Skocz do zawartości
bleq

Restart po Katastrofie

Rekomendowane odpowiedzi

WItam

Koledzy jak to sie mawia przegralem bitwe ale wojna trwa :)

Tak wiec po wczorajszej katastrofie , jeszcze bardziej zmotywowany porażką biore sie od razu do dzieła!!

Na zdjeciach ponizej … to co zostalo po wczorajszej bitwie, niczym ujecie filmowe sali operacyjnej na ktorej chwile temu nastapil zgon :(

Jako że pomimo kilkulku lat doświadczen popełnilem prosty błąd .. bede kazdy krok opisywal na forum i czekam na ewentualne poprawki .

Tak wiec RESTART!!!

Dane techniczne których wczesniej nie podawalem

Akwa 60x50x42 czyli 111 litrow odjąc komin daje jakies 105 ltrów

2 widokowe szyby opti

Sump jakies 30 % mniejszy od akwa wiec w obiegu jest ok 150 litrów

Obieg new jet 2300 lub atman 2100 - Tu zastanawiam sie czy nie zrezygnowac z new jeta bo jest za mocny , trudniej opanowac przelewanie przez grzebien i jest ciut glosna w porownaniu do atmana

Atman jest ciut slabszy ale wystarczający do podniesienia wody i delikatnie wrecz bezdzwiecznie przelewa sie przez grzebien

Z drugiej strony uzywam filtra przeplywowego do absorberów i obecnie new jet jest rozdzielony na 2 wyloty jeden do akwa drugi filtr

niesttety i tak musze go przykrecic na wylocie i do akwa i do filtra wiec nadal za mocny i glosniejszy

mozna drugiego atmana dokupic jakiegos 1000l/h do samego filtra i spokój z mocą i głośnośćią

( mam bardzo wrażliwy sluch i akwa musi byc wyciszone maxymalnie )

Cyrkulacja bede mial teraz do mixowania 3 szt

tunze 6045, aquaell 800l/h i koralie nano - zobacze czy nie zainstaluje wszystkich na raz lub z jakims cyklem .bede kombinowac

Lampa maxspect 120w

Automatyczna dolewka , zbiornik na podmianke zaraz kolo akwa itd

Plan dzialania :

1.

Na start przenosze wszystko zywe co zostalo do zbiornika zastepczego ktorym bedzie pojemnik z ikea .

Ukwial, miekkasy, lpsy ktore zostaly i grzyby .. kreweta i 3 kraby

do pojemnika ulokuje kawalek swieżej zywej skaly zeby sie mialy gdzie zwierze pochowac i zeby to jakos pracowalo. plus koralia do cyrkulacji .

Tu zastanawiam sie czy montowac do pojemnika odpieniacz jesli planuje podmianki co 2 dni???

nie bedzie w nim zadnych ryb wiec nie bedzie obciazania "systemu"

Oczywiscie na pojemnik maxspect i podpompuje korale grotechem i jakims pokarmem .

2.

Po zmianie akwa na mniejsze obiecalem sobie ze bedzie od strony technicznej wykonczone na 100% …

oczywiscie minelo pare "dobrych" miesiecy i kupa :/

Tak wiec zanim zaleje nowa wodą i wsadze skałe wszystko idealnie wykoncze

obudowe, instalacje elektr itd

zamowione juz plyty u stolarza

Zastosuje tez mój patent z pierwszego piko baniaka , mianowicie podniesienie dna komina

o wiele latwiej opanowac przelewanie wody w kominie gdy komin jest głeboki na 15 cm a nie na cala wysokosc akwa

Poprawie hudraulike.

3 .

Skała

Po mojej walce z glonem ktory wylazl kilka lat po zalaniu jestem w 99% zdecydowany na start na suchej skale .

bede mial czas zeby skala sie dokladnie wyplukala z ewentualnego syfu czy jakichs rozkladających sie organizmów

I tu chce poprawic jeden z moich najwiekszych błędów

Mianowicie, uparlem sie jakis czas temu na dokładne obklejanie tylnej sciany akwa skałą .

Kombinowalem total z przycinaniem skały szlifierką tak by dobrze przylegala do szyby z nadzieją ze efekt bedzie WOW

A efekt - niby fajnie naturalnie ze nie widac szyby, calosc pokryte skałą , w akwa jest przestrzen dla ryb ale optycznie baniak sie zmniejsza…. nie ma przestrzeni " w widoku "

Ale to nie najwiekszy minus . NIestety zbiera sie za ta skałą caly syf , cyrkulacja tam nie dociera

i zaowocowalo to jakimis 3ma cm syfu w baniaku ktorego za ch.. nie dalo sie wydmuchac bo nie moglem nigdzie glęboko wcisnąc węża z pompy!!

