyć, po rozpuszczeniu wszystkich składników w wodzie ? albo co się wydarzy po 4-5 godzinach ?


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól po wsypaniu do RO powinna się mieszać od 2 do 4 godzin na większości opakowań to nawet jest napisane.Nie wolno napowietrzać i to tez jest napisane.Nie można wsypac sóli do RO i zaraz wlewac do akwarium.Może się wydawac,że sól jest rozpuszczona ale tak naprawdę nie jest.Wiecej jak 4 -5 godzin tez nie wolno mieszc bo parametry ida się rypać i to tez jest napisane.Ja daje cyrkulator do beczki +grzałkę woda ma 25 C i dopiero wsypuje sól i po 2-3 godzinach wlewam wodę do akwarium.Ale jak ktoś robi inaczej to nic się nie stanie tutaj chodzi o samopoczucie naszych zwierzaków które raczej na oko nie widać a nam się wydaje ze wszystko ok.Takie jest moje zdanie.Ja podmieniam 10% tygodniowo u mnie jest to 150 litrów.pozdrawiam

Ja pierdo** o gdzie ty sól kupujesz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damian tyle potrzeba żeby wszystkie mikro elementy się rozpuściły i taki czas jest najlepszy a jak mieszasz nie wiem na przykład 12 godzin albo 24 jak kiedyś czytałem na forum to już tylko do kibla się taka woda nadaje. mieszaj tyle czasu wode i zrób pomiary i zobacz ile ma kh,ph i cała reszta też rozjechana.Nie ja to wymyśliłem ale na tych lepszych solach wszystko jest opisane co prawda po angielsku ale jest.Dodam ,że ja chemi nie wymyśliłem tylko staram się do niej dostosować.Ja sypie Fauna marin na red sea tez to jest napisanemile najlepiej mieszać, nie wiem jak na reszcie.

Ja pierdo** o gdzie ty sól kupujesz ?

Ja sole kupuje w erybce bo obsługę mają fachową polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mieszam i napowietrzam ok 48 h przed podmianką, używam sól Preis'a (robię tak od startu)

opis: the water must be circulate with a pump at 23-25C till the water is clear. the sea salt solution can now be used. We recommend an acclimatisation phase for the salt water at least 3 days!

dziś się dowiedziałem, że koledzy z forum wlewają po ok 2h od wymieszania.

jak mam rozumieć ostatnie zdanie z opisu użycia soli ?! ( ja to rozumiem, że radzą/sugerują ok 3 dni 'mielić wodę z solą')

Edytowane przez wlle666 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TABUX mikroelementy w soli są rozpuszczalne szybciej niż makroelementy czyli te co widać gołym okiem ,nie wiem kto to wymyslił i dlaczego przypuszczam,że to jest opis głownie na soli red sea wiec raczej soli syntetycznych nie powinien dotyczyć. Sol syntetyczna powinna rozpuscic sie natychmiast a nie po 2godzinach


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ta aklimatyzacja to chodzi o to ze jak odpalasz baniak i masz 100% swiezej solanki to nawet jezli jest to fish only to nie wpuszczasz zadnych ryb


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wcześniej używam Red Sea Coral Pro Salt, dla niej instrukcja mówi aby nie mieszać dłużej niż 4 godziny (od pół do 2 godzin) i bez napowietrzania.

Tutaj dodatkowo film:

oraz instrukcja gdyby ktoś potrzebował.

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ta aklimatyzacja to chodzi o to ze jak odpalasz baniak i masz 100% swiezej solanki to nawet jezli jest to fish only to nie wpuszczasz zadnych ryb

no odpalałem na 100pr świeżej solance i czekałem 3 dni przed włożeniem nawet żywej skały i myślałem, że tak mam zawsze robić.

A teraz kumam, dzięki :) następnym razem wlewam po wymieszaniu :)

Edytowane przez wlle666 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie. Instrukcja red sea pro mowi, ze mieszamy od 30min do max 2h. Sol ma sie wymieszac I tyle. Nie napowietrzac, sprawdzic kh I do zbiornika. Dla porownania, na samym poczatku kupilem chyba tetre I pisalo 24h.

