Skocz do zawartości
wojtek5566

Założenie akwarium morskiego 231 l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym poprosić o rade otóż zakładam pierwsze w swoim życiu akwarium morskie o wymiarach 110 x 35 x 60 h 231 l przeczytałem kilka ( 20 - 21 ) rozbudowanych postów i dowiedziałem się tylko jaki sprzęt potrzebuje ale nie wiem jak rozpocząć czyli sam start wiem ze należy przefiltrować wodę przez filtr RO i Cl dodać soli oraz zrobić testy ale po jakim czasie włożyć żywa skałę i w jaki sposób to nie mam pojęcia i nie wiem jaki sprzęt dobrać (marki)

Przepraszam za błędy logiczne zdań ale nie spałem 25 h a chciałbym przeczytać informacje rano .

Edytowane przez wojtek5566 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli przeczytales 20-21 rozbudowanych postow to powienienes wiedziec te podstawy jak to sie zaczyna z ta morszczyzna . A jesli nie doczytales to tu jest wszystko http://nano-reef.pl/forum/56-dla-nowicjuszy/


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozumiem ale mi bardziej chodzi o podstawy co należy zrobić i po jakim czasie

bo nie było w żadnym poscie po jakim czasie wkłada się kamieni etc.

Edytowane przez wojtek5566 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, po pierwsze to pomyśl nad zbiornikiem, bo Twoje wychodzi wąskie i wysokie a akwaria morskie robi się raczej szerokie, Ja bym dał 110x50x50

Na start filrt RO DI (chociaż ja nie uzywam :)) Sól proponuje na początek Instant Ocean, jak juz bedzie wiecej wymagających korali to dasz jakąś bogatszą.

Światło to wedle gustu i budżetu Ledy, T5, HQI- ja na 200l mam tanią chińską belke na 4x39w t5 i jest OK. Tylko trzeba wymienić świetlówki z zestawu na lepsze.

Przydałby się jakiś odpieniacz, możesz poszukać uzywanych bedzie taniej.

Pompy cyrkulacyjne polecam JVP taniutkie i bezgłośne te na nowych przyssawkach bardzo dobrze się trzymają, kosztują okolo 40zł a inne marki po 200+zł

Skała ja bym dał w stosunku 30% żywej 70% suchej do tego bakterie na start Prodibio BioDigest

Skałe włóż odrazu po zalaniu słoną wodą, możesz posklejać suchą skałe w jakąś konstrukcje CX5 przed włożeniem.

Testy jak bardzo chcesz to mozesz zrobić przed dodaniem pierwszego życia.

Jaki ogólnie budżet na akwarium ??

Ps. napisałem Ci jak ja bym wystartował jak chcesz startować idealnie książkowo to nie pomoge :) Np. suchą skałe mysiałbyć wymorzyc w wodzie RO przez pare tygodni i tym podobne pierdoły :)

Tu masz link do mojego tematu możesz zobaczyć jak taki start wygląda mniej wiecej.

http://nano-reef.pl/...useta-low-tech/

Edytowane przez t2mek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To spory, powinieneś się spokojnie zmieścić ze sprzętem na takie akwarium. Lepszą lampą, odpieniaczem itp. Planujesz sumpa ?

Celowałbym w około 300l (po mojemu nawet może 400l):) na Twoim miejscu i przemyśl tą szerokość bo jak włozysz skałe i korale to nie zostanie Ci duzo miejsca dla ryb.

Edytowane przez t2mek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to kasa na sprzęt - to całkiem ładnie i od razu zapomnij o tym baniaku , którego wymiary podałeś - całkowicie bez sensu. Kash wydaje się szybko, więc na spokojnie przemyśl i poczytaj i poczytaj i poczytaj.

Weź też pod uwagę, że jedno to wydać na sprzęt, drugie na życie (skała, korale,ryby itd.), a trzecie to miesięczny koszt utrzymania - energia elektryczna,woda, sól, pokarm, wymiany wkładów,testy itd.

Jeśli jednak się uprzesz i baniak będzie taki jak w pierwszym poście - to odpowiadając na Twoje pytanie - jak startujemy :

- stawiamy baniak - sump, panel, sam baniak - jak kto woli,

- światło - czyli lampa,

- odpieniacz,

- falowniki,

- woda RO DI - nie CI :) ,

- sól - tu od razu potrzebny Ci sprzęt do pomiaru zasolenia,

- pakujemy skałę - żywą ,suchą, syntetyczną - do wyboru, do koloru :p ,

- i idziemy czytać dalej - tak chociaż ze 3 tygodnie minimum :D

Co do Twojego kolejnego pytania - jakiej `marki` sprzęt - cóż - tu znowu musisz czytać, liczyć i zdecydować.

A na początek - taka moja rada - najpierw się określ - co chcesz mieć w tym akwarium - jakie ryby ,jakie korale ....

i powodzenia w ... zakładaniu i czytaniu :p

P.S> Przeczytanie 20-21 rozbudowanych postów - cóż - super, ale przed Tobą tylko jakieś 4182 tematów w dziale dla początkujących :)

Edytowane przez RafiLodz (wyświetl historię edycji)

Pandora 224 - -zlikwidowane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pieresza rzecz - wymiary zbiornika. Wąski.