Tak więc tym razem stawiam na oddalenie skały od tylnej szyby tak zeby spokojnie tam przedmuchac w razie potrzeby albo ustawic tak cyrkulacje zeby tam tez byl ruch .

Pytanie jakie tło czarne czy niebieskie ??

czarne wygląda naturalniej za to niebieskie powieksza optycznie akwa i wizualnie jest czystsze….

Obawiam sie jedynie tego ze maxspect moze nie doswietlic dolnej partii skały … zobaczymy

4 Piach

Kupic zupelnie nowy czy z obecnego odessac ta wierzchnią warstwe z resztka "nibydino" i wykorzystac resztę ??

Mam jeszcze sporo wyplukanego "martwego" piachu z poprzedniego akwa … moze tez go wykorzystac??

Ten obecny i tak bede chcial przeplukac solanką zeby odcedzic pył wiec zapewne zostanie mi go polowa ..

tyle na pierwszy krok

jutro zaczynamy :)

licze na wasza opinie

pozdrawiam

post-11268-0-95552800-1400077001_thumb.jpg


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia życzę. Będę trzymał kciuki :smiling:


ReefMax -  Odpieniacz Hydor Slim Skin 135.35, 3x24W T5, Hydor Koralia Nano 900 i 1600, 11 kg LR + 9 kg LS, sól AF RS + Probio S, Pro F, Probio F. Obsada - głównie LPS, kilka miękkich, pustelnik, 2 debeliusy, rozgwiazda piaskowa, kilka Turbo, Synchiropus splendidus, 2x Amphiprion ocellaris, Valenciennea puellaris, Pterapogon kauderni i Chrysiptera parasema.

0e93da8f008542a888d593ba9d084493u522a479.png

"Wszechświat i ludzka głupota są nieskończone. Co do tego pierwszego nie jestem pewien.” – Albert Einstein

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skała przyklejona do tylnej szyby to super efekt nie rezygnuj Szykuje nowe większe akwa i też będę kroił plastry skały i przyklejał na silikon a szczeliny między kawałkami wystarczy wypełnić i nic nie ma prawa się tam dostać Powodzenia

Używaj interpunkcji!

Moderator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Proponuję:

-Czarne tło bez żadnych skałek poprzyklejanych:)

-Skały duuużo mniej

- Piach nowy - ten który masz nadaje się tylko do kosza skoro walczyłeś z dino, glonami i innym syfem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skaly nie przyklejalem do szyby, ale na plasko sklejalem klejem tym "cementowym".

Pozniej stawiam do akwa, sklejam kilka kawalkow i stoi jak dąb :)

Mi tez sie podoba wyklejona szyba skałą, ale w mniejszym akwa, chyba jednak to zabiera troche efektu przestrzeni …

Ponadto trzeba by to dokladnie uzupelnic każdą szczelinke zeby tam sie syf nie zbieral …

????

Poki co mam pomysl na 2-3 skupiska skały oddalone od tylnej szyby

Wyjsciem jest jeszcze obklejenie tylnej szyby cienką warstwą skały i wtedy tez wystarczy miejsca na skupiska skały

tyle ze nie wiem czy bedzie to mialo fajny efekt ...

Skały bankowo bedzie duzo mniej, ale w zamian doloze do sumpa.

Do sumpa chyba żywą, ale nie wiem czy bede spac spokojnie czy cos z niej nie wylezie….

Piach ok , poleci nowy ale pomieszam z tym "martwym"

Edytowane przez bleq (wyświetl historię edycji)

Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem stary piach,który leżał miesiąc w piwnicy. Sprzedawca doradził żeby go wypłukać pod kranem,przelać wrzątkiem i wykorzystać. Zawsze parę groszy w kieszeni na inne bajery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to trochę nie rozumiem cie...masz akwarium morskie 5 lat,to bardzo długo wiec wiele rzeczy powinieneś sie juz nauczyć,zadajesz pytania jak całkowity nowicjusz i chcesz żeby tak cie traktowano...?Przez półtora roku jak napisales wczesniej w innym temacie walczyles z bryopsis i ponoc przez to polozyles zbiornik,miales Dino które według ciebie nie jest dinem...parametry po podmiane masz dobre jak pisales...no kurcze jest w tych twoich tematach tyle niewiadomych ze nie wiadomo co ci po głowie chodzi....mam wrażenie ze chyba trochę lejesz wodę z tym stażem akwarystycznym,ale zgodzie sie z jednym wiedzę nowicjusza posiadacz i musisz ja uzupełnić czytają tematy odpowiednie dla nowicjuszy.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem stary piach,który leżał miesiąc w piwnicy. Sprzedawca doradził żeby go wypłukać pod kranem,przelać wrzątkiem i wykorzystać. Zawsze parę groszy w kieszeni na inne bajery.

