Skocz do zawartości
Moljzesz

SPS traci tkankę, pasożyty?

Rekomendowane odpowiedzi

Jeden z moich sps zaczął tracić tkanke parę dni temu bardzo szyko to postępuje, zaczęło od spodu, wcześniej bardzo ładnie rósł.

Nic nie zmienialem.

Mam jedynie test no3 wychodzi miedzy 2 a 5 , zasolenie w normie

W nocy zauwazylem małe robaczki biegające po koralu cienkie i długie wielkości ok 3mm, nie wiem czy to nie one są sprawcami. Tam gdzie nie ma tkanki koral jest bielutki jak śnieg. Przekopalem forum i nie znalazłem odpowiedzi dlatego założyłem temat.

Zboiornik reefmax (105L)

Odpieniacz oryginalny

W pierwszej komorze włóknina, trochę gruzu i matrix, w drodze siporax

W drugiej odpieniek, w trzeciej patyki owiniete włóknina.

Sól aquaforest, podmianki 10% co tydzień

Oświetlenie 2x24w plus 20W led

Skala ok 10kg

Cyrkulacja 1800 i 2600l/h ta druga przykrecona do ok 70%

Proszę o pomoc

Jeszcze jedna rzecz babka piaskowa padła dziś od jakiegoś czasu chudla choć jadła normalnie oprócz tego mam 5 małych ryb, 3kraby, 3wieksze i 2 mniejsze ślimaki

Akwarium wystartowalo 28.02.2014

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz ile czasu ma akwa, i daj zdjęcie pacjenta, qp test na kh, zasolenie w normie czyli ile bo pod sps to ludziska rożnie trzymają

Wysłane z mojego iPad AIR przez Tapatalk


275 l,Sump 80l, 2x Ecotech RADION xr30w,Bubble King Mini 200,

Reef Octopus MF-70 na ROWA, Skimz + AllInOne BioPellets,

Vortech MP-10 x2, JEBAO DC6000 obieg, Grotech TEC III NG

FM Balling Light, 25kg LR, 18kg LS i pare zwierzaków :)

aquarium1737.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz ile czasu ma akwa, i daj zdjęcie pacjenta, qp test na kh, zasolenie w normie czyli ile bo pod sps to ludziska rożnie trzymają

Wysłane z mojego iPad AIR przez Tapatalk

Dzięki za zainteresowanie, zasolenie 1,024


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli sumie akwa ma trzy miechy, musisz zrobić podstawowe testy bo tak to wróżenie z fusów, kh, ca, mg, po4 nawet no2 i NH bym zrobił dla pewności, może i jakiś pasożyt go zjada ale bez pełnych parametrów nic nie wiemy tak naprawdę

Wysłane z mojego iPad AIR przez Tapatalk


275 l,Sump 80l, 2x Ecotech RADION xr30w,Bubble King Mini 200,

Reef Octopus MF-70 na ROWA, Skimz + AllInOne BioPellets,

Vortech MP-10 x2, JEBAO DC6000 obieg, Grotech TEC III NG

FM Balling Light, 25kg LR, 18kg LS i pare zwierzaków :)

aquarium1737.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden z moich sps zaczął tracić tkanke parę dni temu bardzo szyko to postępuje, zaczęło od spodu, wcześniej bardzo ładnie rósł.

Dopoki nie podasz parametrów to mozemy sobie gdybac.

Ile Ci urosł ten koral, bo nie wyglada jakby mial przyrosty.

Prawie zawsze kiedy koral traci tkanke od dolu to jest to wina parametrow wody.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może 0,5 cm urółzy mam go od miesiąca może półtora

https://www.facebook...kwariumAquarium

Muszę kupić dopiero testy

Tu jest wiecej fotek mojego akwa

A te robale co sadzicie? Na pewno nie są to slimaki

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy musze kupic, siporax w drodze... poki jest dobrze to olac zasady...

Zrob z tego dwie szczepki odcinajac dol I jutro wydaj troche kasy I kup testy, wychodza taniej niz umierajace korale...

