Skocz do zawartości
mithil

Wspomnienie wakacji... 130l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Po wakacjach w Egipcie, nurkowaniu na rafie 2 lata temu oraz 4 miesiącach czytania forum... Wiem już co nieco na temat solniczek, odważyłem się i postanowiłem że odtworzę kawałek Egipskiej rafy w domu.

Na początek co nieco o akwarium a potem opiszę historię tworzenia.

Akwarium: 80x34x40h, szyba guardian 6mm, klejone bezbarwnym silikonem, komin zewnętrzny z tyłu

Sump: 45x35x35h – 3 komory,

- 1 na odpieniacz i grzałkę z lewej strony

- 2 prawa przód na coś w przyszłości (refugium, filtry....)

- 3 prawa tył na pompę

Hydraulika: spływ + rewizja – 25mm, powrót – 20mm

Lampa: DIY by ja 4x24w – 2x 15k + 1x blue +1x aktynika – link tutaj

Odpieniacz: DIY by Arek na pompie 1000l

Pompa obiegowa: Newa Jet 2300 regulowana, podnosi 1,5m

Cyrkulacja: 2x JVP 101

Grzałka: 200w

8kg żywa skała + 3,5kg Sucha

piasek LR 9kg będzie

Obsada planowana:

Z ryb

- na pewno 2x Nemo

- mandaryn

- żona chciałaby żółtka ale będzie miał ciasno

- ?

Korale:

- Euphylia 1 lub 2 gatunki

- Rico

- jakieś Zoa

- briareum

- favia

- może jakiś 1 SPS jak się utrzyma

- ?? jak coś fajnego się trafi

No to teraz opis jak tworzyłem + zdjęcia. A że bardzo lubię coś projektować/tworzyć/składać dużo rzeczy robiłem sam.

Wybór miejsca na akwarium był tylko jeden, komoda w salonie. Problem był taki że chciałem na początku małe akwarium a potem powiększyło swoje rozmiary trzykrotnie i doszedł sump. Komoda nie była projektowana pod takie obciążenie więc musiałem ją wzmocnić. Dodałem poprzecznych wzmocnień na dno oraz pionowe wzmocnienia z płyty 22mm. Po tej operacji mam zapewnioną wytrzymałość przez producenta do 200kg. No i postawiłem szkiełko:

akwa_1.jpg

akwa_2.jpg

Przyszła pora na sumpa – problem, gdzie go dać? Obok akwarium nie chciałem bo brzydko wygląda i żona by mnie wygnała. Postanowiłem postawić na ziemi obok komody, tylko że trzeba było zbudować dla niego szafkę. Więc siadam z miarą i kartką i projektujemy. Na drugi dzień lecę na produkcję w zakładzie gdzie pracuję aby mi docięli i okleili płytę. W domu powierciłem, skleiłem i skręciłem a następnie postawiłem na miejscu docelowym. Mając szafkę zamówiłem akwarium na sumpa, szybki dociąłem, skleiłem i wsadziłem na swoje miejsce.

W międzyczasie zamówiłem hydraulikę, pompę NJ, odpieniacz, a po dostawie zaraz wszystko pokleiłem i połączyłem.

Sama hydraulika to nic specjalnego. Rewizja i spływ na rurkach 25mm + zawór kulowy do regulacji poziomu wody w kominie. Powrót jest od pompy na wężu pcv i rurach 20mm, wylot jedynie jest przeze mnie wykonany :)

Szafka z osprzętem:

sump_2.jpg

Żona widziała na forum kilka projektów z koronami więc sobie zażyczyła + maskowanie z lewej strony rury od powrotu. Więc ja znowu z miarą i kartką posiedziałem chwilę, na następny dzień na produkcję aby docięli i okleili pod wymiar. W domu godzinka zabawy i gotowe:

akwa_3.jpg

Można by powiedzieć, że kupować oświetlenie + cyrkulacje i zalewać, ale nie ja musiałem coś zrobić jeszcze samemu bo za mało radochy. Więc zamówiłem części do lampy i potem zabrałem się za majstrowanie jej. Dokładny opis w oddzielnym temacie.

W skrócie podam że lampa jest 4x24W, na 2 „kanałach” z chłodzeniem. Docelowo będzie miała proste sterowanie w sobie + oświetlenie nocne na Ledach.

