Skocz do zawartości
akarka

Kraków- 50l

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj

Magdo nie chcę Cię martwić ale z bryopsisem nie łatwo wygrać, nawet KH podniesione wysoko nie wykończy tego paskudztwa, jak możesz pozbądź się tego glonu zanim się rozsieje po baniaku.


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorzu, jest tego sporo w różnych miejscach...skała jest poklejona i nie wyobrażam sobie tego teraz ciosać...zdawałam sobie sprawę jakie zagrożenia niesie żywa skała...chcę się z tym zmierzyć :) a teraz pozwolę się spokojnie bujać...teraz podobno najlepsze co mogę zrobić to trzymać stałe parametry i nie ingerować niepotrzebnie w system :)

Jest to moje pierwsze morskie, chcę to poznać z każdej strony ;)

:) Nie no chyba ciężko żeby po tygodniu od zalania parametry były żyleta i gotowe na zwierzaki :) Akurat szczątkowe ilości amoniaku i azotynów mnie cieszą, bo znaczy, że cykl azotowy ruszył i wszystko idzie w dobrym kierunku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jak zmierzyłaś GH w solance?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe :) z tym jimi była zabawa :) chciałam z ciekawości zobaczyć bo mam takowe testy i przy 50 kroplach zwątpiłam ;)

GH jest podane jako "więcej niż" 50...także zasadniczo nie zmierzyłam ;)

Edytowane przez akarka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się powoli co będzie tutaj pływać :) W akwarium będzie ekipa czyszcząca w postaci krewetki, krabów, ślimaków i wężowidła.

Zasadnicze życie a zbiorniku będą stanowić koralowce, ale chciałabym jednak wpuścić tutaj jednego, niewielkiego, małoruchawego rybola.

Od razu zaznaczę, że nie będzie miał możliwości w najbliższym czasie przeprowadzić się do czegoś większego. Chciałabym żeby rybka była raczej kontaktowa.

Podoba mi się Escenius stigmatura i jeśli nic innego mi nie wpadnie w oko to będzie właśnie on.

Błazenki odpadają (duże, ruchliwe, lepiej żeby były 2, potrzebują ukwiału, którego nie planuję); babki potrzebują krewetek boksujących, których też nie chciałabym mieć w zbiorniku...Kaudernii mi się nie podobają...

Oczywiście podoba mi się mandaryn...chyba zbiornik dla niego będzie za mały, no i mogę mieć problem z jego wyżywieniem... :(

Dla przypomnienia akwa 50l (39 x 37 x 35cm), bez sumpa; 5kilo żywej skały, odpieniacz, kaskada z adsorbentami

Będę bardzo wdzięczna za jakieś inne propozycje :)

Edytowane przez akarka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Para mandarynów to kwintesencja piękna.

Jeżeli znajdziesz dobrana parę która wcina mrożonki to kupuj w ciemno a i w skale coś na pewno znajdą.


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem :) Para pięknie by wyglądała :)

Zobaczymy jak będzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A błazenki zamiast ukwiała ucieszą się z sarcopythona - moja druga połówka bardzo chce błazenki lecz ciągle walczę by bylo coś inneg.Na erybce mają ciekawe garbiki rodnące do 6cm jak wejdziesz w ofertę to znajdziesz kilka mniejszych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Garbiki szybko pływają i są jakieś takie bezpłciowe a błazny jednak rosną duże i będą potrzebować więcej miejsca a nie lubię wymieniać, sprzedawać zwierząt, poza tym nie będzie u mnie sarcophytona...

Przywiązuję się bardzo nawet do ryby...chciałabym taką majestatyczną, reprezentatywną, coby zawsze była widoczna...

Pasuje mi właśnie jakiś ślizg, inna mało ruchliwa rybka lub te mandaryny, choć tutaj mam wątpliwości czym im nie będzie ciasnawo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mandarynów jednak szkoda w dodatku pary.

