Skocz do zawartości
piotrp1973

jaki filtr do kostki ??

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem tu nowy na forum:) proszę o wyrozumiałość..Planuję kupić na początek akwarium Dennerle 60 l. Jest to nie za duży zbiornik więc szukam jak tu rozwiązać problem filtra ,ukrycia go. Proszę o pomoc jaki najlepiej kupić, zewnętrzny, wewnętrzny czy może kaskadę? nadmienię ,że akwarium będzie w salonie i bardzo zależy mi na estetycznym wyglądzie. Zapytam również o odpieniacz białek , wydaje mi się że przy tygodniowych podmianach nie potrzebuje go ale proszę też o fachową radę. Dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Jeżeli masz miejsce i kasę to możesz zrobić sumpa pod akwarium i w nim odpieniacz, wtedy pozbędziesz się problemu z filtrem :)

Natomiast jeżeli nie masz miejsca/kasy na robienie tego to proponuję Ci kaskadę fzn-3 (chyba jedna z większych z dostępnych?). W tym przypadku co do odpieniacza to zależy jaką obsadę planujesz. Jeżeli będziesz miał stosunkowo dużo skały i mało rybek na podmiankach powinno działać.


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. W moim przypadku chyba będzie lepsza opcja druga czyli kaskada. Niestety na razie nie mam możliwości zamieszczenia sumpa w szafce, Myślę jeszcze nad filtrem zewnętrznym ,taki mógłbym gdzieś "upchać" i podłączyć szklanymi rurkami co napewno wizualnie byłoby OK ,ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie. Co do obsady to głównie żywa skała,ekipa czyszcząca, koralowce z dwie rybki. Dzięki:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W słodkim akwarium sam mam kubełek, ale do morskiego się nie nadają (znajdą się oczywiście osoby tak utrzymujące zbiornik ale wcześniej czy później są kłopoty). W morskim sprawdzają się kaskady i w nich można sprzęt upchnąć:) Sam mam 30l aquaela i właśnie tą kaskadę, to mam w niej 0,5l siporaxu, ok.250ml węgla aktywnego, 100g purigenu, grzałkę i czujniki temperatury


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W słodkim akwarium sam mam kubełek, ale do morskiego się nie nadają (znajdą się oczywiście osoby tak utrzymujące zbiornik ale wcześniej czy później są kłopoty). W morskim sprawdzają się kaskady i w nich można sprzęt upchnąć :) Sam mam 30l aquaela i właśnie tą kaskadę, to mam w niej 0,5l siporaxu, ok.250ml węgla aktywnego, 100g purigenu, grzałkę i czujniki temperatury

Też czytałem takie opinie ,że kubełek się nie nadaje do morszczaka , choć nie mam pojęcia dlaczego :) A co ile dni robisz podmiany w tej 30tce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Znajomy w 30 podmienia co tydzien okolo 5l w kaskadzie ma siporax i wegiel jak sie nie myle akwa ma juz jakies 8 miesiecy. Odezwij sie do krystianf on prowadzi swoja 30 i ma ladna tylko nie wiem czemu sie jeszcze nie pochwalil?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Znajomy w 30 podmienia co tydzien okolo 5l w kaskadzie ma siporax i wegiel jak sie nie myle akwa ma juz jakies 8 miesiecy. Odezwij sie do krystianf on prowadzi swoja 30 i ma ladna tylko nie wiem czemu sie jeszcze nie pochwalil?

Dzięki wielkie za info. Dopiero uczę się a każda dobra rada jest cenna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, słowik dzięki za reklamę :) moim skromnym zdaniem też kaskada będzie najlepszym rozwiązaniem do tego regularne podmiany wody i będzie okey. Na początek daj siporax skały daj z 6-10 kg, jakie wymiary ma akwa czym masz zamiar świecić?? co tam chcesz mieć?? no i jakaś cyrkulacja by się przydała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę o oświetleniu Led Zetlight aqua ZN1201 (16W) albo Zetlihgt nano ZN1702 (słabsza moc). Skały chcę dużo czyli ok.20% a wymiary akwarium będą 38x38x43 (baniak Dennerle- 60l). Co do obsady to będę się radził Was tu na forum:) cyrkulacja jasne że będzie. Reasumując chciałbym poskładać zbiornik który będzie "zdobił" salon:)

Myślę o oświetleniu Led Zetlight aqua ZN1201 (16W) albo Zetlihgt nano ZN1702 (słabsza moc). Skały chcę dużo czyli ok.20% a wymiary akwarium będą 38x38x43 (baniak Dennerle- 60l). Co do obsady to będę się radził Was tu na forum:) cyrkulacja jasne że będzie. Reasumując chciałbym poskładać zbiornik który będzie "zdobił" salon:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ... Co sądzicie o filtrze wewnętrznym Tunze Comline 3162 ???. Czy nie będzie za duży do zbiornika 60 litrowego? Będę wdzięczny za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr daj sobie spokój z filtrem zew/wew kaskada w zupełności wystarczy, jak nie będziesz szalał z rybami to bez odpieniacza dasz radę, podstawa to podmiany raz na 10dni


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, też jestem zdania, że kaskada Ci wystarczy, jak napisał kosciej72, nie przeginaj z rybami, a pociągniesz bez odpieiacza, u siebie w jednym akwarium mam FZN-3 Aquael'a, a w drugim jakiegoś chińczyka hbl-17 bodajże, w obu mieszczą się absorbenty, odpieniacz diy i grzałka, dasz koronę i kaskady nie będzie widać ;) a w filtr tunze się nie baw, małe w cale to to nie jest i nawet w 96 litrach wydaje mi się duże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr daj sobie spokój z filtrem zew/wew kaskada w zupełności wystarczy, jak nie będziesz szalał z rybami to bez odpieniacza dasz radę, podstawa to podmiany raz na 10dni