To było za mało więc zrobiłem sobie prostą rozdzielnie prądową ze sterowaniem każdym gniazdkiem :)

Pomysł był prosty 3x rozdzielacze po 4 gniazdka przerobić aby każde miało oddzielną żyłę, ostatecznie mam 9 kanałów do sterowania. 8 gniazdek na 2 listwach oraz 1 całą listwę:

elek_1.jpg

elek_2.jpg

Następnie zrobiłem „panel sterowania” na 9 włącznikach:

elek_3.jpg

elek_4.jpg

Ostatecznie wszystko złożyłem i podłączyłem poza sumpem – jedynie sterowanie jest na drzwiach sumpa aby było pod ręką.

elek_5.jpg

START AKWARIUM

Zasolenie nastąpiło 5.07.2014 na soli IO – 1,023, tak się kręciło do aż do 8.07.2013 kiedy to przyjechała skała. Układałem od 19 do końca meczu Brazylia-Niemcy i efekt jest taki:

ak_got_1.jpg

ak_got_2.jpg

ak_got_3.jpg

Super nie wygląda ale już dosyć nerwów miałem…

Poszły bakterie z ampułki, docelowo będzie Zeobak

W sumpie na drugi dzień z rana tak:

sump_3.jpg

No i znalazłem gapowicza:

krab.jpg

Tylko nie wiem czy to wylinka czy martwy, bo jak dotknąłem, od razu odpadł mu jeden szczypiec a resztę porwała cyrkulacja i już nie znalazłem. Szkodnik czy może pożyteczny będzie/był?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dorot

Świetny start, trzymam kciuki i życzę powodzenia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 kg LS wsypane 2 dni temu Niestety nie przesiałem piasku przez to sporo muszelek itd. a zobaczyłem dopiero wczoraj jak już trochę mleko opadło...

Skała lekko przestawiona i pierwsze testy:

zasolenie: 1.023

PH - 7,6

KH - 8

NO2 - 5

NO3 - 50

PO4 - pomiędzy 0.1 a 0.25

I zdjęcie:

p1_17_07_2014.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kapitalny pomysł na sterowanie - te 9 włączników - życzę powodzenia

p.s.

teraz czekać aż dojrzeje :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewelacja ten multiwyłącznik :) Może kiedyś skopiuję.

Ustawienie skały też fajne.

PS. Tą gąbeczkę od lutownicy się wodą nasącza (może wiesz, ale wygląda na przyjaraną dlatego piszę) :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa :)

PS. Tą gąbeczkę od lutownicy się wodą nasącza (może wiesz, ale wygląda na przyjaraną dlatego piszę) :D

Była moczona zawsze ale jak się lutuje kilka godzin to wysycha a potem ciężko ruszyć się, a zazwyczaj jedyne mokre co miałem pod ręką to piwo a tego szkoda :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewanie trwa, kolejne testy za mną i się bardzo zdziwiłem:

Temp - 28 :/

zasolenie: 1.023

NO3 - 0

NO2 -0

PO4 - 0,01

KH - 8

PH - 6,8

Lekkie okrzemki pojawiły się, glony też ale powoli.

p4_26_07_2014.jpg

p5_26_07_2014.jpg

p6_26_07_2014.jpg

Czy te jest to o czym myślę? :/

p7_26_07_2014.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ostatnie zdjęcie to nic fajnego :nuke:


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie, tło robi wrażanie ! Powodzenia


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i mała aktualizacja :)

Trochę życia wprowadziłem w międzyczasie w mniej lub bardziej udany sposób ale o tym niżej.

Ze zwierzątek doszło:

- 10 Turbo - kupiłem 5 a przysłano mi 2x tyle gdzieś :)

- asteria z której się już zrobiły 2 szt, ładnie glony zjada

- krewetka czyszcząca

- mitrax

- pustelnik czerwono kolanowy

- 2x błazenek - niestety po 6 dniach 1 odszedł na wieczną rafę :/

Z korali:

- zoa radioavtive

- eupyllia

- prawdopodobnie clavularia - dostałem jako gratis i zabardzo mi się nie widzi w akwarium więc mogę sprzedać albo wymienić się na jakąś szczepkę np zoa.

Poniżej zdjęcia a dalej problemy z jakimi się borykam:

Euphyllia z zoa - pozowały mi do konkursu :)

p11_6_10_2014.jpg

Błazenek który został bez kolegi :(

p12_6_10_2014.jpg

Krewetka czyszcząca - ulubienica mojego 8 miesięcznego synka :)

p13_6_10_2014.jpg

Mitrax - maszyna do czyszczenia skały

p14_6_10_2014.jpg

No a teraz problemy - tzn piasek i prawdopodobnie gąbki.. Nie umiem doprowadzić go do białości, dentrytus osadza się miejscami a cyrkulacja jest wg mnie teraz idealnie ustawiona. Jest coś co zjada go? Na rozgwiazdę jeszcze za szybko chyba?

Druga sprawa to gąbki, wszędzie zaczynają mi rosnąć takie brązowo-beżowo-kawowe. Parę szt było by ok ale tego zaczyna się robić coraz więcej i nawet na piasku miejscami mam. Co robić z tym?

p16_6_10_2014.jpg

p17_6_10_2014.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.