Skocz do zawartości
Rozdymek

Kolekcja biotopów różnych mórz

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, jestem tu nowy więc pozwólcie, że się przedstawię.

Akwarystyką interesuję się od dawna i uwielbiam wszystko miniaturyzować. Moje najmniejsze akwa miało 1 cm3 objętości i żyła w nim przez rok mała cabomba.

Ostatnio wzięło mnie na akwarium bałtyckie. Wiem, że był już taki temat, ale dyplomatycznie mówiąc zostawił we mnie niedosyt.

Jak myślicie? Czy da się zrobić małe akwarium bałtyckie w 10l?

Zapraszam do dyskusji i dzielenia się swoimi opiniami na ten temat :)

Jeśli ktoś z Was mieszka nad Polskim Morzem i byłby w stanie wysłać mi trochę wody, piachu, roślinek itp. byłbym bardzo wdzięczny i oczywiście zapłaciłbym :)

O co mi chodzi? Chcę zrobić kolekcję nano-akwariów różnych mórz z całego świata. Fakt, dopiero zaczynam i chcę zacząć od Bałtyku, bo dla mnie wszystko co nasze jest ciekawe, a może nawet nie trudne.

Chcę, by ten eksperyment był zrobiony wspólnie z innymi akwarystami. Moglibyśmy do bólu eksperymentować, "krzyżować" różne biotopy morskie.

Chcę także, by każde morze przedstawić w różnym świetle. Np. dla Morza Czarnego stworzyć akwa ze strefą przybrzeżną, z głębinami i jakimiś rafami.

I do tego potrzebuję pomocy. Jeśli ktoś z Was będzie nad jakimś morzem niech zabierze trochę wody piachu, skałek i roślin (zwierząt może lepiej nie :)) i założy własny baniak, a jak nie chce niech odsprzeda mi.

Ja sądzę, że pozwoli to polskiej akwarystyce na zdobycie ogromnych ilości nowej wiedzy i na odbycie fascynujących obserwacji.

Zapraszam do dyskusji :)


Małe jest piękne...

Jeśli masz dostęp do wody, skał i życia z Bałtyku lub dowolnego innego morza pisz. Chętnie przyjmę lub kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie pomysł ciekawy. Ale wydaję mi się, że 10l to sporo za mało pod względem zarówno miejsca jak i ilości wody(skoki parametrów). Nic ciekawego nie utrzymasz w tak niestabilnym systemie, zwłaszcza jeśli chodzi o życie rafowe.

Natomiast jeżeli chodzi Ci o odwzorowanie syfu w naszym morzu to może się to udać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście 10l to nie sztywny litraż dla wszystkich projektów. W zależności od odwzorowywanego biotopu odpowiedni litraż.

Też myślę, że się uda :)

Dzięki za miłe słowa :)


Małe jest piękne...

Jeśli masz dostęp do wody, skał i życia z Bałtyku lub dowolnego innego morza pisz. Chętnie przyjmę lub kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomysl jest ciekawy ale co planujesz na dluzsza mete? bedziesz mial na start 10 l wody i kilo skalek ale co dalej? jak rozwiazesz sprawy technicznie, co z podmianami, oswietleniem, temperatura, roznicami w parametrach.... ile takich biotopow zamierzasz stworzyc?

osobiscie uwazam zeby temat pozostawic w stadium pomyslu bo lepiej miec jedno piekne zdrowe kolorowe akwa rafowe niz kilka roznych i niekoniecznie atrakcyjnych i ciezkich w ogarnieciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysl za***isty,ale z zalozenia nierealny - z powodu przyjetego litrarzu...

mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w 10 litrach chcesz zrobic strefe przybrzezna z rafa i glebinami?????? i jeszcze pewnie wrzucic jakies stadko - hmmm moze antiasy i kilka innych ryb? mysle. ze powinienes to jeszcze raz przemyslec, bo wydaje mi sie, ze slabo sie interesowales.


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej,

swego czasu zgłebiałem temat akwarium z biotopem bałtyku, troche informacji zebrałem tutaj: http://akwarystykawiki.pl/akwarium-baltyckie

10 litrów, w sumie dla 1-2 krewetek wystarczy, aczkolwiek łatwe nie będzie. Największym problemem, będzie temperatura, chłodziarka i to wydajna obowiązkowa. Zależy tez skąd będziesz miał życie bo tu róznice temperaturowe na naszym wybrzeżu są duże. Od Kołobrzegu gdzie temperatura jest przeważnie poniżej 15 st. C do zatoki gdańskiej gdzie ma często 20 st. C i więcej.

