Skocz do zawartości
Papja

96 litrów low-techa.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Od dawien dawna myślałem i marzyłem nad akwarium morskim. Chciałbym założyć akwarium które jest tanie i proste w utrzymaniu. Mam szkło(60x40x40, akurat pod morszczaka fajne wymiary) i filtr RO. Obsada którą chciałbym mieć to błazenek i dwie krewetki czyszczące, do tego cała ferajna z żywej skały.Co do sprzętu, chciałbym ograniczyć go do minimum i użyć mocnej kaskady,falownika i lampy DYI z diód LED. Użyłbym 5kg żywej skały i XXkg suchej skały do dopełnienia aranżacji. Jak myślicie coś takiego ma rację bytu? Ile pieniędzy powinienem przeznaczyć na start?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racje bytu jasne ze ma, skały najlepiej 10 do 15% objętości zbiornika, kaskada chyba najlepiej FZN-3, do tego np Tunze 6015, splawik do pomiaru zasolenia, sol, testy itd, odpieniacz jak będziesz chciał to coś zewnętrznego albo wewnętrzny np Hydor Slimskim Nano 135.35 lub do kaskady Resun sk-300 i tak do 2 tys powinieneś się zmieścić bez problemu a jak kupisz używki to jeszcze taniej, a potem zycie ale to juz inna bajka.

Pozdrawiam


Kostka 280L(80x70x50), sump 96L(80x30x40),odpienicz CruX IS-200, HQI 150w- 2x24 t5- 2x10w ledy., RW-8, Tunze 6015; nano 1600; wp-10, obieg NJ3000

80ec2bbfd3a2f619b7033a4043a0198bu388a360.png

asd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam właśnie zrezygnować z odpieniacza. Co do kosztów to wygląda mniej więcej tak:

-belka LED ~100-150zł(aluminium,wiatraczki,cynę,kable i inne pierdółki mam, tylko kupić zasilacz i diody)

-FZN-3 90zł

-żywa skała 200zł

-martwa skała 200zł

-piasek koralowy 4kg 20zł

-sól 80zł

-JVP-101 65zł

-Termometr z hydrometrem 20zł.

-Błazenek i 2 krewetki ~150zł

925 złoty.

Nie zamierzam bawić się w testy wody- w akwarium słodkowodnym wszystko robię na oko i gdy sprawdziłem kilka razy parametry były idealne. Co myślicie o takim zestawie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JVP to duża pompa cyrkulacyjna i w akakwarium zabierze dużo miejsca więc warto dołożyć parę zł i wybrać coś mniejszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oszczędności na początku, generują w późniejszym okresie większe koszty ;)


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie warto porównywać prowadzenia akwarium słodkowodnego do morszczaka. Tutaj sprawne oko rzadko wystarcza :)

Jeśli chodzi o Twoją konfigurację, napisz jeszcze czy chcesz trzymać jakieś korale i jeśli tak to jakie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczysz że szybko 925 PLN zamieni się w dużo większą kwotę wiem to po sobie. Po za tym nie kupisz diód i zasilacza za 150 PLN chyba że światła będziesz miał na lekarstwo. Ja robiłem lampę LED DIY i koszt lampy 27W CREE to ok 250PLN (9 diód + zasialcz + radiator + przewody + itp). Mimo to życzę powodzenia :thumbup:


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się nie zgodzę. Z ledami spokojnie się uda. Ja właśnie robiłem 36W-ową lampę led i za same diody i drivery zapłaciłem na allegro stówkę. Kabelków pełno w domu. Radiator też się znalazł, a zasilacz przemysłowy. Także ja kupiłem tylko drivery i diody. Diody + zasilacz spokojnie w 150 się zmieści.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad Zoe i innymi łatwymi miękasami. Mam części do lampy tak jak pisałem. Ogółem jeśli uważacie że bez testów ani rusz to sobie odpuszczę rafę, bo to ma być akwarium dla mnie, a nie ja dla niego :blushing:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz spróbować. Niektórym udaję się prowadzenie zbiorników z miękasami przy minimalnym poświęceniu, ale niestety szanse powodzenia przy takim podejściu są dużo mniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad Zoe i innymi łatwymi miękasami. Mam części do lampy tak jak pisałem. Ogółem jeśli uważacie że bez testów ani rusz to sobie odpuszczę rafę, bo to ma być akwarium dla mnie, a nie ja dla niego :blushing:.

Przecież testów nie robi się codziennie. Możesz kupić sobie NO3, PO4, PH i co jakiś czas dla zwierzaków je zrobić.

Niestety morskie to trochę więcej zachodu.

Z drugiej strony są ludzie którzy regularnie jadą na podmianach, testów nie robią i akwaria mają się całkiem nieźle. Gorzej jak coś idzie nie tak, wtedy testy mogą dać Ci jakiś obraz problemu.

Wyobraź sobie że jest wszystko jest ok a po pół roku wyskakuje jakiś problem (np. zdychają ślimaki). Zadasz pytanie na forum co robić a pierwszą odpowiedzią będzie zapytanie o parametry wody...

Nie poddawaj się testy nie są takie straszne i drogie.

Zalewaj


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wyliczeń polecam Ci Chemipure elit lub Purigen + Phosguard. Do kaskady FZN-3 fajnie wchodzi odpieniacz ze strzykawki DIY lub Resun sk-300 kupisz go za około 109zł (po tuningu robi swoje). Zamiast JVP dołożył bym i kupił koralie nano ... o wiele mniejsza i lepiej wykonana...

Czy testy są potrzebne .... dużo ładnych małych zbiorników jest prowadzonych bez testów, tylko tak czy siak zostaje systematyczność w podmiankach i obserwacja. No i zawsze można drałować z baniaczkiem wody do sklepu aby zrobić testy :baby:


1. Akwarium 95x70x60 | Sump 65x35x37 | Pompa Jebao dcs 4000 | Jebao RW8 x 2 | Odpieniacz deltec sc 1456 | Lampa LED DSuny 4 panele x 40 LED 3w + T5 2x39w | Reaktor Bubble-Magus CR120WP zasyp ARM | Milwaukee Instruments pH SMS 122 | AT R Doser Milestone 6 | PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Glonowy" + PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Media" na pompie DC3000 | Dolewka PS Sentry ATO

 

Link: http://nano-reef.pl/..._20#entry872225

90b67987de6d96d3807ab58d2d91ebebu287a684.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie poddawaj się :) Możesz zacząć kompletować sobie akwarium teraz, a zalać je za jakiś czas dopiero. Co do żywej skały na forum ludzie maja po 20zł/kg, więc jeśli kupiłbyś od nich 10-15kg, to nie potrzebujesz suchej i masz wtedy 200-300zł zamiast 400. Do tego jakby udało się dogadać, to może i trochę wody byś dostał. Akwarium w którym będzie żywa skała, trochę piachu i słona woda i tak powinno trochę postać zanim coś do niego wrzucisz więcej, przynajmniej z miesiąc. Tak więc wszystko z czasem.

Testów możesz nie robić przez pierwszy miesiąc, ale później przydałoby się kilka.

Zwróć też uwagę że jak planujesz około 900zł na start, to ciągu 2-3 miesięcy zrobi się z tego przynajmniej 1500zł - to takie optymistyczne założenie


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.