volf - to pogratuluj sprzedawcy szczególnie z tą kranówką.

Pod żadnym pozorem nie wprowadzaj starego piachu z plagami i leżącego w piwnicy do zbiornika w którym nie planujesz wielotygodniowego dojrzewania a tak zakładam, o wprowadzeniu "starego" piachu to można myśleć jak był w idealnej kondycji i przepłukać go ale solanką. Płukać też można to ale w RO i to bardzo dokładnie żeby go wypłukać na martwy

I co do twojego pojemnika z "ikea" to ten kawałem skały "świerzej" to mam nadzieje z twojego starego zbiornika, a nie ze sklepu (bo tu znów rozpocznie Ci się cykl dojrzewania i uwalniania syfu ze skały czym ubijesz korale).

Zamiast robić podmianki co 2 dni i dokarmiać to włóż tam odpieniacz cyrkulacje i zostaw w spokoju.


Moje skromne szkiełko : http://nano-reef.pl/...m-z-sumpem-;-d/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co tu jest niezrozumialego ??

Po co mam powtarzac w poscie rzeczy, o ktore juz pytalem kilka razy razy ??

pytam o to czego nie jestem do konca pewien z roznych przyczyn

ile ludzi tyle pomyslow i kazdy pisze co innego ….

Juz przy zmianie akwa bylem pewien kilku rzeczy, a zawsze znalazl sie ktos kto wiedzial lepiej i odradzil mi moje pomysly.

Tak, zadaje pytania jak nowicjusz bo z tego co wyczytalem ( na forum), sa tu jeszcze bardziej doswiadczeni ludzie, z jeszcez wiekszym stażem i popelniali jeszcze bardziej trywialne zdawaloby sie bledy . sztuka sie do nich przyznac i wiecej nie popelniac .

NIe ma glupich pytan, sa tylko glupie odpowiedzi ...

Ale dla scislosci zeby nie bylo ze jestem jakms lamusem z lapanki

Po moich przygodach jestem przekonany na pewne dzialania ( sucha skała, nowy piach ) i ciezko bedzie przekonac mnie do zmiany ale jednak chce uslyszec jak najwiecej opinii , po to chyba jest to forum .

Tak , 1,5 roku walczylem z bryopsis , rzekomo bryopsis bo nikt do konca nie byl w stanie potwierdzic w 100% ze to to i kilkanascie metod stosowane na zwalczenie nie pomoglo .

w koncu znalazl sie ktos kto powiedzial ze tego glonu nie da sie wytepic z akwa i ta wlasnie jedna osoba na kilkanascie miala racje

niestety przewazyly glosy reszty

Jak padl temat wymiany skaly - wiekszosc ludzi - nie nie wymieniaj rozstroisz baniak itd

Padl temat chlorowania skaly- to samo nie chloruj i do dzis tego żałuje. jeden użytkownik nawet pokwapil sie telefonicznie mnie przekonac zeby chlorowac bo jedynie to uratuje baniak.

Nawet osoba ktora ma tu nieslusznie zszarganą opinie doradzala to samo

Nieposluchalem i po raz kolejny zaluje bo po raz kolejny moglem uniknąc błędu.

Dino…. nigdy wczesniej nie mialem dino, nie wiedzialem dokladnie jak wyglada ale wszystko wskazywalo na to ze to wlasnie jest to

jak widac, jakies inne cholerstwo w poczatkowej fazie wyglada bardzo podobnie … kazdy wie ze w morskim akwa prawie wszystko jest mozliwe...

i nie ma wszechwiedzących morszczaków z jakims 100% doswiadczeniem . zapewne polowa uważających sie za doświadczonych nie przechodzila przez niektore plagi czy inne dziadostwa ...

Parametry po podmianie … a widzisz jakas inna opcje ?? jak wymienisz polowe wody na swieżą solanke to jakie mają byc ??