A może Nemateleotris magnifica? Dużo ruchu nie pptrzebują, dryfują głównie w prądzie, ślizg by miał kumpla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też na nie patrzyłam...jeśli już to decora:) Ale jakoś bez fajerwerków ;)

Jak będę na kupnie ryb to podpytam "szlachty" co myślą o mandarynach na ten zbiornik, ale to jeszcze daleka droga. A Ty co myślałeś włożyć u siebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o ryby to ślizg z pewnością będzie najbardziej kontaktowy. Jak dla mnie to jest taki akwariowy piesek :D. Jeżeli chodzi o Stigmatury to różnie bywa z przeżywalnością. u niektórych nie ma problemu, a u innych pada z dnia na dzień z niewiadomej przyczyny. Bicolor jest pewniejszy ale trzeba się liczyć z tym, że jak jest dorosły to jest już prawie cały granatowy/czarny, jedynie płetwa ogonowa lekko żółtawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akarka nie myślałem zbytnio jedynie przemyślałem sprzątaczy tj mitrax crab , cypraea annulus(ładna mała porcelanka ponoć muszelka nigdy nie zachodzi algami), nassarius margaritifer(do piasku),lysmata amboinensis.Chciałem calcinus elegans ale wolę żeby ślimaki nie padły ofiarą tego czy innego pustelnika.Mitrax jest mały, uczynny i ponoć spokojny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magda,możesz spokojnie wpuścić dwie decorki,dla mnie osobiście to jedne z najładniejszych małych rybek. Miałem jedną,ale mi przepadła z dnia na dzień :( . Jedyny ich minus,że to dosyć płochliwe rybki i potrafią prawie cały dzień siedzieć w skale. No,ale jeśli by były same,bez innych rybek,myślę,że pewnie by były mniej płochliwe :) .

Alternatywą dla decorek może być właśnie jakiś niewielki ślizg (faktycznie,tak jak Sebastian pisze,pierwsze skojarzenie to ryba - pies :D ) + do tego jakiś gobiodon,np. G.okinawae - bardzo spokojna,niewielka babka (nie kopiąca),większość dnia spędza na wylegiwaniu się na wybranym koralu,często w centralnej części zbiornika,więc jest bardzo,że tak powiem "ekspozycyjna" ;) .

Damian - tak,jak pisałeś porcelanka faktycznie nie zarasta glonami,bo na muszlę rozpościera coś w rodzaju futerka (futerko oczywiście na ślimacze możliwości ;) ),bardzo pracowity glonożerca :) ,do małego litrażu warto dorzucić jeszcze ze dwa ślimaki do piasku. Co do krabów - pustelników nie ma się co bać,jeśli nie chcesz,żeby eksmitowały ślimaka,przy zakupie poproś o kilka pustych muszelek,w każdym sklepie bez problemu Ci dadzą, i problem zmiany lokum będzie rozwiązany. Ważne tylko,żeby kupić jakieś małego,np. Paguristes cadenati - nie będzie robił w akwarium takich przemeblowań,jak gatunki osiągające większe gabaryty. Bardzo ciekawym krabem do małego litrażu jest też Lybia tesselata, wdzięcznie nazwany przez którąś koleżanek z forum pomponiarą :D . Niestety,to dosyć skryty krab,ale jak już wylezie ze skały do żarcia,efekt jest niesamowity - jakby nagle pojawił się kosmita :thumbup: .

Wszystkie opisane zwierzaki mam (oprócz decory,która przepadła),zdjęcia można obejrzeć w moim temacie --> http://nano-reef.pl/topic/49538-reefmax-baszurka/

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarku pompom crab super ale ukwiałami łażąc po akwarium może drażnić inne korale.Gdyby nie ten fakt piękna bestia.Ogólnie widzę że każde zwierzątka które wymieniłeś lubią kryjówki- coś czuję że pokochają moją grotę :)

Edytowane przez officer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarku pompom crab super ale ukwiałami łażąc po akwarium może drażnić inne korale.Gdyby nie ten fakt piękna bestia.Ogólnie widzę że każde zwierzątka które wymieniłeś lubią kryjówki- coś czuję że pokochają moją grotę :)

Damian,jeśli chodzi o Twoje obawy,co do drażnienia korali przez kraba ukwiałowego ,to może on je tak samo zestresować,jak np. mały paproszek unoszący się w toni wodnej ;) . Wielkość tych ukwiałków jest porównywalna do łebka od zapałki i uwierz mi,że przemarsz takiego kraba nawet po SPS-ie nie zrobi na nim żadnego wrażenia,a co dopiero mówić o miękkich,czy też LPS-ach ;) .

A krab naprawdę odwdzięcza się swoją prezencją,chociażbyś widywał go nawet raz na miesiąc.