Najlepsze w akwarium bałtyckim jest to, że można samemu pojechać po wszystko (oczywiście najpierw trzeba się upewnić czy nie są to zwierzęta/rośliny) chronione.

Musisz zmodyfikować swój pomysł bo nie uzyskasz zróżnicowania stref, o których piszesz nawet w zbiorniku 1000L. Lepiej wziąść się za konkretny fragment. Poszukać zdjęć, występujących tam zwierząt/roślin i określić jakie są warunki.


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł choć na dłuższa metę uciążliwa opieka nad zbiornikami takich gabarytów , no i jeszcze dochodzi temat chłodzenia wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie, jak już mówiłem 10l to nie sztywny litraż, ale i tak dziękuję za rady. Pozdrawiam:)


Małe jest piękne...

Jeśli masz dostęp do wody, skał i życia z Bałtyku lub dowolnego innego morza pisz. Chętnie przyjmę lub kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doczytujac skad gatunki dostepne w handlu pochodza, mozna (chyba) stworzyc "biotop" typu Floryda, Bali, lub inne "rafowe miejsce" .

W stanach sprzedaja faune zimnowodna, wiec da sie tam zrobic jakis konkretny wycinek np polnocnego Pacyfiku nie mieszkajac nad nim.

Tworzenie akwarium z fauna i flora konkretnego morza wymaga raczej mieszkania w poblizu.

Probe stworzenia chocby biotopu morza Czarnego w Polsce... czarno widze ;)

Proponuje poczytac fora gdzie towarzystwo jest miedzynarodowe - tam zdarzaja sie zbiorniki tego typu, prowadzone przez ludzi, ktorzy do konkretnego morza maja niedaleko.

Wygoogluj np temperete-, rockpool-, saltwater biotop-, ..... Sea - aquarium / fish tank. Zobacz jak to wyglada.

Baltyckie jest do zrobienia, ale zeby cieszylo oko, to raczej powinny byc ryby, wiec musi byc duze, musi byc zimne, a obsady raczej nikt Ci nie przysle.

U mnie powstaje norweski fiord (link w sygnaturze) , bo mam blisko. inaczej nie daloby rady...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jeżeli ktoś to czyta to przepraszam, że odkopuję prastary temat, ale nie chcę go klonować :) Jestem autorem tego wątku i po kilku miesiącach mam nadzieję powrócić do pasji jaką jest akwarystyka morska, a właściwie zacząć :D

Dziś miałem okazję odwiedzić wybrzeże Bałtyku w Gdyni, turystycznie. Stwierdziłem, że żałowałbym, gdybym nie pozbierał różnych próbek, trochę żywego piasku i wody, kamieni, glonów itp.

Pozbierałem wszystkie możliwe butelki, razem wyszło... echhh... 8 litrów.

Glony, małże, coś co przypomina gąbki zostało wyrzucone przez wzburzone morze, też pozbierałem.

I tu pytanie, jeśli ktoś w ogóle to czyta. Czy z 8 litrów da się wykrzesać jakieś, choćby najmniejsze akwarium z biotopem bałtyckim? Tak tylko aby potrzymać życie, potem zamierzam kupić sól, sprzęt, jeśli to w ogóle ma sens.

Jeżeli ktoś zaznajomiony w temacie może coś doradzić byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam i przepraszam, za długą nieobecność.


Małe jest piękne...

Jeśli masz dostęp do wody, skał i życia z Bałtyku lub dowolnego innego morza pisz. Chętnie przyjmę lub kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja doradzę-ale wdzięczny na pewno nie będziesz, woda z Bałtyku się zaśmierdzi i jak klimat w mieszkaniu stanie się nie do zniesienia,to wszystko wyląduje w kiblu-i koniec przygody z minimalizmem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za każdą radę będę wdzięczny, nawet za taką :) Nie sugeruję, że chcę poprzestać na kilku litrach, po prostu chcę utrzymać życie do czasu stworzenia sensownego akwarium.


Małe jest piękne...

Jeśli masz dostęp do wody, skał i życia z Bałtyku lub dowolnego innego morza pisz. Chętnie przyjmę lub kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.