Skocz do zawartości
Miss-Colen

Warto zamienic T5 na ledy ?

Rekomendowane odpowiedzi

Gdy przesiadałem się z T5 na Mazarrę rachunki po 2 miesiącach spadły mi o 100 zł więc nijak to się ma do grzałki a baniak mam odkryty.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy przesiadałem się z T5 na Mazarrę rachunki po 2 miesiącach spadły mi o 100 zł więc nijak to się ma do grzałki a baniak mam odkryty.

jaki masz zbiornik?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swietlowki wystarczy zmieniac raz w roku, na co dowodem jest ten zbiornik:

http://reefkeeping.com/joomla/index.php/current-issue/article/151-tank-of-the-month


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popieram słowa Jacka...raz do roku zmiana świetlówek - widziałem kurde piękne baniaki i wcale nie trzeba niepotrzebnie wywalać nie wiadomo ile kasy na nowe rury....

Raz na rok i tyle.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy przesiadałem się z T5 na Mazarrę rachunki po 2 miesiącach spadły mi o 100 zł więc nijak to się ma do grzałki a baniak mam odkryty.

Panie kolego nie pisz pan głupot bo ze stopki wynika że masz baniak 150 l więc musiałbyś mieć 400 wat w świetlówkach świecąc 11 godzin na dobę abyś miał spadek 100 zł miesięcznie na samej lampie


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, sam się zastanów nad tonem wypowiedzi do mnie bo sobie nie życzę. W 150L miałem 4x39W a w 200L 2x39 + 2x45W więc nie mów mi ile za co płacę bo ja widzę to po rachunkach, które przychodzą do mnie co dwa miesiące. Jeżeli Twoja smykałka detektywistyczna polega na analizie stopek to życzę powodzenia. Nie muszę wszystkim chwalić się w stopkach co co gdzie mam lub nie. T5 wymieniłem na... RAZORA R420R 160W oraz Mazarrę P 240W (4 moduły). Mimo takich wartości rachunki mi spadły. Nie mam 10 st. w mieszkaniu aby wiecznie dogrzewać baniak (24/24) grzałką czy inną lampą no i nie każdy ma promocje na prąd.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, sam się zastanów nad tonem wypowiedzi do mnie bo sobie nie życzę. W 150L miałem 4x39W a w 200L 2x39 + 2x45W więc nie mów mi ile za co płacę bo ja widzę to po rachunkach, które przychodzą do mnie co dwa miesiące. Jeżeli Twoja smykałka detektywistyczna polega na analizie stopek to życzę powodzenia. Nie muszę wszystkim chwalić się w stopkach co co gdzie mam lub nie. T5 wymieniłem na... RAZORA R420R 160W oraz Mazarrę P 240W (4 moduły). Mimo takich wartości rachunki mi spadły. Nie mam 10 st. w mieszkaniu aby wiecznie dogrzewać baniak (24/24) grzałką czy inną lampą no i nie każdy ma promocje na prąd.

to jeśli miałeś wcześniej 324 waty w t5 średnio świeciłeś 11 godzin na dobę to miesięcznie zużyłeś 70 zł

teraz ledy policzę że świecisz na 50% czyli 200 w też przez 11 godzin a myślę że świecisz mocniej niż 50% to koszt miesięczny 47 zł ustawiając lampy na 50%

koszt kwh to 0.67zł więc gdzie to twoje 100 zl mniej

po drugie to jeśli piszesz konkretną oszczędność to napisz ilość baniaków albo używanego oświetlenia baniaków a nie każdy będzie się domyślał czy ty masz jeszcze inne baniaki które wliczasz w tą oszczędność,każdy sugeruje się twoją stopką i tym co piszesz odnosząc się do twojej stopki


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam same ledy od 2 lat i wszystko jest ok i acropory też i nawet rosną :)

Słowo klucz "nawet rosną"

Miałem ledy i nie wrócę puki co, u mnie też nawet rosły a zaczęły rosnąć jak należy jak zmieniłem na T5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słowo klucz "nawet rosną"

Miałem ledy i nie wrócę puki co, u mnie też nawet rosły a zaczęły rosnąć jak należy jak zmieniłem na T5.

myślę że przyrosty mam przyzwoite średnio 1 cm miesięcznie co niektóre gatunki nawet lepiej a niektóre tylko minimalnie ale tym się nie martwię że trudne acry rosną wolno bo nawet pot t5 niektóre też małe mają przyrosty


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi sterowane lampy zbrzydły ponieważ w moich PS wschody i zachody odbywały się skokowo, dla tego pogoniłem je i mam włącz/wyłącz z regulacją mocy/kolorów. Nie widzę sensu aby płacić za coś co nie działa płynnie.


