Skocz do zawartości
popdok

Glony na szybie

Rekomendowane odpowiedzi

ty to piszesz tak na poważnie ??

jeszcze nie widziałem żeby na zdrowym koralu rosły glony :)

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

Zawsze jest ten pierwszy raz;-)

pO 72H zaciemnieniu na razie glonow brak..

Pare dni wczesniej zaprosilbym Cie do mnie i bys sie zdziwil ;-)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba każdy przechodził takie "szyby". Zbiornik dojrzewa i dojrzeje. Można używać chemi i skracać ten etap, tylko po co. Mi doradzono że czas jest potrzebny, a chemi jak najmniej. Jak woda "zwariuje" to dopiero będą kłopoty :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ten kubelek ma za wklad i co ma "wyfiltrowac" ? Warto sie zastanowic, czy to nie on produkuje NO3.

Mozesz szyby czyscic tuz przed zgaszeniem swiatla, wtedy nalot powstaje troche wolniej.

Pare zdjec czasami pomaga bardziej niz super opis....

Jak dlugo stoi akwarium ? Moze to zwykle dojrzewanie ?

Czy masz TDS ? Kilku z nas mialo zaskakujace wyniki po RO/DI.

Kubeł u mnie jest koniecznością. Nie mam obecnie miejca na sumpa (naprawdę), przy moim małym litrażu kubeł jest optymalny. Wiem, że wielu takiego rozwiązania nie podziela, ale przecież w kuble również pracują bakterie, które powinny pomagać w utrzymaniu "dobrej wody". Dlaczego kubeł jest dla mnie koniecznością? A jak bez sumpa używać węgla aktywowanego? W kuble mam wymieniając od góry gąbkę, węgiel, gąbkę, antyphosa i biobale z kawałkami żywej skały. Dziś czyściłem kubeł i nic tam nie zdechło.

Akwarium stoi już 4 miesiąc. Przypomnę, że moje problemy z NO3 (jak się po pierwszych testach okazło) były od początku, gdyż przywiozłem do nowego akwarium wodę z 1-rocznego zbiornika, w którym poziom NO3 był właśnie ok. 50 i PO4=1. Tak więc przez ten cały czas nie tyle produkowałem w baniaku NO3 i PO4, co raczej z nim musiałem walczyć. Udało mi się zbić PO4 do zera, pozostaje NO3. Jego stały poziom może sugerować, że wszystko co mam w akwarium nie powoduje drastycznych wzrostów stężenia NO3, jedynie jego przyrost w porównaniu ze zbijaniem jest na podobnym poziomie. Teraz muszę pomóc w wbijaniu NO3, gdy jego poziom spadnie poniżej 10, a po jakimś czasie znowu wzrośnie do 30-40 to będzie znak, że coś mi syfi i nie upieram się, że nie będzie to kubeł. Czy mój baniak dojrzewa? Pewnie tak, mimo, że zalałem go wodą z działającego zbiornika. Miernika TDS jeszcze nie posiadam, ale jak sobie go sprawię, to z pewnością pomierzę wodę RODI. Cały filtr RO wraz z nowymi wkładami, podobnie DI z żywicą już w środku kupiłem nówki, prosto ze sklepu trafiły do pracy z poznańskim ściekiem kranowym.

Szyby są czyste coraz dłużej od skrobanki, a to znak, że w jakimś stopniu problem zaczyna znikać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pozbyłbym się warstwy gąbki a dodał więcej potłuczonej skały. Jak najbardziej porowate kawałki. To one zostaną zaszczepione bakteriami i mikro życiem. Bakterii dodawaj planowo. Jak napisałeś zaczyna być lepiej. Ta faza jest za Tobą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pierdziele po cos lal taka wode no3=50 masakra nie lepiej bylo zrobic nowa?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd mogłem wiedzieć, że ta woda ma NO3 50? Jak kupiłem testy to zrobiłem u siebie, a potem by nie zwariować robiony był test wody, którą brałem - stąd wiem, że takie coś sam sobie wlałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak bez sumpa używać węgla aktywowanego?

