Skocz do zawartości
giersza

narosty na skale - plaga

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, proszę o pomoc, co to jest. Miałem słabe pół roku w prowadzeniu zbiornika i wyprowadzam go na prostą… Na skale mam wysyp czegoś w rodzaju rurek, twardych, masowo umiejscowionych "od spodu" skały. Częściowo porastają algami wapiennymi.

Giersza

post-10111-0-42837000-1415706646_thumb.jpg

post-10111-0-46725700-1415706657_thumb.jpg


585 litrów, 150x60x65, POWER LED 3x50W + 4x10W, cyrkulacja 3 x Tunze 6105, obieg AM OR 3500, Bubble King Mini 200, Profilux Plus II EX, Ozonator Sander, 70 kg LR, 35 kg LS,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oo ku..wa... A ja widząc i siebie z dziesięć sztuk myślałem że mam plagę... Wątpię czy tyle usuniesz mechanicznie... Ja bym skałę zmienił..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Giersza, wystawia mały pióropusz i chowa się przy dotyku? Czy raczej wypluwa jakby pajęczą nić i wciąga z powrotem?

Jak to pierwsze to są takie małe rurówki. Też miałem tego sporo. Samo się zredukowało (albo coś w moim akwarium). Teraz mam mało...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Giersza, wystawia mały pióropusz i chowa się przy dotyku? Czy raczej wypluwa jakby pajęczą nić i wciąga z powrotem?

Jak to pierwsze to są takie małe rurówki. Też miałem tego sporo. Samo się zredukowało (albo coś w moim akwarium). Teraz mam mało...

dokładnie jeśli jest pajęczyna to ślimaki i trzeba walczyć a jeśli malutki pióropusz to rurówki i nie ma paniki


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, przyznam, że nigdy nie zauważyłem niczego w kształcie pajęczyn, mam więc nadzieję, że to nic groźnego. Miałem zasadniczo coś na podobieństwo małego restartu zbiornika, zajechane parametry i możliwe, że jakieś pierwotne formy się wykluły. Teraz wygląda to na coś uśmierconego raczej, zarasta nawet wapiennymi i chyba nic się nie dzieje. Jest tego jednak tak dużo i obsadzonego w zacienieniach miejscach, że bliższy jestem koncepcji ślimaków po pladze…

Jak wspominałem miałem trudne pół roku, szpitale etc. i obserwacje były żadne. Przyjrzę się temu dokładniej i postaram się wrzucić lepsze fotki.


585 litrów, 150x60x65, POWER LED 3x50W + 4x10W, cyrkulacja 3 x Tunze 6105, obieg AM OR 3500, Bubble King Mini 200, Profilux Plus II EX, Ozonator Sander, 70 kg LR, 35 kg LS,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Giersza może to coś pomoże:

qt9w.jpg

Po lewej rurówki, po prawej ślimaki osiadłe.

W każdym razie jeśli są to tylko puste rurki i nic w nich nie żyje to w ogóle nie ma się czym przejmować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

także mam tego plagę,

ślimaki osiadłe faktycznie rozciągają pajęczynę, a sama rurka jest gruba.

Natomiast to - raczej pajęczyny nie rozpościera a rurka jest cieńka i ostra niczym szpilka, nie raz usuwając ręcznie - palcami, pociąłem sobie na tym opuszki palców.

Usuwanie mechaniczne, czy wymiana skały - na niewiele się zdadzą, bo skoro masz to na skale - masz także w innych częściach akwarium (sump, hydraulika itd).


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam też sporo tego. Tak jak spirou mówi to cinkie i ostre rurki długości ok 0,5 cm. Nie sądziłem, że to może aż tak sie rozrastać. Siedzi to na pompach, hydraulice skałach raczej ciężko by z tym walczyć.


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to coś szkodzi? Dlaczego chcecie się pozbyć? Wygląda na normalne życie...


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parka mandarynow w akwarium i po problemie.

Parka mandarynow w akwarium i po problemie.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te dwie grubsze rurki to ślimak osiadły natomiast te rurki z lewej to są rurówki


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzałem się temu dokładnie i jest to wszędzie, jak "remkowski" pisał, siedzi na hydraulice, pompach, w kominie, na ścianach i skałach. Jest to paskudnie twarde i kruszy się w rękach, można się pociąć. Widzę jednak, że z niektórych wychodzą cienkie nitki, siecią bym tego nie nazwał ale wijącymi się nitkami do których się wszystko się klei. Wygląda to słabo i pomimo, że jest cienkie to raczej są to jednak ślimaki.