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sylwek a Ty dalej swoje. Piszesz 50, 100%. Ja piszę o pełnym sterowaniu od 1 do 100%, wschody, zachody i inne bajery. Nie pisałem nic, że świecę 100% przez 11h. LED przy 100% przez 11h przy takiej mocy to żadna oszczędność energii. Zwróciłem uwagę na fakt, że używając płynnego przejścia między cyklami dnia oszczędzam energię gdyż 100% świecę tylko przez... X sekund no może 2-5 min. Świecąc klasyczną T5 np. 4x39W przez 11h zużywasz te prawie 160W przez ten czas. Oszczędności są w sposobie świecenia. Bez odpowiedniego sterownika na garażowej lampie LED z czego by ona tam nie była oszczędności będziesz miał niewielkie lub żadne.

Dla przykładu 4x Mazarra P (240W) w trybie księżycowym czyli jeden kanał (zwykle niebieski) ustawiony na 1% mocy całość zużywa 5.5W.

Nie wiem jak wyższe modele ZETLIGHTów ale ciut skromniejsze właśnie przechodzą skokowo przez pory dnia co uważam na kpinę ale to tak na marginesie. Natomiast Razory czy Mazarry od początku do końca przechodzą przez każdą porę krok po kroku co 1%.

Edytowane przez Prospero (wyświetl historię edycji)

c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę że przyrosty mam przyzwoite średnio 1 cm miesięcznie co niektóre gatunki nawet lepiej a niektóre tylko minimalnie ale tym się nie martwię że trudne acry rosną wolno bo nawet pot t5 niektóre też małe mają przyrosty

Nie neguję że nie rosną u mnie też wszystko rosło żyło a miałem ledy przeszło rok, ale po kilku miesiącach na T5 zmiany widać gołym okiem. Najlepszym przykładem jest zbiornik Fox'a na hybrydzie a na T5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie neguję że nie rosną u mnie też wszystko rosło żyło a miałem ledy przeszło rok, ale po kilku miesiącach na T5 zmiany widać gołym okiem. Najlepszym przykładem jest zbiornik Fox'a na hybrydzie a na T5.

miałem t5 i też było wszystko ok ale chciałem mieć bliki i bajery w lampie więc złożyłem lampę led i też jest ok i jak dla mnie jest extra efekt blików a w t5 to jak na obrazku nic się nie rusza tylko ryby :)


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bliki to już kwestia gustu, mnie bolały oczy od tego ruchu a na T5 faktycznie obraz statyczny i brak dyskoteki na suficie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony nie po to włożyłem 2 tysiące w tą lampę aby się nie sprawdzała,po prostu ma działać i wszystko ma rosnąć.Rozmawiałem z kilkoma osobami i wyciągam swoje wnioski że lepiej sprawdza się lampa ledowa która jest nad całym akwarium a nie tylko 2 punkty w lampie i świeci punktowo


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i kolory. Przy ledach będą one bardziej intensywne.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nocne na ledach i faktycznie tlo "tanczy" bardzo fajnie to wyglada :) No i kolory fluo - bajecznie razace :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoją ledową lampe włożyłem sporo więcej niż dwa a później prawie 6 za T5 i nie żałuje, a możecie mi wierzyć że mając prawie 1000l sporo płacę za energię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Patryk1977

Ja znowu posiadam ledy i tak patrze na swoje akwarium i czegoś mi brakuje w porównaniu do innych zbiorników,widziałem ledy plus t5 i to jest chyba najtrafniejsza odpowiedż,bede dokładał t5,światło mieszane jest moim zdaniem najlepsze dla oka ,co do korali to widać że rosną przy ledach ,hqi i t5 tak że,wybierajmy światło pod siebie,korale i tak wcześniej czy pożniej sie przyzwyczają lub zdechną a i tak nie mamy na to wpływu gdyż nie każdy ma takie samo świało jak my a nie bedziemy szukać przy zakupie korali ,które rosły pod tym samym światłem,moim zdaniem światło jest ważne ale czy najważniejsze w naszych zbiornikach,parametry i jeszcze raz parametry wody,która i tak u każdego jest zbliżona lub wrecz inna a to właśnie wszystko dopiero wpływa na barwe ,przyrost i i piekno naszych zbiorników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja znowu posiadam ledy i tak patrze na swoje akwarium i czegoś mi brakuje w porównaniu do innych zbiorników,widziałem ledy plus t5 i to jest chyba najtrafniejsza odpowiedż,bede dokładał t5,światło mieszane jest moim zdaniem najlepsze dla oka ,co do korali to widać że rosną przy ledach ,hqi i t5 tak że,wybierajmy światło pod siebie,korale i tak wcześniej czy pożniej sie przyzwyczają lub zdechną a i tak nie mamy na to wpływu gdyż nie każdy ma takie samo świało jak my a nie bedziemy szukać przy zakupie korali ,które rosły pod tym samym światłem,moim zdaniem światło jest ważne ale czy najważniejsze w naszych zbiornikach,parametry i jeszcze raz parametry wody,która i tak u każdego jest zbliżona lub wrecz inna a to właśnie wszystko dopiero wpływa na barwe ,przyrost i i piekno naszych zbiorników.