No np. w kaskadzie. Kubeł mógłby zastępować filtr przepływowy, który wielu tu stosuje. Ja bym sobie kubeł darował (mam jeden wolny i nie mam ochoty go w słonym używać). Ale jak już musisz to pozbądź się z niego tych gąbek.

Nawet w słodkim gąbki wewnątrz kubła to nienajlepszy pomysł... Jak często jesteś w stanie go czyścić? A z kolei nawet jak będziesz go często czyścił to po 1. będziesz zabijać część bakterii, które się namnożyły, a po 2. jest spore ryzyko, że od takiego ciągłego otwierania kubeł się zwyczajnie rozszczelni.

W słodkim mam kubeł, ale w słonym jednak dużo lepiej sprawdza się kaskada. Można w niej bez problemu dać watolinę jak potrzeba i po paru dniach ją wyrzucić. Można włożyć do kaskady skałę, grzałkę, odpieniacz, węgiel, phosguard czy co tam jeszcze komu przyjdzie do głowy. Dodatkowo kaskada daje szeroki strumień wody, wspomagając cyrkulację.

To tylko moje przemyślenia - każdy może mieć inne ;)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja swego czasu kupowalem wode w sklepie az do czasu az zaczynalo sie źle dziac w akwa. Sprawdzilam wode i no3 50-100.... Gosc tylko wzruszył ramionami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No np. w kaskadzie. Kubeł mógłby zastępować filtr przepływowy, który wielu tu stosuje. Ja bym sobie kubeł darował (mam jeden wolny i nie mam ochoty go w słonym używać). Ale jak już musisz to pozbądź się z niego tych gąbek.

Nawet w słodkim gąbki wewnątrz kubła to nienajlepszy pomysł... Jak często jesteś w stanie go czyścić? A z kolei nawet jak będziesz go często czyścił to po 1. będziesz zabijać część bakterii, które się namnożyły, a po 2. jest spore ryzyko, że od takiego ciągłego otwierania kubeł się zwyczajnie rozszczelni.

W słodkim mam kubeł, ale w słonym jednak dużo lepiej sprawdza się kaskada. Można w niej bez problemu dać watolinę jak potrzeba i po paru dniach ją wyrzucić. Można włożyć do kaskady skałę, grzałkę, odpieniacz, węgiel, phosguard czy co tam jeszcze komu przyjdzie do głowy. Dodatkowo kaskada daje szeroki strumień wody, wspomagając cyrkulację.

To tylko moje przemyślenia - każdy może mieć inne ;)

Pozdrawiam

Wszystko to najprawdziwsza prawda ;) faktycznie czyścić kubeł to nie jest praktyczna sprawa, dlatego poza gąbkami i węglem niczego nie ruszam, by bakterie nie padły. Gąbki mam by trochę mechanicznie oczyszczać wodę z drobnego syfu, ale po kolejnej poradzie jutro wylecą z kubła.

Na kaskadę również nie mam za wiele miejsca (szyba zbyt blisko ściany), ale opcja do przemyślenia.

Za wszelkie porady wielkie dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś się kiedyś zdecydował to na FZN-3 od ściany do szyby potrzebujesz jakieś 11,5cm (sprawdziłem) ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mowiac wyglada to bardzo normalnie :) . Nie wiem jak u innych uzytkownikow, ale u mnie do dzisiaj (zbiornik 1.5r) co jakis czas trzeba przetrzec szyby z glonow... Ja nie panikowalbym tylko poprostu czyscil co jakis czas. Dodam, ze nigdy prze nigdy nie uzywalem chemii w akwarium i nie mialem problemow z dino, cyjano czy innymi gloniskami - czasem znajduje na piasku troche, ale to dopiero od czasu kiedy inna ryba wykonczyla babke.Zakladamy, ze nie masz kosmicznych parametrow wody...

Pozdrawiam,

Piotrek

Edytowane przez Papugazako (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.