Skocz do zawartości
patkaben

30l czy pozwolić synowi na założenie ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Jestem mamą 13 latka . Chciałabym się zapytać czy wyrazić zgodę na założenie AquaEl Nano Reef 30 l.?

W akwarium chciałby mieć oczywiście żywą skałę koralowce , krewetki , krabika Clibanarius spp. , a także

rozgwiazdę .

Powiem szczerze , że mam mieszane uczucia , z powodu "wielkości" tej solniczki . Na większe nie mamy

miejsca bo mamy 60l słodkowodne . Syn zaczął czytać wasze forum i przekonuje mnie , że można mieć tej wielkości akwarium .

Ja natomiast wolę zapytać się ludzi doświadczonych o radę .

pozdrawiam

Patka mama 13 latka

Edytowane przez patkaben (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że można mieć takie akwarium :) Jeżeli syn jest staranny, odpowiedzialny i obowiązki akwarysty wypełnia regularnie, nie widze problemu.

...choć "koralowce" to za dużo powiedziane. Ot, jakiś miękkas co najwyżej. Rozgwiazda to też nie najlepszy wybór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja uważam ze wcale nie trudno utrzymac taie małe akwa mam juz drugą taką kostke i jak na razie bez problemu(a wcale jakos przy tym dlugo nie siedze)


108l z panelem+HQI 70w 13000k Aqua medic + Ati Actinic 20 000k 24w +9kg LR+LS Odpieniacz-DIY 1200l/h+jvp-101 3000l/h +obieg-600l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarystyka to pewna odpowiedzialność, systematyczność, sumienność, obowiązkowość. Jest to także pewna forma nauki, samokształcenia, ciekawość życia innych form i w końcu hobby. Dobrze prowadzone akwarium jest też estetycznym meblem jak i pierwszym kontaktem z aranżacją.

W tym wieku młodzież nie zawsze idzie w tym kierunku.

Ja bym zachęcał jeżeli środki finansowe przekazane na ten cel są racjonalne i dające możliwość wykonania "planu". Jeśli chodzi o wielkość szkła to tu zasada jest podobna, większy więcej wybaczy, jest bardziej stabilny ale przy złym prowadzeniu to nam nie pomoże.

Pozdrawiam

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Jesteś jego mamą więc wiesz więcej od nas, czy syn ma słomiany zapał czy rzeczywiście jest sumienny i systematyczny jeżeli chodzi o jego obowiązki.

Jeżeli jest więcej na TAK to warto.

Co do obsady to bez szaleństw w takim litrażu, są fajne nano 30l na tym forum a co do korali, to na start syn dostanie pełno gratisów od forumowiczów

pozdrawiam


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miejsca nie ma, zlikwidować to słodkie i uruchamiać ok 100 (przynajmniej) morskie, przy 30-tu to i parowanie wody to straszny problem być może...


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam , że syn jest bardzo sumienny i odpowiedzialny . Od 4 lat wstaje codziennie o 6 rano i wychodzi z psem . Dba bardzo o swoje akwarium i szczuraski .. Od trzech lat odkłada swoje oszczędności oraz stypendium naukowe na ten cel . Nie jest to dużo ale Kuba zna wartość pieniążków . Był ze mną porozmawiać w eRybka (Panorama) odnośnie opieki nad takim akwarium . Poczytamy wasze forum i czy w razie jeszcze napływających pytań mogę was pomęczyć ?

Patka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc, mam 30 l Aquael'a (miałem, bo zaczęło przeciekać :p teraz mam zwykłe prostokątne akwa)

z całym szacunkiem dla Twojego syna, uważam, że morskiego SAM nie pociągnie...

... 1. woooodaaaaa... trzeba kupować przefiltrowaną wodę, albo specialny filtr ro-di ( co wiąże się z montażem i obsługa) i tu będzie musiał uważać, żeby nie zalać nikogo :):p osobiście przez pół roku kupuję wodę ale zbieram się w końcu do kupienia filtra :p:)...