Przyznalem sie do zaniedbania akwa i rutyny i to bylo powodem katastrofy a nie brak mojego doswiadczenia

2 lata temu mialem tak stabilny baniak ze testy robilem raz na 1,5 miesiaca. blazny sie tarly co 10 dni ukwial dzielil co 2 tygodnie a lpsy pompowaly tak ze mialem wrazenie ze zaraz pękną… niestety zwiodla mnie rutyna

dlatego teraz pisze o jakichs podstawach (o kotrych nie musialem wiedziec 5 lat temu bo mnie nie dotknela zadna plaga czy zalamanie) do ktorych nie jestem do konca przekonany co nie znaczy ze masz mnie tu pouczac i ukrocac tylko prosze cie o wyrazenie swojej opinii i wymiane doświadczen .

przez 4 lata bylo pieknie i nagle jeb …. to z czym sie dziwisz ze zadaje proste pytania

Skoro przez mega dlugi okres akwa krecilo mi sie tak dobrze to raczej nie ma mozliwosci zebym byl az takim farciarzem tylko jakies jednak doswiadczenie i wiedze juz posiadam


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

volf - to pogratuluj sprzedawcy szczególnie z tą kranówką.

Pod żadnym pozorem nie wprowadzaj starego piachu z plagami i leżącego w piwnicy do zbiornika w którym nie planujesz wielotygodniowego dojrzewania a tak zakładam, o wprowadzeniu "starego" piachu to można myśleć jak był w idealnej kondycji i przepłukać go ale solanką. Płukać też można to ale w RO i to bardzo dokładnie żeby go wypłukać na martwy

I co do twojego pojemnika z "ikea" to ten kawałem skały "świerzej" to mam nadzieje z twojego starego zbiornika, a nie ze sklepu (bo tu znów rozpocznie Ci się cykl dojrzewania i uwalniania syfu ze skały czym ubijesz korale).

Zamiast robić podmianki co 2 dni i dokarmiać to włóż tam odpieniacz cyrkulacje i zostaw w spokoju.

stary piach plukalem milion razy w kranowce , pozniej w RO i w solance

jak zdecyduje sie go wsadzic do akwa to jeszcze raz go przeplukam w RO i solance ale na 90% wladze nowy piach

Co do skały w pojemniku…. myslalem o świeżej ale nie prosto z transportu tylko takiej która u Oliviera w sklepie moczy sie w zbiorniku dluższy czas

oczywiscie moge wsadzic kawalek z akwarium ale mam obawy ze ta skala caly czas wydziela jakis syf….????


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz zależy ile czasu chcesz pracować na pudełku "ikea" jeśli parę dni to ja bym odpuścił skałę tam. Dał cyrkulacje odpieniacz i tyle - sam tak robiłem tylko u mnie przekładka trwała 48h. Ryby, korale wszystko w wiadrach osobnych tylko z cyrkulacją i wszystko przeżyło i pięknie się trzyma do dziś.

Szkoda, że ten piach widział kranówkę, lepiej było go tylko w RO płukać.

Edytowane przez baxter (wyświetl historię edycji)

Moje skromne szkiełko : http://nano-reef.pl/...m-z-sumpem-;-d/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Płuczcie dalej w kranówie a potem szukajcie przyczyn glonów w akwarium

Nie wprowadzaj nowej skały bo i po co ?

Skoro chcesz wystartowac na suchej to do pojemnika wrzuc te skale,ktora masz w akwarium ale potem jej nie wkladaj do akwarium po restarcie.

P.S. Nie pisz posta pod postem.Używaj opcji "edytuj"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze praca na pudelku ikea potrwa dluzej niz 48 godzin

Startuje od zera wiec akwa bedzie musialo dojzec ….. bede mial wode z dzialajacego ale mysle ze kilka tygodni conajmniej popracuje.

Z drugiej strony startuje na suchej skale … i nowym piachu

Nic ze skaly powazniejszego nie powinno wylezc ani sie wydzielac….

Zobaczymy jak bedzie sie zachowywac po zalaniu i zasypaniu piachem.

Tak czy inaczej na bank bedzie to trwalo dluzej niz 48 godzin

A jak myslicie jak z tą wodą z obecnego baniaka która zatrula wszystkie ryby ??

Ktos napisal ze toksyny wyparowaly po kilku godzinach …

Nadaje sie ta woda jeszcze do użytku czy lepiej nie ryzykowac ???

