Skocz do zawartości
Epsilon

ledy czy szkodzą na oczy dzieciom?

Rekomendowane odpowiedzi

witam :-)

od jakiegoś czasu przymierzam się do założenia solniczki i stoję przed dylematem. Chciałbym zastosować ledy do oświetlenia całości, ale ze względu, że nam pociechę w drodze żona się nie zgadza "bo psują dzieciom oczy".

Co wy o tym myślicie macie jakieś potwierdzone informacje?


8467921e4b16b110e429bd8977bed4a4u1385a1234.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale w takim przypadku lepiej nie zapalać światła w pokoju wieczorem , zwłaszcza gdy jest ledowe , tak jak u mnie.

Chyba już znasz moje zdanie.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś spotkałem się ze stwierdzeniem, że kuchenka mikrofalowa powoduje, że żywność staje się rakotwórcza. Chyba boimy się tego, czego nie znamy. A że strach ma wielkie oczy to rodzą się takie "fakty autentyczne".

Według mnie każde bardzo silne światło może uszkodzić w jakiś sposób oczy. Bez znaczenia czy to słońce, dioda led czy wybuch jądrowy. Po prostu nie należy patrzeć bezpośrednio w silne źródło światła i tyle.

Myślę, że normalnie użytkowana lampa nad akwarium będzie bezpieczna dla Twojego maleństwa.

EDIT: właśnie widzę, że Tester mnie wyprzedził i podrzucił link od googla. Ja pisałem z niczego, czyli z głowy. Może i jest coś prawdziwego w tych badaniach, ale podtrzymuję swoje stanowisko. Szkodliwość lampy świecącej do akwarium a nie "na pokój" chyba jest pomijalna.

Edytowane przez kemoT (wyświetl historię edycji)

Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz to zależy jak wysoko powiesisz lampę nad baniakiem.

Ja byłem zmuszony założyć koronę bo ledy strasznie waliły po oczach

teraz spokój i dzieciaki wiecznie przy baniaku :)


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co jest tak do końca zdrowe..?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego kemoT, tak jedzenie z kuchenki mikrofalowej jest niezdrowe.

Co do Ledów to również ten rodzaj światła jest bardziej szkodliwy dla oczu niż np. ze świetlówki.

Rozwiązaniem może być założenie korony tak, żeby zasłaniało lampę tak żeby nikt nie patrzył na nią bezpośrednio. Samo światło padające w toń wody nie powinno być szkodliwe.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wątek już był mocno wałkowany .... m.in. http://nano-reef.pl/topic/36246-led-dla-oczu/

Generalnie nie same LEDy są szkodliwe, a silne promieniowanie na granicy naszej percepcji czyli daleki fiolet i UV,

Pamiętaj że wg modelu emisji CDC światło słoneczne obserwowane przez nas (różni się to od zachmurzenia, kąta padania, szerokości geograficznej, pory dnia itp.) ma średnio 5500K

Oświetlenie nad akwa ma widmo między 10 a 14kK - czyli jest znacząco przesunięte do UV i to niezależnie od źródła jakie użyjesz - wniosek: NIE PATRZEĆ BEZPOŚREDNIO

Światło odbite od elementów wewnątrz akwa i reemitowane przez korale już ma znacząco inną charakterystykę zależną od obsady

Moim zdaniem ledy są lepsze bo mają emisję mocno ukierunkowaną i można lepiej kontrolować gdzie i jak świecimy.

Czyli jeśli masz koronę sięgającą poniżej linii wodnej oraz nie oświetlasz pola dookoła akwa w taki sposób że masz niebieską podłogę to nie powinieneś mieć problemu -- dotyczy to wszelkich źródeł światła.

Najbardziej przyjazne dla naszych oczy były są i będą tradycyjne źródła żarowe (+ halogenowe) i to najlepiej te o cieplejszej barwie, wszelakie świetlówki już mają spory pik emisyjny w UV bo to jest podstawa ich działania ale różnić się będzie od jakości wykonania i grubości powłoki emisyjnej.... Co do ledów zależeć będzie ściśle od tego jak zostało wykonane złącze, jakie diody zostały użyte i jaką konkretna lampa ma charakterystykę widmową - pod żadnym pozorem nie można generalizować że takie, lub inne źródło jest złe dla nas...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na google znalazłem że jest niezdrowe jako źródło mocnego światła, ale czy woda nie zadziała jak filtr?


8467921e4b16b110e429bd8977bed4a4u1385a1234.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozumiem ze telewizor i laptop wyrzucacie

zgadzam sie ze slovy... generalnie zycie nie jest zdrowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego kemoT, tak jedzenie z kuchenki mikrofalowej jest niezdrowe.

No w tej kwestii to do mnie bardzie przemawiają logiczne argumenty niż twierdzenie, że jest niezdrowe bo tak.

Link 1

Link 2

Link 3

Link 4

Przepraszam autora wątku za offtop :)


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.