Rozważę więc za poradą kolegów wprowadzenie ekipy czyszczącej, nie wiem w jakiej kolejności ale wygląda na to, że mogą to być:

- mandaryny

- krówka

- lysmata secitaudata

- lysmata kaukenthali

Poza tym pozostaje nadzieja, że jak każda plaga, kiedyś się skończy. Widocznie mamy w zbiornikach warunki im odpowiadające, kiedyś miałem miliony wężowideł a teraz ani jednego.

Giersza


585 litrów, 150x60x65, POWER LED 3x50W + 4x10W, cyrkulacja 3 x Tunze 6105, obieg AM OR 3500, Bubble King Mini 200, Profilux Plus II EX, Ozonator Sander, 70 kg LR, 35 kg LS,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja będą upierał się że to rurówki

http://nano-reef.pl/topic/58129-plaga-rurowek-jak-zapanowac/


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak ślimaki jak nic. Teraz obserwuję i widzę, że niektóre z nich wypuszczają pojedyncze nitki około do 10 cm długości. Są tego tysiące chyba, całe zagłębia… myślę, że to wypadkowo sprzyjających warunków. Cóż będę walczył, zakupię małą ekipę czyszczącą i będę prostował parametry, powinno z czasem nieco się wyprostować.

Pozdrawiam

Giersza


585 litrów, 150x60x65, POWER LED 3x50W + 4x10W, cyrkulacja 3 x Tunze 6105, obieg AM OR 3500, Bubble King Mini 200, Profilux Plus II EX, Ozonator Sander, 70 kg LR, 35 kg LS,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widze, żeby u mnie te rurki cokolwiek wypuszczały. Nie ma piuropuszy ani nitek. Jest tego pełno. Rurówek z pióropuszami ma też sporo ale to zupełnie coś innego. Nie ma to jakiejś wielkiej różnicy w długościach. Wszystkie mają ok 0,5 max może 1 cm. Wstawie jutro fotkę.

Sygen to z linka to rurówki jak nic. Ja mam to co kolega pokazał na drugim zdjęciu w pierwszym poście (lewa storna skałki dokładnie identyczne). Natomiast ta pierwsza fotka jakby rurówki. Wstawię fotkę bo może mówimy o dwóch różnych rzeczach

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widac pioropusze - czyli rurowki.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie są rurówki i te rurki o których piszecie. Cienkie około 1cm wysokości, podstawa zakręcona na skale, kolor trochę fioletowe, bardzo twarde. Podczas karmienia ryb potrafi to coś łapać kawałki pokarmów unoszące się w toni.

Od kilku dni mam mandaryna zobaczymy czy będzie tego przybywać, ktoś pisał że rybcia żywi się też ślimakami nagoskrzelnymi jeśli to one.

Znalazłem kawałek suchej skały na której też są i wyglądają tak jak na foto.

med_gallery_17912_3221_46095.jpg

gallery_17912_3221_505409.jpg

med_gallery_17912_3221_301527.jpg

Edytowane przez k_bad (wyświetl historię edycji)

Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru tego usuwać bo niby po co? Ciekaw jestem jednak co to jest. Wszytkie mają swoją nogę/podstawkę i nie widziłem żeby cokolwiek wypuszczały czy to w dzień czy w nocy w przeciwieństwie do rurówek, które są o wiele dłuższe i mają biały szkielet.

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są ślimaki osiadłe tylko taki mniejszy rodzaj - też mam. Raczej mi nie przeszkadzają, choć nie mam ich aż tyle.

Na zdjęciu masz jeszcze (na moje oko) ślimaki Diodora i rurówki Spirorbis bądź Janua.

Edytowane przez igor255 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz wiem z czego wynikała moja "walka z wiatrakami" w zakresie przedmuchiwania skały. Kilka miesięcy temu, zauważyłem na skale "gluty" oblepione drobinkami unoszącymi się toni, których nie mogłem się pozbyć. Im więcej dmuchałem i robiłem kocioł w baniaku tym ślimaki bardziej zadowolone. Wydaje mi się, że jak pisze CNCRob - parka mandarynów na pewno nie zaszkodzi i powinna w znacznym stopniu zmniejszyć populację i zagłodzić część plagi.

Same ślimaki osiadłe nie szpecą aż tak zbiornika ale pobycie się sieci to istotny walor estetyczny, pozostaje więc pozbyć się plagi w sposób naturalny i je zagłodzić.

Giersza


585 litrów, 150x60x65, POWER LED 3x50W + 4x10W, cyrkulacja 3 x Tunze 6105, obieg AM OR 3500, Bubble King Mini 200, Profilux Plus II EX, Ozonator Sander, 70 kg LR, 35 kg LS,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.