... woda paruję, więc trzeba dolewać co najmniej 1-2 razy dziennie ( albo zrobić/kupić automatyczną dolewkę). co tydzień ( ja co ok 2 tyg) przygotowuję wodę do podmianki ( czyli słoną- sól trzeba kupić + w pojemniku mieszać przez 24h + napowietrzać [ to wiąże się z podłączaniem dodatkowego sprzętu tj grzałka i napowietrzacz np w łazience ( ja tak robię :p )

jak tylko tych podstawowych rzeczy związanych z wodą się nie zrobi, to zacznie się robić syf ( jak się zrobi syf, to dziecko straci zainteresowanie) plus odpalenie nowego akwarium morskiego wiąże się z dojrzewanie, a tu może być bujnie w glony i inne naloty, do tego trzeba duuużo cierpliwości :):p i to tylko początek... muszę kończyć, bo właśnie przyszedł mój synek po spaniu i się dobiera do kompa :(

tak wiec reasumując... jak będziesz wspierała ( czyli oprócz zadania tutaj 1 pytania, zaczniesz czytać te forum i się dokształcać w tym kierunku pomagając swojemu synowi w ten sposób to jak najbardziej TAK!! jak chcesz, żeby SAM SOBIE odpalił solniczkę to zdecydowanie nie! :) pozdrawiam i życzę powodzenia! :) w podjęciu decyzji :)

kolega wyżej napisał, że forumowicze dadzą korale na start pewnie, a ja mówię, że to Ty będziesz musiała pojechać po te gratisy :) bo chyba nie 13 letnie dziecko :)

no i koszta odpalenia i prowadzenia akwa :)

pees... nie doczytałem ostatniego wpisu :p

jak coś to pytaj, tytaj wszyscy chętnie pomogą ! :)

Edytowane przez wlle666 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..... w pojemniku mieszać przez 24h + napowietrzać [ to wiąże się z podłączaniem dodatkowego sprzętu tj grzałka i napowietrzacz np w łazience ( ja tak robię :p )

To akurat kwestia zastosowanej soli, Red Sea zaleca nie dłużej niż 2h ;). Ale przy całości systemu jest to znikomy problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za cenne rady...jeżeli podejmiemy decyzję kupna , syn nie zostanie z tym sam . Ale na razie lektura to czytanie forum dla całej rodzinki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akurat kwestia zastosowanej soli, Red Sea zaleca nie dłużej niż 2h ;). Ale przy całości systemu jest to znikomy problem.

używam preis'a i zawsze myślałem, że użycie świeżej solanki (kilku godzinnej) jest niebezpieczne ( bo jest 'żrąca' ), hmnn... będę musiał się dokształcić w tej kwestii chyba :( ja ogólnie miele wodę przez min 24-48+ może źle rozumiem instrukcje :( to jest tak: the water must be circulated with pump at 23-25C till the water is clear. The sea salt can now be used ( i tu się zgodzę z Tobą, że ogólnie po 2h można użyć). Ale później jest napisane: We recommend an acclimatisation phase for the salt water of at least 3 days!...

... rozumiem w skrócie przez to, że powinna solanka się pokręcić przez te 3 dni.

dobrze to odbieram ????? sorry za offtop'a ( ale może niepotrzebnie czekam 2 dni z wlaniem tej wody :( na pewno byłoby łatwiej przygotować i wlać po tych dajmy na to 2h ) dajcie znać pls ! jeszcze raz sorry za offtop'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale na razie lektura to czytanie forum dla całej rodzinki.

I to właśnie chyba najwłaściwsza kolejność. Najpierw trochę poznać problem teoretycznie a dopiero potem przystępować do praktyki. Jeśli Twój syn jest cierpliwy, sumienny i odpowiedzialny oraz chce zdobywać wiedzę na temat nowego hobby a przy okazji będzie miał wsparcie dorosłych to myślę, że spokojnie sobie poradzi z tą solniczką.

Życzę powodzenia :)


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do soli przed AF uzywalek red sea i po zasoleniu wody do podmianki chlup do baniaka


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za cenne rady...jeżeli podejmiemy decyzję kupna , syn nie zostanie z tym sam . Ale na razie lektura to czytanie forum dla całej rodzinki.

powodzonka :) jak już odpalicie solankę, to koniecznie fotki wrzucajcie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna zaczac od refugium

Piasek, makroglony, krabiki, slimaki, wieloszety, aiptasia, gabki.Proste zycie

Bez ceregieli ze swiatlem, odpoeniaczem i bron Boze suplementami.

