Skocz do zawartości
luft

Robić częstsze podmiany na tańszej, czy lepiej rzadziej a na droższej soli?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość nanokaczor

Ja się opieram na danych z artykułu z advanced aquarist. Sam nie robiłem badań to nie wiem... Zresztą pewnie nikt z was takich badań tez nie robił.

W każdym razie wystarczy podmieniać 1% dziennie.

artykułu nie chce mi się szukac bo mam na dziś dość...

Czy nie lepiej robic samemu roztwory [wodę morską swojej roboty] i zamiast sotosować ballinga albo reaktor podmieniać wiecej wody? Mamy wtedy pewność że stężenie chloru, sodu i siarczanów są ok. Mamy też pewność że w wodzie są wszystkie pozostale potrzebne mikroelementy. Mozemy też dokładnie monitorować skład chemiczny wody przez kontrolowanie tego co dokładnie lejemy do akwarium - bez konieczności stosowania drogich testów ktore i tak nie sa dokładne lub które są drogie [ np na bor, fluor, jod, stront, brom itd].

@ walker praktycznie każdy koral wydziela toksyny. W naturze te toksyny rozcieńczają się w praktycznie nieskończonej objetosci wody i ich stęzenie jest bardzo małe. W akwarium nie ma takiej możliwości. Dlatego między innymi podmienia się wodę. Dlatego też stosuje się odpieniacze, ozonatory, węgiel aktywny, purigen itd...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze nie mam solniczki, ale już wiem , że bogata sól ma więcej dodatków i elementów składowych, może zawierać pierwiastki strontu, jodu ,fluorka itp.

Tylko jak to ocenić jeśli producent nie podaje składu soli ;)


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ten temat jest znacznie bardziej skmplikowany niż się wydaje...

Nie ocenisz jeżeli nie możesz "tego" zmierzyć. Jodu w wodzie morskiej jest bardzo mało. Fluoru jest dużo dużo wiecej.

Główne składniki wody morskiej to

Cl

Na

Mg S Ca

K Br Sr B Si F

potem są dopiero Al Rb Li Ba I

a dużo mniejsze stęzenia mają inne pierwiastki potrzebne do fotosyntezy:

Fe Mn Cu Zn Co

Mo

Duża część tzw mikro to zwykłe toksyny jak np Pb ... ktorych zawsze jest 100 albo 1000 razy więcej niż w oceanicznych głębiach - a wynika to z zanieczyszczenia środowiska w którym żyjemy...

Jest tylko jeden "słuszny" sklad wody morskiej. Nie ma w tym żadnej magii. Nie ma też potrzeby ukrywania składu chemicznego - każdy kto chce to go zna.

W każdym razie woda morska ma jeden "słuszny" skład i mowienie o tym że jedna zawiera czegoś więcej a inna mniej bez sprecyzowania o co dokładnie chodzi to głupota.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak to ocenić jeśli producent nie podaje składu soli ;)

Dokładnie!

Kolega Pirotechic musi jeszcze poczytać.

Więc koledzy co to jest ta bogatsza sól ?

Edytowane przez Diabeł prawdziwy (wyświetl historię edycji)

Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

To taka sól która nadaje się tylko do podmian. To znaczy taka ktora ma więcej magnezu, wapnia, węglanów itd [ nie wiadomo czego jeszcze] niż potrzeba. Chodzi o to zeby uzupełnić te skladniki które absorbuja korale. Ale ponieważ każdy zbiornik jest inny to nie ma idealnej soli do podmian. Taka idealna sól trzeba zrobić samemu i dopasować do swojego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To taka sól która nadaje się tylko do podmian. To znaczy taka ktora ma więcej magnezu, wapnia, węglanów itd [ nie wiadomo czego jeszcze] niż potrzeba. Chodzi o to zeby uzupełnić te skladniki które absorbuja korale. Ale ponieważ każdy zbiornik jest inny to nie ma idealnej soli do podmian. Taka idealna sól trzeba zrobić samemu i dopasować do swojego zbiornika.

zamieniłbym to słowo trzeba, na można :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, więc jest to trochę kwestią naszego "widzimisię" bo dziś mam ochotę podnieść coś, a co inne obniżyć, bo coś tam zaobserwowałem.

Gdyby była tylko jedna sól na rynku, to i tak każdy miał by inne parametry.


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Idealna znaczy moim zdaniem taka która jest stworzona dla nas. Jeżeli więc zaden producent tego nie zapewnia bo nie ma soli której skład można samemu zmodyfikować to znaczy że idealną sól trzeba [ bo nie można tylko trzeba - rynek nas do tego zmusza] zrobić samemu.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja podmiany robię zazwyczaj jak dno odmulam ale nigdy regularnie, i nie mam żadnych problemów, po zmianie oświetlenia walce z Cyjano wszystko jak szalone rośnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie jest tak przypadkiem że tą idealną sól robimy sobie sami ? Przecież rozpuszczamy jakąś sól - która nam pasuje parametrami do załozonych przez nas wymagań, potem uzupełniamy preparatami, to co brakuje... Ale aby myślec o indywidualnej soli należało by:

a) wiedzieć dokładnie co się potrzebuje

B) mieć zaplecze (testy, waga...)

c) znać zużycie...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie!

Kolega Pirotechic musi jeszcze poczytać.

Więc koledzy co to jest ta bogatsza sól ?

Widziałem dwie marki soli, oraz ich pod produkcje. Jedna firma 3 rodzaje soli i bardzo piękny opis składu, oczywiście wymienione główne pierwiastki że są w przybliżonej ilości na kilogram mieszanki. Druga firma zaś podała jakie są składniki dodatkowe w ich soli, lecz bez żadnych precyzyjnych wytycznych.

Ale porównaj sobie sole np RED SEA SALT z RED SEA SALT CORAL PRO :)


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Zmodyfikować znaczy dodać jeden z elementów lub go nie dodać. Takiej mozliwości nie ma. Jeżeli juz cos jest w mieszance to nie można tego usunąć.

Może jestem ślepy ale nie widzę na ich stronie producenta składu chemicznego żadnej z wymienionych wyżej soli.

Stężenia Ca Mg i kH to nie jest skład chemiczny tylko część składu chemicznego - oni zresztą nawet tego na stronie nie podają...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wraz ze zwiększającą się ilością korali wzrastała konsumpcja Ca, Mg oraz idące za tym spadki kolejnych parametrów. Robiąc systematycznie pomiary mogłem to wychwycić i przygotować podmianę. Początkowo miałem jedną sól więc dobierałem podmianę % wody. Obecnie mam dwie sole "ubogą"(z mniejszą ilością Ca, Mg etc.) i "bogatą"(z większą ilością). W zależności od konsumpcji dobieram ilość (gramy) każdej z soli i wielkość podmiany (litry).

Podmiany raz w tygodniu obowiązkowo.

Nie stosuję żadnych suplementów, nic nie dawkuję dodatkowo. Prowadzę akwarium tylko na regularnych podmianach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to temat mi bliski. ze wzgledu na mniejszy zasob gotowki od jakiegos czasu zrezygnowalem z cotygodniowych podmian. Jest ok, nie widać różnicy, korale ladnie wygladaja i rosna.

skok jakosci wody zauwazylem po przejsciu z Kenta na Red Sea. teraz testuje nowa Salinity, jakosc jak red sea jak na razie, korale zaakceptowaly ;). podmiany co 2 tygodnie ok 15%-20% dla zbiornika 500 l, czasami troche rzadziej. tak sobie mysle, ze przy dobrym odpieniaczu i soli, no i wprawnym oku to niewiele trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.