Skocz do zawartości
Jajnik

Jak przygotować wodę do podmian?

Rekomendowane odpowiedzi

Deborko :fish:

jak Nanorafa juz napisal, jesli w ten sposob robisz np: 10% podmiane, to jeden litr pieknej, nowej wody od razu wylewasz jako "zuzyty", czyli tracisz 10 % wody z podmiany i 10% soli.. :wallbash:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Stani, nie krzycz na Deborkę:)

Mamy hobby po to, żeby się nim bawić - próbuję sobie i tak i tak:)

Obserwuję i wyciągam wnioski:)

Poczułam się wywołana do tablicy z tą drugą metodą więc odpowiedziałam, że ja tak robię:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deborko :fish:

jak Nanorafa juz napisal, jesli w ten sposob robisz np: 10% podmiane, to jeden litr pieknej, nowej wody od razu wylewasz jako "zuzyty", czyli tracisz 10 % wody z podmiany i 10% soli.. :wallbash:

Dokładnie to starałem się udowodnić obliczeniami. Mało tego różnica wahnięć "dużych" wartości nie jest tak duża, żeby upierać się przy "drugiej" metodzie. Jeśli jednak patrzymy na uzupełnianie "małych" wartości, w dłuższym okresie czasu może to mieć jakieś znaczenie.

Z drugiej strony całkowicie zgadzam się z Deborą. Po to jest hobby, żeby obserwować i wyciągać wnioski. Patrząc na JEJ akwarium, hm..., chyba też tak zacznę robić (JEJ, bo jest wielka w tym co ma i robi ;-) ). Każda obserwacja jest jakimś postępem. Pozdrawiam.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staszku gdybym miał pewność że ten jeden litr świeżej solanki wylanej do kibla zapewni mi stabilność parametrów i zapobiegnie stresowi zwierzaków przy podmianach - nie wahał bym się ani chwili ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tak z tym stresem nie przesadzał, na rafach są prądy niosące wodę o różnym zasoleniu, temperaturze i składzie i jakoś nic się nie dzieje, wprost przeciwnie, jest to naturalne i pożądane zjawisko.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tak z tym stresem nie przesadzał, na rafach są prądy niosące wodę o różnym zasoleniu, temperaturze i składzie i jakoś nic się nie dzieje, wprost przeciwnie, jest to naturalne i pożądane zjawisko.

OK ale czy w miejscach gdzie te prądy występują można też spotkać delikatne koralowce? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK ale czy w miejscach gdzie te prądy występują można też spotkać delikatne koralowce? ;)

Tak, Może Śródziemne, Karaiby, Rafa Barierowa.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale o czym mowicie ?

Co za roznica (poza oszczednoscia), czy wleje 10 litrow nowej solanki i pozniej wyleje 9 starej i litr tej nowej, czy najpierw sciagne 9 litrow starej i dodam 9 nowej ?

No i rzecz jasna, dolewamy nowa do sumpa (jesli ktos ma). :animier:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie mierzę temperatury . Baniaki z wodą ro stoją w tym samym pokoju co akwarium . Podmieniam co dwa tygodnie tylko 5% . W akwarium przede wszystkim lps . Konkretniej las euphylli . Wodę leję do wiaderka . Wkładam i włączam pompę . Wsypuję sól aquaforesta . Po około 15 minutach sprawdzam zasolenie. Jak jest mniej więcej tyle co w akwa to leję do akwarium. I tyle . Prosto i szybko. Bez kombinacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No ale o czym mowicie ?

Co za roznica (poza oszczednoscia), czy wleje 10 litrow nowej solanki i pozniej wyleje 9 starej i litr tej nowej, czy najpierw sciagne 9 litrow starej i dodam 9 nowej ?

No i rzecz jasna, dolewamy nowa do sumpa (jesli ktos ma). :animier:

Spoko, używam taniej soli więc nie muszę się spinać o każdy jeden litr:)

jurko - ja robię identycznie - bez żadnych "cerygieli" - cała podmiana trwa chwilkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robię podobnie jak poprzednicy, znaczy mieszam do uzyskania klarowności, czyli pewnie ze 20 min, spuszczam starą, leję nową i tyle. Inaczej niż koledzy nie mierzę zasilenia. Mam zawsze ten sam pojemnik, do którego zawsze sypię tyle samo takiej samej soli. Po wielu podmianach wiem już ile to ma być gramów. Korektę zasolenia muszę robić może raz na 2 miesiące.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy spotkaliście sie z takim przypadkiem, ze podmianie siada wam odpieniacz?? U mnie po podmianie na soli kenta pompa igielkowa zaczyna wariować i do odpieniacz zamiast mikro bąbelek idą ogromne bąble powietrza i dopiero po 3 godzinach wszystko wraca do normy. Dodam ze sol mieszam 24 godziny. Co moze byc przyczyna??

