Skocz do zawartości
dale

Hydraulika 3/4 cala a metryczna

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam za "głupie" pytanie, może ktoś ten temat przerabiał przede mną :( ... nie chciał bym powielać błędów...

Mianowicie, mam w pudełku śrubunki klejone 3/4 cala - o średnicy wewnętrznej około 26,5 mm. Chciałbym do tego podpiąć hydraulikę z rybki - czy jak zastosuję standard 25 mm (czyli rurki, kolanka i zawory) to da się szczelnie wkleić klejem do pcv ?

Pudełko ma dwa śrubunki 3/4 cala (36 mm zewnątrz - białe), w środku mają przewężenie na około 20-21 mm, przy przelocie przez ściankę. Sa to standardowe śrubunki 3/4 '' skręcane na oring.

Czy mogę w nie wkleić rurkę z rybki 25 mm (rozumiem że to średnica zewnętrzna).

Baniak zasilać ma pompa NJ 3000 - wysokość podnoszenia około 120 cm (dno sumpa,krawędź akwarium). Plus jakieś 130 cm w poziomie (wylewka będzie po drugiej stronie akwarium niż pompa) Czy pompa nie będzie za silna na taki spływ ? Komora sumpa z pompą będzie dosyć mała, więc nawet w wypadku zatkania zrzutu lub rewizji, nie przeleje baniaka... ale...

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

standard calowy (hydraulika wody użytkowej) różni się i to znacznie od metrycznego (hydraulika przemysłowa) więc ja bym się trzymał jednego standardu. dla przykładu rurki i kształtki 1/2" są o ok 2 mm szersze od 20mm metrycznego. to samo się tyczy większych wymiarów. jak będziesz miał za duży luz to będziesz musiał napchać sporo kleju a ten się kurczy przy schnięciu i może to nie być zbyt szczelne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To będzie popaprana robota, w końcu zrobisz używając sporo teflonu i silikonu . Najpierw może skocz do castoramy i zobacz czy Ci ich złączki i rurki nie spasuja.. No chyba, że jest jakiś inny cel zastosowania armatury metrycznej?

wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wewnętrzna śrubunku ma 26,5 to 25ke normalnie wkleisz Jeśli średnica śrubunku jest mniejsza to zastosuj przejściówkę 20 wew / 25zew

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średnica śrubunku ma dokładnie 26,8 mm mierzona suwmiarką. I było by to jedyne miejsce kontaktu systemu calowego z metrycznym. A chciałem użyć metrycznego - z wygody, "siadam i klikam" np na stronie rybki i następnego dnia mam wszystko w domu. A w obi czy castoramie mam jakieś rurki, złączki itp, ale np. zawory kulowe, te które oglądałem w sklepach daleko odbiegają od tych z rybki.

Jak myslicie, da się to szczelnie połączyć ? I czy te średnice podejdą pod pompe NJ 3000 ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje obeznanie jeszcze się nie spotkałem z wymiarem 2/4" tylko 1/2 cala (2/4 przez 2 daje nam 1/2 cala czyli 12,7mm). W temacie piszesz o hydraulice 2/4" (czytaj 1/2") a potem:

Mianowicie, mam w pudełku śrubunki klejone 3/4 cala - o średnicy wewnętrznej około 26,5 mm. Chciałbym do tego podpiąć hydraulikę z rybki - czy jak zastosuję standard 25 mm (czyli rurki, kolanka i zawory) to da się szczelnie wkleić klejem do pcv ?

Pudełko ma dwa śrubunki 3/4 cala (36 mm zewnątrz - białe), w środku mają przewężenie na około 20-21 mm, przy przelocie przez ściankę. Sa to standardowe śrubunki 3/4 '' skręcane na oring.

Masło maślane albo nie wiesz co i jak zmierzyć. Wykręć sobie ten śrubunek i podjedź do hydraulicznego lub jakiegoś marketu i tam sobie wszystko dobierzesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu w temacie zakradł się błąd - miało być 3/4 - nie zwróciłem uwagi.A w hydraulicznym czy markecie nie dobiorę nic. Ani zaworów, ani końcówek. Jedynie kolanka i rury. Plus może mufy.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej w śrubunki wsadzić 5cm rurki 3/4" i na ciągnąć wężyk, zrobić sobie przejście na nim do szafki (nie będziesz kombinował z kolankami), a od drugiej strony nałożyć hydraulikę erybkową ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne, co pasuje w castoramie do naszych rurek w baniakach to rura kanalizacyjna 32mm, cała reszta albo dużo za duża albo za mała.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.