Skocz do zawartości
Gawer

Moje akwa 240l

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuje korekty od was.

Mam akwarium 240l wklejony komin, srubunki/przelot zkrecone. Zakupilem nastepujacy sprzet:

Odpieniacz Beast 400p + bubel stop

popa cyrkulacyjna Marea 3200l/h

Planuje zakup pompa obiegowa OR 3500l/h - bedzie dobra?

grzebien przelewowy

Oświetleni 2x30W Hagen power glo chce dodac jeszcze około 150W ale jak ja to wcisne pod pokrywe jak mam orginalna profilowana wlasnie do tego akwariu moze jakas pomoc!

Musze dokupic grzałki tylko jakiej mocy i ile czy jedna powinna byc w akwarium i jedna w sumpie?

A teraz odnośnie życia!!!!

Czy 25kg zywaj skały wystarczy?

Ile soli? 10kg moze byc?

Ile piasku? Ja chce CaribSea Aragalive Live Sand 20kg.

Czy odrau moge kupic np:ukwiał i par blazenków czy czekac az skała dojrzeje?

Jakies testy?

Hydrometr to napewno. Termometr. I co jeszcze?

Mam filtr Ro woda wylatuje z dwóch rurek czy z obydwóch jest ta sama woda?

Jakie potrzebuje pokarmy?


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reasumując: (przy 132 postach i prawie 8 miesiącach na forum):

> Odpieniacz Beast 400p + bubel stop

> dodac jeszcze około 150W ale jak ja to wcisne pod pokrywe

> Ile soli? 10kg moze byc?

> czy odrau moge kupic np:ukwiał i par blazenków

> Mam filtr Ro woda wylatuje z dwóch rurek czy z

> obydwóch jest ta sama woda?

To prowokacja? :p

Ale najlepszy jest "bubel stop". Czy to jakaś akcja mająca ograniczyć import z Chin?


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta cyrkulacja (biorąc pod uwagę pompę obiegową 3500l/h) powinna wystarczyć - choć na pewno będą głosy, że za obiegową wystarczy OR 2500. Co do oświetlenia, to poszukaj, trzeba przerobić pokrywę i upchać te wszystkie świetlówki. Grzałka wystarczy jedna w sumpie, myślę, że 150W będzie OK. Skały za mało daj 35kg, optymalnie 40-45 kg. Sól - średnio 35g na 1l czyli policz biorąc pod uwagę wodę w całym obiegu. Piach - zależy ile skały będziesz miał w zbiorniku myślę, że te 20 kg wystarczy, a jak dasz optymalnie skały to będzie za dużo (oczywiście biorę pod uwagę warstwę ok.3 cm). Nic nie kupuj z życia bo Ci padnie. Poczekaj. No chyba, że kupisz skałę z funkcjonującego zbiornika, przewieziesz ją w wodzie i wtedy po 1 tygodniu jakieś kraby i ślimaki potem stopniowo reszta. O fitrach RO poczytaj na forum - jest tego sporo. O testach też.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Nie jestem może doświadczonym morszczakiem, ale na kilka pytań moge Ci odpowiedzieć.

Oświetlenie- To jakiego użyjesz światła zależy od tego co chcesz tam trzymać. Napisz coś więcej o planowanej obsadzie.

Ogrzewanie wody- Ja w moich baniakach (poprzednim 140l i obecnym 312l) nie dawałem żadnych grzałek i latem mam problem z za wysoką temp. a zimą jest ona na poziomie 25 stopni. Zależy to oczywiście od temp. w mieszkaniu i użytego sprzętu (np. lampa HQI grzeje dosyć mocno) Możesz pomyśleć o jakiejś grzałce do sumpa tak na wszelki wypadek.

Z ukwiałem radziłbym poczekać aż skała dojżeje, ryby możesz wpuścić trochę wcześniej (ale tylko trochę)

Co do skały, to na taki baniak lepiej byłoby dać około 45-50kg. Ja sam do akwa 312l wsadziłem 30 kg i jest baaaardzo łyso już nie wspominając o tym że taka ilość skały nie jest wystarczająca jako filtrator.

Testy: Ph, kh,wapno,magnez i pewnie jeszcze sporo innych, ale tych akurat używam.

RO woda w obu rurkach skrajnie się różni. Ta która leci szybciej to ściek, a ta która kapie albo b. wolno płynie to czysta.(jeśli oczywiście filtr jest prawidłowo złożony)

Na koniec powtórzę że jestem mało doświadczonym morszczakiem.


być może powracam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kraszan - zadal statystyczne pytania biorac pod uwage srednia pytan od 09-2005 i ich jakosc :p

Gawer - nie masz czasu nic czytac na forum?

Na wszystkie te pytania sa setki spojnych odpowiedzi - wystarczy tydzien na przeczytanie forum ze zrozumieniam :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rebciu @eliot100

Dzieki za krutkie i zwiezle odpowiedzi jeszcze raz dzieki.

@kraszan @zizi

Spokojnie, niektore zeczy sa dlaminie jeszcze nie zrozumiale wy pewnie mieliscie genetyczna wiedze o tym od urodzenia

:p

A po za tym to po co jest to forum zeby sobie pogadac , dowiedziec sie ciekawych opini i poznac miłych ludzi.

:p


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Gawer, wielu ludzi na tym i innych forach nie zamierza byc milymi tylko konkretnymi. Wiesz, ludzi wkurza gdy musza po raz n-ty pisac o tym samym, bo "dzieciakom neostrady" nie chce sie szukac i czytac ze zrozumieniem- wiec wez sie do roboty, bo mam wrazenie, ze nawet poprawnie pisac Ci sie nie chce:((


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:p

Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Czy odrau moge kupic np:ukwiał i par blazenków czy czekac az skała dojrzeje?"

Gawer wszystko fajnie ale poczytaj jeszcze troche.

To nie skala "dojrzewa" a akwarium "dojrzewa" - poczytaj troche o "dojrzewaniu", wtedy nie zadawalbys takich pytan.

Skoro mozna by bylo wkladac ryby i ukwialy od razu do swierzo zalozonego akwarium to nikt nie zawracalby sobie glowy zadnym "dojrzewaniem" bo niby po co? :p


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.