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Testerem, nie widzę tkanki przyrostowej. Może jak przestał polipować to wydaje Ci się dłuższy.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się wszystkiego na raz kupić nie sr..m kasą :-[ Korala dostałem w gratisie a reszcie nic nie jest także sorry.. koralik urósł na pewno lewa odnoga zaczęła się rozdwajac i zaczął obrastac podstawke. Zaraz zabieram się za podmiane i wyczyszcze dobrze cały panel może tam coś siedzi, parametry na pewno nie są ok, bo koral traci od spodu tkanke tylko myślałem że może ktoś spotkał się z tymi robaczkami, siedzą też w panelu.

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak dałbyś zdjecie tych "robaczków" to pewnie byłoby łatwiej w identyfikacji.

Nie jest to mysis przypadkiem?

Albo jakieś kiełże?

Reszcie korali nic nie jest ale to chyba jedyny sps w Twoim akwarium,tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki problem jest wziąć piwo i zrobić testy u kogoś?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał tester to raczej wina złych parametrów (niedobory, wapna, magnezu, światła etc). Zbyt gwałtowna zmiana parametrów tez jest powodem tego typu zachowań. Ja już przetestowałem, że w moim baniaku niektóre akropory zaczynają się podwijać gdy np. skończy się balling a ja zapomnę dolać. Polecam przeczepienie pozostałości lub zabezpieczenie obumarłego miejsca cementem lub klejem. Zwykle po takim zabiegu koral zaczyna z powrotem zalewać tkanką zabezpieczone miejsce co w przypadku szkieletu jest mocno opóźnione w czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Debora to jest obyć iebie gratis :-P

Nie ma szans zrobic foty tym robaczka malutkie bardzo szybkie i boją się światła :'(

Poczyscilem dzis panel no3 trochę spadło wychodzi 2

Czy no3 powinno byc 0?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 to super 2 to bardzo dobry wynik zero to źle.


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstyd sie przyznać to chyba osmoza zawiodła, wymieniłem dziś prefiltry i weglowy już był raczej zajechany jednak 3 miesiące to za długo muszę wymieniać częściej..no i miernik nabyć. Nikt nie wpadł na to heh dobrze, że zamiast tych testów wszystkich kupiłem te prefitry..raczej na 80% jestem pewien, że to było to, nic w zbiorniku nie zminialem a reakcja była gwaltowna..

Jutro szykuje podmianke 20%

Siporax w zbiorniku

Co myslicie robić dalej z tym fantem ?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Co myslicie robić dalej z tym fantem ?"

To zalezy, ja np. z tym fantem nic nie bede robil. Mam juz testy, TDS, swiatlo dla sps-ow...; jest spokojniej -_-

Szczerze mowiac, to nie wiem, jak 3 miesieczny wegiel moze powodowac smierc korala ? Moja osmoza pracuje 6-ty rok bez wymiany czegokolwiek. Moze dlatego nikt na to nie wpadl ?

Warto za osmoza miec troche DI.

Nie wiem, jakie inne sps-y posiadasz ? One juz sa takie glupie, ze lubia miec odpowiednie kH, pH, Ca, Mg, NO3 i PO4.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani czyli nawet prefiltrow nie wymieniasz ? Żywicy w do ?

Wysłane z mojego iPad AIR przez Tapatalk


275 l,Sump 80l, 2x Ecotech RADION xr30w,Bubble King Mini 200,

Reef Octopus MF-70 na ROWA, Skimz + AllInOne BioPellets,

Vortech MP-10 x2, JEBAO DC6000 obieg, Grotech TEC III NG

FM Balling Light, 25kg LR, 18kg LS i pare zwierzaków :)

aquarium1737.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prefiltry mają zywotnosc od 3miesiecy do 6 przynajmniej w mojej osmozie a koledze chyba chodziło o membrane:-P

Parametry z czegoś się biorą i chyba po to się je mierzy żeby sprawdzić czy coś się nie zmieniło a jak są nieprawidłowe tzn jest jakaś przyczyna a ta przyczyną u mnie był filtr węglowy najprawdopodobniej, DI mam oczywiście

Ps.

