Skocz do zawartości
Gawer

Sól Preis a zasolenie?

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem refraktometr Red Sea z tego co widzę to powinno być 1,024 bo skala jest co 2 jak dobrze rozumiem.

Aha na czym polega kalibracja do tego urządzenia ? Moze jakiś link do artykułu znacie?

Aha na czym polega kalibracja do tego urządzenia ? Moze jakiś link do artykułu znacie?


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oooo.. Widzę ze rozmowa ciekawa. Narazie zamówiłem porządny refraktometr to zobaczę co jes grane. Jeśli chodzi o aquacalkulator to pokazuje tak jak tobie Igor255 39,8g na L. Gdzie jest to 41g?

No przecież jak naciśniesz ten zielony przycisk "Calculate recommended..." to dopiero wyświetla Ci ile soli masz dodać... Po prostu w złe miejsce patrzyłeś ;)

39,8g to jest dla 35PSU.

A on (Aquacalculator) Ci oblicza ile masz dodać, żeby mieć 1,0240 czyli 35,92PSU. I to jest 41g. W tym wypadku oczywiście, bo mówimy o "water change only" i dla ułatwienia wybranym 1L podmiany...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem refraktometr Red Sea z tego co widzę to powinno być 1,024 bo skala jest co 2 jak dobrze rozumiem.

Aha na czym polega kalibracja do tego urządzenia ? Moze jakiś link do artykułu znacie?

Aha na czym polega kalibracja do tego urządzenia ? Moze jakiś link do artykułu znacie?

Zasolenie takie powinno być 1,024 ale w praktyce w naszych zbiornikach bywa różnie ( tego się trzymaj 1,024...)Do refraktometru powinna być dołączona butelka z płynem polej na szkiełko refraktometru i ustaw dokładnie 0 na skali!i oto cała kalibracja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam butelki dołączonej do refraktometru. Czytałem że wodę RO trzeba schłodzić do 4C i wtedy mozna skalibrować. Próbowaliście tak?


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy moj refraktometr sie "rozjedzie" to daje na szkielko troche wody RO/DI i srubka ustawiam na "0". Soli do podmianki sypie, az osiagne 35 (na lewej skali). Temperatura wody do pomiaru jest obojetna.

Widze, ze przy wyniku 35 w akwarium, sps-y czuja sie niezle, takze za bardzo nie interesuje mnie, czy refraktometr moze przeklamuje o 1-2 kreski w ktoras strone.

Co by mi dal pomiar w sklepie? Maja tam lepsze refraktometry ? Mysle, ze maja doswiadczenie w tym, ze jesli ich sprzet pokazuje jakas wartosc przy ktorek korale rosna, to tez nie zmieniaja zasolenia, bo "ma byc" np: 35.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam butelki dołączonej do refraktometru. Czytałem że wodę RO trzeba schłodzić do 4C i wtedy mozna skalibrować. Próbowaliście tak?

Nalej wodę RO to będzie to samo co w butelce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nalej wodę RO to będzie to samo co w butelce.

Raczej nie bedzie to samo,plyn referencyjny uzywany do kalibracji powinien miec zasolenie jak najblizsze wartosciom mierzonym (stad tez plyn kalibracyjny ma zsolenie 35ppt),ale zwazywszy,ze najodpowiedniejsze jest zdroworozsadkowe podejscie do tematu,dokladnie takie,jak opisuje Stani :),jesli skalibrujesz na wodzie RO/DI,tez bedzie dobrze i nie ma co sie nadmiernie spinac :).

bez polskich znakow/mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Stani, faktycznie zawyżało o jakie 2 st, ustawiłem jak wskazywałeś no i trzeba podnieść zasolenie z 1,022 do 1,024 tj. 35ppt :) teraz jedynie muszę sie zorientować dlaczego tak dużo soli Preis muszę dawać do RO, Dawałem 39g na 1l według ustaleń. Podobno muszę dać 42g na 1l. Po dodaniu 39g miałem 1,021. Po tym musiałem dodać sporo więcej, niestety nie wiem ile dodadawałem poprostu sypałem i sprawdzałem . NA MOJE 42l podmiany wychodzi że muszę dodadć 126g więcej. Hihi się okażę.

Edytowane przez Gawer (wyświetl historię edycji)

360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Stani, faktycznie zawyżało o jakie 2 st, ustawiłem jak wskazywałeś no i trzeba podnieść zasolenie z 1,022 do 1,024 tj. 35ppt :) ...

1,024 to nie jest 35ppt. http://nano-reef.pl/topic/68786-sol-preis-a-zasolenie/#entry701835

Wg. Acalc dla 35ppt powinno być 39,8g Preis na litr. Dla 36ppt (1,024) 41g... W praktyce może się to nieco różnić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swój refraktometr kalibruje płynem 35 ppt. Jak potem zakropie wodą RO o temperaturze około 24 stopnie to pokazuje poniżej zera 2 kreski.

Wysłane z mojego GT-I9300


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdził by ktoś jeszcze na swoim skalibrowanym refraktometrze czy przy wodzie RO też ma 2 kreski poniżej zera. Bedzie pewne.


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdził by ktoś jeszcze na swoim skalibrowanym refraktometrze czy przy wodzie RO też ma 2 kreski poniżej zera. Bedzie pewne.

U mnie 2 kreski poniżej na RO na płynie jest idealnie 0.Więc woda RO a płyn kalibracyjny to nie to samo Jarek miał racę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli na RO, 2 kreski poniżej to jest 0.

Niektórzy uważają że niema co sie spinać przy takiej różnicy, zobaczymy co na to zwierzaki.


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę,ze jest o co się spinać 2 kreski to dużo najlepiej zrobić tak jak Stani to opisał.Najważniejsze jest żeby było stabilnie w twoim akwarium według twojego refraktometru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zwariuje :wallbash: Problem był z odpowiednim zasoleniem, oczywiście wina spadła na urządzenie do mierzenia. Zakupiłem refraktometr i jest super, skalibrowałem go i można powiedzieć, że koniec kłopotu. Podmiany trwały itp. Dzisiaj sprawdzam na płynie kalibracyjnym a tu refraktometr się rozjechał o jakieś 5kresek, masakra, skalibrowałem go na nowo a tu zasolenie 1.020.

Czy refraktometr tak sam może się rozkalibrować? Co jest tego przyczyną?

Aktualnie jest 35ppt, na wodzie RO 0. Muszę podnieść jakieś 5kresek jak to zrobić? wiem, że stopniowo ale można to jakoś obliczyć ile wody z jakim zasolenie? jak długo to będzie trwało? teraz mam odpowiedź dlaczego jest ospa, ryby zestresowane na maksa a do tego korale się nie otwierają bo parametry szaleją. Jakiś cyrk!!!


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobić roztwór nasycony soli i dodawać kroplówką, powolutku ... Rozrób w małej butelce, najwyżej jak będzie jeszcze mało, dorobisz

Mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.