Witaj. Wiem ,że może przesadzam i na pewno masz rację że kaskada wystarczy. Akwarium a planuję Dennerle 60 l będzie stało w salonie i kurcze boję się ,że ta kaskada troszkę będzie odstawać ,pewnie i szpecić stad tak kombinuję z tymi filtrami i myślę jak to wszystko schować :) .Ponadto w Dennerle jest pokrywa szklana i tu tez boję się ,że będzie problem z umiejscowieniem kaskady. Muszę gdzieś zerknąc w zoologicznym jakie wymiary ma np fzn-2. Oj dojrzewam do morszczyzny :) jestem coraz bliżej założenia takiej kostki bo jest to moje marzenie. Długo podchodzę do tego ale jak już odpalę to wierzę ,że to będzie to. Troszkę naoglądałem się rafek przez ostatnie lata i teraz choć namiastkę chcę mieć w pokoju :). Są jakieś inne filtry , małe które można byłoby gdzieś :upchać"? Dzięki za pomoc :)pozdrawiam

Cześć, też jestem zdania, że kaskada Ci wystarczy, jak napisał kosciej72, nie przeginaj z rybami, a pociągniesz bez odpieiacza, u siebie w jednym akwarium mam FZN-3 Aquael'a, a w drugim jakiegoś chińczyka hbl-17 bodajże, w obu mieszczą się absorbenty, odpieniacz diy i grzałka, dasz koronę i kaskady nie będzie widać ;) a w filtr tunze się nie baw, małe w cale to to nie jest i nawet w 96 litrach wydaje mi się duże

Zdecydowanie masz rację, Tunze jest dosyć spory, zrobiłem symulację i fakt zabiera sporo miejsca. Apropos korony, przybliż mi temat co to takiego , jakaś maskownica czy coś? Dzięki wielkie ;) pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też czytałem takie opinie ,że kubełek się nie nadaje do morszczaka , choć nie mam pojęcia dlaczego :) A co ile dni robisz podmiany w tej 30tce?

Dobrze że nie wiedziałem o tym miałem ponad 6 miesięcy kostkę 30x30x30 na tetrze ex700. w akwa parkę błaznów, piżam, babkę, garbika, dwie krewetki i kraba. Plus miękkie i lps. Wszystko żyje obecnie w kostce 4x większej :).


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korona, czyli po prostu maskownica/obramowanie/zwieńczenie akwarium, jak zwał, tak zwał, zabezpiecza na przykład przed wyskoczeniem ryb, czy osłania od blasku lampy, itp., zależy od potrzeb ;) Nie szkoda Ci pieniędzy na dennerle? Z tego co pamiętam samo akwarium z tłem i chyba matą kosztuje w okolicach trzech stów, poszukaj sklepu albo szklarza, który umie kleić akwaria, ja płaciłem złotówkę za litr, mata pod akwarium nie powinna przekroczyć 20 zł, a na czarne tło w markecie wydasz jakieś 6 zł za metr bieżący, zaoszczędzisz prawie dwie stówy, do tego robiąc baniak na zamówienie możesz pokusić się na przykład o panel, w którym schowasz cały sprzęt ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korona, czyli po prostu maskownica/obramowanie/zwieńczenie akwarium, jak zwał, tak zwał, zabezpiecza na przykład przed wyskoczeniem ryb, czy osłania od blasku lampy, itp., zależy od potrzeb ;) Nie szkoda Ci pieniędzy na dennerle? Z tego co pamiętam samo akwarium z tłem i chyba matą kosztuje w okolicach trzech stów, poszukaj sklepu albo szklarza, który umie kleić akwaria, ja płaciłem złotówkę za litr, mata pod akwarium nie powinna przekroczyć 20 zł, a na czarne tło w markecie wydasz jakieś 6 zł za metr bieżący, zaoszczędzisz prawie dwie stówy, do tego robiąc baniak na zamówienie możesz pokusić się na przykład o panel, w którym schowasz cały sprzęt ;)

hmmm.... no też sprawa do przemyślenia.Rozwiązań jest sporo a efekt finalny może być nawet lepszy :) W każdym razie wielkie dzięki. Przemyślę to :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązań jest tyle, ilu ludzi zajmujących się akwarystyką, najlepiej poszperaj na forum, znajdź baniaki, które są mniej więcej Twojego litrażu, podpatrz rozwiązania jakie ludzie w nich zastosowali i wybierz optymalne rozwiązanie dla siebie, przy okazji będziesz miał okazję zastanowić się nad docelową obsadą i przygotować akwarium pod tym kątem, w tym hobby lepiej poczekać trochę dłużej, zmierzyć dwa razy i porządnie się przygotować, niż potem milion razy coś zmieniać, co przeważnie nie wychodzi na zdrowie zwierzakom, a to o nie głównie nam chodzi ;) warto też poczytać co o danym rozwiązaniu myślą legendy akwarystyki tego forum, ich wiedza praktyczna jest na prawdę ogromna ;) powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko kaskada (choc jej nie znam, ale b. wielu ja poleca) lub odpieniacz. Zadne "filtry" jak w slodkowodnym nie sa potrzebne.

Dla estetyki i ukrycia sprzetu, najlepszy jest sump. Jak go nie ma, to zawsze gdzies cos wystaje. :chris:

Mozna pewnie ze wszystkiego zrezygnowac i robic z 20% podmiany co tydzien....


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ,że są fachowcy na tym forum chętni podpowiedzieć coś , doradzić, cieszę się. Oczywiście będę przeglądał forum i zbierał potrzebne informacje. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.