Druga sprawa - jakie światło. Przy T5 lepszym rozwiązaniem też 120 długości - wejdą wtedy T5 54W. Przy 110 cm tylko 49 W i pozostanie niedoświetlony obszar. Trzecia sprawa - apetyt rośnie w miarę jedzenia. Na początku pewnie będziesz chciał miękkie. Ale szybko zaczną Cię kusić bardziej wymagające korale. A te wymagają dobrego światła i cyrkulacji.

Dlatego nie oszczędzaj na sprzęcie - lampa najlepsza na jaką Cię stać. Ważnie jak święci - nie jakie ma bajery. Do miękkich i LPS led jest OK. Do bardziej wymagających pomysl o hybrydzie. Odpieniacz też - warto szukać dobrej używki lub zagadać do Sebastiana albo Astis. Robią fajne sprzęty.

Dobra pompa na obieg.

6300 na zbiornik i sprzęt to wcale nie jest tak ogromna kasa. Dlatego warto dobrze przemyśleć zakupy

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy takim budżecie zastanowił bym się nad kupnem całego zestawu jest na NR dział targowisko sprzedam całość a jak zależny ci na własnym ułożeniu to tez całość tylko ze bez życia tu masz jedno z ogłoszeń http://nano-reef.pl/topic/65918-szczecin-sprzedam-450l/ , http://nano-reef.pl/topic/64412-akwarium-378l-sump-calosc-lub-na-czesci/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komarek dobrze prawi.Zgadzam się z nim całkowicie.

Za wąski. Dobre używki za rozsądne ceny pozwolą zbudować dobry setup.

A wymiary zbiornika dobierz pod wymiar świetlówek t5 bo wcześniej czy później będziesz ich używał.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę iż nikt nie udzielił Tobie odpowiedzi co do marki sprzętu. Cały sprzęt proponowany przez sklepy takie jak reefshop oraz erybka ( z innych nie korzystałem) posiadają naprawdę dobry sprzęt a obsługa w tych sklepach jest naprawdę na wysokim poziomie. Nie chcę ci mówić, które są lepsze, a które gorsze bo zjedzą mnie zaraz za faworyzowanie sprzętu danej marki. Ja osobiście sugerowałem się przede wszystkim ceną oraz pozytywnymi opiniami innych użytkowników. Jako iż ku końcowi zbliża się kompletowanie mojego sprzętu podzielę się z Tobą wiedzą na temat sprzętu, który zakupiłem. Po pierwsze - jeżeli nie będziesz się spieszył z kupnem sprzętu to na forum znajdziesz praktycznie wszystko czasem nawet za 1/3 ceny sklepowej.

Zacznę od akwarium

Zakupiłem na zamówienie od Pana Przemka ze Szczecina - taniej nigdzie nie znalazłem koszt mojego wraz z dostawą i sumpem (132x54x55h) 820zł mogłoby wyjść jeszcze taniej gdyby sump był ze szkła 6mm, ale chciałem grubsze. Przemek jest w stanie wykonać także szafkę ze stelażem ale nie wiem ile liczy sobie za szafkę.

Szafka

Ja wykonałem swoją sam - zakupiłem profile zaniosłem do pospawania oraz nabyłem płytę, która została pocięta pod wymiar - najtaniej ale sporo pracy.

- Pompy cyrkulacyjne - najtańsze JVP tutaj w zależności wielkości akwarium i tego co planujesz w nim pielęgnować moc ich musisz dobrać sam. Ja zakupiłem 3x5000l czyli model jvp 102 - najlepiej na magnesach ewentualnie na tych nowych dużych przyssawkach.

- Pompy obiegowa New jet (stara nazwa) nowa to Newa Jet 4500.

- Odpieniacz białek - możesz poprosić paru użytkowników o zrobienie całego odpieniacza. Jak dobrze pamiętam ja kupiłem od użytkownika Sebastek, który przerobił mi pompę obiegowa new Jet 3000 do odpieniacza wyglądającego jak oryginalny Deltec za 750zł a to spora oszczędność jak spojrzysz na ceny pienideł dobrych do mojego litrażu.

- Termometr elektroniczny aquamedica - możesz śmiało kupić w sklepie tani i dobry.

- Grzałki a jest ich trochę - eheim jager. Lepiej jedną większą niż 2 małe. Z tego co poczytałem są to grzałki, na które nikt nie narzeka i chyba każdy poleci.

- Salimetr, hydrometr, refraktometr - najlepiej kupić to ostatnie lecz ceny są naprawdę spore, ale i precyzja jest bardzo istotna. Osobiście uważam iż prawidłowe zasolenie to podstawa więc wybrałem salimetr aquamedica (najtańszy chyba ze 29zł w reefshopie) i teraz szukam refraktometru aby mieć 2 niezależne źródła pomiaru.

- Filtr odwróconej osmozy z żywicą RO/DI - wbrew temu co niektórzy użytkownicy mówią jest on niezbędny! nawet jeżeli posiadasz bardzo czystą wodę. Nigdy nie zdasz dnia i godziny kiedy popłynie coś bardzo brudnego.

- Automatyczna dolewka - sam jeszcze nie zakupiłem ale wiem iż najlepsza i najtańsza jest grawitacyjna.

Myślę iż z tym sprzętem na start śmiało możesz zaczynać. Pamiętaj najważniejsza cierpliwość - nie spesz się a dużo zaoszczędzisz i mniej popełnisz błędów.

Pozdrawiam

Arek


420l w obiegu - start 20 luty 2015

http://nano-reef.pl/...lone-krolestwo/

db11ce5ce48b59758025b7bdfe2402b6u758a667.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.