Skocz do zawartości
harnas

Plesniejaca favia

Rekomendowane odpowiedzi

3 dni temu wlozylem do akwarium favie ultragreen. niestety widze na niej niepokojace zmiany. mam wrazenie, ze jest ciemniejsza a na jednym "oczku" pojawila sie jakby plesn. oczko to stracilo kolor i jest na nim przezroczysta-bezowa galareta..

Wiem, ze w takich przypadkach nalezy odciac psujaca sie czesc.. ale jak to zrobic w przypadku favi, ktora mocno porasta skale. czy wystarczy jak wyskrobie gnijaca czesc ?


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tego sie wlasnie obawiam. najgorsze, ze nie wiem co jej moglo zaszkodzic. transport ? zla aklimatyzacja ? zle warunki w moim akwarium ? hmm...mam teraz same miekie ale wqszystkie rosna jak glupie.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz sprubować podciąć ją od spodu i podzielić na kawałki


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym sprobowal wydrapac ten zmieniony chrobowo kawalek. jakis czas temu przy przenosinach inwentarza nie zauwazylem, ze grzalka lezy na lobophylii, tkanka zaczela gnic ale tylko kawalek - wszystko sie zagoilo. chociaz tak jak mowi poprzednik cos musialo byc nie tak - to korale nie do zarzniecia


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szymon-sorry, że się wtrące, ale nie ma pojęcia "to korale nie do zarżnięcia", udowodnił to już Adi :p.

Co do favii, a czy przypadkiem nie jest w trakcie "wydalania"? A może ta część przy wyciąganiu, bądź wkładaniu koralowca uderzyła w skałkę (mechaniczne uszkodzenie, zmiażdżenie?), albo miała kontakt z jakimś innym agresywnym koralowcem? Jeśli problem będzie się powiększał tzn. zauważysz zmiany na innych "oczkach" to po prostu wytnij ten fragment, ale z zapasem tzn. nie tylko miejsca podejrzane, ale też taki ochronny pasek zdrowej tkanki chociaż z 1 cm. Wszelkie problemy, nawet w wyniku kontaktu z agresywnym koralowcem szybko się przenoszą na inne części, warto wtedy zastosować metodę usuwania z marginesem.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daje najlepsze zdjecie jakie udalo mi sie zrobic:

favia.jpg

@rah: po przywiezieniu favia zaczela wypuszczac gluty, jak to zwykle bywa.

Za wasza rada obskrobalem podejzane miejsce. Pod resztka zielonej tkanki byly juz czarna maz. Narazie wrzucilem do akwarium...


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli zeskrobanie nie pomoze odetnij pilka z lekkim naddatkiem gnijaca czesc. Masz wtedy duze szanse na odratowanie korala.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się zdaje że masz coś z parametrami wody - wtedy ryby też są podatniejsze na choroby i pasożyty. Skrobanie niesądze że coś da mysle tnij i wywal co zgnite !


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ten 'ultragreen' to jej naturalny kolor czy jaka? mieszanka E102 + E133?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To naturalna odmiana kolorystyczna - Maćku, coś nie tak musi być - nic w pobliżu nie mas co by ją drażniło? Nie obtarła się? Jakie paramtery wody?(ca przede wszystkim).

Jełśi ryby Ci się obcierają - nie skacze ci ph za bardzo? Moze podłączyłeś ten mikser i reaktor i coś masz nie wyregulowane ok?(to ten sam dzień)

Pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Przemek: ze zwierzakami jezdze jak z jajkiem wiec raczej sie nie obtarla. Zaden inny kolar nie jest w poblizu. Wczoraj ja przenioselm w jeszcze bardziej odosobnione miejsce. Jak narazie "plesn" nie wchodzi poza obskrobane miejsca.

Niedlugo zrobie testy bo sie skonczyly i natepne dopiero do mnie ida poczta. Narazie mam kontrole na oko - xenia - jest ok. Miksera i reaktora jeszcze nie podlaczylem. Ryby ocieraja sie glownie w dzien, myslisz, ze wtedy sa duze skoki ph ?


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po oskrobaniu w sobote pelsnienie jakby troche ustalo ale wczoraj na nowo nabralo tempa. Zaraz postaram sie odciac plesniejacy kawalek z duzym nadmiarem...

W sobote wstawilem tez do akwarium szczepke spsa i euphylie od Szymona. Oba te koralowce wygladaja super tak wiec nie wiem co z ta favia.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update: przecialem skale z duzym zapasem (ok 1.5-2cm)...obawiam sie, ze to nic nie ta. favia sprawiala wrazenie jakby pod cienka warstwa zielonej tkanki byl juz tylko czarny kisiel.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powąchaj jak śmierdzi to koniec.

Mówi się trudno troche żal zwierzaka i kasy:cry


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie smierdziala okrutnie. Miala zapach "hali rybnej".

Potrzymam ja jeszcze (tzn to pol, ktore zostalo) i zobacze, jak plesn sie bedzie rozwijac to wywale...

pozostale korale sa w formie.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macku - jesli wszystko z Twoja woda jest ok to nie wiem co moze byc przyczyna. Favia byla u nas chyba z pol roku - i jak ja kupowales takze byla piekna i nie chorowala - zreszta widziales ja sam przed zakupem.

Przykro mi ze tak sie z nia dzieje - jednak nic nie jestem w stanie Ci pomoc

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Przemek: ja tez nie wiem co sie dzieje. ta czesc, ktora nie spelsniala wyglada tak samo dobrze jak w sklepie.

wciaz licze, ze ta odrabana czesc odzyje.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie w akwa działo sie to samo ale z sacrophytonem...

inne korale OK a on padł ;/ niewiem co mogło mu zaszkodzić


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Harnas - wydaje mi sie, ze mala przerwa w kupowaniu i wkladaniu nowych ryb lub korali lub czegokolwiek do wody moglaby Twojemu nowemu,jeszcze nie ustabilizowanemu zbiornikowi wyjsc na dobre. Za jakies dwa miechy sytuacja bedzie prawdopodobnie bardziej odpowiednia.

Mysle, ze przez jakis czas staralbym sie jak najrzadziej wkladac rece do akwarium.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@harnaś- i co z favią, żyje?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie mialem pisac tylko czekalem na rozwoj wydazen bo nie wiedzialem jak to z nia bedzie.

Wrzucilem odrabana zywa polowe w dogodne miejsce. Od 5 dni nie widze zmian. Tzn na samej krawedzi jest jaky troszke plesni. To tak jakby rozkladaja sie reszta "oka". Od 4 dni ta plesn sie nie rozszerza na bliske oczka.

Nie moge powiedziec, ze jest juz dobrze ale gdyby utrzymalo sie poprzednie tempo plesnienia to favie stracilbym juz wczoraj...

dam znowu znac jak sie cos zmieni.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.