Skocz do zawartości
MojeSumienie

jak ogarniacie podmianę w dużych zbiornikach?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

planuję zmianę akwarium na większe... zastanawiam się nad podmianami wody.

Jak rozwiązaliście sprawę u siebie?

Ja do tej pory załatwiałem temat 25l (wiadro po soli), ale teraz przy większym litrażu będę musiał wymieniać około 40l

Podejrzewam, że nie zmieszczę w szafce pod akwarium zbiornika 40l + dolewkę + sump

będę wdzięczny za Wasze rozwiązania


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykorzystaj zbiornik na dolewkę.

Przed podmianą wyłącz pompę dolewki, wsyp sól wymieszaj i włącz pompę dolewki :)

Ja tak kombinuję przy nowym zbiorniku...


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beczka do kapusty z praktikera ;) mam taka 65l, tyle ze przynosze ja jak pptrzeba bo do szafki nie wejdzie :D

Wircej litrow jak 100 + to banki ogrodowe na deszczowke. 40-45l taka beczka zda egzamin u Ciebie

Wykorzystaj zbiornik na dolewkę.

Przed podmianą wyłącz pompę dolewki, wsyp sól wymieszaj i włącz pompę dolewki :)

Ja tak kombinuję przy nowym zbiorniku...

Jak dolewka czysta to po co robic balagan? Pompa od soli sie zatka, albo waz sie zaklei, szyby brudne od osadu etc. ;)

W dolewce zawsze mialem tylko ro I pompa tylko na ro chodzila


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już myślałem że do podmiany będzie 100 -200litrów.

Po co chcesz wodę do podmiany trzymać pod zbiornikiem ? ją się robi i dolewa.

Ja podmieniam teraz ponad 3x14l w wiaderkach/c10d 15l z liroya i zajmuje mi to 30min.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Jak dolewka czysta to po co robic balagan? Pompa od soli sie zatka, albo waz sie zaklei, szyby brudne od osadu etc. ;)

W dolewce zawsze mialem tylko ro I pompa tylko na ro chodzila

Myślę że ilość RO, która przejdzie przez zbiornik i pompę dolewki pomiędzy podmianami skutecznie rozpuści wszelkie osady pozostałe po soli przy podmiance.

Wydaje mi się że większy bałagan robisz rozstawiając beczkę przy podmiance i trzymając ją gdzieś pomiędzy podmiankami, niż przetarcie ścianek dolewki.

A do mieszania soli w dolewce planuję wykorzystać jakikolwiek cyrkulator, żeby nie poszczać przez pompę dolewki nie rozpuszczonej soli.

Generalnie plan jest taki:

1. Wyłączam pompę dolewki

2. Wsypuję sól i włączam cyrkulator mieszający

3. Po rozpuszczeniu soli wyłączam cyrkulator i włączam pompę dolewki.

Pozostaje kwestia upuszczenia odpowiedniej ilości wody z obiegu, ale to zależy od tego w jaki sposób autor ma rozwiązane media przy zbiorniku (np. czy ma kanalizację podciągniętą w okolice baniaka).


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej to miejsce wygospodarować na dłuższy i niższy wygodniejszy do wyciągania pienidła sump niż wielką dolewkę. U mnie dolewka nie wystarczy na konkretną podmianę bo mam ok.50l do podmiany a dolewkę mam 30l a po co taka wielka komu dolewka to nie wiem a przecież się podmienia proporcjonalnie do systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie kupiłem dwa pojemniki które mieszczą 40 litrów netto. Takie przezroczyste z Tesco marki Tesco. Rozmiar L. Są też większe rozmiar XL. Do jednego łapie RO i rozrabiam solanke. A do drugiego spuszcza brudną wodę z całym synem z sumpa. Pojemniki mają tą samą pojemność wiec wiem dokładnie ile spuscic wody. Po podmianke opłucze pojemniki. Wkładam jeden w drugi i inne graty akwariowe i do szafki. Plusem jest reż ze maja pokrywki. Lekkie i praktyczne oraz idealnie mieszczą się na pułeczkę w moim komandorze.

Wysłane z mojego GT-I9505


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piostu wszystko spoko, ale w moim przypadku dolewka ma jakies 45l, a podmiana 65l I tu sie zgodze z Ben_sage - dzieki temu mam jeszcze miejsce na pare gratow. Znam tez chlopakow co na wieksze zbiorniki uzywaja takich prywatnych smietnikow (260l chyba). Moja beczka na kapuste jest cool ;)

http://www.praktiker.pl/produkt,44818,1219/beczka_na_kapuste_i_ogorki_65l_biowin.html

Edytowane przez martinniemczyk (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za inspirację.

Mnie bardziej chodziło o wygodę. W sumie chyba zostanie beczka. Bo jak by się mocniej i głębiej zastanowić, to akwarium mam w salonie, a filtr RO w kotłowni. Więc nie ma szans na pociągnięcie węża 20 parę metrów do salonu. A skoro już naleję do beczki wodę - to wymieszać ja mogę w tej beczce.

Jedynie chyba muszę kupić wózeczek, żeby tego nie nosić.


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie ma możliwości pociągnięcie węża 20 metrów ?

Wysłane z mojego GT-I9505

Ja mam pociągniete wężykiem RO 17 metrów z kuchni spod zlewu do salonu. Przewieźć ile się przez kilka ścian. A wężyk w pokojach jest puszczony w listwach przyprogowych. Ważne żeby tylko wężyk był w jednym kawałku. U mnie tak funkcjonuje już 3 lata.

Sorki za post pod postem. Ale na telefonie nie mam możliwości edycji.

Wysłane z mojego GT-I9505


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MojeSumienie nie lataj z posolona woda, postaw beczke przy sumpie na czas mieszania I podmiany. 40l to dwa wiadra ro, co latwiej Ci przeniesc I wlac do beczki. Ja tak robie. Podlaczam mala obiegowke I grzalke. Po pol godz do tej obiegowki waz I siup do baniaka. Rach ciach I nie ma sladu ze cos obok akwa stalo, a wygodniej niz pozniej z posolona woda latac


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie ma możliwości pociągnięcie węża 20 metrów ?

Wysłane z mojego GT-I9505

Ja mam pociągniete wężykiem RO 17 metrów z kuchni spod zlewu do salonu. Przewieźć ile się przez kilka ścian. A wężyk w pokojach jest puszczony w listwach przyprogowych. Ważne żeby tylko wężyk był w jednym kawałku. U mnie tak funkcjonuje już 3 lata.

Sorki za post pod postem. Ale na telefonie nie mam możliwości edycji.

Wysłane z mojego GT-I9505

jak bym stawiał akwarium przed remontem salonu :) to nie byłoby problemu, a tak to wszystko jest porobione - żona by mnie zabiła, gdybym teraz zaczął demolować mieszkanie :)

@MojeSumienie nie lataj z posolona woda, postaw beczke przy sumpie na czas mieszania I podmiany. 40l to dwa wiadra ro, co latwiej Ci przeniesc I wlac do beczki. Ja tak robie. Podlaczam mala obiegowke I grzalke. Po pol godz do tej obiegowki waz I siup do baniaka. Rach ciach I nie ma sladu ze cos obok akwa stalo, a wygodniej niz pozniej z posolona woda latac

hmmm w sumie jest to jakiś pomysł :) nawet fajny :)

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.