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

When changing the water, we also recommend leaving the prepared water for at least 3 days to reach biological maturation. Approx. 10-15% of the water should be changed at least once a month. Water should be changed at least every two weeks if the aquarium contains a large number of stone corals. Właśnie znalazłem coś takiego na Preis'owskiej stronce :( to teraz już nic nie wiem :(:p

Edytowane przez wlle666 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mieszam i napowietrzam ok 48 h przed podmianką, używam sól Preis'a (robię tak od startu)

opis: the water must be circulate with a pump at 23-25C till the water is clear. the sea salt solution can now be used. We recommend an acclimatisation phase for the salt water at least 3 days!

dziś się dowiedziałem, że koledzy z forum wlewają po ok 2h od wymieszania.

jak mam rozumieć ostatnie zdanie z opisu użycia soli ?! ( ja to rozumiem, że radzą/sugerują ok 3 dni 'mielić wodę z solą')

To jak Ty mieszasz 3 dni to ja zycze Ci wszystkiego najlepszego tylko zwierzaków mi szkoda Edytowane przez TABUX (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli sol uzyskuje biologiczna dojrzalosc? Teraz to i ja zjasialem.

Red Sea strzela sobie w kolano bo ich swieza solanka ma KH 13-14 , nie pozostaje nic jak mieszac przynajmniej dobe. Przynajmniej KH spada w okolice 10 co i tak jest kosmos.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kwestia potrzeby, ja akurat potrzebuje tego KH bo przy podmianie podbijam do 7,5 od tego co mam na koniec cyklu przed podmianą (6,7). Obecnie suplementuję Ca, Mg, I. Czekam na dozownik i dojdzie KH. Myślę nawet aby zbliżyć się do 8-9KH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli sol uzyskuje biologiczna dojrzalosc? Teraz to i ja zjasialem.

Red Sea strzela sobie w kolano bo ich swieza solanka ma KH 13-14 , nie pozostaje nic jak mieszac przynajmniej dobe. Przynajmniej KH spada w okolice 10 co i tak jest kosmos.

Grzegorz jest Redka co ma 12 KH i jest co ma 7,7 zależy co kto potrzebuje ja używam Fauny co ma 8 a strzela sobie w kolano ten co uzywa aquaforest i firmy podobnego tematu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie natomiast rozkłada teoria mieszania w ściśle określonej temperaturze - jak mamy w mieszkaniu różnicę temperatur na poziomie do ok 5 stopni od akwa przez cały rok i robimy podmiankę 5-7% to nie ma potrzeby żadnego grzania - przy powolnym wlewaniu do sumpa temperatura w całym akwa nie zmieni się nawet tak że termostat to odczuje (poniżej histerezy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i czytam, i zastanawiam się dlaczego sól soli nie jest równa. Czy to chwyty marketingowe, że jedną mieszać krócej, bo się dobrze rozpuszcza, a inną dłużej, bo lepsza, wiecej składników i dlatego gorsze rozpuszczanie...

A jak dodać do tego, że cały czas rozpuszczamy żywą skałę, to dochodzimy do wniosku, że jest jakaś równowaga.

Jest to chyba jeden z powodów, dlaczego @nanokaczor robi swoją sól, a ja gorąco mu kibicuję.

Jak dobrze pamiętam, to Konrad zauwazył, że robienie testów po podmiance nie ma sensu. Testy należy wykonywać 24-48h po podmiance, wtedy możemy powiedzieć coś o "nowych" parametrach.

To co wlewamy do akwarium podczas podmianki i tak zrobi to co mu równowaga nakazuje, jedne jony się wytrącą, inne rozpuszczą i z tego co wlaliśmy mało zostanie. Czy tak istotne jest kH solanki, którą wlewamy do akwarium? Wydaje mi się, że nie. I tak wielkość zmiany to różnica zawartości w roztworach razy procent podmiany. Powrót to parametrów wyjściowych zapewni równowaga.