Płuczcie dalej w kranówie a potem szukajcie przyczyn glonów w akwarium

Nie wprowadzaj nowej skały bo i po co ?

Skoro chcesz wystartowac na suchej to do pojemnika wrzuc te skale,ktora masz w akwarium ale potem jej nie wkladaj do akwarium po restarcie.

No to sprawa skaly w pojemniku i piachu wydaje sie byc rozwiązana …??


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sprawę skały w pojemniku i piachu masz rozwiązaną.

Ja bym wodę wywalił jak coś było z nią nie tak po co ryzykować lepiej wziąść od kogoś sprawdzoną min. 50%

Ja nie jestem bardzo doświadczony bo mam raptem drugi zbiornik - ale jestem dumny z przekładki i zera strat.

Do akwarium po przekładce wlałem 60% wody z poprzedniego i 40% świeżej solanki.

Ja miałem taki plan: korale miałem w nosie bo nie są dużo warte ale i tak wszystkie przetrwały.

Bardzo bałem się o ryby wiadomo jedna się zestresuje ospa i po wszystkich za 2 tyg. Poza tym nie chciałem ich uśmiercić niemalże na moje życzenie i własnymi rękoma.

Miałem taki plan - testy zaraz po zalaniu zbiornika, po 12h i 24h od zalania mierzyłem NH4 i NO3 bo takie miałem.

To samo mierzyłem w wiadrach.

I określenie czy poziom jest akceptowalny dla życia ryb i określenie tendencji czy jest stały bądź maleje, czy rośnie - co oznacza, że coś wywaliło syf ze skały bądź woda się spaprała i mamy katastrofę.

Jeśli był by katastrofa plan awaryjny i ryby w wiadrach miały polecieć do znajomego sklepu - miałem już to umówione.

I tobie też tak radzę, kup troszkę testów zrób po 2,3 dobach, jeśli nic z tej suchej skały nie wypłynie to ja bym wkładał korale do zbiornika, aaa pamiętaj o PO4 mnie to umknęło.

A jak będą złe parametry to nie męcz ich tygodniami w zbiorniku "ikea" tylko zacznij szukać powoli domku zastępczego i doprowadź parametry w główny do normy.

Ale to tylko moje skromne zdanie.

Edytowane przez baxter (wyświetl historię edycji)

Moje skromne szkiełko : http://nano-reef.pl/...m-z-sumpem-;-d/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli korale wstawisz do pojemnika z pracującym odpieniaczem robiąc co 2 tygodnie podmiankę jakieś 10 % i dasz światło to koralom będzie rybka czy są w plastiku czy w szkle, tak może to wszystko stać nawet miesiące, pilnuj tylko zasolenia i podmianek. Co do baniaka to ja bym stawiał od nowa, na nowym piasku, nowej, najlepiej suchej skale, wszystko wyszorowane, w ten sposób wyeliminujesz całą masę niewiadomych. Dojrzewanie powinno przebiegać wtedy znacznie łagodniej. Potem przenosiny i powinno być OK.

P.S. gratuluję odwagi przyznania się do błędów, wielu tutaj miałoby wielkie opory przed czymś takim. Ale i tak Cię zjedzą, no cóż to tylko ludzie...

Powodzenia i wyluzuj, teraz możesz iść już tylko w jedną stronę :clap:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet bez odpieniacza dadzą radę.

Przy restarcie miałem moje pod lampą w małym akwarium,podmiana 10% co 3-4 dni

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy plan mam taki zeby w głownym doprowadzic parametry do idealnych przed wpuszczeniem jakies nowej obsady a do tego jeszcze duzo czasu

Zastanawiam sie czy zbiornik odpalony na suchej skale i świeżym piachu bedzie wydzielal jakies syfy ktore spowoduja az na tyle slabe parametry zeby zbiornik po 2-3 tyg nie nadawal sie do przyjecia korali ….

Do plastikowego pojemnika wsadze jednak odpieniacz i kawalek obecnej skaly

lps'ach jest troche tego osadu ktory zatrul wode , nadal ciezko mi zidetyfikowac czy to dino czy inny syf ….

jakis pomysl na usuniecie ??


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to troche przezyles :ouch:

Zwroc prosze uwage, ze jednym z czesto popelnianych bledow przy takich akcjach jest zapominanie o grzalce. Warto ja wlaczyc w "Ikeaaqua" kilka godzin przed wstawianiem zycia a nie kilka godz. pozniej. Tam woda szybko sie wychlodzi... Z odpieniacza bym nie rezygnowal.