Edit: A wracając do tematu drażnienia,czy też nawet tzw. "wojny chemicznej",to akwarium nigdy nie będzie modelowym ekosystemem,chociaż pewnie każdy początkujący akwarysta ma takie podejście a priori i to jest chyba jak najbardziej naturalne (ja np. na samym początku po umyciu prysznicem odpieniacza,spłukiwałem go wodą RO/DI :rofl: :rofl: :rofl: ).

Magda - nie gniewaj się za posty na pograniczu OT ;) .

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko :) Dzięki Ci bardzo za opinię :) Zrobiłeś mi smaka na na tego pomponiarza :)

Co do ryb to tak jak mówię...obecnie najpewniejszą opcją będzie ślizg a jak uznam, że można go jakoś "dorybić" będziemy myśleć dalej ;)

Chyba, że pojawi mi się jakaś niesamowita okazja np. para mrożonkożernych mandarynów moyeri czy tudorjoensi (są one malutkie i myślę że te by się spokojnie zmieściły) :)

Co do sprzątaczy, grzebaczy i kopaczy mam wstępną listę:

- wężowidło ophiolepis superba

- 3 łagodne małe kraby (Clibanarius, Mitrax itp.)

- 1 Babylonia

- 3-5 Nassariusów

- 2 Tectus

- 2 Turbo

i do tego 1 krewetka Lysmata debelius

a co ostatecznie z tego będzie to czas pokaże ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) Hehe na pewno nie wszystko na raz :) Pewnie za jakiś czas wejdzie I tura i będę widzieć jak wygląda sytuacja ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniaczek świetny :)

Jaka obsada? Ja bym poszedł w bezkręgowce only :)

Co do kotów, to jest moja zmora dziewczyna ma kotę, a ta menda nie boi się niczego. Woda? Phi, co to dla niej :(

Solniczkę odpalę raczej w przyszłym roku po zmianie lokum ale nie ma tego złego.

Najbardziej dziwię się, ludziom że do takiego małego baniaczka ładują Ledy Razora za 1k zł :) Ale kto bogatemu zabroni, nie mam nic przeciwko bo samym bym dał lampę 4Aqua czy też innego Chińczyka 2x24W + coś od ATI czy Blau.

Aha i 50L to nie jest do końca nano baniak, przyjmuje się że nano akwaria mają do 30L ale spokojnie nie czepiam się :)

Raz jeszcze kibicuję i obserwuję!

PS: dwa lata rozumiem, że kompletowałaś graty do baniaczka?

Pozdrawiam.

Ty to sie kolego wszystkich kobiet poczatkujacych czepiasz

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już mija prawie 2 tygodnie od zalania :)

Parametry z dzisiaj (SALIFERT): tym razem poprawnie wykonane ze świeżych testów (poziom w strzykawkach odczytywano z końca tłoczka a nie poziomu pozostałego r-ru ;) )

Temperatura: 24,5

Zasolenie: 1,022

pH: 8,3

KH=7,7

NH4: nieoznaczalne

NO2: nieoznaczalne

NO3: 5

PO4 < 0,03

Ca: 360

Mg: 1080

post-21882-0-21260700-1411831042_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siemka

zostaw sobie tylko kanał B

na 30-50 %

nie ma potrzeby palić białym światłem

Świecę programem Preset 2

Wolę teraz mieć glony, niech się rozbujają, wyssą wszystko z wody i przejdą...jakoś zdaje mi się, że takie zwiększanie światła tylko przedłuży dojrzewanie...

Może Luft się wypowie w kwestii lampki i świecenia :)

PS. Zdjęcia robiłam w samym kanale białym bo inaczej wychodzą niebieskie i nic nie widać :/

post-21882-0-98064300-1411833288_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Preset 2 potrzebny jest przy skacząc rybach. Na początek skręć trochę światło jak mówi AnT bo co ma wyjść to wyjdzie. Ja mam wersję 160 tej lampy 65cm do dna i nie palę jeszcze na full a spsy rosną. Jak Ci wyskoczą gloniska to nie usuwaj ich mechanicznie do czysta bo parametry polecą. Polecam salariasa jako kosiarkę :)

Edytowane przez krk_258 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłam ustawienia lampy. Wyłączyłam kanał A (biały) i świeci tylko 50% B (niebieski) z tym parametrów z Preset2. Wyłączyłam też nocne. Jakoś ciemno się teraz zrobiło... :blushing:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.