I pozostaje jeszcze jedno pytanie, czy wlewanie solanki o parametrach kH i Ca zbliżonych (nawet identycznych) do naszego akwarium nie zmieni w nim parametrów? Też pokusiłbym się o stwierdzenie, że zmieni, przez to że zmieni inne, niemierzalne parametry. W zupie jonowej rozpuszczalność jednego związku zależy od obecności innego. Jak na to nie patrzeć d... z tyłu.

Moje zdanie jest takie, wymieszać żeby nie było widać proszku (2-3h) i do baniaka.

Aha, CO2 to też HCO3- czyli kH, tylko zależy co z H+ się stanie.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie natomiast rozkłada teoria mieszania w ściśle określonej temperaturze - jak mamy w mieszkaniu różnicę temperatur na poziomie do ok 5 stopni od akwa przez cały rok i robimy podmiankę 5-7% to nie ma potrzeby żadnego grzania - przy powolnym wlewaniu do sumpa temperatura w całym akwa nie zmieni się nawet tak że termostat to odczuje (poniżej histerezy)

Jak masz akwe 315 litrów i robisz podmianke 20 litrów to po całym dniu może dojdzie do pokojowej ale jak lejesz 100 czy 200 co tydzień to jak ma dojść do pokojowej :yes chyba że ma stać tak kilka dni ale wtedy do kibla wylac taka wodę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz jest Redka co ma 12 KH i jest co ma 7,7 zależy co kto potrzebuje ja używam Fauny co ma 8 a strzela sobie w kolano ten co uzywa aquaforest i firmy podobnego tematu

Mozesz rozwinac? O jaki temat chodzi i marki?

Od poltora roku uzywam tej soli i i nie dosc ze kolana mam cale to korale maja kolory i rosna. Reszte przemilcze.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz rozwinac? O jaki temat chodzi i marki?

Od poltora roku uzywam tej soli i i nie dosc ze kolana mam cale to korale maja kolory i rosna. Reszte przemilcze.

Bez urazy Grześ nie chciałem Ci ubliżyć ale dobrze powiedział aqua-koral że kiedyś kupe zbiorników ludziom uwalili potem zniknęli i pojawili się jako aquaforest.Ja zaprzestałem tego sypać .Tez na tym jechałem i z osobistych powodów przeszedłem na Faune a róznica jest duża .

Jak to bardzo miła Pani z erybki mi powiedziała ,,Dobara sól to 90% sukcesu ,, i tego się trzymajmy :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez mi nie ublizasz, ja podchodze do brandow bez osobistych powowdow. A od pierwszego posolenia bylo ich sporo.

Jak sol to 90% sukcesu to mi juz wiecej nie trzeba. Ja Ci powiem ze nie wiecej niz 30%, wiec poroponuje zostac przy powiedzeniu kazda sroka swoj ogon chwali :D

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez mi nie ublizasz, ja podchodze do brandow bez osobistych powowdow. A od pierwszego posolenia bylo ich sporo.

Jak chcesz to został mi jeden karton tej soli 25kg.Dam Ci za darmo.Miałem go wyrzucić ale trzymam go na zime.Drogę chciałem tym sypać :D .Powaznie mówię mogę Ci go dac jak chcesz.dodam ,że to jest sól bez probiotyków

Edytowane przez TABUX (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chętnie spróbuję tej soli. Daj namiary na priv to wyślę kuriera.


100x40x45,sump 90x30x38, światło 4xt5 39w, 2x koralia 4500l/h, obieg aqua one 2600l/h, odpieniacz Deltec APF600, pudełko przelewowe

6195_6307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chętnie spróbuję tej soli. Daj namiary na priv to wyślę kuriera.

Bez problemu tylko niech Gzregorz dyzma da cyne czy chce jak nie to Ci dam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie chce, w Anglii nie ma zimy :D


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.