Mysle, ze bez jasnego stwierdzenia, czy " to dino czy inny syf …." bedziemy tu tylko mielic jezorami. Mamy duzo opisow plag, jak wygladaja i jak je zwalczac, takze cos dopasujesz :coffee:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

" to dino czy inny syf …." bedziemy tu tylko mielic jezorami.

Jeśli to było do mnie to niestety mogę tylko mielić jęzorem skoro kolega nie wie sam co to dokładnie.

bleq- ja robiłam restart z powodu dino i zastosowałam skałę syntetyczną - ta nic Ci nie odda do wody bo nigdy nie była żywa i nic w niej nigdy nie zdechło.

Na ten temat są oczywiście zdania podzielone - ja napisałam to kolejny raz tylko po to, że miałam podobną sytuację i nie chciałam żywej.

Jeżeli chcesz wprowadzać życie za 2-3 tygodnie to taka opcja chyba tylko w sztucznej skale wchodzi w gre.

Aha - gdzieś tam po ustaleniu, że nie użyjesz skały i piachu zapytałeś czy użyć tej wody.

Moim skromnym zdaniem - absolutnie nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz wprowadzać życie za 2-3 tygodnie to taka opcja chyba tylko w sztucznej skale wchodzi w gre.

A czemu tak twierdzisz? Myślę że i na suchej skale się też da :) wcale nie musi być sztuczna.

Ja miałem kiedyś dino i walczyłem z 4 miesiące i się udało do dziś mam tą skałe i o dino zapomniałem a że są glony na skale no cóż są i na syntetycznej jak i na żywej ale to moja wina jak się leje bez opamiętania suplementy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem nowicjuszem, ale z tego co piszesz to skleiles skale i taka tez podstawiles pod sciane i nie wypelniles jej szczelnie ?

To tam bylo chyba cs wiecej niz martwa strefa. Za dokladnie dmuchnales i toksyny pewnie poszly do wody. Skoro pradem ryb nie poraziles, nie podgotowales to tak szybko chyba dziala chemia (uwolnione toksyn)

Skoro zestaw juz tyle przeszedl to porzucilbym wszystkp ze starego zbiornika o zaczal na nowej skale, piachu i wodzie z dzialajacegozbiornika, jakies bakterie na poczatek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu tak twierdzisz? Myślę że i na suchej skale się też da :) wcale nie musi być sztuczna.

IMHO sucha skała niczym nie różni się od żywej pod kątem oddawania do systemu azotu i fosforu. Może organika jest trochę bardziej zmineralizowana, a może nie, bo wyschła tydzień temu. Sucha skala nadawałaby się do szybkiego startu jedynie jeśli ktoś ją dobrze spreparował w chlorze, a to juz loteria. Z syntetycznej raczej nic się nie uwolni do wody.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu tak twierdzisz? Myślę że i na suchej skale się też da :) wcale nie musi być sztuczna.

Ja miałem kiedyś dino i walczyłem z 4 miesiące i się udało do dziś mam tą skałe i o dino zapomniałem a że są glony na skale no cóż są i na syntetycznej jak i na żywej ale to moja wina jak się leje bez opamiętania suplementy :)

Ja bym do końca nie zaufał suchej skale (jeśli chodzi o szybkie wpuszczanie życia). Ja swoją przed włożeniem moczyłem, czyściłem a po wrzuceniu do akwarium i zalaniu i tak wywaliło z niej tyle syfu, że masakra (nawet woda zbyt ładnie nie pachniała).


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest to przesuszona żywa skała, to tylko chlor pomaga. Po zastosowaniu wybielacza i odpowiednim przepłukaniu mam w 100% pewną skałę z zachowaniem naturalnych właściwości filtracyjnych. Dodam tylko, iż moim zdaniem z takiego restartu można by mowy projekt zrobić, biorąc poprawkę na dotychczas popełnione błędy. Dużo zbiorników w USA jest startowanych sterylnie i dają radę. A ja wczoraj byłem w sklepie i dokładnie obejrzałem sobie zbiornik(akurat nadarzyła się okazja) w którym przechowywana jest martwa żywa skała :(.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak ze startowalem na zywej i suchej i syntetycznej jqk byly dobrej jakosci bylo o.k nigdy nie bylo problemu z azotanami i fosforanami jedyny problem byl na skale prosto z frachtu to rzeczywiscie kosmos z parametrami.No ale kazdy ma inne doświadczenia w akwarystyce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.