Sent from my RM-885_eu_poland_273 using Tapatalk


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy spotkaliście sie z takim przypadkiem, ze podmianie siada wam odpieniacz?? U mnie po podmianie na soli kenta pompa igielkowa zaczyna wariować i do odpieniacz zamiast mikro bąbelek idą ogromne bąble powietrza i dopiero po 3 godzinach wszystko wraca do normy. Dodam ze sol mieszam 24 godziny. Co moze byc przyczyna??

Sent from my RM-885_eu_poland_273 using Tapatalk

Mam to samo, po kilku godzinach wraca do normy


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na innych solach nigdy czegoś takiego nie mialem, czym to moze byc spowodowane??

Sent from my RM-885_eu_poland_273 using Tapatalk


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia, ale koralowce mi rosną, parametry mam dobre, więc nie martwię się tym.

Pozdrawiam, Marek


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez masz sol kenta??

Sent from my RM-885_eu_poland_273 using Tapatalk


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie wina soli tylko napięcia powierzchniowego, które może wystąpić kiedy mieszasz dwie ciesze.

Dlaczego zaraz stawiasz na sól?

Wystarczy kropla jakiejś oleistej substancji lub nasmarowania rąk kremem i kontaktu z wodą i będziesz miał efekt o którym piszesz.

Pozdr

Edytowane przez dzym (wyświetl historię edycji)

Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie wina soli tylko napięcia powierzchniowego, które może wystąpić kiedy mieszasz dwie ciesze.

Dlaczego zaraz stawiasz na sól?

Wystarczy kropla jakiejś oleistej substancji lub nasmarowania rąk kremem i kontaktu z wodą i będziesz miał efekt o którym piszesz.

Pozdr

u mnie zawsze po podmianach tak jest i jest to norma wedle mnie

zazwyczaj używam kenta..ale i na preisie i na fauna marin było dokładnie tak samo...napięcie powierzchniowe i już....


http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mi się to nigdy nie zdarzyło.

Przed podmianą,po podmianie - nigdy.

Odpieniacz pracuje niezmiennie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem AP 600 to tez mi się to nie zdarzało, jak zmieniłem na odpieniacz jak w stopce, to zaczęło się zdarzać regularnie. Stosuję Kenta i jak już napisałem zupełnie mi to nie przeszkadza :-).

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej "od zawsze" używałem soli Kent, od prawie roku AF - odpieniaczy miałem chyba 6 jak dobrze pamiętam i zawsze po podmiance odpieniacz siadał na jakąś godz czy dwie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy to ma jakieś znaczenie? Bo ze się nie zdarza na AF to już słyszałem tylko nie bardzo mi to coś daje, bo tej soli nie stosuję. W moim mniemaniu to nie ma znaczenia.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslalem, ze z sola cos nie tak bo na innych solach tego nie mialem.

Sent from my RM-885_eu_poland_273 using Tapatalk


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam tak, że po podmianie wywala mi do kubka. Dostaje botoksu. Wcześniej miałem AM teraz RS Pro, na AM tak się nie działo. Muszę tak skręcić do minimum odpieniacz bo w przeciwnym razie w ciągu kilku sekund zapełnia kubek. Do ustabilizowania pracy potrzebuję do 12 godzin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najwazniejsze to co ktos tu ladnie napisal.

W baniaku maja byc dobre parametry a sol tak dobrana by podmianka nam nic nie zmieniala a odswiezyla wode. Moge wtedy zrobic 50% podmiany i pusczac baki. Nic sie nie dzieje.

Nie ma wtedy zmian ustawien reaktora czy pompy dozujacej. Baling rowny i nic sie nie rozjezdza.

Szkoda tylko ze wiekszosc producentow soli zapomina podstawy i niby dodajac nam cos ekstra tak naprawde robia nam pod gorke.

Jak robie podmiane?

5% co tydzien lub czesciej jak mi sie chce.

Teraz lato woda RO ciepla wiec czajnikiem nie podgrzewam.

Na wiadrze mam zaznaczone 15l wlewam wode, wkladam stara pompe obiegowa wciskajac w dolot wezyk od napowietrzania. Patent super.

Odwazam 600g, wsypuje, podczas rozpuszcznia zeby sie nie nudzic robie wszystkie testy.

Zatrzymuje obieg, z glownego spuszczam 15l, wlaczam obieg i do sumpa wlewam swieza solanke.

I taki kierat przy akwarium, fajnie ze zimne piwko jest.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.