Skocz do zawartości
Raffy14

Syf za syfem - dino i cyjano

Rekomendowane odpowiedzi

Hi

Mam niemały problem z dino i cyjano w pewnym akwarium, nigdy takiej plagi moje oczy nie widziały. Niestety akwaria są w pracy, przez jakiś dłuższy czas był tylko placek dino na piasku i raczej nie miało w planie się panoszyć. Doszły potem Pseudanthiasy, biopellet i wtedy nastąpił boom, dino pokryło prawie całą długość baniaka i...doszło do tego cyjano, które zaczęło też wypierać dino. Nad ranem tego syfu jest mniej, ale jak się zapala światło to...wraca, czyli norma. Wyloty peletek XXL nie sa odprowadzane do odpieniaczy, tylko zapodają dalej wodę do akwarium - może pierdółka, ale również i może te info się przydać.

Parametry, no...

1,024

Ca-430

Kh- 8

Mg-1290

Po4 - 0,1

No3- 10

Baniak ma 6000L... odsysanie codziennie raczej nie wchodzi w grę, ale jak trza to trza...tylko coś to da? Podmiany były regularne co 1,5tyg na soli Tunze. Aktualnie zaprzestałem, bo zdaje mi się właśnie, że po podmianach jest coraz gorzej... Za bogato, a może felerna woda? Jest sens robić testy na krzemiany? Bakterie były, BioGro.

No i drugi baniak, 2000L - była plaga aiptasii, dino, cyjano i cholera wie co jeszcze... ogarnęliśmy wszystko i kulki XXL również się kręcą. No3 i Po4 równe zeru, dino jest jak jest - nawet ostatnio wróciło cyjano!!! Chyba 2 rodzaje są naraz, bo drugi to zielonkawy nalot, oczywiście z bąblami... za jałowa woda? Pomysłu nie mam. Parametry również takie jak w większym, z tym że nutriety są zerowe. A ryb tyle co nic, cztery pokolce + borsuk i kilka chromisków na 2000L.

Aż mnie dziwi moje domowe akwarium, przeżyło niejedno i nic, żadnych plag - tylko chlupać browary przed nim. Teksty typu "samo przyszło, samo pójdzie" można podziękować, w robocie to są akwaria wystawowe, i mają wyglądać... a jak mają potem mi żalić, czemu tak brzydko to wygląda... :/ Chemiclean użyłbym z duszkiem na ramieniu ze względu na delikatne życie oraz brakiem większej ilości wody na podmianę, bo max. mogę podmienić 1000L.. Ale to raczej zwalczanie skutków, a wolałbym przyczynę... bo jak ma wrócić za jakiś czas to też będzie dramat :/

Tak jak mój kumpel kiedyś napisał "chelp, to jakis choror" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem cyjano w głównym a dino w refugium. Tez kręcą mi sie palety xxl. Po4 0, no3 1-2. Wlałem kosmiczne dawki bakterii i po ostantniej podmianie i odessaniu wszystko stanęło. Myśle ze już kolejna podmianka załatwi u mnie sprawe. Na Twoim miejscu zrobiłbym podobnie. Krzysztof Tryc podsunął mi te rozwiązaniem w swoim temacie. Jego zdaniem niektórych bakterii nie idzie przedawkować. Pozdrawiam

Edytowane przez otarod (wyświetl historię edycji)

Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

W moim przypadku, zauważyłem iż nadmierna ilość węgla powoduje wysyp cyjano i dino. Stosuje wódkę, jak chlusnę za dużo ( oczywiście nie jednorazowo ) to po jakimś czasie pojawiają się ogniska. Zmniejszenie dawki wódy = zanik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja walczyłam z Dino i po każdej podmiance było gorzej jak u ciebie. Okazało się, że wszystko ustało po zmianie prefiltrów i żywicy. Zmierz sobie wodę RO miernikiem TDS, może to jest przyczyna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dino to ci nie pomoge, ale jak bede jechal na zlot moge zabrac kilka opakowan Mycosidol Colombo. Bardzo skuteczny i bepieczny srodek przeciw cyjano. I nie ma ceregieli z podmianami jak przy chemiclean.

Opakowanie idzie na 500L


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem problem z dino, odsysanie nie wchodziło w grę bo było to wszędzie. Doradzono mi żeby ściemnić lampę (mam lampę led) i skrócić czas świecenia do 5 godzin. Po tygodniu ani śladu po dino.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli cyjano nie maja paliwa to nie rosną. Jeżeli więc w wodzie jest za mało pierwiastków potrzebnych do fotosyntezy czyli Fe, Co, Mo, Cu, Mn, Zn to cyjano sie nie pojawią. Z drugiej strony trudno jest w domowym akwarium, które jest regularnie karmione doprowadzić do "wyzerowania" stężeń tych pierwiastków. Pierwiastki te są bowiem w każdym pokarmie.

Do tego żeby udowodnić tą tezę wystarczy postawić zbiornik na soli bez wyżej wymienionych pierwiastków oraz drugi zbiornik w którym te pierwiastki będą. Sam zrobiłem taki eksperyment ale ze względu na lenistwo nie zrobiłem fotek ani żadnych innych badań.