Fajnie gdyby syn poznal kogos w okolicy, moglby uzywac nawet wody z podmian a przy okazji spotkan lapac pierwsze szlify.

Filtr RO+DI przyda sie napewno.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da radę. Sam zaczynałem od takiej kostki. Złamałem wszelkie zasady morszczyzny (no może nie wszystkie - nie soliłem solą kuchenną :) ) Ale odpaliłem kostkę na filtrze kubełkowym i od razu przerybiłem i wsadziłem multum korali (no, w ciągu miesiąca). Ale wszystko żyło do czasu przesiadki na większą kostkę.

W każdym razie.

Warto.

Ale musi mieć Twoje wsparcie - choćby w postaci pomocy przy dostarczaniu wody.

Co do sprzętu, polecał bym do filtracji kaskadę - można tam wsadzić grzałkę, odpieniacz i adsorbenty. A jak będzie problem z cyrkulacją i azotanami/fosforanami, można dołożyć filtr kubełkowy (np. tetratex ex 700) z ceramiką/matrixem. Z odpieniacza nie rezygnuj, niewiele wypieni, ale za to natleni wodę - większy margines bezpieczeństwa - większa stabilność.

Do oświetlenia, jedna lampka aquaela to podstawa, dwie - ideał.

Skałę można ciekawie pokleić. Co do obsady - rozgwiazdę odpuść, za to kraby czerwononogie (jeden-dwa), krewetki ze dwie czyszczące, jakaś babka (sama lub z pistoletową) - zależnie od ułożenia skały....

Ja miałem jeszcze parkę nemo, ale trafiły mi się takie ok 2 cm i w perspektywie pół roku miałem kostkę obecną...

Co do korali, to zoantusy są ładne daje się je opanować, jak Syn będzie chciał się bawić w szczepienie, można wsadzić eufilię i co jakiś czas podzielić... Odradzam xenię - jak się rozpleni, nie poradzi sobie z nia, zarośnie wszystko...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale Ty nie masz 13 lat :p

jeżeli to do mnie to dodaj jeszcze 24

co z tego kompletu zostawić , a co się nie przyda :

AquaEl Nano Reef 30 litrów

AQUAEL Nano Reef to nowoczesne, kompletne zestawy akwariowe przeznaczone do zakładania i pielęgnacji miniaturowej rafy koralowej. Każdy z nich składa się z kompaktowego zbiornika akwariowego w kształcie kostki, wydajnego modułu filtracyjnego w postaci filtra przelewowego oraz specjalistycznej lampki zawierającej moduł oświetleniowy ECOLIGHT (2x11W). Akwarium posiada niebieską tylną szybę zapewniającą naturalne tło i sprawiającą wrażenie głębi. Filtr przelewowy VERSAMAX gwarantuje jednocześnie krystaliczną czystość wody oraz jej silną cyrkulację niezbędną dla wielu zwierząt morskich. Moduł ECOLIGHT zapewnia bardzo silne oświetlenie wystarczające do pielęgnacji nawet wymagających gatunków koralowców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem synowi założenie takiego akwa nie zaszkodzi,a jedynie pomoże ,odpowiedzialnośc i sumiennośc.Oczywiście ,wydaje mi się,

że kontrola rodzicielska musi byc.Życzę powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe akwarium :)

A poważnie, jak masz miejsce na taką kostkę, zmierz dokładnie, może wejdzie np. 5 czy 10 cm więcej, a to już dużo. Warto wtedy zamówić np. zbiornik z panelem, z opti white - sam w sobie będzie dekoracyjny. Służę na pw namiarami. Albo można kupić używany - jest na giełdzie małe Boyu z panelem i oświetleniem. To jest lepsze rozwiązanie niż start na kostce aqaelowskiej - niestety marketingowym laniem wody morszczyzny się nie utrzyma :(

Pomyśl nad klejonym na wymiar... to co zyskasz na starcie, na łatwości obsługi, będzie procentowało w przyszłości.

ps. moja wypowiedź dotyczyła Twojego pytania o zestaw aquaela - moim zdaniem, ich sensowne rozwiązania (oczywiście nie pozbawione wad) zaczynają się od reefmaxów - oczywiście używanych, bo za nowy, bez żadnych rabatów, złożysz lepszy setup.

