Skocz do zawartości
Kraszan

Czy moża mieszać sól ?

Rekomendowane odpowiedzi

Sytuacja wygląda tak. Mam akwa ok.300 litrow. Na dniach będę przenosił się do 750 litrów. Żeby móc wprowadzić życie od razu, chcę użyć starej wody. Jest ona posolona solą AquaMedic ReefSalt, tymczasem mam okazję kupić w dobrej cenie Reef Crystal. Pytanie: czy mogę zmieszać ze sobą te dwie solanki, czy jestem skazany już na tą jedną?


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie widze problemu, 99% akwarystow to zrobilo, przeciez chyba nikt nie uzywa przez czaly czas jednej marki soli. Sa rozne zdania w kwestii ich mieszania ale jeszcze przed rozpuszczeniem.


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do mieszania to chyba chodzi o to by nie mieszac roznych soli ze soba przy przygotawaniu wody do podmian

jezeli chodzi o zmiane na inna to robilem to juz przechdzac z AM na Preis a potem marin enviroment teraz biore TM i sie nie martwie ze cos nie zagra


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno nawet niektórzy zalecają aby każdą podmianę robić inną solą, bo w każdej jest niedobór jakiegoś składnika, ale to tylko informacja zaczytana.

Jedna sprawa, lepiej przestawiając sie na inną sól robić to stopniowo np nie 10% co 2 tygodnie jak zawsze ale 5% co tydzień przez jakiś czas.

Pozdrawiam


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w konkursie wygrałem 8 kg soli Prodac. Stosowałem jednak sól AM Reef Salt. Coś z tym Prodac musiałem zrobić. Robiąc nową solankę sypałem więc ok. pół na pół jednej i drugiej. Nic się nigdy nie stało. Koralowce, jak zwykle po podmianie reagowały większym napompowaniem więc to raczej nie jest problem. Moje mieszanie świeżej solanki trwa zawsze minimum 24 godz. Może przejście z jakiejś szczególnie dobrej soli na wyjątkowo złą może nagle coś pokaszanić w zbiorniku.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tdew , nie sądzę aby 99% akwarystów zdecydowało sie mieszac sole , uważam to za pewne ryzyko.

Skład soli różnych firm rózni sie na tyle,że mozna smiało stwierdzic iz niektóre z nich nadaja sie co najwyżej do kiszenia ogórków. Dla przykładu poczytaj doswiadczenia na stronie Waldka Kwietnia, który po zastosowaniu soli Sera stracił około 20% obsady.

Ja osobiscie uwazam , że jeżeli wybraliśmy juz sól i zbiornik dobrze ja toleruje to po co zmieniac i narazać sie na ryzyko jakie moga doznac korale.

Ja uzywam jednej soli , chociaz na poczatku uzywałem innej soli i nie byłem z niej zadowolony , chociaz wiekszośc akwarystów z tego forum właśnie tę sól uzywa.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

andrniew jakie konkretnie ryzyko?

Napisalem ze 99% procent akwarystow majac zalany zbiornik na bazie jakiejs tam soli kiedys zdecydowalo sie na inna i ja uzylo. O takim przypadku rozmawiamy, nie widze w tym zadnego ryzyka o ile to co wybierzemy miesci sie w kryteriach przyzwoitej soli a Reef Crystal miesci sie jak najbardziej.

Nie przypominam sobie by Sera robila sol do zbiornikow rafowych.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie ma Sery? sam ją długo stosowałem i nigdy nie miałem problemu z glonami (co mnie dość zdziwiło) ale przyznam że miałem tylko miękkie. Potem miałem problem z jej kupnem i stosowałem marin enviroment, ale była stosunkowo droga więc przeszedłem na AM i miałem problem z glonami (może przyczyna była inna tego nie wiem) przeszedłem na HW i glony w znacznym odwrocie ale chyba z powrotem przejde na AM bo czm będe karmić moje 3 jeżowce i slizga???


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kazdy z producentow soli ma swoje silne i slabsze strony. Wydaje mi sie, ze zmieniajac rodzaje soli (nie co roku tylko co np:2-3 tyg.) mamy szanse uzupelnic te zwiazki jakich byc moze brakowalo w poprzedniej soli.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tdew , piszac ryzyko miałem na mysli tych ,którzy dość cżęsto zmieniaja sole robiąc wstrząs biologiczny dla zbiornika. Słyszałem o przypadkach kiedy przy kazdej podmianie wody idzie inna sól, żeby uzupełnić mikroelementy , których może brakować w innej. Nie wyobrazam sobie takich eksperymentów na swoim zbiorniku.

Nie miałem na mysli tych , którzy po jakimś czasie zdecyduja sie na zmiane soli i stopniowo zaczynając od 5% stopniowo przyzwyczajaja zbiornik do nowej soli. Sam zreszto tak zrobiłem. Na poczatku stosowałem TM pro reef przez kilka miesiecy, i zawsze po podmianie wody miałem lekki wysyp glonów.Od czasu jak przeszedłem na Preisa mam czysto jak w labolatorium.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Po prostu gdzieś kiedyś wyczytałem takie bardzo mądrze brzmiące hasło, jak "zachwianie równowagi jonowej" - nie wiem za bardzo z czym to się je, ale przypomniało mi się to teraz, gdy mam zamiar użyć innej soli... Stąd moja wątpliwość. Ale widzę, że bez obaw mogę się przestawić na inną sól...