Uważam że jedyną skuteczną [pozwalającą skuteczne, długotrwałe wyeliminowanie cyjano] metodą walki z cyjano jest poprostu dozowanie NO3 i/lub stosowanie takich pokarmów, które mają dużo więcej NO3 niż PO4. Chodzi o to żeby stworzyć lepsze warunki do wzrostu glonów [makroglonow i/lub glonów symbiotycznych]. Oczywiście trzeba to robić w sposób długotrwały i regularny - dozowanie z ręki może tylko zaszkodzić. Pozytywne skutki widać po dłuższym czasie.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeszedłem już wszystkie plagi/masakra/, więc ujawnię co mi pomogło.

-Zaciemnienie na 3 pełne doby- dino powinno ustąpić,

-Chemiclean plus intensywna cyrkulacja i napowietrzanie- cyjano

-Przy wysokim No3 i PO4 jakie posiadasz zwiększyłbym dawkę bakterii/ ja daję BioGro przy podmianie i połowę w 3 dobie od odmiany/ Zrobiłem kiedyś doświadczenie doprowadziłem do pojawienia się cyjano, a następnie zwiększyłem ilość BioGro- i to już pomogło.

-Nigdy nie miałem niczego na piachu, bo mam dużą ekipę kopaczy/babki i rozgwiazdy/

Przy założeniu że płuczesz mrożonki i woda ROiDI jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na dino przyciemnianie pomaga :thumbup:

na cyjano używałam Chemiclean i odsysanie - pomogło, miałam zawyżone NO3 obniżyłam do 0 i daję profilaktycznie raz w tygodniu ZEObak

mam nadzieję, że to do mnie już nie powróci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj mój wątek z dino

Ogólnie nic nie pomagalo

Za radą kolegi Testera przestudiowalem artykul

http://reefhub.pl/organika-w-akwarium/

Dino, cyjano czy glony sa w kazdym baniaku , w każdym są zarodki

Problem zaczyna sie wtedy jak dostarczasz dla tych wlasnie zarodkow pożywienie i dominują one pożyteczne mikroorganizmy powodując ich wycofywanie sie….

Jedynym naturalnym sposobem pozbycia sie dino wydaje sie poprostu odciecie im pozywienia

Trzeba stosunkowo wyjalowic wode ,tak by braklo pozywienia dla dino, a pożyteczne mikroorganizmy spowrotem przejęly wiekszość narodową :)

Czyli odsysanie, brak podmianek, brak dozowania , ograniczenie karmienia do minimum

Po przestudiowani tego artykulu zastanawiam sie czy ograniczanie siwatla ma jakikolwiek bezposredni wplyw na dino

Byc moze ograniczając swiatlo zabijamy wszystko czym zywi sie dino i dlatego znika ???

Wydaje mi sie ze jednak to da efekt na chwile …. dopoki w wodzie jest przewaga tego czym zywi sie dinofranca ...


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aga tak czytam te Twoje rady cięcia korali nożem i młotkiem, dino i zaciemnienie a więcej żadnych konkretów co z tego że zaciemni akwa jak po włączeniu pełnego światła w 80% dino wraca, bleq napisał mądrą rzecz, że trzeba odciąć dino od pożywki....


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze gdzies cos padlo, moze jest jakies miejsce w akwa gdzie zbieraja sie odchody …

gdzies musialo powstac miejsce produkcji pozywienia dla dino


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odswieze temat troche :)

po krotce ponizej :

-zbiornik 160 litrow w obiegu

-swiatlo Razor 60W LED

-odpieniacz DIY, cyrkulacja Tunze + jvp

-zbiornik ok 3,5mca zycie w wiekszosci przeniesione z poprzedniego po ok 8 tyg

-w sumpie tylko rowa, wegiel wywalilem.

stosowalem drugi raz Chemiclean ( 2 x prawie 3 dni) przy wylaczonym oraz wlaczonym odpienku.

Plaga zalewa zbiornik, piach, skaly , ilosc niesamowita.

parametry

-zasolenie 1,025

-PO4, NO2, No3 nie wykrywalne,

-TDS pokazuje 0.03 (filtry wymieniane okolo maja )

do zbiornika nie leje i nie lalem nic poza ZEOstart od KZ ktore odstawilem . Swiece ok 5-6h od 2 tyg wiecej niebieskim .

Plaga wraca ze zdwojona sila co pare dni.

Jakies pomysly sugestie ?

Cos zapewne robie zle tylko nie wiem co....

wieczorem wrzuce foto jak to wyglada

pozdrawiam .

Czy autor tematu cos wywalczyl ?


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tds pokazuje 0, 03 a ty lejesz taka wode i sie dziwisz ze masz plagi? zerowe parametry napewno masz zafalszowane przez glony


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ja znowu po przesiadce z LED na T5 doznałem szoku w postaci glonów .

Efekt taki utrzymuje się już dwa tygodnie .

Jakieś sugestie Panowie ???

Proszę o pomoc!!!

post-22730-0-52438800-1415115772_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dolabelle wypozycz


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy zestaw RO3 75gpd + MB 20 w drodze, odpalimy zobaczymy czy pomoże :)

Aczkolwiek poprzednie akwa działało na tej samej wodzie i bez problemu....

Czy podczas walki z Cyjano powinienem odstawić tez zeobak bakterie startowe?

salted wrsdz on mobile


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dolabelle wypozycz

Ok dzięki za radę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie w tydzien zrobila robote po zmiane oswietlenia mam ja do dzis juz pol roku ponad na tylnej szybie co jakis czas wyrasta jakis glonik to sobie skubie


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi to wygląda na zielone cyano. Próbowałeś odsysać?

Tak odsysam ale bez skutku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.