Stani jak nie chcesz pomóc to nie zaśmiecaj mi tematu


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie raz prefiltry siedzialy u mnie dluzej niz pol roku a wody przepuszczają 10x tyle co u Ciebie, SPSy nie umierają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prefiltry mają zywotnosc od 3miesiecy do 6 przynajmniej w mojej osmozie a koledze chyba chodziło o membrane:-P

Parametry z czegoś się biorą i chyba po to się je mierzy żeby sprawdzić czy coś się nie zmieniło a jak są nieprawidłowe tzn jest jakaś przyczyna a ta przyczyną u mnie był filtr węglowy najprawdopodobniej, DI mam oczywiście

Ps.

Stani jak nie chcesz pomóc to nie zaśmiecaj mi tematu

sam kiedyś zastanawiałem się co za węgiel jest stosowany w prefiltrach (jakiej firmy) rozciąłem go i był tam węgiel sypki a zastrzeżenia mam czy może nie narobić szkody po wpadce na węglu który zastosowałem normalnie w akwarium a był to węgiel ten tylko że sypki

https://www.google.p...80.html;500;500

problem był taki że po włożeniu około 100ml po kilku godzinach np.montipory brązowe zaczęły robić się zielone i wszystkie spsy poleciały łącznie z acrami.Szukałem przyczyny we wszystkim zmieniałem sól,ballinga itp. ale nie pomyślałem o węglu.Po tygodniu usunąłem węgiel i po jakimś czasie akwarium wróciło do normy.Nie stosowałem tego węgla około pół roku po tej sytuacji i ponownie go zastosowałem i co,sytuacja dokładnie ta sama tylko węgiel wyjąłem po 24 godzinach i połowę korali uratowałem więc czasami myślę czy je jest tam takie badziewie jakie miałem

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie raz prefiltry siedzialy u mnie dluzej niz pol roku a wody przepuszczają 10x tyle co u Ciebie, SPSy nie umierają.

Może i masz rację tylko skąd wiesz ile przez mój filtr przechodzi wody?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wiem tyle jeśli chodzi o filtry, jak nie wymienię częściej nic 4 - 5 mcy to mam okrzemki, dino i cyjano

a jak wymienię to dwa dni i zaczyna wszytko schodzić


275 l,Sump 80l, 2x Ecotech RADION xr30w,Bubble King Mini 200,

Reef Octopus MF-70 na ROWA, Skimz + AllInOne BioPellets,

Vortech MP-10 x2, JEBAO DC6000 obieg, Grotech TEC III NG

FM Balling Light, 25kg LR, 18kg LS i pare zwierzaków :)

aquarium1737.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i masz rację tylko skąd wiesz ile przez mój filtr przechodzi wody?

Masz akwarium 105l ja mam ponad 1000l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz akwarium 105l ja mam ponad 1000l.

Mam dwa akwaria i terrarium po za tym używam wody z tego filtra do gotowania i picia bo wodę mamy paskudną w dąbrowie.. Na pewno węgiel aktywny się zużywa i nikt mi nie wmówi że 8 lat i wkład dalej jest tak aktywny jak ma być chyba że to perpetuum mobile :-P


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moljzesz@ jezeli uwazasz ze Stani zasmieca Ci watek, to moim zdaniem pozbywasz sie jednego z niewielu, ktory mogl Ci w przyszlosci pomoc w kolejnych problemach.

Piszesz o sprawdzaniu parametrow, a nie masz czym ich mierzyc. W innym poscie piszesz, ze cale szczescie nie kupiles testow, tylko wymieniles prefiltry I znalazles przyczyne.

Powodzenia w dalszych zgadywankach, a zamiast kupic testy, wydaj kase na las sps I nie pytaj za jakisz czas dlaczego wszystko pada.

Ps. Sorry za OT, ale mysle ze nie jestem jedyny, ktory tak pomyslal

Pozdrawiam

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.