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sera jest ale do FO, poziom Ca czy Mg ma nieciekawy, pamietam ze ludzie narzekali tez na pH swiezej solanki. Osobiscie nie stosowalem, moze sie poprawili bo wprowadzili ja na rynek jakies 4 lata temu.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Andrniew

Wydaje mi sie, ze wiekszym "szokiem" dla biologii w akwa jest wlasnie zmienianie rodzajow soli w dlugich odstepach czasu. Zycie przyzwyczai sie do Tropic Marin, ryby sie spotykaja i dyskutuja jak to im dobrze a tu po pol roku z gory ktos im leje Preisa ktory zawiera wiecej zlota. Gielda szaleje, zloto tanieje, slimaki wyprzedaja bizuterie a globulusy rwa igly z glowy. Gornicy rozgwiazdy strajkuja i nie wychodza na powierzchnie zadajac wstrzymania importu zlota. Ale musza poczekac, bo jest na pol roku podpisana umowa...

Tak jak napisales, skok zawartosci wody moze sie tak zmienic, ze glony ustepuja nie dajac sobie z tym rady.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja powróce do tematu

Mam mały problemi

Skończył mi sie sól Tropic Marin Pro-Reef Sea Salt

i jest mały problem z dostaniem tej soli

Sprzedawca zaproponował mi tą zwykłą TM Tropic Marin Sea Salt (bez pro) lub w zamian Kent Marine Sea Salt

A może jakaś inna ?? moze być droższa - musi być tak dobra jak TM lub lepsza (cena nie odgrywa kluczowej sprawy)

BARDZO WAS PROSZĘ O POMOC

Dziś musze dac opowiedz a soli mi sie konczy !!


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytales na tropicmarin.pl ? W koncu dystrybutor, ale opinie na jego temat slyszalem i byly slabe. Ja tez mam TMPR w akwa i mi sie skonczyla. Chyba na Kenta przejde.

Ktos stosuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli cena nie gra roli to bierz Kenta, na reefcentral.com lepsze komentarze od TMProReef zbiera ReefCrystals

pzdr

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Lukasz.PL :

Pytales na tropicmarin.pl ? W koncu dystrybutor, ale opinie na jego temat slyszalem i byly slabe. Ja tez mam TMPR w akwa i mi sie skonczyla. Chyba na Kenta przejde.

Ktos stosuje?

Ja stosuje od początku roku TMPR i jest super nie wiem jak KENT-a sól ale jest troszke droższa wiec myśle że może być lepsza jak by sie okazało że jest OK to też bym sie rpzesiadł na inna sól

Soli nie ma własnie u dystrybutora (tak mi sprzedawca powiedział)

Też będe czekac na wasze opinie co mam zrobić


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tynio, tak to nie. Droze nie jest lepsze zawsze.

Slyszalem, ze dystrybutor Kenta bedzie ja ze stanow sciagal i ceny beda nizsze od TMPR to nie znaczy ze bedzie gorsza od niej.

Na razie bede polowal na TMPR :-)

Zobacze jeszcze w Niemczech po ile sa, ale to jak wroce :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Lukasz.PL :

Tynio, tak to nie. Droze nie jest lepsze zawsze.

Slyszalem, ze dystrybutor Kenta bedzie ja ze stanow sciagal i ceny beda nizsze od TMPR to nie znaczy ze bedzie gorsza od niej.

Na razie bede polowal na TMPR :-)

...

Masz w 100% racje zę nei zawsze droższe jest lepsze

Napisałm to bo - licze sobie "markowych" producentów a ceny są inne.

Ten kent to i tak by był chyba na "przetrwanie" wiele słyszełem dobrego o TMPR ale teraz nie mam czasu na czekanie za 3 tygodnie juz mnie nie bedzie na miejscu a podmiankę musze zrobić przed wyjazdem jeszcze.

Kurcze nie na ręke mi ze brak tej soli a 10kg to za wiele dla mojego akwarium (tylko takie teraz są)


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Lukasz.PL :

Tynio ja moge z Toba na pol wziasc 10kg.

Kurcze juz zadzwoniłęm i powiedziałęm że tego Kenta biorę :)

A nie miałem sieci przez kilka godzin (przez pogodę) wiec dopiero teraz doczytałem :)

Pewnie i tak zaraz znowu nie będzie dostepu bo burza szaleje :)_o jeszcze troszke popada to może witrak sie wylaczy nad akwarium bo już nie troszke w... zdenerwował :)


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO Kent i TM to ta sama klasa, z tym ze TM Pro ma chyba troche wiecej Ca i Mg. ALe klasa raczej ta sama.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AquaManiac :

IMO Kent i TM to ta sama klasa, z tym ze TM Pro ma chyba troche wiecej Ca i Mg. ALe klasa raczej ta sama.

Wiesz czytałem sporo dobrych opini na temat Kenta i TMpr tylko mnie to bardziej przeraża że ja za 3 tygodnie robie wypad i nie bedzie mnie przez ponad 2 tygodnie i akwarium bedzie "samo sie pasło" i tego sie bardzo boje że jak zmienie nagle sól to może byc jakis problem a to akurat przed wyjazdem.

A jaka sól jest lepsza ?? od tych dwóch wymienionych ?

oczywiście może byc cena troszke wyższa (tak jak pisałem przy 144l sól mi starcza prawie na 3-4 miesiące -te 4kg.)

wiec czy wydam wiecej na sól 5-10 zł to nie jest kasa a zasze pewniej jest.

Dodam że nie mam twardzieli i nie będe mieć.


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tynio - to tak jakbys sie pytal czy Audi czy BMW jest lepsze. Obydwie sa najwyzszej klasy tyle, ze jednemu pasuje T.M. a innemu Kent. Kup ktroras z nich i przyjemnych wczasow.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.