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli to do mnie to dodaj jeszcze 24

co z tego kompletu zostawić , a co się nie przyda :

AquaEl Nano Reef 30 litrów

AQUAEL Nano Reef to nowoczesne, kompletne zestawy akwariowe przeznaczone do zakładania i pielęgnacji miniaturowej rafy koralowej. Każdy z nich składa się z kompaktowego zbiornika akwariowego w kształcie kostki, wydajnego modułu filtracyjnego w postaci filtra przelewowego oraz specjalistycznej lampki zawierającej moduł oświetleniowy ECOLIGHT (2x11W). Akwarium posiada niebieską tylną szybę zapewniającą naturalne tło i sprawiającą wrażenie głębi. Filtr przelewowy VERSAMAX gwarantuje jednocześnie krystaliczną czystość wody oraz jej silną cyrkulację niezbędną dla wielu zwierząt morskich. Moduł ECOLIGHT zapewnia bardzo silne oświetlenie wystarczające do pielęgnacji nawet wymagających gatunków koralowców.

a co do zestawu, to wszystko się przyda :):D tylko pewnie koledzy/koleżaniki napiszą, żeby gąbkę z filtra zastąpić :):p

ja osobiście leciałem podczas dojrzewania ( ok 2-3 miesięcy) na samej gąbce. Później dorzuciłem różne absorbery do tej gąbki :) akwarium ma już ponad pół roku i wszystko świetnie się kręci :)

ps.

szczerze powiem, że troszeczkę przesadzili z opisem :) ('kompletne zestawy akwariowe przeznaczone do zakładania i pielęgnacji miniaturowej rafy koralowej').... można dorzucić cyrkulacje, potrzebne będzie urządzenie do pomiaru zasolenia, grzałka ( w zależności od warunków w domu/mieszkaniu, tak czy inaczej przy przygotowaniu wody do podmianki) termometr, pompkę do napowietrzania wody do podmianki, można też kupić rękawiczki, czyścik ( nie ma w zestawie), no i najlepiej filtr ro-di do produkcji wody, albo kupować w sklepie/ dostawać od kogoś [ powiem tylko, że ciężko się nosi 30 L :( ja tyle kupuję :( ] (dodatkowo można kupić odpieniacz- ja nie używam) to by było na tyle ze sprzętu na start. A tak to skała, sól, piasek i wio... :)

Edytowane przez wlle666 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolić to bardzo ciekawe hobby.

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka


160x60x75h Deltec SC 2060, ATi 8x54w i inne graty

Wykonuje stelaże pod akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba nie ma co przesadzac z dodatkowymi kosztami. Poczytaj sobie tematy ludzi, ktorzy prowadza takie akwaria (na przyklad http://nano-reef.pl/topic/60190-30l-radom/page__st__480#entry675488 jest tutaj w miare konkretnym przykladem). Dokupowanie do takiej kostki cyrkulacji, odpieniacza i innych cudow techniki to jest chyba przerost formy nad trescia gdyz tak male akwa powinno bazowac na regularnych podmianach wody.

Moim zdaniem do tego zestawu z techniki powinnas glownie dokupic grzalke, media filtracyjne w kaskade i zaprzyjaznic sie z kims w sasiedztwie kto Cie zaopatrzy w wode z dzialajacego akwa na start i pozniejsze podmianki. Nie raz na tym forum widac bylo opinie, ze korale miekkie i proste lps mozna by trzymac w wiadrze a mysle, ze wlasnie miekkasy to "klu" takiego malego akwa. Latwe w utrzymaniu korale pozwalaja rozbudzic apetyt na przyszlosc.

Powodzenia i wytrwalosci dla synka i Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytałam ....fajna kostka ...grzałkę mam z termoregulatorem ..

czytałam ....fajna kostka ...grzałkę mam z termoregulatorem .

.

a jeszcze pytanie o taki sklep w Warszawie

ACROPORA salon akwarystyki morskiej ?

Edytowane przez patkaben (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.