Ale chaos :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może tak aby był wilk syty i owca cała, lampa combo led+t5?


550l+80l sump+2x160l szczepkownia+220l kwarantanna, New Jet 8000, AM Turboflotor5000 2xTunze6205, Pacific Sun Pandora, nad wszystkim czuwa Profilux II Plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem ledy, t5, wróciłem do led. W akwarium głównie lps i mają się świetnie. Efekt wizualny , bajka a rachunków zq prąd nie liczemm nie ma co się stresować:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Patryk1977

No może i chaos ale jakoś tak szybciej myślałem niż pisałem,wiec tak wyszło :) odpowiedz krótka led plus t5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto jeszcze wspomnieć o chinolach. Mąż nie spadnie z krzesła jak zobaczy cenę. Przeszedłem z T5 na chińskie 120W i jestem bardzo zadowolony z tej decyzji. Zaraz minie rok i wszytko ładnie działa. SPSy zadowlone i ładnie rosną (nie "jakoś" tylko rosną) . Przy niebieskich korale rażą po oczach - efekt bajka. Niestety nie miałem możliwości porównać naocznie baniaka z cree. Utkwiła mi natomiast w pamięci wypowiedź jednego z bardziej doświadczonych morszczaków "ciekawe, że lepiej rosną SPSy pod tymi chińskimi led niż pod waszymi cree" ale nie mogę znależć tego tematu teraz. Może coś przekręciłem ale przekaz był jasny.

Tak sobie rośnie np. milka pod ledami niecały rok:

post-9489-0-90291700-1416010047_thumb.jpg

post-9489-0-40375300-1416010068_thumb.jpg

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swietlowki wystarczy zmieniac raz w roku, na co dowodem jest ten zbiornik:

http://reefkeeping.c...nk-of-the-month

Jacku z całym szacunkiem ale czas chyba odwiedzić okulistę, nie wyobrażam sobie jechać rok na t5, zawsze jak po 5-6 miesiącach zapalałem nowe t5 - inna barwa pięknie niebieska, więcej światła.

Przy każdym odpaleniu nowych rur nowe emocje i radość. Nie wyobrażam sobie kisić wzrok rok na tej samej rurze. To niewykorzystany potencjał i szansa na dorobienie się glonów czy cyjano.

Z pewnością się da ale nie widzę sensu lepiej mniej rur , mniejsze akwarium a nowe T5 jeśli kogoś nie stać.

Zbiornik można prowadzić też na kranówce i są na to dowody ale nie o to chodzi no chyba że ktoś czerpie przyjemność inaczej.

to jeśli miałeś wcześniej 324 waty w t5 średnio świeciłeś 11 godzin na dobę to miesięcznie zużyłeś 70 zł

teraz ledy policzę że świecisz na 50% czyli 200 w też przez 11 godzin a myślę że świecisz mocniej niż 50% to koszt miesięczny 47 zł ustawiając lampy na 50%

A ja mam komputer,laptopa,lodówkę,codziennie pranie,akwa 500 w obiegu wszystko chodzi na okrągło i hqi 250w na magnetyku świeci ok.10h grzałki nawet nie mam w akwarium, rachunki za całość miesięcznie ok.100zł płacę, więc ta oszczędność z ledów to pic na wodę fotomontaż co już nie pierwszy raz się przekonałem więc to jednak mity. Nawet jeśli te kilka zł na miesiąc wyjdzie to proszę... ludzie coraz częściej liczą rachunki na ledach a na początku wszyscy milczeli i opowiadali że za darmo się pali.

Jeszcze jeden fenomen jest taki że po 2 -3 latach się zwraca(podobno) ale wiele lamp sprzedaje się tego samego roku co się kupuje.

Nie mówię że ledy zle każde światło które nam pasi jest dobre bo prywatnych preferencjach nie chce mi się klepać.

Bliki to już kwestia gustu, mnie bolały oczy od tego ruchu a na T5 faktycznie obraz statyczny i brak dyskoteki na suficie.

Mnie nie bolą a już mija blisko rok(wcześniej tylko T5). Odbicie od tafli na suficie jest kozackie, jak nad morzem przy pełni księżyca pod palmą.

Masz racje t5 jest statyczne bez ruchu jednak nurkując odnosi się zupełnie inne wrażenie. Bliki to nie gust tylko prestiż :yes

Byłem kiedyś bardziej negatywnie nastawiony do ledów ale teraz patrząc na bliki gdybym miał wybór 'Tylko' T5 i ledy chyba wybrałbym Ledy.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.