Skocz do zawartości
karollo_c

Przeliczanie mocy T%/T8 na Led CREE

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, może ktoś zna stosunek mocy oświetlenia w watach na litr akwarium (display) dla diód CREE, ile standardowo przyjmuje się stosując świetlówki T5 wiem, a jak przyjąć moc diód CREE ?? Przecież moc 30 W świetlówki to nie to samo co 30 W diód CREE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja staram się stosować zasadę 1w cree na 2l wody gdzie 75 proc mocy to kolory niebieskie (400-500nm) a 25proc biały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie stosunek jest taki jak piszesz, z tym ze cree mam tylko niebieskie, białe z trzech żarówek z trzonkiem gu10 6500k

Mobilnie

Edytowane przez karollo_c (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat nie taki prosty i oczywisty bo w samych diodach jest przepaść technologiczna dla przykładu porównanie CREE

Najnowsze XT-E z bardzo popularnymi XP-E. ktoś kiedyś fajnie porównał te diody i idąc jego śladem:

XT-E mają większy kąt świecenia od XP-E no ale to mały pikuś.

Dotychczas wiekszość firm parametryzowało swoje diody przy 25st C co jest ekstremalnie korzystnym środowiskiem dla pracy diody i praktycznie nieosiągalnym w naszych aplikacjach. Od pewnego czasu CREE i wiodący producenci zaczeli podawać wartości dla 85 st C co oddaje bardziej realne wartości i XP-E przy 350mA @25st C były z minimum 500mW aby właściwie porównać te wartości z XT-E zmniejszmy tą wartość do ok 460mW, co będzie odpowiadało wartości przy ok 85st C

XT-E ma 550mW 350mA@ 85 st C jak to dokładnie porównać to wychodzi blisko 20% wzrost wydajności. Nieżle co? I to tylko w zakresie samego portfolio CREE.

O chińskich noname nawet nie będę wspominał bo w większości wypadków nie podają nawet przy jakich warunkach są diody parametryzowane i wat watowi nierówny w ilości światła emitowanego a w końcu to nas interesuje.

A jak już o świetle mowa to z różnych opracowań do jakich dotarłem to korale pochłaniają światło w największym stopniu w dwóch zakresach 400-550nm i 620-700nm ze szczytami w 440nm i 670nm diody oddają całą moc w bardzo wąskim zakresie co jeśli je prawidłowo dobierzesz jest ogromną zaletą bo większość widma jest widmen urzytecznym (dla korali) lub wadą jak gdy nie trafisz w wymagania swoich zwierzaków (a właściwie ich zooksanteli) i nie chodzi mi tu o efekty wizualne dla ludzkiego oka, które powoduje światło odbite a nie pochłonięte.

W mojej ocenie światła nigdy dość bo naszym lampom daleko do ilości energii jaką dostarcza słoneczko.

Na moim przykladzie w wyniku zagęszczenia w środkowej części (lampa z radiatorem 60cm w 120cm akwa) to bym powiedział szacując, że miałem ponad 1W/l w CREE(przy typowym równomiernym rozmieszczeniu) a efekt sam możesz ocenić po koralach, pisałem o tym tu http://nano-reef.pl/...orze-diod-cree/

Tak więc te przeliczniki w mojej ocenie są raczej minimalną wartością a sam przelicznik jest bardzo niedokładny bo w małych akwariach przy tym samym żródle światła 1W będzie dawał mniej światła w przeliczeniu na cm2 powierzchni niż w dużych litrażach.

Edytowane przez Aleksander (wyświetl historię edycji)

731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to poleciałeś widzę....


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem na bieżąco bo właśnie po rocznej przerwie znowu zabieram się za dłubanie 3 lampek na CREE.

Co do tego czym jest lm, PAR, PUR i ze większość tych oznaczeń jest o kant d... potłuc w przypadku spektrum swiatla rafowego to mam ciekawą literaturę z 60stron tekstu dla wytrwałych ;)


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"białe z trzech żarówek z trzonkiem gu10 6500k"

Te 6500 K jest jakby troche malo.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 30Wcree RB z niebieskim oraz 12W białe na 60L display, właśnie chciałem skonsultować czy nie za mało ;-)

Stani, chodzi o moc czy temperaturę ?

Mobilnie

Edytowane przez karollo_c (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę, co do ilości wat, to myślę, że jest ok;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja i tak wolę chinczyki w ledach. moje 100W multichip podobaja sie koralom jak nie podobały sie CREE w blackpythonie pod ktorym moj ulubiony staghorn malo nie odwalił kity. a tu pod wyklinanym chinczykiem po prostu rosnie jak glupie, polipuje jak glupie.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W planach zastąpienie gu10 diodami cree o odpowiedniej albo przynajmniej wystarczającej barwie. No to mnie trochę uspokoiliscie ;-)

Mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.